زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۱۱:۱۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

فنچ گلدین

**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #1
فنچ گلدین
در مورد فنچ گلدین مردم کمتر اطلاع دارن و حتی بین پرنده فروشای بازار هم اطلاع کمی از این پرنده هست و به همین دلیل چند تا سایت خارجی رو مطالعه کردم چند ماه پیش که دیگه قسمت نبود پستی بذارم الان وقتم آزاد بود.امیدوارم این نوشتار مفید باشه.
تو ایران کمتر ازشون جوجه میگیرن به دلیل ندونستن جنسیت به همین خاطر یکمی گرونه بین جفتی 200 تا 250 هم قیمت میدن که به نطرم برای یک جفت فنچ مبلغ گزافیه و اینا هم از پاکستان و عراق بعضی وقتا وارد میشن.البته میتونید با خرید چند عدد احتمال نر و ماده بودن رو افزایش داد و در گنجه یا اتاق بزرگ به صورت گروهی اقدام به جوجه گیری کرد.
در اروپا و آمریکا مثل فنچهای دیگه به صورت جفتی با قرار دادن لانه چوبی سوراخ دار در قفس اقدام به جوجه گیری میشه.
آواز خاصی ندارن زیبا هم نیست و به دلیل رنگ آمیزی زیبا نگه داری میشن که این رنگ بندی در بیشتر پرنده های استرالیایی دیگه هم صدق میکنه.
تعیین جنسیت به دلیل تنوع بسیار زیاد رنگ بندی سخته و معمولا همراه با اشتباه.ولی همونطور که تو شکل میبینید در یک نوع رنگ بندی نر و ماده هم رنگ نرها به طور واضح روشن تر و براق تر هست و ماده ها رنگ پریده.عکس 1و2

جوجه پرنده

تغذیه بسیار شبیه به قناری از غلات و دانه های مقوی و سبزیجات و تخم مرغ  ولی دانه اصلی ارزن و بعد کتان.
۱۳۹۳/۰۶/۱۱، ۱۰:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #2
RE: فنچ گلدین
در تکمیل صحبت های اقای میرزالو، عکس پایین مربوط به جوجه های گلدینه همینطور که می بینید،به لحاظ رنگی چندان شباهتی به والدین ندارن و برا تشخیص رنگ و جنسیت باید تا پر ریزونشون صبر کرد. دان اصلی گلدین هم مثل بقیه فنچ ها انواع ارزنه. بهتره ترکیبی از از ارزن ها باشه به اضافه کمی کتان و سایر دانه ها . خوشه ای که در تصویر پایین مشخصه، خوشه ارزنه. مثل اینکه به این شیوه بیشتر علاقه دارن. البته تو ایران ارزن با خوشه عرضه نمی شه. حداقل من جایی ندیدم.
در دوران تولید مثل نوک گلدین نر، قرمز میشه و ماده، تیره. این هم یکی از راه های تشخیص جنسیته.
رنگ های صورت قرمز، نارنجی، مشکی؛ بدن زرد، سبز، سفید، کرمی و ...؛ سینه بنفش، نیلی و سفید وجود داره. همینطور که میبینید تنوع رنگ زیادی نسبت به پرنده های دیگه داره و از ویژگی های این گونه امکان ترکیب رنگ ها  بدون اختلاط رنگ هست. به عبارت دیگه یه جور چهارچوب رنگی دارن و ژنتیک رنگی خیلی جالب. اگه به ترکیبات رنگی علاقه مند هستید، گزینه بهتری نسبت به قناری یا سایر پرنده ها محسوب میشه. قیمتش هم جفتی حدود 350 تا 400 هست.
عمدتا وارداتی هستن. مشکل وارداتی ها اینه که به تنوع تغذیه عادت ندارن. جز به ارزن و کتان به چیزی نوک هم نمی زنن.  یه کم بد قلقلن. بنابراین باید کمبودهاشون با مکمل های ویتامین و معدنی جبران بشه. که عموما جبران نمیشه و بعد یا تخم های بدون نطفه زیاد میشه یا پرنده ماده بعد از یک یا دو بار تخم گذاری ضعیف و تلف میشه! گیر کردن تخم یکی از مشکلات شایع هست که با افزایش رطوبت هوا، چرب کردن مخرج با روغن زیتون عموما قابل حله. در مواردی هم به مرگ پرنده منتهی میشه. البته با وجود کلسیم کافی احتمال به وجود اومدن مشکل خیلی کم میشه. برخی خصوصیات این پرنده به اضافه بی اطلاعی افراد که منجر به عدم موفقیت در تکثیر و تلفات زیاد میشه، باعث شده فنچ گلدین پرنده ای  کم یاب محسوب بشه. اطلاعات بنده هم مجانی به دست نیومده. متاسفانه پرنده های من هم تلفات دادن و امیدوارم برا بقیه پیش نیاد.
 به دلیل نیاز به جست و خیز زیاد، به قفس بزرگتری نسبت به سایر پرنده های هم اندازه خودشون احتیاج دارن. والدین زیاد خوبی نیستن ولی میشه یاهاشون کنار اومد. عمده تجارب ناموفق تو ایران به دلیل عدم آگاهی از ویژگی ها و خصیصه های این پرندست. لونه چوبی که تو تصویر مشخصه برا این گونه و فنچ نرگسی مناسب تره. افتادن تخم یا جوجه از لونه های پلاستیک یا فلزی زیاد دیده شده.
پرنده مناطق گرمسیریه و به تغییرات دما حساسه. پس باید مراقب بود دما زیاد نوسان نکنه. در مجموع نگهداری و تکثیرش به آسونی فنچ زبرا نیست که اگر بود؛ الان قیمتش جفتی 10 تومن بود!!

امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۳/۰۶/۱۲، ۰۸:۱۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
سپاس‌ها: 12
327 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #3
مرسی خیلی بهم کمک کرد ولی یه سوال کسی از شما ها این پرنده را داره ؟
آوازش که خیلی قشنگه من این فیلم را دیدم که میگم قشنگه نمیدونم واقعیه یا نه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۳۹۳/۰۶/۱۲، ۰۹:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، مهدیا
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #4
سلام
تا الان تو پرنده هاي آواز خوان فقط قناري، سهره طلايي (سرسياه وكرماني) ،بلبل هزار دستان وطرقه آواز قابل اعتنايي دارن بقيه با اينكه جالب هستن ولي بيشتر در حد يه صداي دلپذير هستن تا يه آواز آنچناني.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۶/۱۲، ۱۰:۰۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، مهدیا
*
کاربر انجمن

ارسال: #5
جفتگیری شون چجوریه مثل قناریه رو هم سوار میشن  یا تو هواست ،برا این میپرسم که اگه بخوام بخرم تو قفس چقدری نگهداریشون باید بکنم.
۱۳۹۳/۰۶/۱۲، ۱۰:۱۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #6
(۱۳۹۳/۰۶/۱۲، ۱۰:۱۴ ق.ظ)'Arash Zamani' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جفتگیری شون چجوریه مثل قناریه رو هم سوار میشن  یا تو هواست ،برا این میپرسم که اگه بخوام بخرم تو قفس چقدری نگهداریشون باید بکنم.

دوست عزیز خیلی تو مسائل خصوصی شون دخالت نکنید بهتره.
چیزی که برا گلدین ها مهمه اینه که  چوب نشیمن گاه به سقف قفس نزدیک نباشه. دلیلش هم اینه که این فنچ ها غالبا شبیه هواپیماهای عمود پرواز بلند میشن و باید فضای کافی برای پر زدن داشته باشن. میشه تو قفس های معمولی 30*40*50  نگهشون داشت ولی به نظرم من براشون کوچیکه. همونطور که تو ارسال قبلی گفتم پرنده پر جنب و جوشیه و فضای باز برا پرواز تو سلامتیش خیلی تاثیر داره. وگرنه تو قفس های کوچک هم دیدم که نگه می دارن.
توصیه میکنم اگه علاقه مند به نگهداری از این پرنده شدید، قبل از خریدن پرنده، یه مطالعه کلی بکنید و آشنایی کلی داشته باشید.

امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۳/۰۶/۱۲، ۱۲:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، سیدمحمد شریفی
*
کاربر انجمن

ارسال: #7
الان حدود 15 روز که دارم اطلاعات کسب میکنم  فقط تو اصفهان جایی نیس که برم بخرم
۱۳۹۳/۰۶/۱۲، ۱۲:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 449
573 سپاس گرفته‌شده در 184 ارسال
ارسال: #8
دوستان امروز كه رفتم بازار پرندگان آزادگان تو ساختمون مرمري چند تا از مغازه ها فنچ گلدين به تعداد زياد داشتن و قيمت ها از جفتي ٢٥٠ تا ٤٥٠ متغيير بود
۱۳۹۳/۰۶/۱۴، ۰۸:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #9
با سلام پارسال یه پرنده فروشی تو خیابان فرمانداری رشت چند جفت داشت که تخماشون رو زیر فنچ معمولی میذاشت و جوجه میگرفت،البته چند جفت هم خودشون رو تخم خوابیده بودن،یادمه یه جفتشو با جوجه 180میداد
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۳/۰۷/۱۴، ۰۸:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Hamid Hajizadeh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان