زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۱۰:۵۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 63 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #621
RE: شپش و ضد شپشک ها
سلام خدمت دوستان 
من امروز ظهر جرمی ساید رو با دوز 1 سی سی در 300 سی سی آب روی پرنده اسپری کردم . عصری قفس پرنده رو دودستی جلوی صورتم گرفتم و با دقت بهش نگاه میکردم توی چشماش انگار آب جم شده بود انگار پرنده بخواد گریه کنه و مقدار خیلی کمی اشک روی چشمش باشه . حالا سوالم اینه این به خاطر جرمی ساید هست یا چیز دیگری ؟ چون قبل از اینکه جرمی ساید رو روش اسپری کنم اینطور نبود . 
کلا کمی نگران شدم اگر این به خاطر جرمی ساید باشه نشون میده که باعث سوزش چشم در پرنده میشه و اگر مثلا برای مدت طولانی این کارو انجام بدیم چشم پرنده شاید آسیب ببینه . 
در هر صورت دوستانی که از جرمی ساید استفاده میکنید آیا برای پرنده های شما هم این مشکل بوجود میاد ؟ خطری نداره ؟ 
۱۳۹۵/۱۰/۲۳، ۰۷:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #622
سلام 
به نظر من صبر کنید تا فردا . اگر جای شما باشم جوری اسپری نمی کنم که داخل چشمش بره.به هر حال یک دارو برای شپشک ومیکروب ها هست واثرات خودش را داره.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۰/۲۴، ۰۱:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، سیدمحمد شریفی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #623
سلام
کاملا درست میفرمایید . اگر آب خالی را هم مستقیم توی صورت و چشم پرنده اسپری کنیم ممکنه کمی چشم پرنده رو اذیت کنه و من اینو بارها تجربه کردم ولی مشکلی برای چشم پرنده بوجود نمیاد با آب خالی و نهایتا یکی دو روز بعد که پرنده خوب میخوابه و استراحت میکنه مثل اولش میشه . 
در این مورد که برای پرنده من بوجود اومده نگرانی من از بابت این هست که توی چشم پرنده انگار کمی اشک جم شده که این علامت و نشونه خوبی نیست و ممکنه جرمی ساید به چشم پرنده آسیب بزنه بخصوص اگر برای مدت طولانی استفاده بشه . (حالا من چند روز دیگه بازم اطلاع رسانی میکنم از وضعیت پرنده)

در هر صورت همونطوری که شما فرمودین اگر دوستان خواستن محلول جرمی ساید را روی پرنده اسپری کنن دوتا نکته رو باید رعایت کنن اول اینکه از فاصله دور اسپری کنن و دوم اینکه به هیچ وجه مستقیم توی صورت و چشم پرنده اسپری نکنن
۱۳۹۵/۱۰/۲۴، ۰۱:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، سیدمحمد شریفی
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 4
31 سپاس گرفته‌شده در 17 ارسال
ارسال: #624
مشکل خاصی نداره چشم پرندتون . بنده با دوز 1به 100 هم اسپری کردم در مواقع ضروری مشکلی بوجود نمیاد. ولی باید دقت کرد که مستقیم به چشم پرنده نپاشید. بیشتر رو سینه و پشت پرنده پاشیده شود.
۱۳۹۵/۱۰/۲۴، ۰۴:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #625
سلام 
شکر خدا پرنده من مشکل خاصی نداره و خیلی بهتر شده ولی در هر صورت اون دوتا نکته ای که با خط درشت نوشتم حتما رعایت کنید 
البته به نظر من دوز 1سی سی در 300 سی سی آب مناسبه و نهایتش 2سی سی در 300سی سی آب ولی بیشتر به نظرم برای اسپری کردن روی پرنده مناسب نیست حالا برای قفس و تجهیزات قفس موردی نداره ولی برای پرنده این دوزی که عرض شد خوبه .  
۱۳۹۵/۱۰/۲۹، ۰۹:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 0
2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #626
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
من اکثر قناریام الان روی تخم و جوجه ان
بعضیاشون جوجه چند روزه دارن
بشدت با شپش روبرو شدم
قفسا رو کامل تمیز کردم و خود پرنده ها هم بجز جوجه های چند روزه همه رو کوپکس زدم ولی بعد از چند روز دوباره پر شدن
در ضمن چون محل زندگیم رشته , رطوبت هوا اینجا بالاس و آفتاب هم همیشگی نداریم , نهایت هفته ای دو روز آفتاب
قبل از جفت شدن هم قطره پشت گردنی کانادایی زدم
۱۳۹۵/۱۲/۲۴، ۰۵:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #627
در ضمن اکثر قناریام رسمی بلند و جیبر هستن
اساتید محترم خواهشا بگید من چیکار کنم؟؟؟
۱۳۹۵/۱۲/۲۴، ۰۵:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 4
31 سپاس گرفته‌شده در 17 ارسال
ارسال: #628
سلام ِ شما میتونید در این موقع از تنباکو زیر لونه پرنده هاتون استفاده کنید تا به جوجه هاتون اسیبی نرسد. از قطره ایوکتین و جرمی ساید نیز میتوانید استفاده کنید برای پرنده های بالغ.
۱۳۹۵/۱۲/۲۵، ۱۱:۱۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #629
سلام همون جرمی ساید رو با غلظت بالا به لونه خالی بزنید بعد با سشوار خشکش کنید،و با غلظت یک به 300 زیر بال جوجه ها بزنید بعد بذارید جفت بخاری تا خشک بشن،من یکبار بخاطر کلافه شدن از مایت جرمی ساید خالی رو به جوجه های گوشتی زدم و خدا رو شکر مشکلی پیش نیامد
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۵/۱۲/۲۵، ۰۴:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: faramarz ، محمدمهدی ، سی مرغ
*
کاربر انجمن

0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #630
با سلام و تشکر از اساتید .امسال متوجه شدم که قناری هام شپشک زدند بعد از مطالعه تاپیک های تو انجمن از قطره ایرومکتین استفاده کردم ولی گویا برای چند تا از قناریها زیاد ریختم و متاسفانه محل ریختن قطره پشت گردن قناری ها پرهاشون ریخته ولی حالت تهاجمی یا گیجی ندارند میخواستم ببینم که ایا بعد از رفتن تولک پرهای اون منطقه  در می آد یا دیگه در نمیاد؟مخصوصا دو تا سفید رسمی بلند که جوجه های خودم بودم متاسفانه اینطوری شده .که خیلی ناراحت این موضوع هستم.لطفا در صورت امکان زودتر جواب بدید ممنون میشم.تا اگر دوا درمانی داره انجام بدم سپاس
۱۳۹۶/۰۴/۰۴، ۰۶:۰۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان