زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۱:۲۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

سهره و جوجه سهره شناسی

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
سهره و جوجه سهره شناسی
سلام خدمت دوستان عزیز 
در ادامه گفتگو با آقا علیرضای عزیز به مبحث جوجه شناسی و رفتار شناسی جوجه از روی خال و تیپ رسیدیم .
من اونچه که تا به حال خودم تجربه داشتم یا از اساتید یاد گرفتم رو مطرح میکنم امید وارم دوستان هم در بحث شرکت کنن .
ابتدا سوالم رو یکبار دیگه تکرار میکنم که بحث گنگ نباشه .
معیار اصلی و عمده شما در تشخیص جوجه خوب چی هست ؟ یعنی در درجه اول بعد از منطقه ش به کجاش نگاه کنیم ؟  چون هرکی یه چیز میگه یکی میگه حربه ش یکی میگه زیر چونش یکی میگه سرو کله درشت و چهارگوش یکی میگه بدن دار و قوی بنیه یکی میگه دم کشیده و کلفت یکی میگه چمشمش یکی میگه دوتا خط زیر چونش . خلاصه من در بین اساتید اتفاق نظری ندیدم خواستم نظر شما رو بدونم . البته هیچوقت همه اینا با هم تو یه سهره جمع نمیشه ولی مهمترین ها رو لطفا بفرمایید 
این سوال بنده بود که استاد پوریان محبت کردن و جواب دادن . 
ولی در ادامه میخواستم بگم هر کدوم از این فاکتورها یه نشونی به ما میدن مثلا نوک کلفت و دراز نشونه حنجره دار بودن هست نوک صاف نشونه شرارت هست نوک کوتاه و کلفت نشونه تنوع بیشتر در آواز دم کلفت و پهن نشونه سرمستی خیلی زیاد البته بلندی دم خیلی معیار نیست کلفیتش مهمتره و معمولا دم کلفتها فیتیله شون بیشتر میزنه بیرون وقتی مست میکنن البته ته دم هرچی کلفت تر باشه منظورم رستنگاه دم هست ( خودم همچین سهره ای چندتا مورد داشتم یعنی وقتی که مست کنن دیگه نمیشه ساکتشون کرد ) و چشم درشت و باز باز نشونه حواس جمی و باهوشی و همینطور تندرستی و سلامتی پرنده هست یعنی چشم درشتا نسبت به بقیه بدن سلامت تری دارن زیر چونه بزرگ هم علامت حنجره دار بودن هست دوتا خط زیر چونه هم معمولا نشون دار یا چهارگل میشن سرو کله درشت و چهارگوش معمولا پر بیا و دهن دار میشن بدن دارها هم معمولا زودتر به خوندن میان و راه میفتن و اغلب پررو تر میشن سر و کله باریک اغلب کم بیا تر میشن و بیشتر سردهن زن و تو دهن زن هستن یعنی معمولا با بیا دهن نمیزنن و همینطوری بی مقدمه تودهن یا سردهن میزن و اغلب دیر رام میشن و شرورتر هستن برعکس کله درشتا معمولا زودرام هستن چهارگلها معمولا چقر و بدقلق هستن و معمولا خون گرمتر از بقیه سهره ها هستن منظورم از خون گرم اینه که دمای بدنشون بیشتر هست و زودتر جوش میارن . البته اینا مطلق نیست ولی غالبا اینطور هستن و صدالبته راجع به منطقه ای که سهره های اصیل و مرغوب داره این مطالب درست تر هست . 
من اینا رو بیشترشو یا تجربه کردم و یا از اساتید یادگرفتم حالا شما هم هر کجا رو میدونید غلطه اصلاح بفرمایید و یا نکات دیگری از قلم افتاده بیان بفرمایید .
در پایان چند تا عکس از جوجه سهره میذارم دوست دارم اساتید نظرشون رو بفرمایند که مثلا بیشتر کدوم ها رو پسند میکنن و دوستان هرچی عکس از جوجه سهره کاردرست دارن اینجا بذارن و دوست دارم یه بحث آزاد و همه جانبه ای در مورد جوجه سهره داشته باشیم . 
اساتید استدعا دارم نظر بدین مثلا از هر جوجه ای خوشتون اومد بفرمایید و بگید چرا اینو پسند میکنید . دم همگی رفقا گرم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۰۴، ۱۲:۴۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۲۵، ۰۱:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #31
RE: جوجه سهره شناسی
سلام . به نظر خودم هم کال کال نیست ولی بیشتر میخواستم بدونم این سبیلی که انداخته از پر زوریه یا بزرگ شده که سبیل زده و اگر بزرگ شده پس چرا ته منقارش هنوز کمی گوشتیه ؟ واقعیتش بعضی وقتها اصلا مشخص نیست مثلا جوجه خال قرمز انداخته و مثلا ما شاید فکر کنیم این نشون دار میشه ولی ممکنه این تو لونه پدر و مادر یا خواهر و برادرش پر صورتش رو از روزهای اول کنده باشن و چون جدید پر آورده خال قرمز یا سیاه انداخته که تشخیص در این موارد کار خبره هاست یا مثلا بعضی از مناطق تو کوهستان رو به آفتاب هستن و جوجه ها چون آفتاب سوز شدن سبیل انداختن در حالی که واقعا کم سن و کالن خلاصه بعضی وقتها کمی پیچیده میشه تشخیصش . حالا البته من در مقابل شما چیزی بلد نیستم ولی تو این سالها که سهره بازی میکنم من به شخصه به این نتیجه رسیدم چقدر درست باشه رو باید اساتیدی مثل شما بفرمایند و من هم به این دلیل نظر شما رو جویا شدم . در هر صورت ممنونم .
به نظر من علامت های قطعی کالی موارد زیر هستن :
1- ریشه پرها بخصوص دم شیر باشه 
2- چاک ته منقار هنوز شیر یا گوشتی باشه 
3- چی پک چی پک یا پک پک بزنه ولی اگر پلیک پلیک کنه کال نیست . ( منظور از پک پک پلیک خیلی ریز و آهسته هست که جوجه معمولا چندتا پشت سر هم میندازه و در واقع پرنده هنوز اونقد بزرگ نشده که بتونه پلیک کامل بندازه و از پدر کاملا مستقل نشده )
شما نشونه های قطعی کالی رو چی میدونید ؟    
علیرضاجان اینکه فرمودین دو رگ زاغ تیپ کرمونی یا زاغ تیپ کرمونی یا دورگ سرسیاه تیپ کرمونی رو میشه با عکسهایی که گذاشتم معرفی کنید . چون من واقعا این اصطلاحاتی که فرمودین رو بلد نیستم . دستت درد نکنه داداش هم برای من مفیده و هم برای همه دوستان انجمن . ( چندتا عکس دیگه هم به ارسال شماره 24 اضافه کردم شاید برای معرفی این خالها که فرمودین مفید باشه ) . سلامت باشی    
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۱۱:۴۴ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۰۷، ۱۱:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #32
 سلام دقیقا سه موردی که گفتی درسته و یه مورد ما میگین زیک بابا یعنی جوجه ای که دنبال بابا میپره برا غذا اینو از یکی از دوستای خوبم تو انجمن یاد گرفتم که الان کمتر سعادت بودنش رو داریم در واقع رنگ نوک سبز هم باشه کاله..شماره 4 دورگ زاغ تیپ کرمونی.6دورگ سرسیاه تیپ کرمونی.7 دورگ زاغ تیپ کرمونی.8 دورگ زاغ تیپ کرمونی.9.دورگ سرسیاه تیپ کرمونی.11 دورگ سرسیاه تیپ کرمونی.12 دورگ زاغ تیپ کرمونی. 14 دورگ سر سیاه تیپ کرمونی ارسنجونی. 15 بنظرم خودش کلا زاغه. 24 زاغ تیپ کرمونی 32 دو رگ سرسیاه تیپ کرمونی.البته رو عکسه شاید اشتباهی کرده باشم اساتید ببخشن و اصلاح کنن
۱۳۹۵/۰۹/۰۸، ۰۲:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #33
سلام . علیرضا جان خیلی ازت ممنونم که جواب دادی . ببخشید من هنوز کامل متوجه نشدم که فرق اینا در چیه ؟ منظورم اینه : 
فرق زاغ با زاغ تیپ کرمونی در چیه ؟ یعنی همون زاغه ولی تیپ سره کرمونی رو داره از روی بالهاش و نوکش .
فرق دورگ زاغ با دورگ زاغ تیپ کرمونی چیه ؟ یعنی همون دو رگ زاغه ولی بازم تیپ کرمونی رو داره از روی بال و نوکش . 
و همینطور منظور از دورگ سر سیاه تیپ کرمونی چیه ؟ یعنی مثلا پدر و مادرش سر سیاه ( سهره معمولی ) بودن و جوجه تیپ کرمونی دادن . ببخشید اگه میشه کمی توضیح بدین من واقعا نفهمیدم .  
۱۳۹۵/۰۹/۰۸، ۰۳:۲۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #34
نه نه اینجور نیست و اینجور فکر نکن ببین یه کرمونی خالص رو در نطر بگیر وقتی یخورده رو سرش حالت سیاهی پشت پرده کم رنگ داره میشه دورگ سرسیاه تیپ کرمونی و هرچی این سیاهی بیشتر بشه میشه دورگ زاغ و زاغ تیپ کرمونی.به بال و نوک کاری نداره همشون سهره کرمونی هستن اون سایه پشت گل منظور هست وگرنه همه کرمونی هستن و از سر سیاه کلا جدا هستند البته شاید تو تهران به اسم دیگه ای معروفه امیدوارم  تونسته باشم منظور رو برسونم اگه نه شبه ای برات مونده بگو تا حقیر به اندازه وسقم بگم
۱۳۹۵/۰۹/۰۸، ۰۶:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #35
سلام . علیرضا جان من که گفتم هیچی از کرمونی نمیدونم . ممنونم ازت خیلی لطف کردی . فکر کنم کمی یاد گرفتم البته از محضر شما دستون درد نکنه . 
پس به ترتیب عکسهای زیر اینطور میشه : زاغ تیپ کرمونی - دورگ زاغ تیپ کرمونی - دورگ سر سیاه تیپ کرمونی  

البته شاید اشتاه کردم که شما درستش کنید . راستی راجع به داغسر هم بفرمایید مثلا ما به این آخری داغسر هم میگیم 
سوال آخر در این موضوع اینکه اینا تو طبیعت چطور بوجود میان ؟ منظورم اینه حاصل تلفیق زاغ با کرمونی یا سرسیاه با کرمونی هستن ؟ یا نه اصلا ربطی به زاغ و سر سیاه ندارن و از نژاد خالص خودشون(یعنی کرمونی ها) این خالها بوجود اومده؟ 
بی نهایت ممنونم ازت . سلامت باشی  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۰، ۰۷:۰۵ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۰۸، ۰۶:۴۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #36
سلام نه بازم نشد شما اول تیپ کرمونی خالص رو در نطر بگیر بعد یه سایه  یا شطرنجی رو سرش باشه یعنی خاکستری خالص نباشه عکسایی که گداشتی دورگ زاغ و دورگ سر سیاه هستن  تو طبیعت هم تو مناطق سردسیر که اصلا سهره کرمونی یافت نمیشه و نمیتونه زنده بمونه سهره دورگ سرسیاه یا دورگ زاغ و زاغ  پیدا میشه  که اینا کلا جدا از دورگ  زاغ تیپ کرمونی یا زاغ تیپ کرمونی هست اینو دقت کن و در نظر داشته باش که قضیه کرمونی و تیپ هاش از سرسیاه و تیپ هاش کاملا جداهست  ببین مثلا اکثر ماده ها سیاهی سرشون کم رنگتره معدود ماده ای سیاهی سر پررنگ یا پهنی داره بیشتره این چیزا رو حضوری و با نمونه باید گفت و صد در صد نمیشه گفت فلان تیپ با فلان تیپ جفت خورده و جوجه اینجوری داده و این بر میگرده به گفته قبلیم که چون هنوز جفت زدن انتخابی سهره تو قفس رواج نیافته جواب خیلی از سوال هارو میشه داد البته بگم حقیر امسال وقت و هزینه کردم تا جواب خیلی از سوال هامو بگیرم و الان تعداد ماده سهره هام بیشتر از نر هام هست تا ببینیم خدا چی میخواد
۱۳۹۵/۰۹/۰۸، ۱۰:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #37
سلام .  
علیرضا جان اینجا به سهره ای که یه سایه یا شطرنجی خیلی کمرنگ روی سرش باشه(مثل عکس آخری تو ارسال قبلیم) داغسر و به سهره ای که شما دورگ زاغ میگید زاغسر میگن و به زاغم همون زاغ گفته میشه البته در سهره معمولی ولی کرمونی چون اصلا تا به حال نداشتم و تو نخش نرفتم واقعا نمیدونم چی میگن . در هر صورت ازتون سپاسگذارم خیلی وقت گذاشتین و مطالب ارزنده ای فرمودین . 
فقط یه سوال : تو صفحه قبل عکس شماره 33 الان دورگ سرسیاه تیپ کرمونی هست یا دورگ زاغ تیپ کرمونی ؟ یا هیچکدوم . چون یه کم لکه های سیاه روی سرش داره . و تو ارسال قبلی عکس اول زاغ تیپ کرمونی نیست ؟ چون هم خط چشم داره و هم طوق گلو کمی داره و سیاهی روی سرش هم نسبتا زیاده . 
یه خواهشم ازتون دارم : اولا براتون آرزوی موفقیت دارم که به امید خدا به عالی ترین سطح موفقیت تو کارتون و برنامه ای که دارین برسید و ازتون میخوام اگر براتون مقدور هست هم از برنامه کاریتون و هم از روند کارتون مثل قدیما که تو انجمن گزارش میذاشتین برامون تو تاپیک های مجزا گزارش بذارید و ما رو هم در جریان کار و برنامه هاتون و روند موفقیت یا فعالیتهاتون بذارید که در حقیقت انتقال تجربیات و دانشتون هست برای بنده و همه رفقای انجمن البته اگر براتون مقدوره یا دوست داشتین . با سپاس و تشکر بی حد از محبت شما
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۰۹، ۱۲:۳۴ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۰۹، ۱۲:۱۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #38
سلام نه اصلا از تیپ کرمونی نیست و دورگ زاغ یا زاغه چون از بالا کامل معلوم نیست از تیپ سرسیاه هست.عکس شماره33 دورگ زاغ تیپ کرمونی هست توجه کن توی دو رگ های تیپ کرمونی از خط چشم و طوق گردن خبری نیست فقظ همون سایه رو سر هست.چشم حتما فعلا تو یه قفس سه متر در دو متر پنج عدد نر چهار گل و هشت تا ماده خوب دارم و تو قفس دستی هم شش تا نر که سه تاش جفتخور قناریه و دوتا  ماده به قول شما زاغسر تو قفس رام دوساله هنوزم دارم دنبال ماده خوب میگردم  ایشالا اگه اتفاق خیری افتاد حتما تو انجمن مطرح میکنم
۱۳۹۵/۰۹/۰۹، ۱۲:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #39
سلام . ببخشید چون فرمودین توی دورگ زاغهای تیپ کرمونی از خط چشم و طوق خبری نیست حالا این سوال برام پیش اومده که توی زاغهای تیپ کرمونی هم بودن خط چشم و طوق الزامی نیست ؟ چون فرمودین شماره 24 درصفحه قبل زاغ تیپ کرمونی هست
با عرض معذرت و تشکر از شما استاد گرامی . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۱، ۱۲:۳۴ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۰۹، ۱۲:۱۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #40
سلام مهدی جان متاسفانه دزد ماده دورگ زاغم رو برد و منم رفتم یه سگ پیت بول آوردم یکی دو روزی درگیر این و بعد جواب سوالت رو کامل و قشنگ میدم ببخشi
۱۳۹۵/۰۹/۱۱، ۰۲:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان