زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۴، ۱۱:۰۹ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

سهره های من!

*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 5
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 89
815 سپاس گرفته‌شده در 167 ارسال
ارسال: #1
سهره های من!
درود به همگی.
هر کسی که سهره ( از هر نوعش ) پرورش میده عکس پرندش رو اینجا بزاره و در موردش صحبت کنه.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خودم شروع میکنم.
این سهره رو برام از بیرجند دوستان فرستادن.
سهره خوب و خوش اخلاقیه. دهنش هم متفاوته.

۱۳۸۹/۱۱/۰۹، ۰۵:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

دیپلم
ارسال: #11
RE: سهره های من!
(۱۳۸۹/۱۲/۱۱، ۰۸:۰۷ ب.ظ)admin نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز سهره حلب همون سهره کرمانیه و این عکسهایی که شما گذاشتین سهره معمولی (طلایی) هست که بعضی از اونها خالهایی دارن مانند جفت خال یا خال زنجیری و .........

درود.
مطلب زیر رو عینآ از وبلاگ دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
که فکر میکنم نویسندش همشهریتون باشه کپی میکنم:
======================================================================================================
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱- سهره معمولی ۲- سهره خالدار(حلب) ۳- سهره کراواتی۴- سهره سفید ۵- سهره سینه کشکولی

سهره خالدار گونه کمیابی از سهره ها هستند که خالهای دور گردن آنها باعث تمایز آنها با سایر سهره ها شده است. خالها پرهای کوچک و رنگی هستند که بیشتر درپشت گردن سهره ها قرار دارند به طوری که وقتی سر تکان می دهند باعث پدیدار شدن رنگهای مختلفی دور گردن آنها می شود و همچنین دارای صدای زیبا و قوی تر نسبت به سایر سهره ها هستند و آرام کردن آنها در قفس کار مشکلی است. ولی در سالهای اخیر به دلیل شکار زیاد توسط صیادان تعداد آنها خیلی کم شده است. سهره های کراواتی نوعی از سهره های ایلام هستند که زیر نوکشان به جای رنگ قرمز سفید است و خیلی هم با ارزش هستند.

سهره های خالدار انواع مختلفی دارند که به چهار دسته تک خال / جفت خال /خال پفکی و خال زنجیری تقسیم می شوند و از این چهار دسته سهره های خال زنجیری از همه کمیاب ترند. سهره های تک خال یک خال در پشت گردن و سهره های جفت خال دو خال در پشت گردن دارند و همچنین سهره های خال پفکی دارای چند خال ریز در پشت گردنشان هستند. سهره های خال زنجیری هم در دور تا دور گردنشان دارای چند ردیف خال رنگی هستند که به زیبایی آنها می افزاید.
ودر کل به هر سهره ای که خال داشته باشد سهره حلب می گویند.
سهره سفید گونه ای از سهره های ایلام هستند که تمام بدن آنها سفید است و فقط قرمزی دور سر و پرهای زرد بال آنها شبیه سایر سهره هاست.

سهره های سینه کشکولی نوعی از سهره ها هستند که دور تا دور گردن آنها انواع خال رنگی وجود دارد و همچنین جلوی سینه آنها دارای چند ردیف خال است که به شکل یک گردنبند درآمده است. طی سالهای اخیر خیلی تعداد این سهره ها کم شده است و به نوعی نسل آنها منقرض شده است به همین دلیل به جز دوستان باتجربه کمتر کسی این سهره های زیبا را از نزدیک دیده است. سهره های سینه کشکولی دارای آواز بسیار زیبا و متنوعی هستند و به سختی تو قفس آرام می شوند. موقعی هم که تازه گرفته می شوند به سختی شروع به دانه خوردن می کنند به همین دلیل اکثر آنها تلف می شوند.

سهره سبز: در مواقعی از سال به خصوص فصل پاییز سهره سبزهایی در بعضی مناطق ایلام دیده می شوند که محل اصلی زندگی آنها کرمانشاه و سایر شهرهای شمال غربی ایران است که در موقع مهاجرت به سمت جنوب از روی ایلام می گذرند. و در بعضی مناطق ایلام به وسیله تور شکار می شوند. این سهره ها دارای آواز زیبا هستند و جثه آنها از سایر سهره ها کوچکتر است.
۱۳۸۹/۱۲/۱۷، ۰۹:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hesam-63 ، cruel ، znbird
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
سپاس‌ها: 548
5295 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #12
با سام خدمت کاتبی عزیز
این وبلاگی که میفرمایین اگر اشتباه نکنم متعلق به اقای مسعود کمالی است که در ورژن قبلی سایت با نام کاربری chelsi (اگر درست تایپ کرده ام) در همین سایت عضویت داشتند.
در مورد مطالبی که ایشان فرمودن بنده نکته به نکته توضیح میدم.
1. ایشان در مورد سهره های ایلام اینگونه نقل کردن
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱- سهره معمولی ۲- سهره خالدار(حلب) ۳- سهره کراواتی۴- سهره سفید ۵- سهره سینه کشکولی
در جواب باید بگم که تمام این چهار موردی که ایشان بیان کردن همگی سهره معمولی هستند که به آن سهره طلایی نیز اطلاق میشه و مشخصات کامل و علمی این سهره رو در انتها مینویسم. خب این سهره طلایی گاهی زیر چانه اش سفید رنگ در میاد که در منطقه ما به اون میگن کراواتی یا اینکه قسمت عمده بدنش سفیده و معمولاً سیاهی سر رو نداره که بهش میگیم سهره سفید یا اینکه خالهای قرمز رنگی داخل پرهای پشت سرش هست که بهش میگیم خالدار که اگه یه خال داشت میگیم تک خال ، اگه دوتا داشت میگیم جفت خال و اگه به صورت رشته ای از خالها بود بهش میگیم خال زنجیری .

و با این گفته که ایشان فرمودن در کل به سهره های خالدار حلب می گویند مخالفم چرا که سهره حلب اصطلاحیه که برای سهره کرمانی به کار برده میشه

در مورد سهره کشکولی هم باید بگم که اینها نژاد محسوب نمیشن و هر پرنده بازی با سلیقه خودش یه اسمی براشون میزاره مثلاً اگه همین سهره طلایی مقداری پرهاش تیره تر باشه بهش میگن سهره سیاه یا اگه روشن باشه میگن سهره سفید در کل در همه جای ایران انواع این سهره که یه مقدار تفاوتهایی با سهره طلایی(معمولی) دارن وجود داره که در اصل همون سهره معمولی هستن که مقداری از لحاظ رنگ یا جثه اون هم به طور تصادفی تفاوت دارن.

این هم مشخصات کلی این سهره :

نام راسته :
passeriformes
نام خانواده : fringillidae
نام علمي : carduelis carduelis
نام انگليسي : European goldfinch
ساير نام هاي محلي : سهره معمولي ، سهره

در پایان ایشان نوشته اند
سهره سبز: در مواقعی از سال به خصوص فصل پاییز سهره سبزهایی در بعضی مناطق ایلام دیده می شوند که محل اصلی زندگی آنها کرمانشاه و سایر شهرهای شمال غربی ایران است که در موقع مهاجرت به سمت جنوب از روی ایلام می گذرند. و در بعضی مناطق ایلام به وسیله تور شکار می شوند. این سهره ها دارای آواز زیبا هستند و جثه آنها از سایر سهره ها کوچکتر است.

خوب اگه کسی سهره سبز داشته اندازه و جثه این سهره رو میدونه و نه تنها از سایر سهره ها کوچکتر نیست بلکه بزرگتر نیز هست.

در کل باید بگم که سهره های زیادی در طبیطعت ایلام پیدا میشه اما اینجا برای سهره طلایی عنوان سهره و برای سهره حلب عنوان سهره کرمانی به کار برده میشه و برای بقیه سهره ها مانند سهره سبز ، زرد ، کوهی و .... از اصطلاح (کیاو) استفاده میکنن
۱۳۸۹/۱۲/۲۳، ۰۸:۲۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mahdi_alavi
*
کاربر انجمن

دیپلوم
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 279
327 سپاس گرفته‌شده در 148 ارسال
ارسال: #13
این مال منه // اسم اش چیه ؟
نره یا ماده ؟

بندانگشتی (ها)

۱۳۹۰/۰۳/۰۵، ۰۷:۵۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 19
سپاس‌ها: 319
1096 سپاس گرفته‌شده در 326 ارسال
ارسال: #14
درود دوست عزیز
بنظر من نره ولی از روی بالها بهتر میشه نظر داد
امضای ahoora_3
نقل قول:
عمل کننده باش نه پیرو اعمال
۱۳۹۰/۰۳/۰۵، ۰۸:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 2
سپاس‌ها: 140
272 سپاس گرفته‌شده در 101 ارسال
ارسال: #15
(۱۳۸۹/۱۱/۰۹، ۱۱:۰۵ ب.ظ)آبتین نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درود.
چندتا عکس از سهره های دورگه ام میزارم. اینجا بهش میگن سهره داغسر. میکس سهره رسمی با سهره کرمانی.
آواز بسیار بسیار زیبا و نرم و دلنشینی داره.

با سلام به دوست خوبم آبتین می خواستم قیمت سهره های داغسر رو بدونم و آیا اگر بخواهیم می تونی از جوجه هاش برام بفرستی یا نه
۱۳۹۰/۰۳/۰۵، ۰۸:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
ارسال: #16
درود.
متآسفانه بنده هنوز امسال نتونستم از سهرۀ کرمانی و سهره رسمی جوجه بکشم.
از جوجه هایی که صید شدن نمیشه گفت کدومش داغسر خوبیه.
قیمت هم نمیدونم میشه اینجا گفت یا نه!!!
۱۳۹۰/۰۳/۰۶، ۱۱:۳۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: canary.q
*
کاربر انجمن

دیپلوم
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 279
327 سپاس گرفته‌شده در 148 ارسال
ارسال: #17
سلام به این سهره ها چی میگن ؟

بندانگشتی (ها)

۱۳۹۰/۰۳/۰۶، ۰۷:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 304
19 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #18
اگه عکس کامل میگرفتی بهتر بود
به اینا سهره کرمونی میگن
۱۳۹۰/۰۳/۰۶، ۱۰:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: phoenix
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 561
233 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #19
(۱۳۹۰/۰۳/۰۶، ۰۷:۴۱ ب.ظ)legend نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به این سهره ها چی میگن ؟
درود
همونجور که دوستمون گفتند به سهره کرمانی معروفه و گویا سهرتون نر هستش ولی بازم اگه تونستی عکس واضح تر ازش بذار
موفق باشی
۱۳۹۰/۰۳/۰۶، ۱۱:۱۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #20
(۱۳۸۹/۱۲/۱۱، ۰۸:۰۷ ب.ظ)admin نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز سهره حلب همون سهره کرمانیه و این عکسهایی که شما گذاشتین سهره معمولی (طلایی) هست که بعضی از اونها خالهایی دارن مانند جفت خال یا خال زنجیری و .........

دوست عزیز میشه توضیح بدین سهره داغسراز لحاظ ظاهری چه شکلیه؟چون من 2تا جوجه سهره گرفتم کلشون طوسیه نه قرمزی دارن نه سیاهی اگر امکان داردکامل توضیح دهید
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۱/۱۷، ۱۲:۱۸ ب.ظ، توسط سیدمحمد شریفی.)
۱۳۹۰/۰۶/۳۱، ۰۲:۲۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: soren_kiana ، mohammad20101368

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان