زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۰۵:۴۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

علم یا تجربه؟؟

**
پژوهشگر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 17
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 1374
879 سپاس گرفته‌شده در 194 ارسال
ارسال: #1
علم یا تجربه؟؟

سلام به همه دوستان

چند روزه با یه قناری باز حرفه ای آشنا شدم..از نژاد رسمی-جیبر-لیزارد-رسمی بلند بالاخره از هر نژادی داره..وقتی برنامه غذایی که از نظر علمی تایید شده و ما تو سایت قبول داریم واسش گفتم تعجب کرد و گفت داری با این برنامه قناریهاتو ضعیف میکنی..ایشون از هفت تخم استفاده میکنه و هر سال جوجه های زیادی از قناریاش میگیره..همشون هم سرحال هستن..

واقعا کدوم یکی درسته؟ علم یا تجربه؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۴/۱۴، ۰۲:۱۷ ق.ظ، توسط saeednikzad.)
۱۳۹۰/۰۴/۱۴، ۰۲:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Iman Imany ، Iman Imany
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #21
RE: علم یا تجربه؟؟
با سلام خدمت دوستان
درموردبحث اصلاح نژادی ضمن تشکر از دوستان عرض کنم که با تجزیه DNA راحت میتوان قناری رو به فرم دلخواه تغییر داد و این اصلاح نژادی به نسل دوم نیز منتقل میشود ولی هزینه شکافتن دی ان آ خیلی بالاست من قبلا در مورد ماهی اکواریومی مطالعات زیادی انجام دادم و توانستم چند گونه هیبریدی جدید تکثیر کنم که عقیم نبودن دوستان برای مطالعات بیشتر میتونن برن دانشگاههای علوم پزشکی یا کشاورزی دامپروری آنجا اساتید میتونن اطلاعات علمی زیادی کسب کنن و واقعا هم دانشگاهها همکاری میکنن در هر صورت تلاش و همت دوستان رو تحسین میکنم که این همه برا اصلاح نژادی قناری زحمت میکشند
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۰/۰۴/۱۵، ۰۸:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #22
(۱۳۹۰/۰۴/۱۵، ۰۸:۵۴ ب.ظ)silverman909 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوستان
درموردبحث اصلاح نژادی ضمن تشکر از دوستان عرض کنم که با تجزیه DNA راحت میتوان قناری رو به فرم دلخواه تغییر داد و این اصلاح نژادی به نسل دوم نیز منتقل میشود ولی هزینه شکافتن دی ان آ خیلی بالاست من قبلا در مورد ماهی اکواریومی مطالعات زیادی انجام دادم و توانستم چند گونه هیبریدی جدید تکثیر کنم که عقیم نبودن دوستان برای مطالعات بیشتر میتونن برن دانشگاههای علوم پزشکی یا کشاورزی دامپروری آنجا اساتید میتونن اطلاعات علمی زیادی کسب کنن و واقعا هم دانشگاهها همکاری میکنن در هر صورت تلاش و همت دوستان رو تحسین میکنم که این همه برا اصلاح نژادی قناری زحمت میکشند

یه فیلم مستند هم یه بار از تلوزیون دیدم در مورد RDNA با تغیر دادن یکی از ژن های RDNA که درون DNA سلول بود رنگ گیاه از سرخ به سفید عوض میشد حالا این فقط یکیش بود میگفت تو RDNA چندین نوع ژن وجود داره که هر کدوم وظیفه خاص خودشونو دارن شما حسابشو کن با راحتی اب خوردن میتونن قناری ابی یا بنفش یا هر رنگ دیگه تولید کن و اون مستند مال چند سال پیش بود حالا که احتمالا حالا بقیقه ژن ها کشف شده باشن قد و قواره و... رو به راحتی میتونن تغیر بدن به این میگن علم و به اونی که یه قناری باز تو ایران چندین و چند سال تلاش میکنه دم قناری رو یه سانت بلند کنه میگن تجربه با ازمون و خطا
ما اطلاعات خاصی تو مغزمون نیس از جایی وارد نشده که بخواییم ازش استفاده کنیم و رشته ای که درس خوندیم به این چیزرا ربط پیدا نمیکنه .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۴/۱۶، ۰۸:۴۵ ق.ظ، توسط اهواز قناری.)
۱۳۹۰/۰۴/۱۶، ۰۸:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #23
سلام.

در مورد سؤالی که در پست اول این تاپیک مطرح شده یعنی "واقعا کدوم یکی درسته؟ علم یا تجربه؟" باید بگم بدون شک "علم". اما وقتی کار علمی در یک زمینه خاص صورت نمی گیره چاره ای جز پیروی کردن از تجربیات خود و دیگران نیست. اینجا از "هفت تخم" مثال زده شده، بنده چند روز پیش با فردی صحبت می کردم که به گفته خودش سابقه 30 ساله در پرورش قناری داشت و وقتی بهش گفتم من کتان و ارزن به نسبت 3 به 1 به قناری هام میدم گفت با این کارت اونها رو مریض میکنی، نسبت کتان به ارزن باید 10 به 1 باشه.
متأسفانه مشکلی که وجود داره و خیلی بد هست این که تجربه رو جای علم جا بزنیم. من می تونم به قناری هام کتان و ارزن به نسبت 5 به 1 بدم و بعد که سالم و سر حال به زندگیشون ادامه دادن بیام هر نسبت دیگه ای رو نفی کنم و بگم درستش همینه که من انجام میدم.
در حالی که اگه بخوایم علمی به قضیه نگاه کنیم با دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
می بینیم که این ها تقریبا از پروتئین، ویتامین ها، چربی ها و فلزات تقریبا یکسانی بهره می برند و البته ارزش غذایی کتان بیشتر از ارزن هست.
متأسفانه دست ما برای کار علمی کردن کوتاهه. البته بنده به شخصه تجربه رو نفی نمی کنم، اما چه خوبه که تجربه، منطق محکمی رو پشت خودش داشته باشه اما تجربه ثابت کرده که همیشه این طوری نیست.
۱۳۹۳/۰۷/۰۶، ۰۵:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #24
سلام
متاسفانه پرنده بازي تو ايران يعني همين كه مي بينيد.بعضي از چيزها فقط به خاطر اينكه دهن به دهن گشته حالت قانون پيدا كرده وگرنه پايه درستي نداره.در مورد ارزن از نصف به نصف بيشتر باشه ديگه مهم نيست چقدر باشه. چون ارزن حالت فضله را گچي ميكنه پس حتما يه ايرادي به وجود مياد كه اين طوري ميشه. بعي از كارها هم كه انجام دادنش عقلاني هست وضرري نداره بهتر انجام بشه مثل گرفتن رطوبت سبزيجات يا تميز بودن دانه ها يا ندادن زيادي  دانه هاي پرچرب(كه همه خاصيت گرمي هم دارند).يا تعويض روزانه آب و...
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۷/۰۷، ۰۸:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 14
سپاس‌ها: 283
684 سپاس گرفته‌شده در 226 ارسال
ارسال: #25
سلا دوستان
به نظرم این سوال اصلا درست نیست تجربه از علم وجدا نیست . گاهی از این تجربه فرمولهای علمی استخراج میشه و گاهی برعکس. اما متاسفانه در خصوص  پرورش قناری نه در ایران که در کل جهان چون به عنوان یک صنعت تفننی نگاه میشه  و بحث رسیدن به ریشه های علمی تجربه ها کمتر بهش پرداخته میشه . در حالی که همین مباحث در صنعت موازی پرورش مرغ چه تخم گذار و چه گوشتی  با شدت بسیار بالایی در حال بررسی و تولید علم می باشد . به عنوان مثال   من شش ماهه در تمام سایتهای ایرانی - انگلیسی -اسپانیایی و ایتالیایی و اخیرا فرانسوی دنبال سیر مراحل رشد و تکامل جنیین قناری میگردم پیدا نکردم.  اما هزاران تصویر در زمینه جنین مرغ پیدا کردم جالبه که سایتهایی قناری هم برای نشان دادن مراحل تکامل جنیین قناری از تصاویر جنین مرغ استفاده میکنند . ( البته بگم که من فقط انگلیسی رو میفهمم ولی تصویر دیگه زبان نمیشناسه حالا به زاپنی اسپانیایی و .. فرقی نداره ) 
۱۳۹۳/۰۷/۰۷، ۰۹:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 43
184 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #26
اعتقاد منم همین هست که علم و تجربه در کنار هم جوابگو هست . علم بی تجربه باعث میشه که شما فقط تئوریسین خوبی باشین اما تو عمل شاید کم بیارید چن بعضی از گوشه های علم هست که تا درگیر عملی کار نشین بدست نمی آید از اون طرفم اگر فقط تجربی باشید از نظر من فقط تا حد مشخصی میتونید پیشرفت کنید و از حدی بالاتر احتیاج به کارگیری علم دارید
۱۳۹۳/۰۷/۰۷، ۰۲:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان