زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۵:۵۹ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شستن دانه ها

*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 144
55 سپاس گرفته‌شده در 28 ارسال
ارسال: #1
شستن دانه ها
سلام دوستان
2روز پیش دانه مخلوط خنک خارجی خریدم وقتی خواستم استفاده کنم دیدم پر پرو گرد و خاکه حالا درست یا غلط شستمش بعد از 5 دقیقه شد چسب جلا سنج:a (10)::a (26):1 روز تو افتاب گذاشتمش جونه زده بعضی دانه ها چی کار کنم به نظرتون فاسد شده بزارم کامل خشک بشه ضرری واسه قناریام نداره؟
ممنون

بندانگشتی (ها)

۱۳۹۰/۰۷/۲۵، ۰۷:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #21
RE: شستن دانه ها
درود
بنده هم چندین بار دان شسته و سریعاً خشک کردم ، مشکلی ایجاد نمی کنه و تمام آلودگیها از بین می برد ..
اما وقتی قناریها رو زیر نظر گرفتم ، حس میکنم به دان نشسته ، بیشتر از دان شسته شده علاقه دارند .

از نظر شخصی خودم هم با شستن دان موافق نیستم و چندبار هم که شستم بار اول کنجکاوی و دفعات بعد مجبور بودم چون از آلوده بودن دانه ها مطمئن شدم . وسواس هم دارم بشــــــــدت

یکی از پیشکسوتان هم راهنمایی می کرد که نشورم و دلیل منطقی که داشت این بود : با شستن لایه محافظ که بصورت طبیعی روی پوسته دان هست از بین می رود و باطبع دانه ها بعد از شستن سریعتر فاسد و خراب می شوند ! همانطور که میوه یا سبزی را نشسته می توانیم مدتی نگهداریم ولی اگر بشوریم لایه محافظ از بین رفته و خیلی زود پلاسیده و فاسد می شوند ، حتی در یخچال .
۱۳۹۲/۱۰/۰۴، ۰۹:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #22
کلا شستن دان مصرفی پرنده کار درستی نیست مگر در شرایطی که مطمئن باشیم آلودگی وجود داره یا موارد دیگه
حالا اگه دوستانی مثل خود من هم که وسواس دارم این کارو انجام بدن در صورت خشک کردن سریع مشکلی پیش نمیاد در غیر این صورت هم مشکل جوانه زدن پیش میاد هم رشد میکروب تو محیط مرطوب
۱۳۹۲/۱۰/۰۵، ۰۲:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #23
به نظر بنده حتی اگر زود هم خشک بکنید و نگذارید جوانه بزند ، تمیز می شود ولی نسبت به دان نشسته ماندگاری زیادی نداشته و باید زود مصرف شود . ( خصوصا دان های چرب ) و بهتر است که دان ها بمقدار مصرف یک یا دو ماه شسته و خشک شوند و در قفس بگذارید . به عبارت دیگر شستن مقادیر زیاد دان و انبار یا نگهداری آنها برای چند ماه درست نیست . چون پس از شستن و انبار کردن امکان تولید آلودگی قارچ یا کپک بیشتر می شود . ( دان هایی مثل شلغم ، بزرک ، منداب و .. که لعاب میدهند را اصلا نباید شست چون بسرعت کپک میزنند )

ووووو...
یکی دیگر از معایب شستن که یادم رفت پست قبلی بنویسم :
برخی مواد مغذی و با ارزش دان حین شستن ازبین خواهد رفت . منظورم مواد محلول در آب است که طی عملیات شستن بمرور که دانه ها خیس می شوند رطوبت به داخل پوسته نفوذ کرده و آنها را حل می کند و با خودش می برد .

البته این موارد بر اساس تفکر ذهنیت و تجربه شخصی هست و پایه اثبات شده علمی یا منبعی ندارد .
۱۳۹۲/۱۰/۰۶، ۰۶:۳۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #24
سلام
به نظر من هم شستن دانه ها کار درست و لازمی نیست . اگر وسواس هستین فقط دان را الک یا بوجاری کنید کافیه . و از جای مطمئن دانه خرید کنید . و اگر دانی آلوده بود بهتر قیدش رو بزنید و دان پاکیزه تهیه کنید .
۱۳۹۴/۰۸/۰۶، ۰۹:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #25
سلام
مبحث آب و دانه خيلي حياتيه .يك وقت ممكنه فقط يكي از پرنده ها بيمار بشه واون بيماري مسري باشه وهمه گله را آلوده مي كنه. دانه نبايد از پرنده فروشي تهيه بشه .حداقل بايد سر ظرف دانه ها بسته باشه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۸/۰۹، ۰۷:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Iman Imany
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 258
36 سپاس گرفته‌شده در 16 ارسال
ارسال: #26
فقط تخم کاهو و شاهدانه حتمی شسته بشه.تخم کاهو بخاطر انبار موش و تخم شاهدانه نمیدونم در چه جایی خوندم ولی یادمه گفته بود خاک شاهدانه باعت مشکلات گوارشی و ایجاد کرم میکنه از اون زمان من این دوتارو میشورم.تخم کافشه هم سر بست باشه خودمون خندونش کنیم بسیار بسیار از آماده های بازار بهتره
۱۳۹۴/۰۸/۰۹، ۰۹:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #27
سلام
موش به همه انبارها سر ميزنه وآْب خالي ويروس را ازبين نمي بره.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۸/۰۹، ۱۲:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #28
سلام
همین طور که دوستان در ارسالهای قبل گفتن دشمن دانه آب و رطوبت هست و بهتره تحت هر شرائط دانه شسته نشه . واگر ناچار به شستن دانه شدین به مقدار خیلی کمی مثلا یکی دو مشت شسته بشود و در اسرع وقت خشک بشود و هیچوقت مقادیر زیادی از دانه را شسته و انبار نکنید چون آب که به دون میرسه خیلی سریع خرابش میکنه و همینطور بو و طعم دانه از بین میره مثل میوه که میشوریم دانه هم از درون پلاسیده و پوک میشه حتی وقتی که ما فکر میکنیم کاملا خشک شده چون آب تا حدودی به درون دانه نفوذ میکنه .
در مورد سهره چون از قناری مقاوم تره و درصد بیماری و مرگ و میرش کمتره خیلی جای نگرانی نیست که شاهدونه خاک داشته باشه و البته خاک شاهدونه معمولا خاک کشاورزیه و درصد آلودگی خاک کشاورزی از خاک تو کوچه و خیابون و یا خاکی که محل رفت آمد انسان و آلوده به زباله های انسانی هست خیلی کمتره . به نظر من همین شاهدونه خاکی رو الک یا بوجاری کنیم و به سهر بدیم بهتره تا اینکه شاهدونه رو بشوریم . سهره ها تو طبیعت خاک و شن هم میخورن و بهتره خیلی لوس و استیریل سهره رو بار نیاریم . نهایت نهایتش اینه که سالی یک بار از ضد انگلها با دوز خیلی کم استفاده بشه اونم برای سهره ای که خوب بالا نمیاد .
من همیشه از دونفروشها دانه میخرم که به جز دون هیچی ندارن .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۸/۰۹، ۰۶:۳۴ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۸/۰۹، ۰۶:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #29
سلام
داروي ضدعفوني كننده ويركن اس براي ضد عفوني كردن دانه بدون نياز به شستنه.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۸/۱۰، ۰۸:۳۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #30
سلام
فکر کنم این دارو برای ضدعفونی کردن سطوح و محل نگهداری و لوازم حیوانات خانگی استفاده میشه و برای دانه ها نباید مناسب باشه .
لطفا اگر میشه توضیح بدین به چه صورت برای ضدعفونی دانه ها استفاده میشه . باتشکر
۱۳۹۴/۰۸/۱۰، ۰۶:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان