زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۶، ۰۱:۰۷ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 56 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #551
RE: شپش و ضد شپشک ها
سلام
با حل كردن آيوكتين يا جرمي سايد هم ميشه وسائل قفس را ضد عفوني كرد.براي استفاده از آيوكتين مي تونيد از نوع خارجيش كه با غلظت كمتر ساخته شده استفاده كنيد.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۹/۰۸، ۰۹:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، meisam_th1980 ، rahimzade74
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 5
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #552
مشکل تشکه
مشکل تشکه دارم  ،سم هم استفاده کردم جواب نداده! حدود30 جفت از پرنده هام تخمهاشون نگرفته ، نمیدونم علتش چی بوده شاید تشکه وسط ابرها (از اسفنج به جاي پنبه دانه استفاده كردم)؟!!!
۱۳۹۳/۰۹/۱۳، ۰۱:۱۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 6
55 سپاس گرفته‌شده در 25 ارسال
ارسال: #553
RE: مشکل تشکه
Emo_im_yelling ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دوست عزیز خودتون یبار مطلب ارسالیتو بخون.
۱۳۹۳/۰۹/۱۳، ۰۱:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #554
RE: مشکل تشکه
سلام
تو شيراز به شپشك ميگن تشكه و به اسفنج ميگن ابر.همشهري برو داروخانه دامپزشكي قطره آيوكتين بگير يك قطره كوچك پشت گردن همه قناريات بنداز.زياد بزني ممكنه تلف بشن.جايي بزن كه نتونن بهش نوك بزنن.صبح بزني بهتره.به قفس هاتم جرمي سايد اسپري كن.البته بايد با آب رقيقش كني .اگر هم مي توني تمام قفس ها را بشور وتوي آفتاب بذار.داخل ميله هاي زير پاشون هم بشور وهم پودر ضد شپشك بريز. چون شپشك زدن نطفه ندارن.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۹/۱۳، ۰۹:۱۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، هیوا ، rahimzade74
*
کاربر انجمن

دانشجو
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 121
223 سپاس گرفته‌شده در 77 ارسال
ارسال: #555
(۱۳۹۳/۰۹/۱۳، ۰۱:۱۴ ق.ظ)hadi hosseini نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مشکل تشکه دارم  ،سم هم استفاده کردم جواب نداده! حدود30 جفت از پرنده هام تخمهاشون نگرفته ، نمیدونم علتش چی بوده شاید تشکه وسط ابرها (از اسفنج به جاي پنبه دانه استفاده كردم)؟!!!

سلام
با تشکر از آقای بخشی و تکمیل راهنمایی های ایشون باید بگم قطره ی پشت گردنی رو باید تو چند مرحله بزنید
به عنوان مثال یه دوره الان
یه دوره دو هفته دیگه
و یه دوره یک ماه پس از دوره دوم
......
بهتره این کار اواخر بهار صورت بگیره،که هم جوجه هارو بتونید بزنید و هم نر و ماده هارو
قطره های با پسوند (کتین) معمولا مناسب این کارند اما به داروخونه دار یا دکتر دامپزشک بگید خودش بهتون بهتره
آیزر مکتین هم به همین منظور استفاده میشه
اما یادتون باشه که بیشتر از یه قطره استفاده نکنین.
......
بعد از استفاه معمولا قناری گیج میزنه اما به مرور زمان خودش خوب میشه پس جای نگرانی نیست.
برای تخم گذاری ماده هم،قبل از این که جا تخم رو پنبه کنید،محلولی از سم (کپکس) که به مقدار زیادی تو آب کم حل کردید،توی جاتخم بچرخونید بطوری که همه جاش سمی بشه،به همین ترتیب جاتخم بعدی،بعد که قطرات آب داخلش خشک شد پنبه دانه بذارید و بعد هم بذارید تو قفس برای ماده
.....
پنبه دانه جون راحت تر گود میخوره و داخل گود سطح صافی ایجاد میکنه که تخم ها راحت تر بچرخند،مناسب تر از ابر و اسفنجه.
۱۳۹۳/۰۹/۱۳، ۰۲:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، Shayan Hoseini ، محمدمهدی
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #556
سلام:
با توجه به عوارض آیورمکتین و ماندگاری اثر اون به مدت 4الی6ماه لزومی به تکراردارو در دوهفته بعد و یک ماه بعد نیست.بطورکلی در سال هر6ماه یکبار وحداکثرهر4ماه یکبارکفایت میکنه.
۱۳۹۳/۰۹/۱۳، ۰۶:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #557
یکبار برای همیشه استفاده میشه .  و تا وقتی که پرنده و یا موجود جدیدی وارده پرنده هات نکردی امکان نداره که دوباره شپشک بگیره . شپشک از طریق پرنده الوده به مکان و پرنده های شما سرایت میکنه
۱۳۹۳/۰۹/۱۴، ۱۲:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 13
25 سپاس گرفته‌شده در 9 ارسال
ارسال: #558
سلام به همه ی دوستان و اساتید محترم
خواستم سم سوین 85 درصدو به دوستان معرفی کنم هم برای پیشگیری هم برای درمان شپشک که خیلی معرکه اس،هم به خاطر بی ضرر بودنش برا پرنده هم به خاطره ماندگاری بالایی که داره تا شش ماهم شنیدم ماندگاری داره (در صورتی که آن محل شسته نشه)یکی از مزایای دیگش اینه که تاریخش انقضاش بگذره هیچ طوریش نمیشه فقط جایی نباشه که سفت بشه و حسن دیگش اینه که اکثر موجودات ریز رو از بین میبره مثل مورچه،سوسکای ریز و ...،یکی از دوستام گفت نسل شپشکو از تو قناریام با این سم ازبین بردم ،من از دامپزشک پرسیدم  گفت ضرری نداره،دوستم گفت من دو ساله از این سم استفاده میکنم چون خودم بار اولم بود از این سم استفاده میکردم با اسپری رو یکی از قناریام پاشیدم مشکلی براش پیش نیومد الان جوجه داره،فقط بد گیر میاد به خاطر اینکه وارداتشو ممنوع کردن چون بیشتر تو کشاورزی ازش استفاده میشه و به خاطر ماندگاری بالاش موجودات مفید خاک رو هم از بین میبره دولت وارداتشو ممنوع کرده ،اما اگه کسی بتونه گیر بیاره خیلی عالیه و کارش راحت میشه
اینم عکسش
[img=3x4]دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[/img] 
۱۳۹۳/۰۹/۱۴، ۰۸:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، rahimzade74
*
کاربر انجمن

دانشجو
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 121
223 سپاس گرفته‌شده در 77 ارسال
ارسال: #559
(۱۳۹۳/۰۹/۱۴، ۱۲:۴۶ ق.ظ)omidrafeey نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یکبار برای همیشه استفاده میشه .  و تا وقتی که پرنده و یا موجود جدیدی وارده پرنده هات نکردی امکان نداره که دوباره شپشک بگیره . شپشک از طریق پرنده الوده به مکان و پرنده های شما سرایت میکنه

سلام
حقیقتش من از دکتر طوسی زاده(متخصص پرندگان زینتی) سوال کردم و ایشون این دستورالعمل رو دادن.
ممنون
۱۳۹۳/۰۹/۱۵، ۰۱:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #560
دوست عزیز قطره که میزنی پشت گردن یه مقداری جذب خون پرنده میشه و بمدت 10 روز خون پرنده را مقداری تلخ و یا سمی میکنه که برای شپشک خوب نیست ( بدش میاد حالا یا تلخ میشه یا سمی) شپشک از اونجایی که موجود زنده ای هست و  بایستی تغذیه کنه و تغذیه اون معمولا خون موجودات زنده مثل پرندگان و ..........  هست . و وقتی تغذیه مناسب نباشه یا از اون محل فراری میشه و در پی تغذیه جدید می گردد  یا میمیره . برای همین گفته میشه که تمامی پرندگانی که در ان محل هست باید یک زمان واکسینه بشن که شپشک تغذیه ای در ان محل پیدا نکنه و همین 10 روز کافیه که محل نگهداری پرنده  کاملا پاک بشه . دوست عزیز این تجربه من هست و تو این چند سال یکبار در سال اونم یک ماه قبل دوران جفت به پرندگان میزنم و تا حالا هیچ مشکلی نداشتم (گفتم یک ماه قبل میزنم چون پرنده جدید وارد پرندگانم کردم والا یکبار استفاده میکنم برای همیشه ) چون تا موقعی که پرنده جدید که الوده نباشه وارد پرندگانت نشه محاله که شپشک بزنه . اخه شپشک بیماری و یا ویروس نیست که بخوای بگی از تو هوا امده . و اینم که گفته میشه روی نطفه تاثیر میذاره تا حالا همچین چیزی مشاهده نکردم و تمامی پرندگانم نطفه داشتن  . امیدوارم تجربم برای دوستان مفید باشه
۱۳۹۳/۰۹/۱۵، ۰۲:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان