زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۵، ۰۷:۳۰ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

فنچ نرگسی

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 3
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #1
فنچ نرگسی
فنچ نرگسیبچه ها سلام
یه سوال داشتم من میخوام فنچ جاوا یا نرگسی بخرم ولی اصلا هیچ اطلاعاتی ندارم میشه راهنماییم کنید؟
ممنون
۱۳۹۰/۰۲/۲۱، ۰۸:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 5
23 سپاس گرفته‌شده در 8 ارسال
ارسال: #2
RE: فنچ نرگسی

نام پارسی: فینچ جاوه یا گنجشک جاوه
نام علمی: Padda oryzivora (می تواند به Lonchura oryzivora تغییر کند .)
نام انگلیسی: Java rice Finch یا Java Sparrow

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

پرنده ی برنج جاوه ، پرنده ی پرستشگاه جاوه ، پرنده ی شالیزار

تشریح

فینچ های جاوه ، فینچ های بزرگ و تنومندی هستند. آن ها بین 15 تا 18 سانتیمتر طول دارند . آن ها نوکی قدرتمند دارند که ظاهرا میتوانند با آن آسیب های جدی وارد کنند اما با این حال آن ها بی آزارند . نر ها و ماده ها در ظاهر شبیه به هم هستند .چند راه برای تشخیص جنسیت آن ها وجود دارد . مانند همه ی اعضای خانواده ی لانچورا (Lonchura: خانواده ای از پرندگان شامل مونیا ها و مانیکین ها و بعضی فینچ ها) ، نرهای آنها آواز می خوانند و کمی حالت رقص از خود نشان می دهند .البته این رقص آنقدر نیست که به چشم بیاید و عده ی زیادی حتی به آواز هم توجهی نمی کنند . ولی من(نویسنده) آن را آهنگی دلپذیر و گرم میدانم . برخلاف بسیاری از مانیکین ها (mannikin) شما آواز این پرنده را از فاصله ی دور هم می توانید بشنوید.
بهر حال صبر کردن برای شنیدن آواز آنها به عنوان نشانه ی تعیین جنسیت می تواند راهی برای آزمایش صبر شما باش

نگاه کردن به یک جفت از نشانه های ظاهری راه بهتری برای تشخیص جنسیت این پرنده است (منظور مقایسه بین تعدادی پرنده ی نر و ماده است) .این نشانه ها از طریق نگاه کردن به گروهی از پرنده ها سریعتر از نگاه کردن به یک جفت به چشم می آیند .در یک فینچ جاوه ی نر در شرایط و زمان جفتگیری ،در ناحیه ی کولمن (قسمت بالایی نوک مخصوصا جایی که نوک به سر متصل می شود) یک تورم مشخص وجود دارد .
در نر ها رنگ نوک قرمز تیره می شود و یک برجستگی مشخص نیز پیدا می کند .عده ای می گویند که حلقه ی دور چشم ها در نر ها قرمز تیره تر است؛ ولی دیدن نوک آسان تر است .

با وجود اینکه گنجشک های جاوه بزرگ هستند و نوک قدرتمندی دارند ولی پرندگان آرامی هستند .آنها می توانند به خوبی با فینچ های کوچکتر در یک محل بزرگ مخلوط(محل پرندگان ؛ مانند یک اتاق پر از پرنده یا یک قفس خیلی بزرگ).آن ها تنها با هم نوعان خودشان پرخاشگرانه رفتار می کنند .اگر گروهی از آن ها را با هم در یک جا قرار دهید کلی جارو جنجال می کنند و با نوکشان با هم دعوا می کنند اما آن ها این رفتار ها را با فینچ های دیگر به ندرت انجام می دهند . من (نویسنده) هیچ گاه آنها را با واکس بیل (نوعی پرنده) های بسیار کوچک نگاه نداشته ام ولی فکر نمیکنم هیچ یک از آن ها موجب آسیب رساندن به دیگری شود .من همچنین آن ها را با مانیکین های پشت خرمایی
(Rufous-BackMannikin) نگه داشته ام و آن پرنده های کوچک مهاجم در مقابل گنجشک های جاوه محکم می ایستادند .

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

برنامه ی غذایی گنجشک های جاوه با یک میکس غذایی ساده ی طوطی شروع می شود .میکس طوطی شامل مغز آفتابگردان ودانه های فشرده شده و بذر است. ) شما میتوانید از میکس فینچ (شامل انواع ارزن و بذور دیگر ) هم استفاده کنید .اما جاوه ها انواعی از ارزن های کوچک را تا زمانی که ارزن سفید بزرگ در اختیار دارند نمی خورند . شما همچنین میتوانید ارزن سفید پروسو (White proso millet) و دانه های دیگر را در ظرف های جدا از هم برایشان قرار دهید . آن ها در میکس طوطی به دنبال جو دو سر می گردند و برای پیدا کردن بقیه اش همه ی میکس را جست وجو می کنند .اگر در یک ظرف دان خوری استوانه ای یا اتوماتیک برای آن ها دانه بریزید آن ها همه ی دانه ها و محتویات ظرف را خالی می کنند تا جو ها را پیدا کنند .بسیار خوب است اگر به آن ها غذای تخم مرغی ( تخم مرغ آب پز شده بدون زرده که سرد شده و له شده یا خرد شده باشد. ) بدهید و آن ها نیز مشتاقانه آن را خواهند خورد و همینطور غذا های سبز (مانند میوه جات تازه و سبزی جاتی که برای پرنده مضر نباشد.) نیز باید در این برنامه ی غذایی بگنجد .کلسیم در موادی مانند پوست تخم مرغ خرد شده یا کف دریا وجود دارد ولی آن ها عمدتا به خوردن کف دریا علاقه ای ندارند (ولی باید در برنامه ی غذایی باشد) .با وجود این که اسم آنها فینچ یا گنجشک برنج است ولی آن ها چندان به برنج علاقه ای ندارند. من مقداری شلتوک برنج در اختیار آن ها قرار دادم ولی آن ها شکل جوانه زده ی برنج را بیشتر ترجیح می دهند .

جاوه ها میتوانند بسیار زیاد شوند .آن ها دارای کلاچی بزرگ(تخم های پرنده که در یک دوره گذاشته میشود)با تعداد 6-8 تخم هستند و از کلاچ خود به شرطی که بیش از 5 تخم نداشته باشد بسیار خوب نگه داری می کنند .من آن ها را در لا نه هایی با اندازه ی استاندارد یعنی 13×13 پرورش داده ام ولی لانه هایی با اندازه ی 21×21 را ترجیح می دهم ،این درحقیقت یک سایز از لانه های استاندارد بزرگ تر است . این اندازه ممکن است در نگاه اول وقتی ماده به گوشه ای از لانه می رود بزرگ به نظر برسد ولی وقتی جوجه ها رشد کردند متوجه می شوید که چرا فضای بیشتر بهتر خواهد بود .لانه سازی این پرنده ها وحشتناک است زیرا در بیشتر قسمت ها از وسایل خشن و زمخت و کاغذ خرد شده استفاده میکنند.استفاده از پرهای نرم و پارچه را برای لانه سازی آن ها فراموش کنید . تنها پر هایی که من دیده ام آن ها استفاده می کنند ، پر های پروازی بزرگ و پر های دمی بلدرچین های کوهستانی است .علف خشک شده ،روزنامه ی خرد شده و فیبر دور نارگیل (قسمتی که شبیه مو است ) ، انتخاب های آن ها برای لانه سازی هستند . بعضی از آن ها با بافتن فیبر نارگیل لانه ای پیچیده درست میکنند . مانند همیشه من در کف لانه یک مشت خاک اره برای برطرف شدن نیاز آن ها میریزم و چیز دیگری اضافه نمی کنم .تعداد تخم ها معمولا بین 4-8 تاست و خوابیدن روی تخم ها از زمانی که تخم سوم یا چهارم گذاشته شد شروع و به مدت 13-15 روز طول می کشد .جوجه ها به شکل بقیه ی لانچورا ها به دنیا می آیند یعنی صورتی و بدون کرک .جوجه های آن ها در مقایسه با سایر فینچ ها مدتی طولانی در لانه می مانند .تا زمان پرو بال در آوردن نزدیک به 1 ماه و از زمان پر و بال در آوردن تا زمانی که مستقل شوند 2 تا 3 هفته طول میکشد .جوان ها نمونه ی خکستری تیره ی بالغین هستند . نوک آن ها نیز تیره است .چند ماه طول می کشد تا آن ها پر ریزی کنند و پر ها بلوغ را در آورند .

آن ها هر زمان که هوا مناسب باشد تولید مثل می کنند .اگر آنها در بیرون از خانه نگهداری شوند از سرمای زمستان و گرمای تابستان دوری خواهند کرد .(آزارشان می دهد.).در درون خانه و در شرایط کنترل شده ، آن ها هر زمان از سال می توانند تولید مثل کنند .مانند همه ی پرنده های دیگر اگر عمل تولید مثل را به تعداد کمی دوره در هر فصل کاهش دهید ، آسوده تر خواهید بود . وگرنه پرنده به تولید مثل دائما ادامه می دهد .(سلامت پرنده به خطر می افتد.)

شگفت انگیز است که گنجشک جاوه در لیست CITES (قرار داد تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض جانوران وگیاهان ) قرار دارد . ضمیمه ی 2 : ظاهرا با توجه به این که این پرنده ها در بیشتر مناطق به دلیل صدماتی که به محصول برنج وارد می کنند ، به عنوان آفت مطرح شده اند، در جاوه کمیاب شده اند .این در آمریکا تازمانی که این پرنده به وسیله ی USFWS از لیست واردات حذف شد ، زیاد اثر نداشت . در هر حال آن ها به آسانی به صورت خانگی و اهلی موجودند.

علاوه بر رنگ خاکستری ( که رنگ وحشی نیز هست) ،در آمریکا جهش های رنگی حنایی ،ابلغ (دورنگ یا چند رنگ ) و سفید نیز موجود است و در اروپا رنگ های کمرنگ و نقره ای هم دیده می شود .یک جهش رنگی به نام اگیت (Agate ) هم وجود دارد که به دلیل مسائل قانونی ذکر شده نمی توان آن را در آمریکا خرید اما با این حال به دست پرورش دهنده های آمریکایی هم رسیده است .

امیدوارم از این متن اطلاعات کافی بدست آورده باشی هر جا هم بری دارن فکر کنم جفتی 50 تومن بیشتر نباشه.

بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۲/۲۲، ۱۰:۵۹ ب.ظ، توسط fireshahab.)
۱۳۹۰/۰۲/۲۲، ۱۰:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #3
سلام ممنون از توجه تون یه سوال فوری داشتم یه جا رفتم که میگه داره ولی جفت خورده 60 تا و جوجه اش 35 تا به نظر شما چی کار کنم خواهش میکنم جواب بدین :34:
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۱۲:۱۰ ب.ظ، توسط soheilcs.)
۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۱۲:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 7
18 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #4
سلام
نرگسی پرندهء با هالیه من 2 جفت دارم خیلی دوستشون دارم به شمام پیشنهاد میکنم بگیری البطه بالغ بگیر
۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۰۶:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet
*
کاربر انجمن

ارسال: #5
سلام ممنون میشه یه کم بیشتر توضیح بدین؟؟
۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۰۶:۱۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #6
سلام ببخشید یه سوال داشتم آیا تولید مثل نرگسی عین قناریه؟ یعنی اولش باید تو یه قفسه جدا باشن ؟
لطفا هر کی میدونه راهنمایی کنه؟؟؟؟
ممنون
۱۳۹۰/۰۲/۲۶، ۱۲:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #7
سلام
خير بايد مثل فنچ پيش هم باشند
۱۳۹۰/۰۲/۲۸، ۰۶:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: soheilcs ، Animal Planet
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 21
22 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #8
این پرنده تا چه حد میتونه دستی شه؟
۱۳۹۰/۰۳/۰۲، ۰۳:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 5
23 سپاس گرفته‌شده در 8 ارسال
ارسال: #9
سلام
اگه زبانتون خوبه این سایته واقعا کاملیه.
۱۳۹۰/۰۳/۰۴، ۰۸:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 20
35 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #10
بلبل خرما رو بجز مغازه ها من ندیدم کسی تو خونه داخل قفس بزارتش