زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۱، ۱۲:۴۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 6 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 355
298 سپاس گرفته‌شده در 145 ارسال
ارسال: #51
RE: لزوم استفاده از ضد شپش خصوصا توفصل گرما ولک(کلیک کنید)
درود دوستان: ضمن تایید صحبتهای دوستان به نظر من بهتر اینه که در فصل تایستان برای فقس پرنده پارچه بسته نشود.چون بیشتر حشرات از طریق پاره دور فقس جمع میشوند.
۱۳۹۰/۰۴/۱۳، ۰۲:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 36
190 سپاس گرفته‌شده در 68 ارسال
ارسال: #52
(۱۳۹۰/۰۴/۱۳، ۰۸:۰۷ ق.ظ)khalili نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
دوست عزیز برای اینکه مطمئن بشی قبل ازینکه هوا تاریک بشه دور تا دور قفس رو با یه پارچه سفید رنگ بگیر وچند ساعتی از شب که گذشت برو چراغ را روشن کن وپارچه را باز کن اگر پرنده شما شپش داشته باشه شپشها میان وبه پارچه می چسبن چون شپش شبها هنگامی که پرنده در خواب از بدن پرنده خارج میشه.موفق باشی

با سلام خدمت دوستان عزیز

اول خدمتتون بگم حتما لازم نیست پرنده شما شپشک داشته باشه تا شما به فکر درمان باشید . اصولا این کار باید انجام بشه تا پرنده شما ولو اینکه شپشک نداشته باشه مصون بمونه !
یکی از راههای تشخیص شپش این هست که چند ساعت بعداز تاریک شدن هوا پرندتون رو چک کنین اگه به میله قفس پا زد نشونه شپشک هست .چون شپش شبها وقتی پرنده خواب هست به بدن پرنده میچسبه !
۱۳۹۰/۰۴/۱۴، ۰۵:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 19
سپاس‌ها: 319
1096 سپاس گرفته‌شده در 326 ارسال
ارسال: #53
درود
با توجه ب اینکه تو بعضی شهرا داروی مطمئن پیدا نمیشه
دوستان نظرتون در مورد استفاده از محلول جوش شیرین واسه آبتنی و پیشگیری از شپش چیه؟
من استفاده کردم و نتیجه گرفتم
امضای ahoora_3
نقل قول:
عمل کننده باش نه پیرو اعمال
۱۳۹۰/۰۴/۱۴، ۱۰:۴۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 831
602 سپاس گرفته‌شده در 152 ارسال
ارسال: #54
سالام
برای پرنده های تازه خریداری شده یه روش سنتی اینه که پرهای پرنده را با اب تنباکو خیس میکنن در واقع پرنده را با اب تنباکو میشورند.....البته من خودم هیچ وقت این کار را نکردم ولی یکی از اشناها این کار را میکنه ....کسی تجربش را داره؟
۱۳۹۰/۰۴/۱۴، ۰۵:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ahoora_3 ، mohammad20101368 ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

اعتبار: 2
سپاس‌ها: 140
272 سپاس گرفته‌شده در 101 ارسال
ارسال: #55
سلام به دوستان
من تجربه استفاده از بابونه و کلپوره ( دوتا داروی گیاهی ) رو دارم که می تونید کمی از هر کدومشون رو داخل قفس و یا تو لوله های زیر یای قناری بریزید و در موقع جوجه کشی داخل پنبه دونه های لونه بریزید خیلی موثره
موفق باشید
۱۳۹۰/۰۴/۱۴، ۰۵:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
ارسال: #56
بله من آب تنباکورو شنیدم ولی امتحان نکردم
امضای ahoora_3
نقل قول:
۱۳۹۰/۰۴/۱۴، ۰۶:۳۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #57
(۱۳۹۰/۰۴/۱۴، ۰۶:۳۸ ب.ظ)ahoora_3 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بله من آب تنباکورو شنیدم ولی امتحان نکردم

با سلام
بنده شخصا اعتقادی به کاری که غیر اصولی هست ندارم ! تاوقتی که یک محصول خاص یک مورد ساخته شده ودر تمام دنیا دارای استاندارد هست و داره استفاده میشه آدم با خیال راحت میتونه ازش استفاده کنه بدون هیچ دغدغه ای .موفق باشید
۱۳۹۰/۰۴/۱۵، ۰۹:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، ayhn ، Arjon ، vahid babayi
**
کاربر افتخاری

لیسانس
ارسال: #58
بله آقای دانیال حق با شماست
ولی من تجربرو کارآمدتر از علم میدونم
و مورد بعد اینکه خیلی ازین داروها تو شهرای مختلف راحت پیدا نمیشن
امضای ahoora_3
نقل قول:
۱۳۹۰/۰۴/۱۵، ۱۰:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #59
(۱۳۹۰/۰۴/۱۵، ۱۰:۰۷ ق.ظ)ahoora_3 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بله آقای دانیال حق با شماست
ولی من تجربرو کارآمدتر از علم میدونم
و مورد بعد اینکه خیلی ازین داروها تو شهرای مختلف راحت پیدا نمیشن

سلام دوست من
ببینید شاید داروها در دسترس نباشه اما میشه اول سال چند تا دارو رو از خارج از شهر تهیه کرد وتا آخر سال راحت بود .داروهای اساسی مثل داروی ضدشپش ،داروی ضد ورم روده،مولتی ویتامین ب کمپلکس و یا ویتا کمبکس،زغال یا ماسه برای پرنده،واکسیناسیون ضد آبله وآنفولانزا ونهایتا یک داروی آنتی بیوتیک داروهای ضروری هستند که میشه خریداری کرد و تا آخر سال استفاده کرد .درمورد تهیه شون میتونم راهنماییتون کنم اگه دوس داشتین برام پیام خصوصی بذارین.
۱۳۹۰/۰۴/۱۶، ۰۸:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 355
298 سپاس گرفته‌شده در 145 ارسال
ارسال: #60
درود دوستان: من دیروز به طور اتفاقی وقتی داشتم به قناریام سرکشی میکردم دیدم که داخل یکی از میله های که جهت نشستن پرنده استفاده میشه مقداری شپشک پیداشد خیلی تعجب کردم چون من بهداشت رو کامل رعایت میکنم ولی... در هر صورت کاری که کردم این بود که میله ها رو با آب داغ شستم بعد داخل میله رو از هر دو سر یه قطره روغن ریختم و قفس ها رو با آب گرم و زمین رو با آب گرم کامل شستم و بعد از اون دور تا دور قفس ها رو با اسپری کامل بهداشتی کردم و بعد زمین هم که خشک شد با سم همه جا را پودر سم زدم دیکه نمیدونم باید چکار کنم خیلی اعصابمو داغون کرده لطفاً اگه راه دیگه مونده تا انجام بدم کمکم کنید دوستان ممنون.
۱۳۹۰/۰۴/۳۰، ۱۰:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، افسونگر ، vahid babayi

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان