زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۰۳:۲۹ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 58 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #571
RE: شپش و ضد شپشک ها
سلام
جرمي سايد را با آب رقيق كنيد وبه پرنده ها ودرز ديوار و قفس و چوب و....بزنيد. فقط به غذاشون نخوره
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۱۱/۲۸، ۱۲:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 86
12 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #572
ممنون از راهنمایی میتونم از طریق ایمل براتون عکس پرندهام و محل زندگیشونو بفرستم تا بهتر بررسی کنی چون هر کاری میکنم اینجا عکسام نمیاد
ممنون
۱۳۹۳/۱۲/۰۱، ۰۸:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Iman Imany ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 7
20 سپاس گرفته‌شده در 9 ارسال
ارسال: #573
پیشگیری از شپشک
همیشه بهترین راه مبارزه با شپشک پیشگیریه! روش خودم واسه این کار استفاده از اب تنباکو به صورت اسپری کردن یک روز در میان و هنگام تعویض روزنامه کف قفسه. به این صورت که محلول مورد نظرو به همه ضوایای قفس اسپری میکنم. و از این محلول داخل ظرف شنای قناری هنگام ابتنی کردن هم استفاده میکنم. البته تاکید میکنم این روش فقط برای پیشگیریه و برای درمان جواب نمیده، بس لطفا قبل از درمان پیشگیری کنید.
۱۳۹۳/۱۲/۱۰، ۰۸:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دانشجوی فوق
سپاس‌ها: 32
29 سپاس گرفته‌شده در 19 ارسال
ارسال: #574
باسلام خدمت اساتيد محترم وآقايون داداشای خودم؛من چند روزپيش ب پشت گردن سهرم قطره ضدشپشه زدم ياهمون سم نقطه ای اصلاح دامپزشكيش؛از اونروزتاحالاسهرم دائم خودشو پراشوتكون ميده ميتكونه و باپراش ورميره ؛ديگه هم نميخونه؛چرا اينجورشده ؟؟لطفا استاد زودجواب بدن ک ازنگرانی دربيام فداتون
۱۳۹۴/۰۲/۰۱، ۱۲:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Iman Imany ، vahid babayi
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #575
سلام
اگر يك قطره ريز زديد مشكلي نداره. چنانچه اين حالتش تا فردا تمام نشد براش ظرف آب تني بذاريد تا كامل آب تني كنه وقطره از روي پوستش پاك بشه.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۲/۰۱، ۰۱:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: kajool ، Iman Imany ، Iman Imany ، shahin20 ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
4 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #576
قناری نر خمار شده
سلام دوستان کمک کنید خیلی نگرانم. من یه قناری نر دارم که دیشب قطره ضد شپش ریختم پشت گردنش.از امروز صبح همش یه گوشه کز میکنه و یا خودش رو پف میکنه و حتی یکبار هم نخونده. الان که نگاش کردم رو میله نشسته بود و پف کرده بود و سرش به حالت خمار پایین بود و چشماش بسته بود. ممکنه که از قطره ای بوده باشه که پشت گردنش ریختم؟ وقتی سعی کردم بگیرمش بیدار شد و به اطراف قفس پرواز میکرد مثل همیشه. لازم به ذکره که 3 روز پیش از ماده ش جداش کردم چون با وجود اینکه یک ماه باهم تو قفس بودن ماده تخم نمیذاشت. ماده رو عوض کردم و دیشب ماده صدا میداد و نر جواب میداد ولی از زمانی که قطره رو ریختم نر به کل ساکت شده و امروز علیرغم اینکه ماده مدام صدا میکرد نر جواب نمیداد. کمک کنید خدایی نکرده قناری ام تلف نشه خیلی دوستش دارم.
منتظر راهنماییتون هستم.
۱۳۹۴/۰۲/۱۳، ۰۹:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #577
RE: قناری نر خمار شده
با سلام قطره پشت گردنی گاهی هم پرنده رو تولک میبره،من که اصلا استفاده نمیکنم،احتمالا هم زیاد بهش زدید،مولتی ویتامین براش بذارید،جاش گرم باشه و اگر بتونید جایی که قطره زدید شستشو بدید تا باقیماندش بره انشالله که خوب بشه
موفق باشید
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۴/۰۲/۱۴، ۱۲:۳۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
4 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #578
RE: قناری نر خمار شده
(۱۳۹۴/۰۲/۱۴، ۱۲:۳۴ ق.ظ)سیدمحمد شریفی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام قطره پشت گردنی گاهی هم پرنده رو تولک میبره،من که اصلا استفاده نمیکنم،احتمالا هم زیاد بهش زدید،مولتی ویتامین براش بذارید،جاش گرم باشه و اگر بتونید جایی که قطره زدید شستشو بدید تا باقیماندش بره انشالله که خوب بشه
موفق باشید

سلام. اگر میدونستم اصلا استفاده نمیکردم. فکر کنم یکم زیاد زده باشم. آیا دلیل خماری دیشب قناری همین میتونه باشه یا عامل دیگه ای هم دخیل هست؟ چه مولتی ویتامین رو پیشنهاد میکنید و آیا باید در آب سرو بشه؟
ممنون.
۱۳۹۴/۰۲/۱۴، ۰۹:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi ، سیدمحمد شریفی
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #579
باعرض سلام دو روز است که سه تا از قناری هایم پرها شونو پف میکنن وبی تحرک شدن چکار باید کنم
۱۳۹۴/۰۳/۱۸، ۰۶:۱۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #580
تو قسمت بيماري ها پيام بذاريد .اين ربطي به شپشك نداره.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۳/۱۸، ۰۷:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: jorahim

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان