زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۱۲:۲۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

سهره و جوجه سهره شناسی

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
سهره و جوجه سهره شناسی
سلام خدمت دوستان عزیز 
در ادامه گفتگو با آقا علیرضای عزیز به مبحث جوجه شناسی و رفتار شناسی جوجه از روی خال و تیپ رسیدیم .
من اونچه که تا به حال خودم تجربه داشتم یا از اساتید یاد گرفتم رو مطرح میکنم امید وارم دوستان هم در بحث شرکت کنن .
ابتدا سوالم رو یکبار دیگه تکرار میکنم که بحث گنگ نباشه .
معیار اصلی و عمده شما در تشخیص جوجه خوب چی هست ؟ یعنی در درجه اول بعد از منطقه ش به کجاش نگاه کنیم ؟  چون هرکی یه چیز میگه یکی میگه حربه ش یکی میگه زیر چونش یکی میگه سرو کله درشت و چهارگوش یکی میگه بدن دار و قوی بنیه یکی میگه دم کشیده و کلفت یکی میگه چمشمش یکی میگه دوتا خط زیر چونش . خلاصه من در بین اساتید اتفاق نظری ندیدم خواستم نظر شما رو بدونم . البته هیچوقت همه اینا با هم تو یه سهره جمع نمیشه ولی مهمترین ها رو لطفا بفرمایید 
این سوال بنده بود که استاد پوریان محبت کردن و جواب دادن . 
ولی در ادامه میخواستم بگم هر کدوم از این فاکتورها یه نشونی به ما میدن مثلا نوک کلفت و دراز نشونه حنجره دار بودن هست نوک صاف نشونه شرارت هست نوک کوتاه و کلفت نشونه تنوع بیشتر در آواز دم کلفت و پهن نشونه سرمستی خیلی زیاد البته بلندی دم خیلی معیار نیست کلفیتش مهمتره و معمولا دم کلفتها فیتیله شون بیشتر میزنه بیرون وقتی مست میکنن البته ته دم هرچی کلفت تر باشه منظورم رستنگاه دم هست ( خودم همچین سهره ای چندتا مورد داشتم یعنی وقتی که مست کنن دیگه نمیشه ساکتشون کرد ) و چشم درشت و باز باز نشونه حواس جمی و باهوشی و همینطور تندرستی و سلامتی پرنده هست یعنی چشم درشتا نسبت به بقیه بدن سلامت تری دارن زیر چونه بزرگ هم علامت حنجره دار بودن هست دوتا خط زیر چونه هم معمولا نشون دار یا چهارگل میشن سرو کله درشت و چهارگوش معمولا پر بیا و دهن دار میشن بدن دارها هم معمولا زودتر به خوندن میان و راه میفتن و اغلب پررو تر میشن سر و کله باریک اغلب کم بیا تر میشن و بیشتر سردهن زن و تو دهن زن هستن یعنی معمولا با بیا دهن نمیزنن و همینطوری بی مقدمه تودهن یا سردهن میزن و اغلب دیر رام میشن و شرورتر هستن برعکس کله درشتا معمولا زودرام هستن چهارگلها معمولا چقر و بدقلق هستن و معمولا خون گرمتر از بقیه سهره ها هستن منظورم از خون گرم اینه که دمای بدنشون بیشتر هست و زودتر جوش میارن . البته اینا مطلق نیست ولی غالبا اینطور هستن و صدالبته راجع به منطقه ای که سهره های اصیل و مرغوب داره این مطالب درست تر هست . 
من اینا رو بیشترشو یا تجربه کردم و یا از اساتید یادگرفتم حالا شما هم هر کجا رو میدونید غلطه اصلاح بفرمایید و یا نکات دیگری از قلم افتاده بیان بفرمایید .
در پایان چند تا عکس از جوجه سهره میذارم دوست دارم اساتید نظرشون رو بفرمایند که مثلا بیشتر کدوم ها رو پسند میکنن و دوستان هرچی عکس از جوجه سهره کاردرست دارن اینجا بذارن و دوست دارم یه بحث آزاد و همه جانبه ای در مورد جوجه سهره داشته باشیم . 
اساتید استدعا دارم نظر بدین مثلا از هر جوجه ای خوشتون اومد بفرمایید و بگید چرا اینو پسند میکنید . دم همگی رفقا گرم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۰۴، ۱۲:۴۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۲۵، ۰۱:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #2
RE: جوجه شناسی
6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

البته تو این عکسها فقط تیپ مد نظرم بوده نه خال و رنگ و منطقه چون اگر بخوایم منطقه رو هم در نظر بگیریم خیلی دشوار میشه و از یه منطقه این همه عکس قطعا کسی نداره . 
اساتید از بین این جوجه ها لطفا چهار پنج تا که به چشمتون بهتر هستن سوا کنید و علتش هم بفرمایید فرض کنید همه اینا از یک منطقه یا از مناطق عالی باشن با این فرض انتخاب بفرمایید . ( دوستان جوجه های خودم رو البته همینطوری گذاشتم یه وقت تصور بدی نشه )
اینم جوجه دوخط زیر چونه از استاد پوریان . 

هدف از گذاشتن این عکسها بیشتر یادگیری هست برای دوستانی که مثل بنده علاقه مند هستن . در پایان بازم خواهش میکنم رفقا هر عکسی از جوجه های کاردرست دارن بذارن .   
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۴/۲۶، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۲۵، ۰۲:۱۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، محمدمهدی ، derik_best ، yaser falahi
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #3
سلام ممنون از دوست عزیزم جناب سی مرغ بخاطر ایجاد این تایپیک اولین جوجه که ازش خوشم اومد شماره1 که تو قفس غلامی هست بخاطر فرم ایستادن بدن قلمی و فرم نوکش.شماره 11 بخاطر رنگ تیره تیره اش .شماره 8 بخاطر فرم دم و سر و صورتش. شماره 9 بخاطر بلندی و کشیدگی و دور نوکش.شماره 17 بخاطر زیر نوکش.شماره 16 بخاطر رنگ روشنش و دم قاشقیش
۱۳۹۵/۰۸/۲۵، ۰۲:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، gholizadeh ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #4
سلام . ممنون از آقا علیرضای عزیزم که نظرشون رو فرمودن . علیرضا جان من کوچیک شما مهدی هستم . 
امیدوارم سایر اساتید هم همراهی کنن .
من از سهره های خودم شماره 1 رو بیشتر دوست دارم و مهمتر از استیلش حنجرش بود.
شماره 7 به خاطر چش و توک فوق العادش و خال زیر گلوش . 
شماره 11 رنگش عتیقه است . چشماش خوشگله . 
شماره 14 من به شخصه این تیپ جوجه رو میپسندم . بدن یه تیکه و بیرون زده . چشم درشت . 
شماره 18 این یه سهره منطقه داره . سفیدی زیر گلوش رو خیلی دوست دارم . این رخ خیلی زیبایی میاره .
البته واقعیتش اینا همه خیلی خیلی خوبن منتها دیگه سلیقه ای میشه که دلت چیو پسند کنه . مثلا شماره 15 واقعا یه سهره عجیب و غریبه ولی من 14 رو خیلی بیشتر قبول دارم . و از بین سهره هایی که استاد پوریان انتخاب کردن من از شماره 16 به خاطر صورت و نوک قشنگش و رنگ بدنش و همینطور شماره 9 بیشتر خوشم میاد . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۱۸، ۰۳:۲۸ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۲۵، ۰۶:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان ، gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #5
سلام 
آقا علیرضای عزیزم یه سوال دیگه هم از محضرتون دارم : نظرتون چیه راجع به جوجه های گردن دار . منظورم سهره هایی هست که گردنشون رو به سمت جلو میکشن ؟ مثل عکس شماره 7 . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۸/۲۷، ۰۷:۵۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۲۶، ۱۱:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #6
سلام
1- جوجه 93 خودم- اين جوجه در اين سن مثل سهره كهنه دهن ميزد 

2- جوجه95 جناب هيوا  - جوجه قفس 
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۸/۲۹، ۰۸:۵۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #7
سلام خدمت رفقا 
علیرضا جان در مورد سوال قبلی از این جهت دوست داشتم نظر شما رو بدونم چون من تا به حال سه مورد این تیپ جوجه دیدم (یکیش ماله خودم بود و دوتای دیکه ماله رفقا) خیلی تو خوندن قلدر هستن و حنجره بم و زنگی ای دارن و گردن رو به سمت جلو میکشن (که البته فرق میکنه با سهره ای که گردنو رو به بالا میکشه) و موقعی که مست میشن خیلی خیلی خوش تیپ رو چوب می ایستن که دل هر پرنده بازی رو میبره و اغلب افقی روی چوب می ایستن . میخواستم ببینم شما هم همچین جوجه ای داشتین یا احیانا دست دوستان دیدین بویژه اینکه حنجره بم و زنگی ای دارن و میخواستم بدونم اینو شما تایید میکنید .
چند تا سوال دیگه هم دارم ازتون اگر دوست داشتین یا براتون مقدور بود ممنون میشم جواب بفرمایید .
سوال اول : علامت جوجه چهارگل چیه و چطور تشخیص بدیم که یه جوجه کال چهارگل میشه ؟ البته پیش تر فرمودین دوتا خط زیر گلو اغلب چهار گل میشن میخواستم بدونم غیر از این علامت دیگه ای هم دارن ؟ مثلا همین عکس شماره 7 که یه خال قرمز زیر گلوش هست اینم علامت چهارگل بودنه یا نه ؟ و کلا در مورد تشخیص جوجه های چهار گل کمی توضیح بفرمایید . 
سوال دوم : علامت تشخیص جوجه هایی که زاغ یا زاغسر میشن چیه ؟ ( منظورم مثل سهره های زیر هست ) 

و سوال آخر اینکه شما سهره های زاغ رو بیشتر تو خوندن و دهن زدن قبول دارین یا سهره های چهارگل رو ؟ آخه من از بین سهره های نشون دار فقط این دو تیپ رو پسند میکنم و میخواستم بدونم تو این دوتا خال کدوم سرتر هستن . دمت گرم علیرضای عزیزم اگرم از جوجه کال جهرمی یا زاغ عکس داشتی برامون بذارید . 

آقا مهدی در مورد جوجه اولی که عکس گذاشتین اگر قفسی باشن و استاد قدر بالاسرشون باشه اغلب اینطور میشن .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۱۸، ۰۳:۳۱ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۲۹، ۱۲:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #8
آقا مهدي اون عكس جوجه جناب هيوا كه گذاشتم نگاش كنيد.باباش چهار گله.خودش با اينكه نوكش هنوز سفيد نشده دوتا خط زيرگلو داره و گل قرمز زده .
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۸/۲۹، ۰۱:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #9
RE: جوجه سهره شناسی
سلام خدمت جناب مهدی  عزیز عرض کنم سهره زاغ از جوجگی هیچ نشونه ای نداره جوجه تیره تیره بوده زاغ شده
جوجه روشن روشن بوده باز زاغ شده من و استادام تا الان نتونستیم سهره زاغ رو از جوجه گی تشخیص بدیم.من سهره چهار گل رو تو خوندن بیشتر مبپسندم تا زاغ.زاغ چون برامون خیلی ارزش داره زیاد رو دهنش حساب نمیکنم ولی جوجه ای که زیر دهن بوده و وقتی رنگ بیاد و زاغ بشه واویلا ارزش و قیمت پیدا میکنه
۱۳۹۵/۰۹/۰۱، ۰۹:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی ، gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #10
RE: جوجه سهره شناسی
سلام . ممنون از استاد گرامی که قبول زحمت کردن . جناب پوریان اگر بخوایم کرمونی رو با سیاه سر جفت کنیم نرمون کرمونی باشه و ماده سیاه سر جوجه ها مرغوبتر میشن یا نر سیاه سر رو با ماده کرمونی جفت کنیم جوجه های بهتری میدن ؟ 
و سوال بعد اینکه گفته میشه جوجه های حاصل از کرمونی و سیاه سر رو دومرتبه با سیاه سر جفت کنیم جوجه ها زاغ میشن چقد درسته ؟ 
و سوال آخر اینکه یه همچین جوجه هایی برای دهن بازی چقد خوب میشن ؟ چون از نظر نقش که به قول شما خیلی با ارزش هستن میخواستم بدونم ازنظر آواز هم سهره های خوبی میشن مثلا حنجره خوب داشته باشن و سرمست و پرخون باشن و زهر دار دهن بزنن یا اینکه خیلی خوب دهن بگیرن ؟
(من به شخصه فکر میکنم سهره های زاغ خیلی خیلی باهوش باشن چون از ترکیب چند تا سهره بوجود اومدن البته اساتیدی مثل شما بهتر میدونن) با تشکر از شما استاد گرامی 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۰۲، ۰۷:۱۲ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۰۲، ۰۶:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان