زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۶، ۱۲:۴۸ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 55 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 14
سپاس‌ها: 283
684 سپاس گرفته‌شده در 226 ارسال
ارسال: #541
RE: شپش و ضد شپشک ها
سلام

هرچند ایور مکتین به صورت خوراکی نیز موجود است ولی نوع موثرتر اون نوع تزریقی است ودوز مصرف اون در غلظت یک درصد و در گوسفند مقدار 1 گرم به ازا پنجاه کیلو توصیه شده . حالا بیایید با یک حساب کتاب سر انگشتی ببینیم ما چقدر برای قناری استفاده میکنیم. اهر بیست قطره ،قطره چکان عدی یک سی سی میشود واگه قطره کوچکی که ما برای قناری استفاده میکنیم در خوشبینانه ترین حالت یک هشتم قطره عادی باشه ( که خیلی بیشتر است)ما در واقع یک صدو شستم مقدار مجاز برای پنجاه کیلو رو مصرف میکنیم یعنی مقدار لازم برای سیصدئ بیست گرم و به عبارتی برای 16 تا قناری. حتی اگه فرض کنیم بیست درصد قطره از طریق پوست جذب بشه بازهم ما داروی سه قناری رو به یک قناری زدیم که بسیار بسیار بیشتر از حد مجازه حالا چرا باید دوباره تکرارش کنیم من درک نمیکنم.میبینید که همه محاسباتم رو دست پایین گرفتم والا قطره ریز معموالا بیش ا زاین حجمشه و قناری بیست گرمی فقط نزادهای درشت هستند .
در ضمن فرایند جذب از طریق پوست حداقل یک هفته طول میکشه که خودش باز هم عدم نیاز به تکرار رو نشون میده
به هر حال اینها تجربه و نظر منه تا نظر اساتید چی باشه
۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۰۲:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #542
(۱۳۹۳/۰۸/۱۷، ۰۲:۰۹ ب.ظ)hassanpour نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام

هرچند ایور مکتین به صورت خوراکی نیز موجود است ولی نوع موثرتر اون نوع تزریقی است ودوز مصرف اون در غلظت یک درصد و در گوسفند مقدار 1 گرم به ازا پنجاه کیلو توصیه شده . حالا بیایید با یک حساب کتاب سر انگشتی ببینیم ما چقدر برای قناری استفاده میکنیم. اهر بیست قطره ،قطره چکان عدی یک سی سی میشود واگه قطره کوچکی که ما برای قناری استفاده میکنیم در خوشبینانه ترین حالت یک هشتم قطره عادی باشه ( که خیلی بیشتر است)ما در واقع یک صدو شستم مقدار مجاز برای پنجاه کیلو رو مصرف میکنیم یعنی مقدار لازم برای سیصدئ بیست گرم و به عبارتی برای 16 تا قناری. حتی اگه فرض کنیم بیست درصد قطره از طریق پوست جذب بشه بازهم ما داروی سه قناری رو به یک قناری زدیم که بسیار بسیار بیشتر از حد مجازه حالا چرا باید دوباره تکرارش کنیم من درک نمیکنم.میبینید که همه محاسباتم رو دست پایین گرفتم والا قطره ریز معموالا بیش ا زاین حجمشه و قناری بیست گرمی فقط نزادهای درشت هستند .
در ضمن فرایند جذب از طریق پوست حداقل یک هفته طول میکشه که خودش باز هم عدم نیاز به تکرار رو نشون میده
به هر حال اینها تجربه و نظر منه تا نظر اساتید چی باشه

سلام و اتفاقا به همین دلیل فرمایش شما در یک ارسال دیگه هم عرض کردم به نظر من بهتره از انواعی که برا پرنده های زینتی مناسب شده استفاده بشه مثل آوی مک. بنده نمایندگی فروش محصولات آوی رو ندارم اما به نظرم این نمونه ها به حد مناسبی رقیق شدن. من خودم طبق دستور کارخانه استفاده کردم. حتی برا فنچ گلدین که حساس تر از قناری هم هست و فنچی که به مایت تنفسی آلوده شده بود کاملا خوب شد و بعد از چهار بار استفاده از قطره، عوارضی جز پر ریزی محل تماس قطره، نداشت. ضمنا اگر در مورد غلظت ایورمکتین های ایرانی دوستان نگرانی دارن امکان ترقیق آیورمکتین با پروپیلن گلیکول وجود داره. با محاسبه میشه غلظت رو به غلظت آوی مک و نمونه های مشابه نزدیک کرد. البته پروپیلن گلیکول برا رقیق کردن تزریقیه و باید در مورد استعمال پوستی تحقیق بشه. غلظت آوی مک یک میلی گرم در هر میلی لیتره.
امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۳/۰۸/۱۸، ۰۹:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #543
سلام
استفاده از آيورمكتين با سرنگ انسولين خوبه.من خودم تا الان يك قطره با قوطي قطره كلرسديم مي ريزم.خدا را شكر نه پر ريزي ونه گيجي بين قناري هام نداشتم.براي سهره ها هم كه تو دست نمي گيرم يك سرنگ تو نيم ليتر آب مي ريزم واين نيم ليتر را بعدا با چهارليتر آب مخلوط مي كنم وسهره ها توش آب تني مي كنن.هيچ مشكلي تا الان نداشتم .نه شپشك نه بيماري به خاطر استفاده از اين دارو.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۸/۱۸، ۱۲:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 9
6 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #544
قطره ایرومکتین 1 درصد ایرانی کسی استفاده کرده؟
آیا موثره؟
آیا با هلندی فرق داره؟
ممنون
۱۳۹۳/۰۹/۰۴، ۰۹:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #545
باسلام.
بنده ایرانی از شرکت عرفان دارو به اسم عرفامکتین استفاده کردم خوب بودوراضی بودم.
باید دقت داشته باشید که روی پوست بندازید نه روی پر چون روی پر بریزید اثر نداره.
۱۳۹۳/۰۹/۰۴، ۱۰:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 9
6 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #546
متاسفانه من فقط ایرومکتین ایرانی پیدا کردم
آیا برای شپشک قناری میتونم استفادش کنم؟
ممنون
۱۳۹۳/۰۹/۰۵، ۰۱:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

lisans
ارسال: #547
(۱۳۹۳/۰۹/۰۵، ۰۱:۴۲ ب.ظ)ali1234 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
متاسفانه من فقط ایرومکتین ایرانی پیدا کردم
آیا برای شپشک قناری میتونم استفادش کنم؟
ممنون

دوست عزیز من هم خدمت شما گفتم که نمونه ایرانی این دارو هم بسیار خوبه و کارآمد.نگران نباشید و ازش استفاده کنید.
چنانچه بعد از استفاده قناری شما پف کرد و حالت تهاجمی گرفت بهش آفتاب و آبتنی بدید سه چهار روز پشت سرهم.در غیر اینصورت که امکانش هم کم هست پس از استفاده تا ده روز آبتنی نکنند.
۱۳۹۳/۰۹/۰۵، ۰۲:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، ali1234 ، meisam_th1980
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 36
22 سپاس گرفته‌شده در 10 ارسال
ارسال: #548
سلام یکی از اعضا سوالی داشتن به من گفتن اما چون وقتشون کم بود گفتم من بپرسم که بعدا سر بزنن به سایت و سریع جوابشونو بگیرن 

ایشون قناریشون شپش داره مطمئن نیستن و لی خب به گفته خودشون شپش داره اما چون قناریشون گویا ضعیفه از ایرومکتین ترس   دارن چون ممکنه پرندشون نتونه تحمل کنه داروی ضد شپش با دوز بسیار پایین میخوان اگه میشه توضیحات کامل به علاوه نحوه استفاده و قیمت رو لطف کنید ممنون
۱۳۹۳/۰۹/۰۷، ۰۹:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ممل عشق قناری
**
عضویت ویژه

lisans
ارسال: #549
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اسپری ضد انگل تابرنیل مناسبه.قیمتش رو نمیدونم.به لینک سر یزنید توضیحاتش هست
۱۳۹۳/۰۹/۰۷، ۰۹:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

نمیگم
اعتبار: -1
سپاس‌ها: 12
60 سپاس گرفته‌شده در 31 ارسال
ارسال: #550
من استفاده کردم خوب بود

ولی این عامل انگل بعضی شپشک میره تو پر پرنده و میخوره و تخم میزاره که میشه انگل پس از پایه خرابه این مورد

یک راه حل اسان برای از بین بردن شپشک نفته هیچ خطری هم نداره

گوشه ی میله ها که شپشک جمع میشه باید با پنبه یک کمی نفت بریزی روی اون قسمت و یک کمی بره داخل این نفت

در هر دو سر این میله بریزید تا کامل از بین میرن و دیگه نمیان

و زیر قفس یک چیز پلاستیکی که میزاریدو کاملا نفت مال کنی نه روی اونو اونی که پشته که قناری باهاش ارتباطی نداره

و جایی که قناری ماده تخم میزاره باید اول اگه زیرش سوراخ نیست سم نخود بریزی بعدش یک لایه دست مال کاغذی بزارید وبعد روی اون هم سم نخود رو بریزید و پنبه ها رو بریزید روش دیگه

خبری از شپشک نیست
۱۳۹۳/۰۹/۰۷، ۱۱:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان