زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۶:۰۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

سهره و جوجه سهره شناسی

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
سهره و جوجه سهره شناسی
سلام خدمت دوستان عزیز 
در ادامه گفتگو با آقا علیرضای عزیز به مبحث جوجه شناسی و رفتار شناسی جوجه از روی خال و تیپ رسیدیم .
من اونچه که تا به حال خودم تجربه داشتم یا از اساتید یاد گرفتم رو مطرح میکنم امید وارم دوستان هم در بحث شرکت کنن .
ابتدا سوالم رو یکبار دیگه تکرار میکنم که بحث گنگ نباشه .
معیار اصلی و عمده شما در تشخیص جوجه خوب چی هست ؟ یعنی در درجه اول بعد از منطقه ش به کجاش نگاه کنیم ؟  چون هرکی یه چیز میگه یکی میگه حربه ش یکی میگه زیر چونش یکی میگه سرو کله درشت و چهارگوش یکی میگه بدن دار و قوی بنیه یکی میگه دم کشیده و کلفت یکی میگه چمشمش یکی میگه دوتا خط زیر چونش . خلاصه من در بین اساتید اتفاق نظری ندیدم خواستم نظر شما رو بدونم . البته هیچوقت همه اینا با هم تو یه سهره جمع نمیشه ولی مهمترین ها رو لطفا بفرمایید 
این سوال بنده بود که استاد پوریان محبت کردن و جواب دادن . 
ولی در ادامه میخواستم بگم هر کدوم از این فاکتورها یه نشونی به ما میدن مثلا نوک کلفت و دراز نشونه حنجره دار بودن هست نوک صاف نشونه شرارت هست نوک کوتاه و کلفت نشونه تنوع بیشتر در آواز دم کلفت و پهن نشونه سرمستی خیلی زیاد البته بلندی دم خیلی معیار نیست کلفیتش مهمتره و معمولا دم کلفتها فیتیله شون بیشتر میزنه بیرون وقتی مست میکنن البته ته دم هرچی کلفت تر باشه منظورم رستنگاه دم هست ( خودم همچین سهره ای چندتا مورد داشتم یعنی وقتی که مست کنن دیگه نمیشه ساکتشون کرد ) و چشم درشت و باز باز نشونه حواس جمی و باهوشی و همینطور تندرستی و سلامتی پرنده هست یعنی چشم درشتا نسبت به بقیه بدن سلامت تری دارن زیر چونه بزرگ هم علامت حنجره دار بودن هست دوتا خط زیر چونه هم معمولا نشون دار یا چهارگل میشن سرو کله درشت و چهارگوش معمولا پر بیا و دهن دار میشن بدن دارها هم معمولا زودتر به خوندن میان و راه میفتن و اغلب پررو تر میشن سر و کله باریک اغلب کم بیا تر میشن و بیشتر سردهن زن و تو دهن زن هستن یعنی معمولا با بیا دهن نمیزنن و همینطوری بی مقدمه تودهن یا سردهن میزن و اغلب دیر رام میشن و شرورتر هستن برعکس کله درشتا معمولا زودرام هستن چهارگلها معمولا چقر و بدقلق هستن و معمولا خون گرمتر از بقیه سهره ها هستن منظورم از خون گرم اینه که دمای بدنشون بیشتر هست و زودتر جوش میارن . البته اینا مطلق نیست ولی غالبا اینطور هستن و صدالبته راجع به منطقه ای که سهره های اصیل و مرغوب داره این مطالب درست تر هست . 
من اینا رو بیشترشو یا تجربه کردم و یا از اساتید یادگرفتم حالا شما هم هر کجا رو میدونید غلطه اصلاح بفرمایید و یا نکات دیگری از قلم افتاده بیان بفرمایید .
در پایان چند تا عکس از جوجه سهره میذارم دوست دارم اساتید نظرشون رو بفرمایند که مثلا بیشتر کدوم ها رو پسند میکنن و دوستان هرچی عکس از جوجه سهره کاردرست دارن اینجا بذارن و دوست دارم یه بحث آزاد و همه جانبه ای در مورد جوجه سهره داشته باشیم . 
اساتید استدعا دارم نظر بدین مثلا از هر جوجه ای خوشتون اومد بفرمایید و بگید چرا اینو پسند میکنید . دم همگی رفقا گرم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۰۴، ۱۲:۴۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۲۵، ۰۱:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
صفحه 6 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #51
RE: جوجه سهره شناسی
پس فکر کنم باید در مورد کرمونی ها اینطور گفته بشه :
کرمونی خالص  
دورگ سرسیاه تیپ کرمونی  مثل عکس شماره 6 - 9 - 11 - 14   
دورگ سر سیاه ذات کرمونی  احتمالا مثل عکسی که در ارسال 47 دوست عزیزمون فرستادن .  
دورگ زاغ تیپ کرمونی  مثل عکس شماره 4 - 33
دورگ زاغ ذات کرمونی  مثل عکس شماره 7 - 8 - 12 - 24    
زاغ تیپ کرمونی 
زاغ ذات کرمونی  مثل عکس شماره 15   
ولی احتمالا زاغ تپ کرمونی از همه نایاب تر باشه . اگر دوستان عکس دارن لطفا بذارن . یا تو این عکسها به نظر شما زاغ تیپ کرمونی داریم ؟
من تا اینجای کار به این نتیجه رسیدم و البته فکر و سلیقه و نظر شخصی بنده هست که احتمال میدم درست باشه و از ابتدای بحث تا اینجا که دوستان و اساتید راهنمایی کردن من با بهره گرفتن از راهنمایی اساتید به این نتیجه گیری شخصی رسیدم . 
البته دوستمون نظرش این بود که شماره 24 دورگ سرسیاه ذات کرمونی هست ولی به نظر من اگر دورگ زاغ ذات کرمونی بگیم شاید درست تر باشه چون عکسی که ایشون در ارسال 47 گذاشتن و فرمودن سرسیاه ذات کرمونی در حقیقت یه سهره دورگ هست که هر سهره بازی بهش نگاه کنه میفهمه ذات کرمونی داره و شاید بهتر این باشه که دورگ سرسیاه ذات کرمونی به اون گفته بشه البته به نظر حقیر .
دوستان من از این نتیجه گیری قصدم فقط و فقط این هست که شاید بتونیم به یه نام گذاری دقیق تری برای این گونه ها برسیم . خواهشا یه وقت فکر و تصور بدی بوجود نیاد . من از رفقای عزیز هم بی نهایت سپاسگذار و ممنونم و در واقع راهنمایی های شما باعث شد بتونم یه همچین نتیجه گیری ای کنم .    
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۴:۵۷ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۱۲:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #52
RE: سهره و جوجه سهره شناسی
کلمه ذات و تیپ فرقی نداره من خواستم منظورمو بهتر توضیح بدم  شما هر جور دوست داری صدا کن ولی از یکی از کلمه ها استفاده کنی بهتره ما از کلمه ذات استفاده میکنیم که منظورمون رو بهتر بفهمونیم یعنی مثلا میگیم دورگ سرسیاه ذات کرمونی میخایم بگیم این سهره دورگ 100% از کرمونی ژن داره و دهنهاش به کرمونی رفته
اره  زاغ ذات کرمونی هم داریم و بهترین نوع زاغ توی پارسه و نایابه مخصوصا الان
یه دونه عکس توی عکسهای سهره زاغ من گذاشتم اون از نوع ذات کرمونیه دهنهاشون هم به طور کل کرمونی از نوع اصیل و بومی پارس هست
اون عکس 33 پرنده خودمه که اقا علیرضا پوریان گفتن دورگ زاغه  ذات کرمونیه راستش چند نفر دیگه هم گفتن ولی من بهش میگم دورگ کرمونی که هیچ بحثی هم توش نباشه  Emo_im_happy

۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۱:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #53
ماشاالله خیلی زیبا هستن . 
اینا الان بالایی کرمونی خالص باید باشه ولی پایینی یه رده هایی روی سرش داره شما بهش چی میگین ؟ 
آقا علیرضا ولی من فکر میکنم ذات با تیپ فرق میکنه چون بعضی وقتها اونجوری که من از جناب پوریان یادگرفتم مثل همین عکس شماره 24 ایشون گفتن از تیپ کرمونی نیست ولی قطعا از ذات کرمونی باید باشه . یعنی خون کرمونی تو بدنش هست . شایدم من بد متوجه شدم . دوست دارم نظر جناب پوریان رو هم بدونم . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۳:۱۷ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۲:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali reza_yar
**
عضویت ویژه

ارسال: #54

ما به این دورگ میگیم دورگ سرسیاه ذات سر سیاه
این عکس رو دقت کنی میبینی به جز دورگی پشت سرش هیچ فرقی با سر سیاه معمولی نداره ولی معمولا اونهایی که ذات کرمونی دارن کلا فرق دارن مثلا پشت کتهاشون به کرمونی رفته یا نوکشون شده مثل کرمونی یا ...
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۲:۰۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

ارسال: #55
عکس 33 با اون دو عکس هر 3 یک پرنده هستن  من بهش میگیم دورگ کرمونی
قبلا هم گفتم توی بحث دورگها هر منطقه و شخص یه جور نام میبرن  ولی اکثرا معنی و مفهوم اینه که میخان این دورگ مثل عکس بالا رو از اون دورگ های ذات کرمونی جدا کنن
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۲:۱۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #56
ولی ما به این تیپ اصلا دورگ نمیگیم . اگر سیاهی روی سرش خیلی خیلی کمرنک و یا مات باشه میگیم داغسر . 
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۲:۱۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

ارسال: #57
توی شیراز باب شده میگن دورگ بهتر هم میفروشن برا همین ما کلمه ذات رو توش میاریم که بگیم دورگ سر سیاه ذات کرمونی که واقعا دورگ باشه و از هر دو پرنده کرمونی و سر سیاه ژن داشته باشه و یک دورگ واقعی باشه
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۲:۲۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #58
پس فکرکنم کلا خیلی نمیشه از روی عکس درست تشخیص داد یا درست نامگذاری کرد . البته هدف آشنایی هست برای امثال بنده و با چهارتا عکس دیدن نمیشه اوستا شد . ولی امیدوارم با همراهی اساتید بتونیم به یه جمع بندی برسیم خوبه . من که پایه ام .  
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۲:۲۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

ارسال: #59
شهر و منطقه  و سلیقه شخصی هم مهمه مثلا تو شیراز میبینی طرف سر سیاه اورده یه چند تا از پرهای سرش یه کم کمرنگتره  بعد بهش میگه دورگ هر چی هم میخای بگو اقا جان این سرسیاه کوتاه نمیاد یا مثلا توی کرمان به سهره کرمونی میگن سقا
برا خود من هم اسمهایی که شما صدا میکنید جالبه و دوست دارم بفهمم و بیشتر اشنا بشم
حالا بقیه دوستان هم بیان نظر بدن تا بیشتر با نام ها اشنا بشیم
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۲:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #60
بله شما درست میفرمایید ولی من قصدم اینه که به صورت علمی بتونیم همه گونه ها رو به طور دقیق و صحیح نامگذاری کنیم والا مردم تو کوچه و خیابون که هرکی یه اسم میذاره رو پرندش . البته باید اساتید و رفقایی مثل شما همه با هم عقل و فکر و معلوماتمون رو روی هم بریزیم تا بتونیم به یه جمع بندی دقیق کتابی و علمی برسیم . به نظر من شدنیه . هدف من از ارسال شماره 51 تا حدودی همین بود ولی عقل ناقص من بیشتر از این نمیرسه دوستان هم باید یاری کنن یه نفری نمیشه.....  
غیر از سهره معمولی ما سیاه سر - داغسر - زاغسر - زاغ - میگیم و در کرمونی هم کرمونی و دورگ ما بقی رو من از جناب پوریان یادگرفتم البته ایشون نهایت سعیش رو کرد ولی من کمی خنگم شاید خوب یاد نگرفتم هنوز .  Emo_im_happy
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۴:۵۷ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۲:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان