زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۳:۱۷ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

سهره و جوجه سهره شناسی

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
سهره و جوجه سهره شناسی
سلام خدمت دوستان عزیز 
در ادامه گفتگو با آقا علیرضای عزیز به مبحث جوجه شناسی و رفتار شناسی جوجه از روی خال و تیپ رسیدیم .
من اونچه که تا به حال خودم تجربه داشتم یا از اساتید یاد گرفتم رو مطرح میکنم امید وارم دوستان هم در بحث شرکت کنن .
ابتدا سوالم رو یکبار دیگه تکرار میکنم که بحث گنگ نباشه .
معیار اصلی و عمده شما در تشخیص جوجه خوب چی هست ؟ یعنی در درجه اول بعد از منطقه ش به کجاش نگاه کنیم ؟  چون هرکی یه چیز میگه یکی میگه حربه ش یکی میگه زیر چونش یکی میگه سرو کله درشت و چهارگوش یکی میگه بدن دار و قوی بنیه یکی میگه دم کشیده و کلفت یکی میگه چمشمش یکی میگه دوتا خط زیر چونش . خلاصه من در بین اساتید اتفاق نظری ندیدم خواستم نظر شما رو بدونم . البته هیچوقت همه اینا با هم تو یه سهره جمع نمیشه ولی مهمترین ها رو لطفا بفرمایید 
این سوال بنده بود که استاد پوریان محبت کردن و جواب دادن . 
ولی در ادامه میخواستم بگم هر کدوم از این فاکتورها یه نشونی به ما میدن مثلا نوک کلفت و دراز نشونه حنجره دار بودن هست نوک صاف نشونه شرارت هست نوک کوتاه و کلفت نشونه تنوع بیشتر در آواز دم کلفت و پهن نشونه سرمستی خیلی زیاد البته بلندی دم خیلی معیار نیست کلفیتش مهمتره و معمولا دم کلفتها فیتیله شون بیشتر میزنه بیرون وقتی مست میکنن البته ته دم هرچی کلفت تر باشه منظورم رستنگاه دم هست ( خودم همچین سهره ای چندتا مورد داشتم یعنی وقتی که مست کنن دیگه نمیشه ساکتشون کرد ) و چشم درشت و باز باز نشونه حواس جمی و باهوشی و همینطور تندرستی و سلامتی پرنده هست یعنی چشم درشتا نسبت به بقیه بدن سلامت تری دارن زیر چونه بزرگ هم علامت حنجره دار بودن هست دوتا خط زیر چونه هم معمولا نشون دار یا چهارگل میشن سرو کله درشت و چهارگوش معمولا پر بیا و دهن دار میشن بدن دارها هم معمولا زودتر به خوندن میان و راه میفتن و اغلب پررو تر میشن سر و کله باریک اغلب کم بیا تر میشن و بیشتر سردهن زن و تو دهن زن هستن یعنی معمولا با بیا دهن نمیزنن و همینطوری بی مقدمه تودهن یا سردهن میزن و اغلب دیر رام میشن و شرورتر هستن برعکس کله درشتا معمولا زودرام هستن چهارگلها معمولا چقر و بدقلق هستن و معمولا خون گرمتر از بقیه سهره ها هستن منظورم از خون گرم اینه که دمای بدنشون بیشتر هست و زودتر جوش میارن . البته اینا مطلق نیست ولی غالبا اینطور هستن و صدالبته راجع به منطقه ای که سهره های اصیل و مرغوب داره این مطالب درست تر هست . 
من اینا رو بیشترشو یا تجربه کردم و یا از اساتید یادگرفتم حالا شما هم هر کجا رو میدونید غلطه اصلاح بفرمایید و یا نکات دیگری از قلم افتاده بیان بفرمایید .
در پایان چند تا عکس از جوجه سهره میذارم دوست دارم اساتید نظرشون رو بفرمایند که مثلا بیشتر کدوم ها رو پسند میکنن و دوستان هرچی عکس از جوجه سهره کاردرست دارن اینجا بذارن و دوست دارم یه بحث آزاد و همه جانبه ای در مورد جوجه سهره داشته باشیم . 
اساتید استدعا دارم نظر بدین مثلا از هر جوجه ای خوشتون اومد بفرمایید و بگید چرا اینو پسند میکنید . دم همگی رفقا گرم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۰۴، ۱۲:۴۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۲۵، ۰۱:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #21
RE: جوجه سهره شناسی
سلام خدمت دوستان 
ماشاالله سهره کشیده و زیبایی هست . 
ببخشید من نظر میدم ولی شاید جناب پوریان منظورشون این باشه که سهره کرمونی هیچ منطقه ای مثل کرمونی اصیل پارس نیست چه از نظر ذات و هوش و چه از نظر حنجره و تون صدا و چه از نظر سبک آوازی . و الا قطعا مناطقی تو ایران هست که سهره کرمونی خوب هم دارن مثل بافت که شما میفرمایید . 
البته به نظر من وقتی میگن مثلا سهره شمالی برای دهن بازی بدرد نمیخوره منظور این نیست که سهره های شمالی لال باشن یا اصلا مست نکنن و نخونن بلکه منظور اینه که مثلا وقتی بیست تا دونه جوجه نر از شمال بیاری و زیر دهن یه سهره قناری استاد بذاری شاید سه چهارتاش بشه اون سهره بخونی که میخوای ولی اگر بیستا جوجه نر از کردستان یا لرستان بیاری پونزده تاش میشه اون سهره بخونی که مد نظر هست و از این پونزده تا پنج تاش قیامت میشن که هیچوقت سهره های شمالی مثل اون پنج تارو ندارن حتی اگر صدتا جوجه نر از شمال بیاری و دهن بازهای حرفه ای دنبال اون پنج تا هستن که میرن از مناطق خوب سهره میارن والا تو هر منطقه ای سهره بخون هم پیدا میشه . مثلا من خیلی دیدم دست بچه های تهران که کرمونی میگیرن دستشون و میارن واسه گشت یا فروش کرمونی های هوار کش با تون صدای خیلی خیلی بلند و مطمئنا همه اینا سهره کرمونی اصیل پارس نیستن و ممکنه بجنوردی یا فیروزکوهی یا مشهدی باشن ولی تو صدتا سهره فیروزکوه شاید ده تاش اینطور میشن و در واقع استثناها هستن . وقتی گفته میشه سهره مثلا فلان جا بدرد نمیخوره یعنی غالب سهره های اون منطقه بدرد نمیخورن که البته ممکنه برای یه دهن باز بدرد نخور باشه والا برای یه تیپ باز یا برای کسی که میخواد فقط جوجه کشی کنه شایدم خیلی خیلی خوب باشن . ( ببخشید این نظر شخصی بنده هست و حاصل مشاهده و تجربه هست و از این جهت نظر دادم که یه وقت از فرمایش جناب پوریان برداشت بدی بوجود نیاد ) . البته با عرض معذرت از رفقای عزیزم . 
حالا استاد پوریان هم نظرشون رو راجع به کرمونی های بافت بفرمایند که همه فیض ببریم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۰۶:۱۴ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۰۵، ۰۶:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #22
سلام والا گفتنی ها رو دوست عزیزم مهدی جان گفتن حرف ما وحی مطلق نیست و همیشه استثنا وجود داره  همه سهره های یه منطقه خوب یا بد نیستند مثل مثالی که مهدی زد مثلا از ده تا هشت تا خوب بهتره یا از ده تا سه تا خوب.در ضمن سهره هایی که گذاشتین خیلی خوشگل و خوب هستند  حقیر هیچوقت به حیوون هیچ منطقه ای توهین نمیکنم
۱۳۹۵/۰۹/۰۵، ۱۱:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، محمدمهدی ، سی مرغ
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #23
(۱۳۹۵/۰۹/۰۵، ۱۰:۵۰ ق.ظ)gholizadeh نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام جناب پوریان این دو لینک زیر سهره کرمونی بافت کرمان هست که جناب بخشی گذاشته بودند روی سایت به نظر من بافت کرمان هم سهره های خوبی داره من همه سهره هام مال این منطقه هست  میخواستم نظرتونو در این مورد بدونم 
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
آقاي قلي زاده سهره هاي بافت براي جفت زدن سهره هاي بسيار خوبي هستن ولي دهن خيلي خرابي دارن.مي تونيد جفت بزنيد وجه هاشون را زير دهن اصيل وزيباي بوانات و سيوند بذاريد حتما دهن دار ميشن.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۹/۰۶، ۱۰:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، علیرضا پوریان ، سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #24
سلام و عرض ادب خدمت دوستان 
راستش عکس از جوجه کرمونی نداشتم ولی چندتا عکس از کرمونی میذارم دوستان در مورد هر عکس نکاتی که مد نظرتون هست بفرمایید . مثلا منطقه هر عکس رو با ذکر شماره اگر دقیق میدونید دقیقش رو بفرماییید اگرم دقیق نمیدونید حدسی بفرماید و خلاصه در مورد هر تصویر نکاتی که به ذهنتون میاد بفرمایید . با تشکر ( البته کمی از بحث خارج میشیم و از جوجه سهره شناسی وارد سهره شناسی میشیم ولی بی ربط هم نیستن چون تا سهره رو نشناسیم جوجه ش رو نمیتونیم بشناسیم ) دوستان عکس از جوجه کرمونی یا کرمونی های اصیل دارین لطفا تو این قسمت بذارید . هدفم بیشتر این هست که از روی خال و تیپ تا حدودی بتونیم با کرمونی بخصوص کرمونی های اصیل پارس و سایر مناطق ایران آشنایی پیدا کنیم . خیلی مخلصیم 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۱۱:۰۴ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۱۲:۱۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، ali reza_yar
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #25
سلام
عكس شماره 14 اصيل بوانات و عكس 15 اصيل ارسنجان بودن كه ديگه نيست.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۱۱:۱۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، ali reza_yar
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #26
سلام و سپاس 
اگر امکانش هست دوستان راجع به هر مورد نکاتی که میدونن یا حتی حدس میزنن بفرمایند . من خودم چون چیزی در این مورد نمیدونم اظهار نظری ندارم ولی خواهشا دوستان راجع به هر مورد نکته خاصی اگر میدونن بفرمایند مثلا هر کدوم دورگ هست یا همینطور منطقه رو بفرمایید . ببخشید چون من فکر میکنم مثلا شماره 11 و 12 و 13 و 16 و 17 و حتی 21 ممکنه اصیل باشن . بخصوص 13 و 16 و 17 . 
و همینطور هر کدوم که از نظر خال و رنگ به فیروز کوه مشهد یزد و حتی کرمان میخورن بفرمایید .  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۱، ۰۱:۲۷ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۰۲:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #27
سلام خدمت شما عرض شود رو این عکس ها زیاد نمیشه دقیق گفت چون گلچین هستند و اگه دقت کنین اکثر کرمونی گل پهن یا دو رگ زاغ تیپ کرمونی یا زاغ تیپ کرمونی یا دورگ سرسیاه تیپ کرمونی هست که کمتر گیر میاد بعضی از اونا هم که محمد مهدی عزیز گفت منقرض شدن متاسفانه منم به شخصه جوجه کرمونی عکس ندارم که بذارم ولی عکس یه کرمونی تیپ زاغ که نمیدونم تو چه انجمنی مقام اول تیپ رو آورده میذارم این سهره جز سه سهره دهن قشنگ شیرازه و شش میلیون معامله شد
۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۰۲:۲۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

m.s
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 1506
287 سپاس گرفته‌شده در 136 ارسال
ارسال: #28
سلام جناب اقا مهدی در لینک زیر عکس و صوت و فیلم از سهره های خودم هست که مال منطقه اطراف بافت کرمان هست تقریبا یک کلیتی از سهره اون منطقه رو میتونین بدست بیارین
۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۰۶:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #29
سلام 
والا یه بار تو یکی از مغازه های خلیج هفت هشتا کرمونی دیدم که هرکدوم رو تو یه قفس سوا انداخته بود همین طوری رفته بودم چرخی بزنم ولی خدا شاهد اونقد خوشگل و درشت بودن نیم ساعت داشتم نگاشون میکردم همش با خودم میگفتم حیفه از اینا نخرم با اینکه اصلا از قیافه کرمونی خوشم نمیاد باور کنید وسوسه شده بودم دو سه تا شو بخرم رنگ بدنشون تو مایه سه تا عکس اولی بود ولی کشیده و بدن دار و سر و صورت عالی مثل عکس شماره 20 و 23 رخ دار حربه دار خلاصه تو عمرم اینقد کرمونی عالی ندیده بودم فروشنده میگفت مال فیروز کوه هستن .
یه بار دیگه هم یکی از دوستام دوتا کرمونی معرکه دستش بود تو قفس تکی انداخته بود رفتم پیشش سلام احوالپرسی گفتم اینا چیه گفت کرمونی نگاشون کردم خیلی درشت و کشیده نبودن و سروکله گرد و نسبتا بزرگی داشتن ولی صورتشون معرکه بود چشم درشت حربه دار و رخ قشنگ جوری که تو صورتشون نگاه کردم باخودم گفتم عجب حیوونایی بازم وسوسه شده بودم یکیش که قشنگ تر بود رو بردارم پرسیدم اینا ماله کجاست گفت بجنورد پرسیدم خوبن اینا گفت نه رنگ بدنشون هم تو مایه های عکس شماره 25 بود . 
شماره 23 هم به احتمال خیلی خیلی زیاد کرمونی عراق باشه . دوسال پیش یا شایدم بیشتر تو سایت شیپور بود اگر اشتباه نکنم که رفتم تو استان کردستان یه نفر اینو برای اولین بار آگهی کرده بود اینطور نوشته بود : کرمونی عالی دهن کامل بلبلی با هفت جور بیا قیمت 1 ملیون  چندتا عکس هم ازش گذاشته بود و یه هفته قبلش آگهی کرده بود . از دوستام شنیدم عراق کرمونی زیاد داره و احتمالا این کوچی عراق باشه که میان تو استانهای مرزی . 
تعریف دورگهای دامغان رو هم از دوستان صیاد شنیدم ولی اساتید کلا سهره دامغان رو برای دهن بازی تایید نمیکنن و بیشتر برای تیپ خوبن . 
این همه اطلاعات من بود از کرمونی دوستان هم اگر چیزی به نظرشون میاد لطفا بفرمایید . اصلا این عکسها رو واسه همین گذاشتم که از روی عکس بفرمایید . 
یه سوال هم از آقا علیرضا دارم : تو صفحه یک که عکس جوجه سهره گذاشتم شماره 5 رو یه نگاه بندازید . این عکس رو همون روز اولی که این جوجه رو آوردم تو خونه ازش گرفتم اگر بادقت نگاه کنید چاک ته منقارش هنوز گوشتیه ولی سبیل هم انداخته حالا سوالم اینه این سبیل رو از پرزوری انداخته یا اینکه سنش زیاد شده و سبیل انداخته ؟ ولی اگر سنش زیاد شده چرا ته منقارش هنوز کمی گوشیه . ( اگر این عکسها کیفیتش کم شده در قسمت آلبوم عکس سهره و تاپیک عشق من سهره عکسش هست صفحه 5 ارسال 48 از اونجا عکسش رو سیو کنید و بعد روی صورتش زوم کنید کاملا مشخصه ) سایر اساتید هم اگر نکته ای مد نظرشون میاد ممنون میشم بفرمایید .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۱۱:۰۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۰۷:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #30
سلام از تو عکس که بهش نمیخوره کال کال باشه ولی از نزدیک اگه خودت تشخیص میدی کال هست حتما هست البته احتمال پر زور بودن هم هست دیدم جوجه پر زور که کال بوده و چند تا خال قرمز یا چند تا نخ سبیل سیاه داشته
۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۰۹:۱۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی ، محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان