زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۹:۴۵ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

سهره دمگاه زرد

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
سهره دمگاه زرد
انگلیسی : Serin
فرانسوی : Serin cini
لاتین : Serinus serinus

مشخصات :
11 تا 12 سانتی متر . سهره فعال و کوچکی‌ است با منقار کوتاه ، ضخیم و دم چنگال مانند . سطح پشتی جنس نر و ماده تیره با رگه های زرد و سبز تیره و دمگاه زرد لیمویی قابل تشخیص اند ، قسمت شکمی دارای رگه های منظم لیمویی رنگی است که از چانه ها تا سطح شکمی رفته رفته به زرد مایل به سفیدی می گراید .
در فصل زاد و ولد جنس نر به وسیله رنگ زرد روشن تر سینه و پیشانی و همینطور پرهای زرد روشن دور چشمها به شکل کاملا محسوسی از ماده قابل تشخیص است . جنس ماده و نابالغ کم رنگ تر و فاقد رنگ زرد ناحیه پيشانی و سينه ای بوده و بیشتر رگه های سبز تیره ، رنگهای بخش سینه و پیشانی را تشکیل می دهند . ممکن است به صورت دو رگه " هیبرید " نیز در طبیعت یافت شود .

زیستگاه :
جنگل های باز ، درختستان ها ، زمین های زراعتی و در اغلب موارد جنگل های سوزنی برگان . در میان بوته ها و درختچه ها لانه سازی می کند

پراکندگی :
سهره دمگاه زرد پرنده ای است مهاجر و بنا بر گزارشات مستند طی 20 سال گذشته تنها دوبار از غرب ایران گزارش شده است و اما در حال حاضر گزارش مستندی مبنی بر مشاهده مجدد و زادآوری آن در دسترس نیست .

بندانگشتی (ها)

۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۰۸:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 1379
108 سپاس گرفته‌شده در 56 ارسال
ارسال: #2
RE: سهره دمگاه زرد
با درود
دوستان بهتره در ادامه دوستمون اين توضيح رو بدم كه اين سهره از خانواده قناري ميباشد (Serin ) و قابليت جفت شدن با قناري را دارد و چون از يه گروه ميباشند جوجه هاي آنها قابليت تلقيح را دارند. يك فيلم از اين سهره قرار ميدم اميدوارم خوشتون بياد.

1.zip
دفعات دانلود حجم فایل نوع فایل
127 5.36 MB .zip
۱۳۹۰/۰۶/۲۹، ۰۸:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ahoora_3 ، TAKTAZ ، jamil ، محمد تقی کریمی
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #3
سلام
دوستان تا حالا کسی از سهره دمگاه زرد نر با قناری نر هیبرید گرفته؟چون جوجه این گونه و گل به سر (سهره پیشانی سرخ) با قناری عقیم نیست و قابلیت تکثیر داره اگه کسی تجربه ای داره لطفا ارائه کنه.با تشکر.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۷/۱۶، ۱۱:۰۸ ب.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۲/۰۷/۱۶، ۱۱:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #4
سلام تو بعضی منابع ذکر شده تو شمال غرب و غرب ایران به صورت مهاجر گذری دیده میشه کسی برای فروش نداره؟؟؟با توجه به اینکه با قناری جوجه عقیم نمیده و ژن پرهای زیبای قناریه موزاییک هم از همین گونه هست یعنی دورگه ی سهره دمگاه زرد بوده در نسلهای پیشین و چندین رنگ زیبا و متفاوت میشه هیبریداش داشته باشن علاقه مند شدم هیبرید بگیرم ازش مثل موزاییک های زیبا.
۱۳۹۲/۰۷/۲۴، ۰۹:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی ، hidrane
*
کاربر انجمن

deplom
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 2
67 سپاس گرفته‌شده در 22 ارسال
ارسال: #5
سلام اىن پرنده توى منطقه ما زىاده تو صحراى خودمون چند جفتى هر سال بهار وتابستون لونه مىسازن. مردم اىن جا احترام خاصى براش قاىل هستن مثلا اگه وقت درو به لونه سهره بر بخورن بهش دست نمىزنن .بگزرىم به نظر اساتىد مىشه جوجشو بردارم براى قفس؟ىا حتما باىد با تور گرفته بشه؟
۱۳۹۲/۱۲/۲۴، ۱۲:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #6
سلام
بهترين پرنده هاي آوازخوان وحشي براي نگهداري سهره طلايي سرسياه و كرماني ، طرقه وبعداز اينها بلبل هزاره. لطفا به بقيه اجازه بديد تا توي طبيعت به زندگي خودشون ادامه بدن در ضمن  آواز دلنشيني ندارن.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۱۲/۲۴، ۰۷:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

deplom
ارسال: #7
ممنون از پاسختون البته چون گفته شد که با قنارى جفت مى خوره گفتم من که دسترسى دارم انجامش بدم تجربه به دست بىارم .من کلا به زىباىى پرنده علاقه بىشترى دارم صدا برام خىلى مهم نىست .بازم ممنون از پرنده بان...
۱۳۹۲/۱۲/۲۴، ۰۵:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #8
به نطرم اگر تجربه نداری فعلا این کارو نکن و اگر علاقه داری به هیبرید یا دورگه گیری اول از جفت کردن سهره با قناری شروع کن.البته گل به سر هم میشه چون گل به سر یا سهره پیشانی سرخ هم به وفور یافت میشه و نگرانی وجود نداره از نظر زیست محیطی مثل سهره معمولی هم راحتتر از سهره اهلی و قفسی میشه و دورگه گل به سر با قناری عقیم نیست.
قناری موزاییک هم تو چندین نسل قبلش همین سهره پیشانی سخ وجود داشته.
همونطوری که استاد عزیزم گفتند همین چند نوع پرنده آواز خوان که از طبیعت صید میشه بهترین صدا هارو دارند اون سهره دمگاه زرد رو چون مثل گل به سر با قناری جوجه بارور و غیر عقیم میده عرض کردم برای کسانی که تخصصی تر تو کار تکثیر هیبرید هستند و تجربه رو سهره و قناری دارند وگرنه اگر صرفا نگه داری و لذت بردن از صداست که سهره و قناری و گل به سر بهتره
۱۳۹۲/۱۲/۲۶، ۱۲:۴۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

deplom
ارسال: #9
خىلى ممنون از راهنماىى تون بنده سهره با قنارى چند بار تن زدم و جوجه هاشونم فروختم .دوستان گفتن که گلبسر ماده ى خورده بى اعتناس وهدف من گرفتن هىبرىد نطفه دار هستش ,سهره دمگاه زرد تو منطقه ما فراوونه واىنجا بهش مىگن بلبل زرد لونه خىلى زىباىى هم مى سازن .باز هم تشکر مى کنم که فکر اىن پرده زىبا هستىد.
۱۳۹۲/۱۲/۲۷، ۱۲:۵۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #10
سلام