زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۱۱:۳۸ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 54 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #531
RE: شپش و ضد شپشک ها
سلام
شايد باشه .هيچ چيز محال نيست.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۸/۱۱، ۱۱:۰۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohsenz2006
*
کاربر انجمن

lisans barq
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 42
29 سپاس گرفته‌شده در 17 ارسال
ارسال: #532
RE: تاپیک جامع در مورد نطفه قناری
(۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۰۸:۱۴ ق.ظ)محمدمهدی بخشی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
آيورمكتين ربطي به نطفه نداره. دوستتون چه جوري استفاده كرده ؟ چه مقدار به قناريهاش زده ؟ لطفا ازش سوال كنيد وبه ما هم بگيد.

با قطره چکان مخصوص بچه که میشه گفت 1.5 برابر دز معمول هستش.پشت کمر قناریاش زده.اینم از یه پرورش دهنده به قوله خودش حرفه ای دستور عملشو گرفته بود و جالبیشم اینه که هنوز پرنده هاش شپشک دارن.
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۱:۱۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #533
سلام
اول كه مقدارشو خيلي زياد زده.مي تونم بگم سه برابر ميزان مجاز. دوما شايد تقلبي يا تاريخ گذشته بوده چون با اين دوز محاله شپشك بمونه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۱:۱۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، meisam_th1980
*
کاربر انجمن

lisans barq
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 42
29 سپاس گرفته‌شده در 17 ارسال
ارسال: #534
تاریخ داشت. این ایورمکتین ایرانی 1درصده و خوده پس گردنیه avimec مخصوصه شپشک 0.1 درصد.که دوستم از ایرانیش استفاده کرده میشه گفت 30 برابر دوز معموله؟
کاتالوگه ایورمکتین ایرانی نوشته تزریقی.
کاتالوگه avimec نوشته شده 60گرم یک قطره.
من خودم برای سهره هام از سرنگ انسولین استفاده میکنم که میشه نصف قطره.
به نظرتون استفاده از ایرانیش مجاز هست واسه پرنده ها؟
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۱:۳۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 14
سپاس‌ها: 283
684 سپاس گرفته‌شده در 226 ارسال
ارسال: #535
(۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۱:۳۲ ق.ظ)behi64 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تاریخ داشت. این ایورمکتین ایرانی 1درصده و خوده پس گردنیه avimec مخصوصه شپشک 0.1 درصد.که دوستم از ایرانیش استفاده کرده میشه گفت 30 برابر دوز معموله؟
کاتالوگه ایورمکتین ایرانی نوشته تزریقی.
کاتالوگه avimec نوشته شده 60گرم یک قطره.
من خودم برای سهره هام از سرنگ انسولین استفاده میکنم که میشه نصف قطره.
به نظرتون استفاده از ایرانیش مجاز هست واسه پرنده ها؟
سلام به نظرم بهتره از ضد شپسک ایرانی برای لونه و زوایای قفس استفاده بشه چون غلیضتره و برای خود قناری از اوی مک الفا مک و. ... استفاده بشه
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۲:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: meisam_th1980 ، محمدمهدی ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 449
573 سپاس گرفته‌شده در 184 ارسال
ارسال: #536
سلام دوست عزيز خصوص قطره ايورمكتين چند نكته را عرض ميكنم اميدوارم جواب سوالاتون رو دريافت كنيد:

1- قطره ايورمكتين را تنها بايد به پشت سر قناري و در ابتداي گردن بماليد زيرا تنها نقطه اي است كه پرنده نميتواند به آن نوك بزند و قطره وارد دستگاه گوارشيش بشه؛ چون به هرجاي ديگه از جمله كمر بماليد قطعا با نوك زدن پرنده وارد دستگاه گوارش شده كه خطر ايجاد مسموميت و مردن پرنده را دارد.
2- قطره را زماني بايد استفاده كنيد كه پرنده را تك كرده و در يك قفس به تنهايي به سر مي برد(جهت جلوگيري از استعمال ماده توسط ساير پرندگان)
3- به ميزان يك قطره استفاده شود و قطره نيز كوچك باشد
4- استفاده از ايورمكتين دوره تكرار دارد يعني 2 هفته پس از اولين استفاده مجدد بايد يك قطره بماليد و اين امر تنها يك بار تكرار مي شود يعني هر پرنده دو قطره با فاصله 2 هفته.
5- از ايورمكتين ايراني تا حد ممكن استفاده نكنيد زيرا غلظت بالايي دارد كه بيشتر از حد تحمل بدن گنجشك سانان مي باشد.
6- زمان مصرف در يك روز تمامي پرندگان را زير عمل قرار دهيد تا فراگير باشد.
7- در اكثر گفته ها مشاهده مي شود كه استفاده كنندگان بر اين باورند كه ايورمكتين تنها اثر خارجي دارد در حاليكه اين موضوع به صورت علمي رد شده است زيرا ايور مكتين نه تنها اثر خارجي بلكه تاثير داخلي جهت جلوگيري از امراض داخلي را نيز دارد و از طريق سلولهاي پوستي به دورن بدن منتشر مي شود. پس نيازي به تزريق ندارد و مالش به پوست كفايت مي كند.
8- اگر نزديك به زمان جفت زدن هستيد از استفاده از ايورمكتين خودداري نماييد زيرا باعث تولك رفتن پرنده ميشود كه اين امر باعث ايجاد شك به نطفه در برخي مي گردد.
9- از علايم مسموميت توسط اين دارو عدم تعادل در حركت پرنده مي باشد.
10- مصرف اين دارو ايمني در مقابل كرم هاي گرد معده و روده؛ كرم هاي ريوي؛لار و كرمهاي مهاجر؛لار و مگسهاي مولد نياز؛لار و كرم هاي داخل بيني؛آلودگي ناشي از انگلها و بندپايان خارجي از جمله شپش ها در بدن حيوانات ايجاد ميكند.
اميدوارم اطلاعات اين حقير كه حاصل خرد جمعي و نظر تني چند از دامپزشكان مي باشد مورد قبول و مفيد واقع گردد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۲:۵۴ ب.ظ، توسط رضا شاهيده.)
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۲:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #537
سلام مجدد ب ضمن تشکر از  جناب شاهیده باید یک نکته رو در صحبتهای ایشون اصلاح کنم. طول دوره تاثیر ایور مکتین در بدن پرنده حداقل چهار ماه است و برای دفع کامل اون حداقل چهار ماه نیازه که در طول این دوره احیانا شپشکی  وجود داشته باشه با نیش زدن به پرنده در واقع سم میخوره و میمیره بنابراین تکرار ایور مکتین بعد از ذو هفته به نظرم ضروری نیست و همون کار مصرف زیاد در یک مرتبه رو میکنه که ممکنه منجر به مسمومست قناری میشه .. که نتیجش تولک رفتن و ار بین رفتن باروری و از دست دادن کل فصله.
حتی به نظر من اگه از عدم وجود شپش و مایت مطمین هستید و نمیخواهید قناری غریب به قناریهاتون اضافه کنید میتونید ایور مکتین استفاده نکنید  چون شپشک  ومایت که پرواز نمیکنند بیان تو گله شما .   در مورد سوال دوستمون بهی 64 که نگران  تاثیر منفی ایور مکتین بر باروری بودن باید اضافه کنم ایور مکتین برای باوری مشکلی ایجاد نمیکنه  یا مشکل محسوسی نداره. مگر در موارد استفاده زیاد و مسمومست که منجر به تولک شدن پرنده میشه. من خودم دیروز 50 تا قناری رو قطره زدم بدون هیچ کاهشی در امادگیشون..
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۲:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 449
573 سپاس گرفته‌شده در 184 ارسال
ارسال: #538
جناب حسن پور خصوص دوره تكرار اين نكته اي بود كه پزشك اعلان نمودند. فرمايش ايشون بر اين نكته بود كه پس از دو هفته مي بايست تكرار صورت بپذيره.
خصوص دوام فرمايش شما متين هست اما احتمالا تكرار بعد از 2 هفته علت ديگه اي بايد داشته باشه
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۲:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hassanpour ، محمدمهدی
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #539
RE: شپش و ضد شپشک ها
در تاپیک نطفه قناری بحث آیورمکتین شده که به دلیل ارتباطش با این موضع اینجا این مطلب رو ادامه ميدم. در راهنمای آوی مک دوره مصرف رو اینطور تعیین کردن: It should be applied every other week for 3 times. به نظرم به معنی 3 مرتبه یک هفته درميان باشه. دليل تکرارش در يکی از سايت های خارجي وجود تخم شپشک و مايت ها در بدن و خارج از بدن پرنده ذکر شده که بعد از استعمال آيورمکتين متولد می شن. البته با اين فرض که آيورمکتین تا 4 ماه به صورت موثر در بدن پرنده وجود داره در تناقضه. به هر حال به نظرم دستورالعمل کارخانه سازنده قابل اعتماد باشه.
امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۱۲:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #540
 .
نظرم رو میگم  و منتظر نظر اساتید در این خصوص هستم .
به هر حال نمیدونم چرا ایشون نظر به تکرار قطره دادند و من خودم این ریسکو نمیکنم با یک بار قطره به پشت گردن قناری  و زدن اون به زوایای وداخل نی ماینتها و شپشکها می میرند .  بعد از پنج روز مجددا  شپشکهای جدید از تخم در میایند که مجددا بر اثر حضور ایور مکتین در خون قناریها و قفس میمیرند . از نظر خودم دیگه نیاز  به مصرف مجددش نیست .در خصوص افزودن قناری جدید به قناریهاتون بهتره قناری  جدید رو در محیط قرنظینه قطره بزنید  و کمتر از بیست ویک روز وارد گله نکنید برای شپش دو هفته کافیه هفته سوم رو برا ی اطمینان از وجود عفونتهای باکترییایی وویروسی  ادامه بدید.
اساتید گرامی لطفا نظرشون رو  در این خصوص بگن 
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۰۱:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان