زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۱:۳۰ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 60 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 14
سپاس‌ها: 283
684 سپاس گرفته‌شده در 226 ارسال
ارسال: #591
RE: شپش و ضد شپشک ها
(۱۳۹۴/۰۴/۰۳، ۱۱:۱۱ ق.ظ)pishooo نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من ایورمکتین تزریقی خارجی رو دارم چند بار هم روی بدن همشون چند قطره ای زدم اما شپش های کف زمین هیچ کاه از بین نرفته نمیدونم والا

سلام
الودگی خیلی شدیده  چند عدد قفس جدید بخر  و تمام گوشه هاش داخل نی ها رو  ایور مکتین بزن قناریها رو توی اون بریز قفسهای قبلی رو باید با وسواس زیاد تمام زوایای قفس رو بشوری  و به مدت چند روز در معرض افتاب قرار بدی تا تمامی شپشها و  و تخم اون بمیرن  پس از اطمینان زوایای قفس رو به ایور مکتین اغشته بکن. کف زمین رو هم پس از شستن با پودر کوپکس (با عامل موثر پر مترین که تولید ایران هم داره ) اغشته بکن یا از خود ایور مکتین به کف زمین و گوشه ها  بمال.. تمام دونخوریها و جای ابیها رو   توی اب بجوشون  . قناریهای رو هم به فاصله ده روز دوبار ایور مکتین بهشون بزن  وقتی خیالت از قفسها قبلی راحت شد قناریها رو مجددا به قفس قدیم بفرست . قفسهای جدید رو بشور وجلوی افتاب بزار
اینقدر باید پیگیر باشی تاخرین تخمها هم بمیرن تا خلاص بشی
۱۳۹۴/۰۴/۰۴، ۰۹:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #592
جرمی ساید آنقدر موثره که حتی مورچه هارو میکشه،من چند سالیه دارم استفاده میکنم و خوشبختانه اثری از شپشک دیگه ندیدم،البته آیوکتین که جای خود دارد،ولی من استفاده نمیکنم
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۴/۰۴/۰۵، ۰۳:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hassanpour
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 110
97 سپاس گرفته‌شده در 56 ارسال
ارسال: #593
سلام/یه اتفاق عجیب برام افتاده که مربوط به قناری هام نیست ولی مرتبطه/من دونه های قناریام رو توی کیسه فریزر میریزم محکم گره میزنم توی یه جعبه جای خشک و توی اتاق نگه میدارم امروز دیدم کیسه ی بذر کاهو که مورد علاقه ی شدید قناریامه توش کرم های زنده هست... همه دونه ها رو جدا کردم اونم گذاشتم جلو افتاب کرماش رفتن ولی الان توش میگردم بازم هست/تازه بنظرم میاد تخم گذاری کردن/ازونجا که قناری عاشق بذر کاهوئه و یکی از گرونترین دونه ها هم هست بنظرتون اگر بدم قناریام بخورن مشکلی نداره? یا مثلا راهی هست خیالم راحت بشه? چون پرنده که مثل انسان نیست حتی تو طبیعت بعید نیست خودش کرم شکار کنه بخوره ولی هنوز ندادم بهشون دونه رو ریختم تو ظرف گذاشتم بیرون...
۱۳۹۴/۰۸/۲۵، ۰۵:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #594
سلام:
آقا آرش دونه ایکه حشره یا کرم بزنه دیگه بدرد تغذیه نمیخوره چون هم بو میگیره وهم پوسیده..ضمناًاگر دون رو توی کیسه فریزر ریختی باید بزاری توی یخچال وگرنه بایدتوی کیسه نخی وجای خنک وتاریک مثل زیرزمین باشه.
۱۳۹۴/۰۸/۲۵، ۰۸:۱۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 110
97 سپاس گرفته‌شده در 56 ارسال
ارسال: #595
بسیار عالی ممنون/اتفاقا خیلی رو نظافت و بهداشت خودشون و دونه هاشون حساسم/جالبه از عید امسال تا الان یه شپشکم ندیدم خدا بخواد/فقط این دونه کاهو خیلی حیف بود خدا لعنتش کنه پس حتما کهنه بوده فروشش چون دو ماه نیس خریدمش/بقیه دونه ها قدیمی تر بود سالمه ولی این یه بیستایی کرم درشت پادار داخلش زد الانم نداره ولی خب گفتم بپرسم حتما
۱۳۹۴/۰۸/۲۵، ۰۸:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 2
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #596
نحوه حمام کردن قناری با ایومکتین رو میخواستم چند قطره بریزم تو چند لیتر اب حمام کننن؟یک چیزی خون قناریمو میخوره .پشت گردن هم زدم اما فایده نداشته انگار
۱۳۹۵/۰۳/۱۸، ۰۹:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #597
سلام باید لوازم قفس و خود قفس ها را هم بشویید وتو آفتاب بذارید.سه قطره تو وان آب تنی
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۳/۱۸، ۰۶:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #598
سلام 
کل این 60 صفحه رو خوندم که البته یک روز وقتم رو گرفت . ولی در هر صورت جا داره از همه دوستان به خاطر مطالب مفیدی که ارسال کردن تشکر کنم . 
من بنا بر اظهارات دوستان به این نتیجه رسیدم که : 
بهترین ضد شپش استفاده از قطره آیوکتین یک درصد هست و بدترین هم قطره آیوکتین یک درصد میباشد . 

بهترینه چون هم قویترین ضد شپش هست و هم ماندگاریش از همه بیشتره . 
بدترینه چون هم باید پرنده رو با دست بگیری که اولا برای مبتدی ها کمی سخته و دوما خبره هم که باشی وقتی پرنده رو بگیری بخصوص اگر پرنده سهره باشه امکان داره پرنده لک بخوره . و اگرم در استفاده از این قطره زیاده روی بشه عوارض داره . و استفادش کمی قلق داره یعنی باید روی پوست بریزی و نه یک قطره بلکه همین که نوک قطره چکون رو روی پوست گردن پرنده میذاری و کمی پوست گردن پرنده آغشته به اون بشه کافیه .

و جناب شریفی عزیز هم فرمودن از جرمی ساید نتیجه گرفتن برای دفع حشرات ولی اینم مشکلش اینه که نباید به چشم پرنده بخوره .
اگر این جرمی ساید رو میشد با یه دوزی به پرنده اسپری کنیم مثل زمانی که برای آب بازی اسپری میکنیم و هیچ عوارضی هم برای پرنده نمیداشت و ما رو از شر شپش ها راحت میکرد خیلی خوب بود ولی متاسفانه اینم نمیشه به سرو کله و چشم پرنده پاشید .

حالا سوالم از دوستان و اساتید اینه که چه کنیم ؟ ( چون واقعیتش من کل مطالب رو برای این خوندم که یه جایگزینی برای قطره پس گردنی پیدا کنم که دوستان گفتن از جرمی ساید نتیجه گرفتن ولی اینم مشکل خاص خودشو داره که نمیشه به سر و چشم پرنده پاشید ) و آیا جایگزینی برای آیوکتین وجود داره که لازم نباشه پرنده رو دست بگیریم ؟ البته مشکل فقط گرفتن نیست من سهره هام رو از جوجه گی عادت به گرفتن میدم و با این مسئله مشکلی ندارم بلکه مشکل من عوارضیه که این قطره احتمال داره ایجاد کنه که البته شکر خدا من تا حالا از این عوارض نداشتم ولی چون دوستان زیاد از عوارضش گفتن به فکر یه جایگزین مناسب هستم که فکر میکنم وجود نداره چون جرمی ساید هم نباید وارد چشم و حلق پرنده بشه ولی جایی خونده بودم که تو مرغ داری ها بصورت مه پاش استفاده میشه که برای ضد عفونی داخلی و مجاری تنفسی مرغ ها مفید هم هست گفتم شاید برای سهره هم اینطور باشه . 
ممنون میشم اگر نظری دارید یا موردی به ذهنتون میاد بفرمایید .  
۱۳۹۵/۰۴/۲۶، ۱۱:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #599
سلام
يك قطره خارجي به بازار آمده به اسم اسكات كه فرمولش با آيورمكتين فرق داره وبراي پرندگان زينتي هست اما قيمتش خيلي بالاتره. به قول خودتون اگر آيور مكتين را كم استفاده كنيم مشكلي به وجود نمياد.من خودم دو قطره تو وان آب تني ميندازم تا پرنده توش آب تني بكنه ولي براي پرنده هاي قيمتي ريسك داره.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۴/۲۷، ۰۷:۳۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #600
سلام 
در تکمیل فرمایش شما باید عرض کنم که قطره آیورمکتین یک درصد اصلا خوراکی نیست بلکه یه جور واکسن و سم تزریقی هست که برای قناری و سهره چون پوست بدن و به خصوص ناحیه گردن پرنده خیلی نازکه از طریق همین جذب خون و بدن پرنده میشه و احتیاجی به تزریق نداره . ولی من با خوراندن این قطره به پرنده حتی در حالت رقیق شده خیلی موافق نیستم البته خیلی ها این کارو میکنن من بنا به سلیقه و سبک خودم با این کار موافق نیستم دنبال یه چیزی توی مایه های جرمی ساید هستم که بشه به پرنده اسپری کرد و کل این مطالب رو برای اینکه راجع به جرمی ساید اطاعات بیشتری پیدا کنم خوندم و نتیجه این شد که اونم ایراد داره و نمیشه به سر و چشم پرنده اسپری کرد . 
( چون چندین ساله که از قطره پس گردنی استفاده میکنم و رفیقم که خبره است تو پرنده بازی اینو یادم داد که پرنده رو چطور بگیرم و اینکه باید دقیقا کجای گردنش بزنم و اینکه نیازی نیست یه قطره بریزم بلکه همین که نوک قطره چکون به پوست گردن برسه و کمی آغشته به این ماده بشه کافی هست و دو مرتبه در سال یکی اول تابستون و مرتبه دوم اول زمستون و حتی ایشون به من گفت یه مقدار خیلی کمی از این شپشها برای پرنده مفیده و کار حجامت رو انجام میده براشون و تو طبیعت هم این شپشها تا یه حد کمی تو بدن پرنده هست که البته با چشم قابل روئیت نیستن و به همین خاطر همون سالی دوبار کافیه و نیازی به استفاده مجدد نداره مگر در مواقع اضطراری که شپش از سر و کله پرنده بالا میره .)

حالا سوالم بیشتر راجع به جرمی ساید هست که میشه با یه دوزی با خیال راحت به پرنده اسپری کنیم و نگران اینکه وارد چشم و حلق پرنده هم بشه نباشیم و از شر شپشا هم راحت بشیم ؟؟؟ 
اگر از دوستان کسی هست که تجربه و اطلاعاتی در این زمینه داره لطفا بفرمایید . با تشکر . 
قدیم یه کوپکس بود که خوب چیزی بود هم تو وان پرنده یه نوک چاقو میریختیم و هم میشد اسپری کنیم روی پرنده و هیچ عوارضی هم نداشت واقعا خوب چیزی بود که الان دیگه نیست و همش تقلبی شده . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۵/۱۱، ۰۸:۲۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۴/۲۷، ۰۹:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان