زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۰۸:۵۶ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 62 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #611
RE: شپش و ضد شپشک ها
درود
اقا مهدی چند سال پیش من چند تا سهره از توی انباری جدا کردم یکیش که جوجه خوبی هم بود کنه و شپشک داشت و ضعیف شده بود رو همینجوی فروشنده که اشنا بود داد بهم وقتی اوردمش و خواستم کنه ها رو با سوزن داغ بکشم یکی از همین پشه ها هم توی تنش بود با یه دردسری بعد از چند بار بیرون امدن از پرهاش تونستم بکشمش و پر از خون هم بود البته سهره ضعیف شده بود و نمیتونست از خودش دفعش کنه
۱۳۹۵/۰۵/۰۶، ۰۵:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #612
سلام 
حالا راه کار مقابله با این مگس کبوتر چی هست ؟ 
من فکر کنم همین جرمی ساید رو با نسبت 2 سی سی در 300 سی سی آب به پرنده اسپری کنیم احتمالا باید این مگس رو هم از بین ببره یا حداقل فراریش بده . درسته ؟
۱۳۹۵/۰۵/۲۵، ۱۲:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #613
سلام
جرمي سايد هر نوع جانور يا ميكروبي كه تو محيط نگهداري پرنده باشه را از بين مي بره وفراري ميده. جرمي سايد با دوز زياد براي از بين بردن انواع مايت وميكروب استفاده ميشه
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۵/۲۶، ۰۷:۵۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، gholizadeh
*
کاربر انجمن

کاردانی
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 102
64 سپاس گرفته‌شده در 16 ارسال
ارسال: #614
سلام.
لازم میدونم تجربه خودم رو در مورد از بین بردن شپشک با دوستان در میان بذارم.تا انشالله مفید واقع شود.
مدتی بود که همه قناری ها و سهره هام شپشک زدن کاری برای از بین بردنشون کردم به شرح زیر هست:
1.دو تا قفس پرون رو خالی کردم یکی برای سهره ها یکی هم برای قناری ها.
2.تمامی سهره ها و قناری ها رو منتقل کردم به داخل پرون.و قفس ها رو هم نیز منتقل کردم جایی غیر از محل نگهداریشون.
3.توی یک وان بزرگ محلول:(آبجوش،تاید و واکتس) درست کردم و تمامی قفس ها،جا دونی ها،آبخوری ها،نی ها و.... رو داخلش ریختم و گذاشتم ربع ساعت داخلش بمونه،بعد از ربع ساعت همگی وسایل ها رو با اسکاج و ریکا شستم.
4.بعد از شستن قفس ها جرمی ساید پی رو اسپری کردم روی تمامی قفس ها و وسایل جانبیشون و گذاشتم دو ساعت توی آفتاب خشک بشن.(جرمی ساید رو باید10سی سی در 1 لیتر آب حل کرد).
5.توی این مدت که منتظر بودم قفس ها خشک بشن جرمی ساید رو داخل کل اتاق از جمله:دیوار ها روی میخ ها و هر جایی که به ذهنم رسید اسپری کردم.
6.قفس های شسته شده رو برگردوندم به اتاق و به میخ خودشون آویزون کردم و رفتم سراغ سهره ها و قناری ها.
7.دونه دونه قناری ها و سهره ها رو گرفتم و یک قطره کوچک آیورمکتین رو با سرنگ انسولین انداختم پشت گردنشون روی پوست(دقیقآ ما بین وسط کتف و سر پرنده) و منقلشون کردم توی قفس شسته و ضد عفونی شده خودشون.و تا دو هفته پرنده ها رو آبتنی ندادم.
8.مجدد بعد از گذشت یک ماه قطره آیورمکتین رو به تمامی پرنده ها زدم.
9.هر هفته یک بار از محلول جرمی ساید(8سی سی در 1 لیتر آب) روی قفس و پرنده ها اسپری میکردم در حد سه چهار تا پاف.
بعد از انجام کارهای فوق کلآ شپشک ریشه کن شد و نکاتی رو که تو این مدت رعایت کردم:
1.هفته ای دو بار کفی قفس رو میشستم.
2.هیچ پرنده غریبی رو وارد اتاق نگهداری پرنده ها نکردم.
3.بعد از گذشت دو هفته از قطره زدن هفته ای یک بار به پرنده ها آبتنی میدادم.
شاید به ظاهر انجام این کار ها سخت باشه ولی اگر پرنده هاتون براتون ارزش داره حتمآ توصیه میکنم تمامی مراحل و نکات رو مو به مو انجام بدید.
امیدوارم مثمر ثمر واقع شود.
موفق و پیروز باشید.
محسن برزگر.شیراز
۱۳۹۵/۰۶/۰۸، ۰۲:۱۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، ali reza_yar ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #615
سلام
داداش خدا قوت . خیلی زحمت کشیدین . اینجوری طاعون هم اگه بوده ریشه کن شده .   Emo_im_happy

با تشکر از شما به خاطر مطلبی که ارسال کردین ولی به نظر من :
برای نظافت تجهیزات قفس فقط آب ولرم و ریکا با یه اسکاج نو که مخصوص این کار داشته باشین کفایت میکنه .
برای نظافت قفس آب ولرم و ریکا با یه اسفنج یا بایه پارچه کتانی یا حوله ای که آبکاری قفس از بین نره .
برای ضدعفونی قفس و تجهیزات قفس محلول جرمی ساید پی رو با غلظت 1 سی سی در 300 سی سی آب روی قس و لوازم قفس اسپری کنید کفایت میکنه .
برای از بین بردن کنه و شپش و مایت هم هفته ای یکبار جرمی ساید رو با همون غلظت که عرض شد روی پرنده اسپری کنید تمام شپشها ریشه کن میشن . نهایتا بعد از دو سه هفته که بصورت مداوم از جرمی ساید استفاده کنید ریشه کن میشن .
استفاده از قطره پس گردنی برای پرنده های زینتی ریسک داره .
برای نظافت شرت و روکش پارچه ای قفس همینکه بندازین تو ماشین لباسشویی کفایت میکنه . 
برای نظافت روزانه یا هر دوسه روز یکبار کفی قفس ابتدا با آب ولرم و یه مسواک مخصوص کفی رو بشویید و بعد اگه جرمی ساید همیشه دم دست دارید روش اسپری کنید اگرم دم دست نباشه صابون مایع کفایت میکنه .

۱۳۹۵/۰۶/۰۸، ۰۴:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محسن پارسی ، gholizadeh ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #616
دوستان سلام من اذر پارسال یه قناری زیر یکسال خریدم با دو بار گرفتنو نوازش و بوسیدن پسرم کاملا اهلی شد ودایم رو انگشت و سر و گردن پسرم بود حتی تو قفس سرشو هر طرف قفس میبرد قناری میپرید طرفش وبوسش میکرد تا جایی که یه بار پرید و رفت و صبحروز بعد برگشت تو تراس دوره پر ریزیش بود دیروز کمی سم با انگشتام به پراش زدم گفتمشاید شپشی چیزی داشته باشه که متاسفانه بعد ده مین مرد امروز خیلی بیقرار و دپرسیم دیروز یه جوجه 5 ماهه خریدم کاملا شبیه قناریمون اما میترسم دستی نشه چکارش کتم ؟
۱۳۹۵/۰۶/۱۳، ۰۴:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #617
یه نوک چاقو سم مخصوص پرندگان زینتی رو باید تو مقدار قابل توجهی آب حل میکردین و روش اسپری میکردین یا میذاشتین توش آب بازی کنه . در مورد پرندتون که مرده واقعا متاسفم . 
برای دستی کردن پرنده اصلا عجله نکنید . صبر و حوصله داشته باشین . اول یه مدت جای شلوغ میخش کنید و بعد کم کم نزدیک خودتون بذاریدش و در مرحله بعد با دست بهش سبزی و میوه بدین و بعد سبزی یا میوه رو روی دستتون بذارید و دستتون رو داخل قفس بذارید تا بیاد از روی دست غذا بخوره و بعد از یه مدتی میتونید بیرون بیاریدش و روی دستتون غذا بذارید تا بیاد روی دست بشینه و دستی بشه . 
اما این روند ممکنه یک ماه یا حتی بیشتر طول بکشه و باید صبور باشین تا عادت کنه . ولی به طور کلی به نظر من بهتر پرنده رو دستی نکنید و ولش کنید به حال خودش بذارید زندگیشو بکنه . چون دستی کردن پرنده دردسر داره و خطرات زیادی هم برای پرنده وجود داره وقتی از قفس بیرون بیاریدش . بازم هر جور خودتون صلاح میدونید .   
۱۳۹۵/۰۶/۱۳، ۰۶:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، gholizadeh
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #618
سلام
بهتره از ضد شپشك هاي استاندارد مثل آيورمكتين يا تاپ مك كانادايي استفاده كنيد. قبلا پودر هم بوده ولي مدتهاست من نديدم .
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۶/۱۴، ۱۰:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #619
البته همون ضدشپشهای استاندارد هم اگه مثلا غلیضشو روی بالش بزنید که پرنده بخوره بازم پرنده رو میکشه یا حداقل مسمومش میکنه و نحوه مصرف و استفاده هم مهمه . 
۱۳۹۵/۰۶/۱۴، ۱۰:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #620
تمام ضد شپشك ها خودشون به نوعي سم به حساب ميان.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۶/۱۵، ۰۸:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، gholizadeh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان