زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۱:۴۱ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

سهره و جوجه سهره شناسی

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
سهره و جوجه سهره شناسی
سلام خدمت دوستان عزیز 
در ادامه گفتگو با آقا علیرضای عزیز به مبحث جوجه شناسی و رفتار شناسی جوجه از روی خال و تیپ رسیدیم .
من اونچه که تا به حال خودم تجربه داشتم یا از اساتید یاد گرفتم رو مطرح میکنم امید وارم دوستان هم در بحث شرکت کنن .
ابتدا سوالم رو یکبار دیگه تکرار میکنم که بحث گنگ نباشه .
معیار اصلی و عمده شما در تشخیص جوجه خوب چی هست ؟ یعنی در درجه اول بعد از منطقه ش به کجاش نگاه کنیم ؟  چون هرکی یه چیز میگه یکی میگه حربه ش یکی میگه زیر چونش یکی میگه سرو کله درشت و چهارگوش یکی میگه بدن دار و قوی بنیه یکی میگه دم کشیده و کلفت یکی میگه چمشمش یکی میگه دوتا خط زیر چونش . خلاصه من در بین اساتید اتفاق نظری ندیدم خواستم نظر شما رو بدونم . البته هیچوقت همه اینا با هم تو یه سهره جمع نمیشه ولی مهمترین ها رو لطفا بفرمایید 
این سوال بنده بود که استاد پوریان محبت کردن و جواب دادن . 
ولی در ادامه میخواستم بگم هر کدوم از این فاکتورها یه نشونی به ما میدن مثلا نوک کلفت و دراز نشونه حنجره دار بودن هست نوک صاف نشونه شرارت هست نوک کوتاه و کلفت نشونه تنوع بیشتر در آواز دم کلفت و پهن نشونه سرمستی خیلی زیاد البته بلندی دم خیلی معیار نیست کلفیتش مهمتره و معمولا دم کلفتها فیتیله شون بیشتر میزنه بیرون وقتی مست میکنن البته ته دم هرچی کلفت تر باشه منظورم رستنگاه دم هست ( خودم همچین سهره ای چندتا مورد داشتم یعنی وقتی که مست کنن دیگه نمیشه ساکتشون کرد ) و چشم درشت و باز باز نشونه حواس جمی و باهوشی و همینطور تندرستی و سلامتی پرنده هست یعنی چشم درشتا نسبت به بقیه بدن سلامت تری دارن زیر چونه بزرگ هم علامت حنجره دار بودن هست دوتا خط زیر چونه هم معمولا نشون دار یا چهارگل میشن سرو کله درشت و چهارگوش معمولا پر بیا و دهن دار میشن بدن دارها هم معمولا زودتر به خوندن میان و راه میفتن و اغلب پررو تر میشن سر و کله باریک اغلب کم بیا تر میشن و بیشتر سردهن زن و تو دهن زن هستن یعنی معمولا با بیا دهن نمیزنن و همینطوری بی مقدمه تودهن یا سردهن میزن و اغلب دیر رام میشن و شرورتر هستن برعکس کله درشتا معمولا زودرام هستن چهارگلها معمولا چقر و بدقلق هستن و معمولا خون گرمتر از بقیه سهره ها هستن منظورم از خون گرم اینه که دمای بدنشون بیشتر هست و زودتر جوش میارن . البته اینا مطلق نیست ولی غالبا اینطور هستن و صدالبته راجع به منطقه ای که سهره های اصیل و مرغوب داره این مطالب درست تر هست . 
من اینا رو بیشترشو یا تجربه کردم و یا از اساتید یادگرفتم حالا شما هم هر کجا رو میدونید غلطه اصلاح بفرمایید و یا نکات دیگری از قلم افتاده بیان بفرمایید .
در پایان چند تا عکس از جوجه سهره میذارم دوست دارم اساتید نظرشون رو بفرمایند که مثلا بیشتر کدوم ها رو پسند میکنن و دوستان هرچی عکس از جوجه سهره کاردرست دارن اینجا بذارن و دوست دارم یه بحث آزاد و همه جانبه ای در مورد جوجه سهره داشته باشیم . 
اساتید استدعا دارم نظر بدین مثلا از هر جوجه ای خوشتون اومد بفرمایید و بگید چرا اینو پسند میکنید . دم همگی رفقا گرم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۰۴، ۱۲:۴۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۲۵، ۰۱:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
صفحه 7 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #61
RE: سهره و جوجه سهره شناسی
(۱۳۹۵/۰۹/۱۱، ۰۹:۵۵ ب.ظ)سی مرغ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

توی این عکس هم دوتای پایین سمت چپی( Grey-crowned Goldfinch - نام علمی carduelis carduelis caniceps ) کرمونی خالص هست .
و سمت راستی ( Carduelis c.major X Carduelis c.caniceps ) دو رگ یا همون سهره هیبریدی( Hybrid ) هست که از تلفیق سهره سرسیاه نر و ماده کرمونی بوجود میاد یا برعکس .  X هم علامت تلفیق هست . 
( carduelis c  هم مخفف carduelis carduelis هست که نام علمیه سهره طلایی هست )

نتیجه اینکه غیر از کرمونی خالص و سرسیاه خالص (سهره طلایی) و زاغ و دورگ زاغ خالص که تو ارسال شماره 7 عکسش رو گذاشتم مابقی هیبریدی و دورگه هستن و شش گونه متفاوت میباشند که عبارتند از :
1- دورگ سرسیاه تیپ کرمونی 2- دورگ زاغ تیپ کرمونی 3- زاغ تیپ کرمونی 4- دورگ سرسیاه ذات کرمونی 5- دورگ زاغ ذات کرمونی 6- زاغ ذات کرمونی 
تو سه تای اول ژن کرمونی غالب هست و پرنده از نظر ظاهری بیشتر به کرمونی خالص شبهات داره و در واقع تیپ کرمونی هستن ولی در سه تای دوم ژن کرمونی مغلوب هست و پرنده از نظر تیپ و ظاهر به سرسیاه بیشتر شباهت داره ولی چون خون کرمونی در وجودشون هست ذات کرمونی محسوب میشن .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۷، ۱۱:۱۱ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۱:۱۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #62
سلام اتفاقا بحث بسیار پربار شده راستی اون  زاغ تیپ کرمونی که تو یه انجمنی مقام اول تیپ رو کسب کرده بود و مال دوستم هست و بخاطر دهنش ارز بالایی داره دوستم اجازه نداد عکسش رو بذارم همونطور که گفته شد هر منطقه یه اصطلاح به کار میبره و درسته تو شیراز بیشتر میگیم مثلا ذات زاغ یا کرمونی داره ولی بعضی جاها از تیپ و شاید کلمه دیگه استفاده بشه و خدایی سهره دو رگی که ذات  یا تیپ کرمونی داشته باشه  و مال جاهای خوب پارس باشه تو دهن محشر هستن البته تا جایی که من دیدم
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۵:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، ali reza_yar
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #63
خیلی دوست دارم نظر اساتید و رفقا رو در باره این نامگذاریها بدونم . البته شاید با اونچه که مثلا تو یه شهر یا تو یه منطقه نام گذاری میکنن متفاوت باشه ولی من برام اسم گذاری های محلی و منطقه ای ملاک نبود بلکه این برام مهم بود و هست که برای هر گونه یک نام صحیح و دقیق که تاحدودی علمی و کتابی باشه بتونیم وضع کنیم . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۷، ۱۱:۱۵ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۰۶:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #64

سلام خدمت دوستان 
رفقا ما به این تیپ سهره داغسر میگیم ولی کاملا مشخص هست که این سهره حاصل تلفیق کرمونی با سرسیاه هست و در واقع دورگه و هیبریدی هست . ولی تو این تیپ دورگ ژن و تیپ سرسیاه غالب هست و ژن و تیپ کرمونی مغلوب . در واقع تیپ کرمونی نیست اونطوری که من از فرمایش استاد پوریان یاد گرفتم و فکر کنم این خودش یه تیپ جدید میشه که باید به اون شش تای قبلی اضافه کنیم و در واقع با این میشن هفت گونه . ( احتمالا ) 
پس اسم این گونه رو باید اینطور گفت : 7 - دورگ سرسیاه تیپ سرسیاه . یا همون داغسر که ما میگیم شاید خیلی مناسب باشه .
این عکس رو از سایت زیر گرفتم و بالای عکس اینطور نوشته : 
Hybrid Goldfinch
(Carduelis (caniceps x carduelis

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

نکته : اگر سهره ای از تیپ کرمونی باشه و هاله ای از سیاهی مثل این سهره روی سرش باشه اگر خیلی خیلی کمرنک باشه دورگ سرسیاه تیپ کرمونی گفته میشه و اگر رده های پر رنگ تری روی سرش باشه دورگ زاغ تیپ کرمونی گفته میشه و داغسر به سهره ای گفته میشه که از تیپ کرمونی نباشه بلکه از تیپ سرسیاه باشه و هاله ای از سیاهی روی سرش باشه دقیقا مثل عکس بالا و مثل عکس زیر .

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۶، ۱۲:۴۳ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۲، ۱۰:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #65
باسلام . اساتید و رفقای عزیزم این نامگذاریها که گفته شد فعلا فقط یه فرضیه و پیشنهاد هست . من نمیگم حتما درسته و از این به بعد از این نامها استفاده بشه . اصلا مقصودم این نیست . من با توجه به فرمایشات اساتید و اونچه که از محضر دوستان آموختم این طرح و نظر و این پیشنهاد رو مطرح کردم که اگر مثلا تا حدودی درسته روش فکر کنیم و عقل و دانشمون رو روی هم بریزیم و مطلب رو چکش کاری کنیم ایرادتش رو رفع کنیم و بتونیم به یه سرانجام خوبی برسیم . رفقا این مد نظرشون باشه که این فعلا یه طرح و پیشنهاد و فرضیه هست که مطرح کردم تا روش فکر و بحث کنیم و بحث رو بیشتر باز کنیم . اصلا و ابدا قصدم این نیست که بگم این مطلبی که بنده گذاشتم درسته و خدای نکرده مطالب رفقا رو بخوام رد یا نقض کنم . مطالبی که اساتید فرمودن برای من اعتبار داره و محکم و مستحکم به قوت خودش باقی هست منظور من از نامگذاریهای جدید این هست که مثلا اگر فلان تیپ رو با این نام نامگذاری کنیم دقیق تر و بهتر نیست ؟ و در واقع یه جور سر بحث رو باز کردن هست . البته بحثی که بتونیم به یه سرانجام دقیق تر و بهتری برسیم تو نامگذاریهایی که عرض شد . از این جهت دوست داشتم نظر دوستان رو بدونم . با تشکر  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۷، ۱۰:۱۵ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۳، ۱۱:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #66
سلام 
سه تا سوال دارم : اساتید و رفقا خواهشا جواب بدین تا بتونیم به جمع بندی خوبی برسیم . باتشکر
1

سوال اول : استاید اگر به این سهره سرسیاه ذات کرمونی  بگیم درست تره و بیشتر موافقید یا اینکه  دورگ سرسیاه ذات کرمونی بگیم درست تره و بیشتر موافق هستین ؟ ( برای این میگم دورگ چون صرف نظر از رده های سفیدی که توی سیاهی وسط سرش هست هر سهره بازی به نوک و سفیدی روی بال این پرنده نگاه کنه کاملا متوجه میشه که این یه سرسیاه خالص نیست و دورگه هست . دورگه ای که ژن کرمونی داره ) . دوستان خواهشا نظرتون رو بفرمایید 
2

سوال دوم : اونجوری که من از استاد پوریان یاد گرفتم این تیپ کرمونی نیست ولی کاملا مشخصه که یه سهره دورگ هست حالا دوستان و اساتید عزیر اینو میتونیم به نامهای زیر نامگذاری کنیم لطفا بفرمایید با کدوم بیشتر موافق هستین . البته همه این نامها تا حدودی درست هست ولی اونی که به نظرتون درست تر و دقیق تر هست رو بفرماید . 
الف : دورگ سر سیاه ذات کرمونی که آقا علیرضا یارمحمودی فرمودن و صد البته درست فرمودن . 
ب : دورگ کرمونی
ج : دورگ سرسیاه 
د : دورگ زاغ ذات کرمونی ( حالا چرا از کلمه ذات کرمونی استفاده میشه ؟ چون همونطوری که آقای پوریان به درستی فرمودن از تیپ کرمونی ها نیست ولی قطعا ژن کرمونی داره که به وضوح مشخصه . و چرا از کلمه زاغ باید استفاده بشه ؟ احتمالا به دو دلیل اول اینکه احتمالا یه سره زاغ یا دورگ زاغ با یه کرمونی جفت خورده و این جوجه رو داده چون اگر یه سهره معمولی با یه کرمونی جفت میشد احتمال خیلی خیلی زیاد جوجه ش باید شبیه عکس بالایی در ارسال 64 بشه که ما بهش میگیم داغسر . و دوم اینکه چون سیاهی روی سرش مات نیست و رده هایی از سیاهی پر رنگ روی سرش هست کلمه زاغ شاید مناسبتر باشه ) 
دوستان نظر سنجیه هر کدوم که فکر میکنید دقیق تر و صحیح تره بفرماید . تا بتونیم یه جمع بندی کنیم و به یه نتیجه گیری دقیق تری برسیم.
3

سوال سوم : اساتید اینو چی نام گذاری کنیم دقیق تر و بهتره ؟ 
به نظر من اینم یه دورگه ولی کاملا از روی گلش و حربه ش و رنگ کمرش مشخصه که تیپ کرمونی نیست ولی از سفیدی روی بالش کاملا مشخصه که این سهره ژن کرمونی داره و همینطور از سفیدی سبیلش .
الف : دورگ سر سیاه تیپ سرسیاه ( ولی به نظرم این اسم برای عکسی که در ارسال 64 گذاشتم مناسبتره )
ب: دورگ سرسیاه ذات کرمونی ( اینم جناب یارمحمودی برای عکس بالایی فرمودن و من فکر کنم برای عکس شماره 1 مناسبتره )
ج : دورگ زاغ ذات کرمونی ( به خاطر لکه های سیاهی که روی سرش هست ) 
د: دورگ کرمونی 
یا هر نام دیگری که به نظرتون برای این سهره مناسبتر هست رو لطفا و خواهشا بفرمایید . در واقع میخوام بدونم با کدوم موافق تر هستید و کدوم رو دقیق تر صحیح تر میدونید . با تشکر از دوستان عزیز
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۶، ۱۲:۳۶ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۴، ۰۷:۱۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #67
سلام 
ما ز یاران چشم یاری داشتیم  Emo_im_heart  Emo_im_heart  Emo_im_heart 

جواب سه تا سوال بالا البته به نظر حقیر :
1- سر سیاه ذات کرمونی که جناب یارمحمودی فرمودن درسته ولی دورگ سرسیاه ذات کرمونی دقیق تر و درست تره البته به نظر حقیر 
2- دورگ سرسیاه ذات کرمونی که جناب یارمحمودی عزیز فرمودن درسته ولی به نظر حقیر دورگ زاغ ذات کرمونی دقیق تر و صیحح تر هست 
3- این کمی سخت میشه . تو این جور مواقع راحت ترین اسم اینه که بگیم دورگ کرمونی و درست و صحیح هم هست ولی دقیق ترش اینه که گفته بشه دورگ زاغ ذات کرمونی چون رده های پر رنگ سیاهی روی سرش هست البته هر چند که خیلی کمه ولی کم و زیادش شاید خیلی مهم نباشه مهم اینه که وجود این رده های پر رنگ نشون میده که باید از کلمه زاغ استفاده بشه علاوه بر کلمه دورگ کرمونی و چون از تیپ کرمونی نیست باید از کلمه ذات استفاده کرد . پس دورگ زاغ ذات کرمونی درسته البته شاید بعضی کمی سختشون باشه اینطور که بنده صغری کبری کردم استدلال کنن که اونا میتونن از کلمه دورگ کرمونی استفاده کنن ولی من قصدم اینه که به یه نام گذاری دقیق و کتابی برسیم البته دوست داشتم رفقا همیاری و همفکری و مشارکت کنن که متاسفانه دوستان افتخار ندادن . 
عکس زیر هم مثل شماره 3 دورگ زاغ ذات کرمونیه .

آخرین نکته از این مبحث در مورد زاغ تیپ کرمونی و زاغ ذات کرمونی هست : 
به نظر من زاغ تیپ کرمونی اصلا نداریم بویژه اگر زاغ رو اینطور تعریف کنیم که سیاهی روی سرش باید زیاد باشه همراه با خط چشم و طوق . چون اگر یه سهره کرمونی خالص بخواد خط چشم و طوق به همراه سیاهی روی سر بندازه حتما حتما از تیپ کرمونی ها خارج میشه و در واقع ذات کرمونی میشه نه تیپ کرمونی مثل عکسهای زیر .
(البته ممکنه اینطور گفته بشه که مقصود از زاغ تیپ کرمونی این هست که یه سهره کرمونی خالص روی سرش رده های سیاهی پررنگ و غلیظ باشه و خط چشم و طوق هم نداشته باشه . ولی در این صورت هم گمان من این هست که وقتی سیاهی روی سر خیلی زیاد یا غلیظ میشه اون پرنده دیگه از تیپ کرمونی خارج میشه مثل همین عکس بالا یا عکس شماره 2 در ارسال 66) 

تو این سه تا عکس که به نظر من هر سه زاغ ذات کرمونی هستن اگر خوب توجه بشه میبینیم که رنگ کمر و بدن همه اینو نشون میده که از تیپ سهره کرمونی نیستن پس به این دلیل نمیشه از کلمه تیپ کرمونی استفاده کرد ولی از طرفی هرسه سیاهی روی سرشون زیاده و هر سه خط چشم و طوق هم دارن البته باشدت و ضعف که به همین دلیل باید از کلمه زاغ استفاده بشه و از طرفی هر سه نوکشون شبیه سهره کرمونی هست که نشون دهنده این هست که خون و ژن کرمونی تو وجودشون هست و به این دلیل باید از کلمه ذات کرمونی استفاده بشه . پس اینا زاغ ذات کرمونی هستن یعنی زاغی که ژن و خون کرمونی تو وجودش هست (دوستان اینو با زاغ خالص یا دورگ زاغ خالص که در ارسال شماره 7 عکسش رو گذاشتم اشتباه نگیرن چون اونا اصلا ژن کرمونی ندارن)

البته دوستان فرمودن در زاغ تیپ کرمونی خبری از خط چشم و طوق نیست ولی به نظر حقیر در اینصورت بهتره اون سهره رو دورگ زاغ تیپ کرمونی نامگذاری کرد . چون در غیر اینصورت تشخیص دورگ زاغ تیپ کرمونی و زاغ تیپ کرمونی ( که من فکر میکنم اصلا وجود نداره و در بالا توضیح دادم چرا ) بسیار دشوار میشه و از طرفی ما سهره هایی مثل سهره های بالا تو طبیعت داریم که هم خط چشم دارن و هم طوق دارن و هم از فرم صورت بویژه نوکشون کاملا مشخصه که ناقل و حامل ژن کرمونی هستن و خون کرمونی تو وجودشون هست . البته با عرض معذرت از رفقای گل و عزیزم این نظر و نتیجه گیری بنده هست یه وقت حمل بر بی ادبی نباشه خدا شاهد منظوری ندارم غیر از بیان اونچه که با عقل و فکرم استباط کردم و همه رو از دوستان دارم و بی نهایت هم سپاسگذار و ممنون رفقا هستم که بزرگواری و محبت کردن و جواب سوالات بنده رو دادن و به دانش من و همه رفقا افزودن . صمیمانه از همگی سپاسگذارم . بازم اگر من دارم اشتباه میکنم خیلی خوشحال و ممنون میشم منو راهنمایی بفرمایید . با تشکر 
پس نتیجه مطالبی که بنده عرض کردم این شد که زاغ تیپ کرمونی اصلا نداریم و علتش هم گفتم چرا . و فقط میمونه زاغ ذات کرمونی . پس با فرض اینکه این مطلب دقیق و صحیح باشه زاغ تیپ کرمونی رو باید از اون هفت مورد حذف کرد و دورگه های کرمونی و سرسیاه میشن شش تا : 1- دورگ سر سیاه تیپ کرمونی 2- دورگ زاغ تیپ کرمونی 3- زاغ ذات کرمونی 4- دورگ سرسیاه ذات کرمونی 5- دورگ زاغ ذات کرمونی 6- دورگ سرسیاه تیپ سرسیاه(داغسر) . 
...................................................................................................................
من دوست داشتم برای تمام گونه ها نامگذاری دقیق و صحیحی که کتابی باشه با کمک دوستان وضع کنیم و بعد برای هر اسم عکسهای مختلفی علاوه بر اینایی که هست روی سایت بذاریم تا چشممون عادت کنه و یه کار علمی و مفیدی در این زمینه انجام داده باشیم ولی متاسفانه نشد .
در هر صورت ادامه این بحث رو به تنهایی جایز و صلاح نمیدونم و بهتره به همینجا ختم بشه من سعی خودم رو کردم دوستان به بزگواری خودتون ببخشید . با آرزوی سلامتی و سعادت برای همه رفقای عزیزم . یاعلی 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۱۷، ۱۱:۴۲ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۱۷، ۰۱:۰۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، ali reza_yar
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #68
درود
ممنون اقا مهدی که این همه به سهره عشق میورزی و تلاش میکنی تا من و بقییه دوستان بهتر با سهره اشنا بشیم
چند تا نکته راجع به عکس شماره 2 و 3 خدمتتون عرض کنم
عکس 3 به هیچ وجه نمیشه بگی دورگ زاغ چون هیچ نشانه ای از ژن زاغ رو نداره عکس 2 چون سیاهی پشت سرش یه کم بیشتر کشیده شده روی گردن یه کم جای بحث داره چون اکثر زاغها سیاهی پشت سرشون بیشتر از سهره معمولی امده پایین ولی مهمترین نکته ای که میشه ژن زاغ داشتن رو توی یک سهره تشخیص داد رو فعلا که نداره و اونم چیزی نیست جز سیاهی پهنای سر اگر خوب دقت کنید به 4 عکس اخر پست قبل  بجز خط چشم  همشون زاغ و ژن زاغ بودن رو دارن و لچکشون خیلی پهن تر از عکس 2و3 هست یعنی  عکس 2و3 اون هاله زاغ بون رو سرشون نیست و هاله سهره معمولی رو دارن
اگر به اون دوتا میشد بگی زاغ  به خیلی از سهره ها میشد بگی زاغ دلیل موثق هم دارم :
من امسال 9 جوجه قفسی گرفتم که حاصل سهره سر سیاه نر و ماده کرمونی بودن ماده ها که اکثرا شدن مثل عکس شماره 3 و نر ها یه کم پشت سرشون تیره تر شده
۱۳۹۵/۰۹/۲۱، ۱۲:۳۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، سی مرغ ، gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #69
آقا علیرضای عزیز یه سوال :شما برای عکس شماره 3 دقیقا چی نامی رو به کار میبرید ؟ و همینطور درمورد عکس اولی در ارسال 67 ؟ و همچنین در مورد عکسهایی که در ارسال 64 گذاشتم ؟ 
با تشکر از محبت شما 
۱۳۹۵/۰۹/۲۱، ۰۲:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #70
درود
عکس شماره 3 در ارسال 66 رو ما میگیم دورگ کرمونی
عکس اول در ارسال 67 همونطوری که خودتون هم گفتین بهش میگیم دورگ زاغ البته ذات کرمونی
۱۳۹۵/۰۹/۲۱، ۱۰:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان