زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۸، ۰۳:۰۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

طبیعت دانه ها و طریقه مصرف

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
طبیعت دانه ها و طریقه مصرف
سلام.در این بخش قصد داریم طبیعت دانه ها و طریقه اصولی استفاده اونها در فصلهای مختلف سال رو بررسی کنیم.
شاهدانه:اصلی ترین دانه در تغذیه سهره است.غنی از اسیدهای آمینه ضروری و اسیدهای چرب ضروری است.دارای 33درصد پروتیین و12درصد کربوهیدرات و44درصد روغن.طریقه مصرف:شاهدانه باید در تمام طول سال در اختیار سهره باشد مخصوصا سهره هایی که در فضای باز و هوای سرد نگه داری میشوند سهره شاهدانه خور همیشه سرحال و مستیش مدت بیشتری دوام دارد.
کتان:دانه کتان دارای طبیعت گرم و دانه ای با چربی بالا و پروتیین کم است.کتان باعث براقی و درخشندگی پرهای پرنده میشود.طریقه مصرف:یک ماه قبل از جفت کردن سهره با قناری هفته ای دو تا سه وعده کتان در اختیار سهره قرار داده میشود.همچنین در زمان لک بخاطر سلامتی پرهای تازه رشد یافته و استراحت دستگاه گوارش پرنده مقداری کتان در اختیار پرنده قرار داده میشود.مصرف زیاد کتان باعث لک و پس رفتن سهره ای که غذای اصلی آن شاهدانه است میشود.
کافیشه:تخم آن دارای 4/5درصد پروتیین و10درصد کربوهیدرات و روغن بسیار بالایی است.دارای طبیعت گرم است.طریقه مصرف:به علت چرب و گرم بودن در تغذیه جوجه سهره مورد استفاده قرار میگیرد همچنین برای لک دادن و رنگ آوردن جوجه سهره مورد استفاده قرار میگیرد.در فصول سرد سال هفته ای یک یا دو انگشتی در اختیار پرنده گذاشته میشود.
کاهو:دارای طبیعت سرد است.بهبود دهنده دستگاه گوارش است و از دانه های مورد علاقه سهره میباشد و در کاهش چربی بدن سهره نقش دارد.طریقه مصرف:در فصول گرم سال هفته ای دو تا سه بار در اختیار پرنده قرار گیرد همچنبن برای کمک به مستی سهره به صورت مخلوط با تخم کاسنی مورد استفاده قرار میگیرد.
کاسنی:دارای طبیعت سرد است.مدر و پاک کننده دستگاه گوارش و پاک کننده سموم بدن است.طریقه مصرف:مانند تخم کاهو میباشد فقط مقدار آن کمتر تخم کاهو باشد.
سیاهدانه یا کتان سیاه:دارای طبیعت گرم و دانه ای بسیار چرب و مقوی میباشد ولی بهتر است در تغذیه سهره کمتر مورد استفاده قرار گیرد.
خرفه:دارای طبیعت سرد است.
ترب:دارای طبیعت گرم است.برای کاهش چربی پرنده مورد استفاده قرار میگیرد.
ارزن:دارای طبیعت سرد است.بهتر اس در تغذیه سهره استفاده نشود زیرا هم باعث اسهال و ناراحتی گوارشی پرنده هم باعث پس رفتن و مست نشدن سهره میشود.
در آخر باید خدمت دوستان عرض کنم که نمیشه یه رژیم غذایی نوشت و گفت که این بهترین رژیم غذایی برا سهره است چون اولا هر سهره عادات و علایق خاص خودش رو داره و میشه سهره رو از جوجگی با هر تغذیه ای عادت داد ولی میشه با اطلاع از خواص و طبیعت دانه ها با استفاده به جا پرنده ای سالم داشت که در تمام طول عمرش آواز بخونه.خوشحال میشم دوستان و اساتید نظرات و تجربیاتشون رو بگن تا همه استفاده کنیم.با تشکر
۱۳۹۱/۰۶/۰۳، ۰۱:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 319
303 سپاس گرفته‌شده در 136 ارسال
ارسال: #11
RE: شاه دانه
دوسن عزیز شیر خشت از یه گیاه که اسمش  تئ ذهنم نیست میگیرن و طبع بسیا  بسیار بسیار خنک و  سردی داره که از عطاریها میتونین تهیه کنین و احتمالا برای برطرف کردن گرمی از اون استفاده مکنن ولی مقدار مصرفش رو واسه سهره نمیدونم
۱۳۹۲/۱۲/۰۲، ۰۲:۰۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، محمدمهدی ، arrow
**
پژوهشگر انجمن

ديپلم
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 172
142 سپاس گرفته‌شده در 47 ارسال
ارسال: #12
RE: شاه دانه
با سلام
شیر خشت یه نوع داروی گیاهی هست که من موقعی که دخترتازه متولد شده بود  به عنوان یه محرک برای کارکردن شکم وجلو گیری از گرمی بهش میدادیم ولی تو سهره تابه حال نشنیدم
امضای محمد مرادی دستهاي كه كمك مي كنند مقدس تر از لبهاي هستند كه دعا مي كنند
۱۳۹۲/۱۲/۰۲، ۰۹:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #13
RE: طبیعت دانه ها و طریقه مصرف
با سلام همون جور که دوستان فرمودن طبعش سرده وبرای جلو گیری از گرمی وزردی استفاده میشه برای سهره خیلی کم ولی برای سهره قناری هایی که گر دارن مثل همونی که قبلا من داشتم گفتم دهانش بازه ودائم لح لح میزنه جواب میده واز گرمای درون حیون کم میکنه وآروم میشه .البته به مقدار خیلی کم جای گزین هم داره مثل عرق کاسنی .
۱۳۹۲/۱۲/۲۰، ۱۱:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #14
درود.
دوستان کسی راجع به استفاده از سیاه دونه برای سهره یا کلا پرنده اطلاعاتی داره؟من مقداری سیاه دونه تهیه کردم اما نمیدونم به سهره ها بدم یا نه،فکر میکنم طبع گرمی داره،این سیاه دونه همون چیزیه که در ترشی هم ازش استفاده میکنن.
ممنون.
۱۳۹۴/۰۱/۱۱، ۱۰:۵۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #15
سلام
آقا شهاب نيازي به استفاده نيست.شما بهتره اول هدف را مشخص كنيد بعد دنبال ابزار رسيدن به هدف باشيد نه اينكه دنبال يك هدف براي يك ابزار باشيد.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۱/۱۵، ۰۷:۵۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista
*
کاربر انجمن

فوق لیسانس
سپاس‌ها: 1
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #16
با سلام دوستان گرامی بنده جدیدا علاقه زیادی به سهره پیدا کرده ام و اقدام به نگهداری یکی از این شاهکارهای خداوند کرده و یکی از آنها خریداری کردم. پستها را مطالعه کردم، جالب و آموزنده بودند متشکر. ولی در این پستها به مطلبی برخورد کردم که در مورد برنامه غذایی جناب هیوا بود و بنده پیدا نکردم!!! و اینکه اگر امکان دارد دانه هایی را که برای اغذیه سهره به کار میرود به دانه های اصلی و فرعی تقسیم کنید و نحوه مصرف آنها را در فصول مختلف بیان کنید؟ از اینکه اطلاعات خودتان را در اختیار دیگران میگذارید سپاس.
۱۳۹۴/۰۵/۰۷، ۰۸:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #17
سلام
بنده طبق سلیقه و تجربه خودم براتون میگم.

دون اصلیه سهره اگه نر باشه فقط و فقط شاهدونه ریز باید باشه و مابقی دونها براش فرعی محسوب میشه و اگر ماده باشه مخلوطی از شاهدونه و تخم کتان به نسبت مساوی یعنی مثلا یه پیمانه کتان با یک پیمانه شاهدونه قاطی بشه . البته ماده رو میشه کتان خور هم کرد ولی باید جاش معتدل باش از حیث دما مثل دمایی که برای نگهداری قناری مناسبه . 

دونهای فرعی سهره که بیشتر استفاده میشه عبارتند از :

تخم کاهو هفته ای یک الی دو مرتبه باشصتی به سهره نر داده میشه که دون ثابتش شاهدونه هست . البته اگر داخل فضای بسته باشه یا در فصل گرم ولی در فصل سرما برای سهره هایی که بیرون هستن بهتره استفاده نشه . میشه مقدار خیلی کمی تخم کاسنی رو با تخم کاهو مخلوط کرد و بهش داد (مثلا چهار پیمانه کاهو رو با یک پیمانه کاسنی) . 

سیاه دونه برای لک دادن پرنده بخصوص جوجه سهره ها استفاده میشه ... البته با انگشتی و کنترل شده چون استفاده دائمی ازش سبب چاقی میشه ... مثلا هفته ای یک یا نهایتا دوتا انگشتی دو روز در میون به جوجه سهره داده میشه تا بره تولک و رنگ بیاره . 

کافشه هم برای رنگ آوردن جوجه سهره و یا در زمستان برای سهره ای که در فضای باز هست به مقدار خیلی کم که پرنده بتونه در مقابل سرمای سخت زمستون دوام بیاره استفاده میشه ...

هفت تخم هم در زمان جفت و جوجه گیری استفاده میشه (برای ماده سهره ای که کتان خور هست) ... از زمانی که جوجه هاش از تخم بیرون میان . البته قبل از تخم گذاری هم از هفت تخم استفاده میشه ولی به شرطی که بازم کتان خور بوده باشه ... چون توی هفت تخم دانه های گرم وجود داره اگر دون ماده سهره شاهدونه یا مخلوط کتان و شاهدونه باشه پرنده یا لک میخوره یا چربی میگیره و کلا خراب میشه ...(خلاصه هفت تخم میبایست متناسب با دون پایه و شرایط پرنده اونم کنترل شده و با دقت استفاده بشه و الا میتونه مخرب باشه) 
همینطور از هفت تخم قوی که بیشترش دونهای گرم باشه برای لک دادن و رنگ آوردن جوجه سهره هم برخی استفاده میکنن به شرطی که جوجه ها دسته جمعی توی پرون باشن یا اینکه دوتا دوتا تو قفس بزرگ قناری باشن . اما برای کسانی که روی آواز پرنده کار میکنن و مجبورن از همون زمانی که پرنده کال کال و نوک سیاه هست تکشون کنن و تو قفس سهره ای بندازن بهتره به مدت ده روز تا دوهفته به پرنده مخلوط کاهو و نیجر به نسبت مساوی داده بشه تو یه ظرف مجزا مثلا تو یه جا تخم مرغی و دون ثابتش هم که شاهدونه ریز هست تو جادونی اصلیش ... بعد از دو هفته که جوجه از کالی در میاد و به راحتی میتونه شاهدونه ریز رو بخوره هفته ای یکی دوبار با انگشتی نیجر داده میشه تا لک بخوره و رنگ بیاره به همراه هفته ای دوبار ویتامین با دوز کم ... 
نکته آخر اینکه استفاده از هفت تخم برای رنگ آوردن جوجه سهره همیشه خطراتی داره از جمله چاقی پرنده یا تغییرمزاج و بدن خالی کردنش یا حتی مشکلات روده ای گوارشی و یا کبدی و بروز بیماریهایی نظیر ورم روده و غیره بویژه اگر از هفت تخمهای آماده یا هفت تخمهایی که از ترکیب بسیار زیادی از انواع دانه ها تشکیل شده استفاده شود . به همین خاطر من این روشو خیلی توصیه نمیکنم .

البته دونهای زیادی برای تغذیه سهره وجود داره مثل دون تیغ یا کنجد برای سهره ای که خیلی ضعیف شده ولی دونهایی که در بالا ذکر شد بیشترین استفاده رو دارن .
موفق باشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۵/۰۹، ۰۵:۴۱ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۵/۰۸، ۰۲:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #18
از شما دوست عزیز بابت اطلاعات مفیدتان بسیار سپاس. اینکه در سریعترین زمان جواب دادید سپاس. البته خوشحال میشوم از اطلاعات دیگران هم استفاده کنم.
۱۳۹۴/۰۵/۰۸، ۱۰:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
*
کاربر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #19
عرض سلام خدمت دوستان. بفرمایید که دستور غذایی جناب هیوا در کدام قسمت میباشد؟
۱۳۹۴/۰۵/۱۱، ۰۴:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان