زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۶، ۰۵:۴۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

سهره جنگلی

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
سهره جنگلی
انگليسي : Chaffinch
فرانسوي : Pinson des arbres
لاتين : Fringilla Coelebs

مشخصات :
15 سانتي‌متر ؛ اين پرنده داراي دو خط بالي سفيد و مشخص است و در پرواز شاهپرهاي سفيد كنار دمش نمايان مي شود . پرنده نــر سطح شكمي قهوه‌اي مايل به صورتي ، جبه بلوطي رنگ ، دمگاه تقريبا سبز ، تارك و پس گردن كبود دارد . سطح پشتي پرنده ماده قهوه‌اي مايل به زيتوني كمرنگ است و سطح شكمي آن به همين رنگ ، ولي روشن‌تر مي باشد . پرنده‌اي اجتماعي است و جز در فصل زادوولد اغلب همراه با سهره‌هاي ديگر ديده مي شود . نــر و ماده غالبا در دسته‌هاي جداگانه پرواز مي كنند . پروازش موجي است . دمگاه سبزش بهترين نشانه تشخيص آن از سهره‌ سر سياه است كه دمگاه سفيد دارد .

زيستگاه :
پرچين‌ها ، جنگل‌ها ، زمين‌هاي غيرمحصور ، باغ‌ها و كشتزارها . در ميان بوته‌ها يا روي درخت و اغلب در ارتفاع كم لانه مي سازد .

پراكندگي :
نقشه پراکندگی سهره جنگلی

سهره جنگلی از جمله پرندگانی است که زمستان‌ها خيلي زياد است و نیز به تعداد فراوان در ايران زادوولد مي كند .

بندانگشتی (ها)

۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۰۷:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Aramis ، hesam-63 ، TAKTAZ ، v.r ، adonis3940 ، cruel ، iliya ، هیوا ، arrow
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 194
52 سپاس گرفته‌شده در 20 ارسال
ارسال: #21
RE: سهره جنگلی
راه حلش فقط اینه که موقعی که برف خوبی بارید, برف جایی که سهره ها بیشتر تو اونجا مییان رو به اندازه تقریبا یه متر در یه متری بزنین کنار تا خاک کاملا مشخص بشه.بعد تله رو بذارین و مقداری ارزن یا کتان هم زیر تله بذارین.تله هم میتونین از الک استفاده بکنین که از بالا دون زیرش کاملا دیده بشه.یعنی از نخ و چوب و الک استفاده کنین.نکته ای که در گرفتنش باید رعایت کنین اینه که یه چند روزی اصلا دور و ور تله نرین تا کاملا به تله عادت کنه و بره زیرش تا دون بخوره.سهره جنگلی به شدت به تغییرات محیط اطرافش حساسه.من اوایل که از این تله استفاده میکردم میدیدم که اصلا اطراف تله نمییان اما بعد چند روز دیدم که میرن زیر تله و دون میخورن.اون موقع بود که دست به کار شدم و گرفتمشون.در مورد این نوع سهره بگم که احساس میکنم که تابستونا بیشتر به ارتفاعات مهاجرت میکنن و زمستونا با سرد شدن هوا بیشتر به طرف شهرها و ارتفاعات پایین مییان,البته زیاد مطمعن نیستم.
۱۳۹۲/۱۱/۱۹، ۱۰:۲۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 10
209 سپاس گرفته‌شده در 75 ارسال
ارسال: #22
سلام به همه دوستان . من یه خمسه اسفند 92 خریدم که نوکش روشن بود و نمیخوند ولی الان بعد از 20 روز نوکش خاکستری مایل به بنفش شده و میخونه . صداشم خیلی بلنده . تنوعش کمه و ظولانی نیست ولی خیلی زیباست . هم خودش و هم صداش . قبلا هم تجربه نگهداری از خمسه را داشتم . تو خونه میتونه مثل سهره همیشه بخونه .

۱۳۹۳/۰۱/۲۱، ۱۲:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، arrow ، هیوا ، هیوا
*
کاربر انجمن

کارشناسی
ارسال: #23
سلام به دوستان عزیز . یکی از مشکلاتی که من در نگهداری سهره جنگلی داشتم این بوده که بعد از چند ماه پرنده نابینا شده یا چشم پرنده به شدت ضعیف شده . کسی در این مورد تجربه عملی داره ؟ غذاش هم ترکیب ارزن و کتان بوده .
۱۳۹۳/۰۶/۲۹، ۰۵:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #24
سلام
نابينايي علت هاي متفاوتي داره.نور خيره كننده.مكان تاريك ، كمبود ويتامين ، بيماري هاي مختلف و... 
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۶/۳۰، ۱۰:۳۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناسی
ارسال: #25
جناب بخشی من شنیدم سهره جنگلی اگر با شاهدانه تغذیه بشه بعد از مدتی کور یا کم بینا میشه . آیا شما تایید میکنید ؟ به نظر شما بهترین ترکیب دانه برای این سهره چیست ؟
۱۳۹۳/۰۶/۳۰، ۰۴:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، gholizadeh ، Animal Planet
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #26
سلام
من تا حالا همچين چيزي نشنيدم.بهتره از شاهدانه استفاده نكنيد.تر كيبي از دانه ها وسبزيجات.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۶/۳۱، ۰۷:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، meisam_th1980 ، meisam_th1980
*
کاربر انجمن

lisans
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 9
23 سپاس گرفته‌شده در 16 ارسال
ارسال: #27
(۱۳۹۲/۱۱/۱۹، ۱۱:۳۴ ق.ظ)arrow نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اینم چند تا عکس از سه تا سهره جنگلی من که دوتاش نره و یدونش مادست.

این کوچولوی ماده هم داشت از اونجا منو دید میزد

۱۳۹۳/۱۰/۰۱، ۱۱:۱۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

lisans
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 9
23 سپاس گرفته‌شده در 16 ارسال
ارسال: #28
سلام دوستان عزیز.من محمودم از اهواز راستش سهره جنگلی میخاستم.اگر کسی از دوستان سراغ داره یا میتونه تهیه کنه اطلاع بده به من ممنونش میشم.سپاس فراوان
این شماره تماس من هستش 09169175797 محمود رسولی
۱۳۹۳/۱۰/۰۱، ۱۱:۲۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان