زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۴:۳۹ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

شپش و ضد شپشک ها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
شپشها (Lices)ومایتها(Mites)
پیشگیری وتشخیص زودهنگام دوکلید موفقیت در کنترل ودرمان انگلهای خارجی هستند. عمومی ترین انگلهای خارجی مشاهده شده در پرندگان زینتی شپشها ومایتهامی باشند.
شپشهای پرندگان ناقل بیماریها هستندوبهترین راه سلامت قنارها راهیی از این انگلهاست.شپش ریز،بدون بال،دارای شش پا،با بدن تخت وحشرات پهن با سرگردهستند.آنها تخمهایشان را روی پرهای پرندگان بخصوص نزدیک پایه ی محور پر می گذارند،شپشهای پرندگان مانند سایر گونه های دیگر که درحیوانات یافت می شوند خون نمی مکندبلکه آنها از فلسهای خشک پوست ،پرها وپوسته ها تغذیه می کننتدهرچندکه آنهاخون خارج شده از خراش دادن پوست را نیز می بلعند.تمام چرخه زندگی شپشها روی پرنده میزبان اتفاق می افتد.شپشهای پرندگان دارای میزبان اختصاصی هستند ونمی توانند به انسان منتقل شوند.پرهای پرندگان مورد هجوم قرار گرفته دارای ظاهرخورده شده هستند ولذا این پرها ظاهری زبروکدر به خود میگیرند.
جهت پیشگیری بهتراست محیط پرورش وقفسها را مرتی نظافت وبازدید کنید وهرچند وقت یکبار عمل ضدعفونی را انجام دهید.ساده ترین روش استفاده از الکل طبی جهت ضدعفونی قفسها میباشدودرصورت برخوردبا این حشرات سریعا اقدام به معالجه پرنده توسط اسپری ،قطره وپودرهای مخصوص نمائید.جهت آشنایی بیشتر با این محصولات ضد انگل وشپش می توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمائید.
دکتر راب مارشال در یگی از بهترین کتابهایی که در رابطه با بیماریها،بهداشت ودرمان قناریها نگارش کرده مایتها را بعنوان شایعترین مشکل بثیماری قناریها مطرح می نماید وتخمین زده که 90% قنارهای خانگی با این مشکل روبرو هستند.مایتها موجوداتی میکروسکوپی هستندکه به گروه کنه ها تعلق دارند ودرفضای داخلی اماکنی که ازرطوبت بالایی برخوردارند زندگی می کنند.
مایت ها به 4دسته تقسیم میشوند:
-مایتهای مجرای تنفسی(مایت کیسه هوا)
این مایتها به مایته ریه قناری نیز مشهورند ،قناری که دچار این انگل می شود کمتر آواز می خواند وحتی به جایی خواهد رسید که دیگر آواز نمی خواند،از کیفت پرها کاسته وبطور قابل توجهی از فعالیت پرنده کم میشود.
-مایتهای پا وصورت
این مایتها باعث بوجود آمدن ظاهری بد بر روی پا وصورت پرنده خواهندشد.
-مایتهای پر
این مایتها باعث کدر ،خراب وکم شدن پرهای پرنده خواهندشد.
-مایتهای قرمز
شایعترین وشناخته شده ترین نوع مایتها هستند.مایتهای قرمز روزدر مناطق تاریک از جمله درزها ،زیرلانه ها،درمیان ترکهای دیوار ودر نهایت درمیان اتصالات دانخوریهاو نی های قفس می گذرانند وشب ها حمله می کنندودر این مدت مسغول مکیدن خون پرنده هستند.
برای کنترل مایتها از چهارعامل زیر میتوان استفاده کرد:
1- بهداشت سالنها 2- کنترل ورودمایتها 3- پایش مداوم آن 4- استفاده از دارو
و...
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۳:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 7 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 13
سپاس‌ها: 164
1049 سپاس گرفته‌شده در 275 ارسال
ارسال: #61
RE: لزوم استفاده از ضد شپش خصوصا توفصل گرما ولک(کلیک کنید)
با سلام
دوست عزیز یک راه دیگه که چند تا از دوستان من امتحان کردن وجواب گرفتن این بوده که اونا تنباکو رو تو آب خیس کردن وبعد از چند ساعت آبشو چلوندن بعد آب تنباکو رو زدن به قسمت هایی که شپشک وجود داشته حتی یکیشون میگفت من قناریهامو با اون آب ،آب بازی دادم و بعد مدت کوتاهی دیگه اثری از شپشکها ندیدم برای چوب نشیمنگاه به نظر من اگر از پماد سالیسیلات یا رزماری که کمی هم بو داره استفاده کنی خوبه چون تا مدت زیادی از چوب نشیمنگاه مواظبت میکنه و از ورود شپشک جلوگیری میکنه.من خودم هنوز این کارو امتحان نکردم ولی در صدد انجامش هستم.
۱۳۹۰/۰۴/۳۰، ۱۰:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: esfahan-canary ، mohammad20101368 ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 48
سپاس‌ها: 655
1270 سپاس گرفته‌شده در 355 ارسال
ارسال: #62
سلام
منم تنباکو رو شنیدم هم برای کبوتر و هم قناری و کاملا حقیقت داره
اون هم به خاطر بو
البته تنباکوهای قدیمی
برای فصل جفت گیری بیشر استفاده میشد .کمی از مایع اون زیر پنبه دانه ها میریختند و آعشته می کردن
۱۳۹۰/۰۴/۳۰، ۰۲:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، vahid babayi
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
سپاس‌ها: 548
5294 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #63
برای از بین بردن شپشک قناری داروهای زیادی وجود دارد . اما یکی از این داروها که در اکثر داروخانه های دامپزشکی پیدا می شود آيوكتين® 1% است که برای مصرف دام ساخته شده است اما می توان برای قناری نیز استفاده کرد با این تفاوت که از این دارو در دامها به صورت تزریقی استفاده میشود اما برای از بین بردن شپش قناری چکاندن یک قطره از این دارو در دو مرحله و با فاصله یک ماه در پشت گردن قناری کفایت می کند (این دارو از طریق پوست وارد بدن قناری می شود و برای از بین بردن قارج ، شپش ، کنه و انگلهای داخلی مفید است). البته همزمان می بایست چوب نشیمنگاه قناری ها را تمیز کنید و در داخل چوبها پودر پروپکسور بریزید (این پودر هم در اکثر داروخانه های دامپزشکی موجود است). (توجه داشته باشید پودر داخل لوله ها باشد زیرا خوردن پودر باعث مرگ قناری می شود )

[attachment=1603]
آيوكتين® 1%

آيورمكتين

محلول استريل تزريقي

گروه دارویی:

اورمکتین

ترکیب:

هر ميلي‌ليتر از دارو حاوي 10 ميلي‌گرم آيورمكتين مي‌باشد.

فارماكولوژي:

ایورمکتین جزء دسته ضدانگلهاي آورمكتين بوده كه با تقويت آزاد سازي GABA در نورون‌هاي پيش- سيناپسي و عملكرد GABA بعنوان مهاركننده انتقال نوروني و بلوك كردن تحريكات پس سيناپسي در نماتودها و فيبرهاي عضلاني بندپايان موجب فلجي و سپس مرگ اين انگلها مي‌گردد. كرم‌هاي نواري و پهن (مانند گونه‌هاي فاسيولا) از GABA بعنوان واسطه شيميايي در اعصاب محيطي استفاده نمي‌كنند لذا اين دارو بر روي اين انگلها بي تاثير است.

فارماكوكينتيك:

اين دارو در هنگام تجويز بصورت تزريق زيرجلدي از فراهمی زيستي بسيار بالايي برخوردار مي‌باشد و در اكثر بافتها بخوبي نفوذ نموده ومنتشر می گردد اما به مايع مغزي- نخاعي وارد نمي‌گردد بنا براين داراي حداقل سميت مي‌باشد. در سگهاي نژاد Collie ميزان نفوذ به مايع مغزي- نخاعي بيشتر از ساير نژادها مي‌باشد. نيمه عمر نهايي اين دارو بسيار طولاني بوده و با متابوليزه شدن در كبد از طريق راه‌هاي اكسيداتيو و از طريق مدفوع از بدن خارج مي‌گردد. كمتر از 5% اين دارو بدون تغيير از طريق ادرار دفع مي‌شود.

موارد مصرف:

اين دارو برای كنترل و درمان آلودگي‌هاي معده و روده ناشي از كرماهاي گرد (نماتودها) مانند: استرونژيلوس، كرم كدو، خانواده آسكاريده و كرم‌هاي مويي، آلودگي‌هاي ناشي از كرمهاي ريوي، هابرونما، آلودگي‌هاي موضعي ناشي از جرب‌ها، كنه‌ها، شپش‌ها، لارو مگس‌هاي مولد مياز (هيپودرما، كريزوميا و استروس اويس) و كرم چشم (تلازيا) و در سگ و گربه بعنوان پيشگيري از ابتلا به كرم قلب مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

مقدار و روش مصرف:

گاو، گوسفند، اسب و شتر: مقدار 1 ميلي ليتر از دارو به ازاء هر 50 كيلوگرم وزن دام بصورت زيرجلدي در ناحيه شانه تزريق شود.

سگ و گربه: 200 ميكروگرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن. جهت پيشگيري از ابتلا به كرم عضله قلب به ميزان 6 ميكروگرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن هر ماه يكبار

هشدار و موارد منع مصرف:

مصرف اين دارو در كره‌اسبهاي زير 4 ماه و سگ‌هاي زير 6 هفته توصيه نمي‌گردد.

از مصرف داخل وريدي و يا داخل عضلاني اين دارو خودداري شود.

در سگهاي نژاد Collie با احتياط و كمتر از دوز معمول مصرف شود و به مدت حداقل 8 ساعت پس از تزريق زير نظر باشند.

داروي مصرف نشده و ويال دارو را با رعايت موازين بهداشتي معدوم كنيد .در صورت آلودگي آب با اين دارو ممكن است بر روي ماهي و ساير آبزيان تاثيرات منفي بگذارد.

زمان پرهيز از مصرف:

گوشت تا 35 روز پس از آخرين تزريق نبايد به مصرف غذايي انسان برسد. در گاوهاي شيرده ، شير توليد شده در حين درمان و تا 28 روز پس از آخرين تزريق نبايد به مصرف غذاي انسان برسد.

شرایط نگهداري:

دور از نور و در جاي خنك نگهداري شود و از يخ زدگي محافظت گردد.

دور از دسترس کودکان نگهداري كنيد.

بسته‌بندي:

ويال‌هاي 50 ميلي‌ليتري قهوه ای

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۷/۰۶، ۱۲:۱۲ ق.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۷/۰۵، ۱۱:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 2
سپاس‌ها: 22
302 سپاس گرفته‌شده در 83 ارسال
ارسال: #64
یه بار قناری های من شپشک گرفته بودن رفتم داروخانه دامپزشکی خواستم قطره اش رو بگیرم نداشت اما دکتره بهم یه محلول روغنی داد گفت بریز پشت گردنشون من این کار رو کردم از اون وقت تا حالا (9 ماه)من شپشک رو ندیدم
۱۳۹۰/۰۷/۰۶، ۱۲:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

0
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 9
164 سپاس گرفته‌شده در 40 ارسال
ارسال: #65
سلام دوستان
نظر شما در مورد این دو دارو چیه ؟ به من گفتن اسپری برای بهبود زخم و از بین بردن شپش مناسبه ، و داروی دیگه برای تولید مثل پرنده خوبه حالا نمی دونم داروی دوم را به قناری نر بدم یا ماده ؟ آیا این دو دارو برای سهره هم میشه استفاده کرد ؟
۱۳۹۰/۰۷/۱۴، ۰۱:۲۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، soren_kiana ، vahid babayi
کاربر افتخاری

ليسانس
اعتبار: 25
سپاس‌ها: 2053
2902 سپاس گرفته‌شده در 811 ارسال
ارسال: #66
(۱۳۹۰/۰۷/۱۴، ۰۱:۲۸ ق.ظ)محسن قائدی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
نظر شما در مورد این دو دارو چیه ؟ به من گفتن اسپری برای بهبود زخم و از بین بردن شپش مناسبه ، و داروی دیگه برای تولید مثل پرنده خوبه حالا نمی دونم داروی دوم را به قناری نر بدم یا ماده ؟ آیا این دو دارو برای سهره هم میشه استفاده کرد ؟

با سلام

اسپری که مال پارازیت ها وانگلهای خارجیه واگه گوشه کنار قفس یا بدن پرنده دیدین میتونین ازش استفاده کنین و در غیر اینصورت نیازی به استفاده نیست و قطره هم یه نوع مولتی ویتامینه و هفته یه بار میتونین به همه قناری ها بدین و مشکلی نداره.

موفق باشید
امضای hamid@line می خواهم دنیا را بدهم برایم تنگ کنند

به اندازه " آغوش " تو

تا وقتی به آغوشت می رسم

بدانم همه دنیا از آن من است
۱۳۹۰/۰۷/۱۴، ۱۰:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 650
552 سپاس گرفته‌شده در 249 ارسال
ارسال: #67
(۱۳۹۰/۰۷/۱۴، ۰۱:۲۸ ق.ظ)محسن قائدی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
درود
از اسپری واسه از بین بردن حشرات موزی استفاده میشه،به خود پرنده هم میشه زد خودم زدم.
از قطره هم برای تقویت نطفه قناری نر به مدت 10 روز به میزان 12 قطره در یک آبخوری.البته یک روز در میان.

۱۳۹۰/۰۷/۱۵، ۰۱:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: soren_kiana ، mohammad20101368 ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 144
55 سپاس گرفته‌شده در 28 ارسال
ارسال: #68
RE: ضد شپش
(۱۳۹۰/۰۳/۰۵، ۰۴:۴۱ ب.ظ)قاصدک نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باعرض سلام وخسته نباشید
من یه اسپری ضد شپش به اسم کاوالییرخریدم . می خواستم بدونم استفاده از اون مشکلی ایجاد نمی کنه . لطفاً بگید استفاده کنم یانه اگه استفاده کنم چطوری ؟؟؟؟؟؟؟

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

منم از این دارم روش نوشته برای جانداران خون گرم مشکلی ایجاد نمی کنه
جرات نکردم استفاده کنم
۱۳۹۰/۰۷/۲۳، ۰۹:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، vahid babayi
مدیر بازنشسته

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 582
2616 سپاس گرفته‌شده در 490 ارسال
ارسال: #69
(۱۳۹۰/۰۲/۱۰، ۰۸:۱۷ ب.ظ)mahdi_alavi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
از دوستاني كه در مشهد زندگي ميكنند خواهش ميكنم اگه ميدونن از كجا ميشه اسپری Avispray و قطره Avimecو همچنين پودرAvidust را تهيه كرد آدرسش رو به من هم بدن

با سلام به دوست خوبم : اسپري ضد شپش جهت قناري رو اقاي عارف (محل قبلي مغاز اقاي اشراقي ) اورده به ادرس راه اهن چهار راه عشرت اباد تلفن مغازه اش رو هم ميزارم:2220424 موفق باشيد
(۱۳۹۰/۰۷/۲۳، ۰۹:۵۴ ب.ظ)shayan_ch نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۰/۰۳/۰۵، ۰۴:۴۱ ب.ظ)قاصدک نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باعرض سلام وخسته نباشید
من یه اسپری ضد شپش به اسم کاوالییرخریدم . می خواستم بدونم استفاده از اون مشکلی ایجاد نمی کنه . لطفاً بگید استفاده کنم یانه اگه استفاده کنم چطوری ؟؟؟؟؟؟؟

منم از این دارم روش نوشته برای جانداران خون گرم مشکلی ایجاد نمی کنه
جرات نکردم استفاده کنم

باسلام وادب به دوستان خوبم: هر پودر يا اسپري كه مخصوص قناري نباشه براي اون مضر است و احتمال داره حساسيت براشون بوجود بياره اين اسپري كه فرموديد رو در بعضي از قناري فروشي هاي كثيف و قفس هاي پر از شپش استفاده ميكنند و اگر بهشون بگيد سريعا ميگن كه ما داريم استفاده ميكنيم و مشكلي هم نداره در حالي كه عواقب اون در هفته هاي بعد خودش رو نشون ميده شايد هم فردا صبح كه در مغازه رو باز ميكنند چند تا از قناري ها رو مرده ميبينند ولي شما اونجا نيستي تا شاهد جان دادن و مرگ اين پرنده هاي زبون بسته باشي

صحبت من اينه اگر مغازه دار ميگه مشكلي نداره يك اسپري به صورت و دهان خودش بزنه ببينم چي ميشود ..يا شما اون رو حاضريد به سروصورت خودتون بزنيد

از قديم گفتند انچه به خود نمي پسندي به ديگران نپسند

اگر نمي توني ضد شپش خارجي پيدا كني از دامپزشكي ها ميتوني ضعيف ترين دارو ي ضد شپش خارجي يا ايراني رو بخري و با دوز بسيار پايين استفاده كنيد
موفق باشيد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۷/۲۴، ۰۸:۰۴ ق.ظ، توسط katbi.)
۱۳۹۰/۰۷/۲۴، ۰۷:۵۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
کاربر افتخاری

ليسانس
اعتبار: 25
سپاس‌ها: 2053
2902 سپاس گرفته‌شده در 811 ارسال
ارسال: #70
با سلام

با احترام به نظر کاتبی عزیز و البته تایید گفته هاشون باید بگم که من خودم ازین اسپری استفاده میکنم البته مستقیم به قناری ها نمیزنم و فقط داخل نی ها و اطراف قفس رو اسپری میکنم اما در بازار مواد دیگه ای هست که مخصوص شپش قناریه که مصرفش خاطرجمع تره .

موفق باشید

:a (18):
امضای hamid@line می خواهم دنیا را بدهم برایم تنگ کنند

به اندازه " آغوش " تو

تا وقتی به آغوشت می رسم

بدانم همه دنیا از آن من است
۱۳۹۰/۰۷/۲۴، ۰۹:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، افسونگر ، vahid babayi

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان