زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۲:۱۶ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

سهره سبز

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
سهره سبز
انگليسي : Greenfinch
فرانسوي : Verdier d’Europe
لاتين : Carduelis chloris

مشخصات :
۱۴.۵ سانتي‌متر ؛ پروبال سبز زيتوني با دمگاه روشن‌تر به رنگ سبز مايل به زرد و لكه‌هاي زرد روشن روي شاهپرهاي نخستين و طرفين دم ، نشانه‌هاي تشخيص اين پرنده مي باشد . منقاري كلفت و تقريبا سفيد دارد . پاهايش صورتي كمرنگ است . پرنده ماده تيره‌تر و خاكستري رنگ‌تر ار پرنده نــر است و زردي پروبال آن نيز كمتر مي باشد . پرنده نابالغ قهوه‌اي‌تر و در سطح پشتي و شكمي رگه‌رگه است . پرواز اين پرنده موجي است .

زيستگاه :
باغ‌ها ، بوته‌زارها و كشتزارها . در پرچين‌ها ، بوته‌ها و درخت‌هاي كوچك لانه مي سازد .

پراكندگي :
نقشه پراکندگی سهره سبز

سهره سبز از جمله پرندگانی ست که زمستانها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است و نیز به تعداد خيلي كم در ايران زادوولد مي كند .

بندانگشتی (ها)

۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۰۷:۱۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کاردانی
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 1202
698 سپاس گرفته‌شده در 207 ارسال
ارسال: #2
RE: سهره سبز
با سلام خدمت آقا مهدی علوی
این نوع پراکندگی فکر کنم دیگه تو ایران درست نباشه.با توجه به پیشرفت کشاورزی و زیاد شدن موتور های آب پراکندگی سهره هم تو ایران زیاد شده.من فکر میکردم که سهره سبز فقط مخصوص شمال کشور باشه اما چند روز پیش یکشونو توی روستاهای اطراف اراک صید کردیم که پرنده نر مست بود.اما بعد از صید باز به طبیعت برگردانده شد.
۱۳۹۲/۰۱/۱۶، ۰۶:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 10
209 سپاس گرفته‌شده در 75 ارسال
ارسال: #3
سلام به همه دوستان . سهره سبز پرنده ای زیباست که نر آن بیشتر به رنگ سبز زیتونی دیده میشه و زمستان ها در نواحی شهری و پارک ها دیده میشه .در برخی منابع گفته شده خویشاوندی نزدییکی با سهره خاکی دارد . آوازش هم شبیه فناری و کاهی هم شبیه سهره معمولی است . معمولا مثل قناری جیرجیر میکنه . تو تمام سال میتونه آواز بخونه هرچند تو طبیعت بندرت تو زمستون و پاییز آوازش شنیده میشه . وقتی مست میشه آوازش هم خیلی قشنگ تر میشه و هم خیلی بلند . در هنگام مستی منقار پرنده نر مثل سهره معمولی سفید میشه . شاهدانه و تخمه آفتابگردان خیلی دوست داره اما به نظر من بهتره غذاش بیشتر کتان باشه . من یه دونه دارم و غذاش هم ترکیب کتان 65 درصد و ارزن ریز 25 درضد و دان مخلوط 10 درصد هست . به عنوان یک پرنده آوازخوان قفسی تو خیلی از کشورها و از جمله اسپانیا شناخته میشه . با قناری هم جفت میشه . اگر میخواهید آواز پرنده را تو قفس بشنوید میتونید واژه verderon cantando را که اسپانیایی هست تو سایت youtube سرچ کنید . به آبتنی هم علاقه زیادی داره . از نظر رام شدن هم مثل سهره معمولی میمونه . در شمال و شمال غرب و اردبیل تولید مثل میکنه . فصل تولید مثلش هم از اردیبهشت شروع میشه .
۱۳۹۳/۰۲/۱۲، ۰۶:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #4
با سلام پارسال تو شهرهای شمالی خوزستان،فصل زمستان تعداد خیلی زیادی آمده بودند که شکارچیان زحمتکش تو بازار جمعه جفتی 5هزار تومن میفروختند،من یه جفتشو خریدم و آزاد کردم
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۳/۰۷/۱۷، ۱۰:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: behi64 ، هیوا ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

lisans barq
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 42
29 سپاس گرفته‌شده در 17 ارسال
ارسال: #5
سهره سبز شمال زیاده.الانم هست.سریعتر از سهره معمولی رام میشه.و حق با دوستمونه شاهدونه تخمه جاتو کم باید در اختیارش گذاشت چون خیلی سریع چاق میشه و کند لاغر.راهت تر از سهره با قناری جفت میشه.
۱۳۹۳/۰۷/۱۷، ۱۱:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

کارشناسی
ارسال: #6
سلام به همه دوستان . دیروز یعنی یکم آبان به طبیعت اطراف اراک رفتم . هدفم هم گرفتن یک عدد سهره سبز بود که خوشبختانه در مدت یک ساعت 5 عدد گرفتم که 4 تا را آزاد کردم و یکی هم برای خودم نگه داشتم . سهره سبز قابلیت تلقیح با قناری را دارد . پرنده پر جثه و قوی هم هست . در پاییز در استان مرکزی به صورت مهاجر و به تعداد زیاد دیده میشه . آواز زیبایی هم دارد . سایر سهره هایی که دیروز رکورد کردم شامل سهره خاکی - سهره پیشانی سرخ - سهره جنگلی به تعداد فراوان - سهره دمگاه سفید به تعداد کم -سهره سبز بود . البته هنوز از سهره طلایی خبری نبود یا دقیق تر بگم که من ندیدم . به هر حال به دوستان پیشنهاد نگهداری از سهره سبز را هم میدهم .
۱۳۹۳/۰۸/۰۲، ۱۰:۰۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

11
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 1
28 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #7
سلام
اگر سهره بخواهیم ممکنه شما تهیه کنی .بفرستی برامون
لطفا ایمیل تون رو قرار بدید تا با هم در ارتباط باشیم
۱۳۹۳/۰۸/۰۲، ۰۱:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

کارشناسی
ارسال: #8
دوست عزیز تو کار شکار نیستم . اینم فقط برای خودم گرفتم .
۱۳۹۳/۰۸/۰۲، ۱۰:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #9
سلام
آقاي پوريان سهره سبز با قناري جفت زده بودن واز نتيجه راضي نبودن.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۸/۰۳، ۰۷:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
*
کاربر انجمن

کارشناسی
ارسال: #10
سلام جناب بخشی . علت راضی نبودنشون چی بوده ؟
۱۳۹۳/۰۸/۰۳، ۰۶:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان