زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۶:۰۵ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

مجموعه تجربیات من (اساتید برای اصلاحش نظر بدن)

Ramin89

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #1
مجموعه تجربیات من (اساتید برای اصلاحش نظر بدن)
با سلام
من بعد از این که خودم طرقه نگه داشتم و از اونجایی که بخاطر علاقم به این پرنده،تمام تاپیک های موجود در انجمن طرقه رو خوندم،یک متن کلی از چگونگی نگهداری طرقه نوشتم که دوست دارم اساتید کمک کنن تا کامل تر بشه و نقایصش برطرف شه.:basa (26):
.
.
از اینجا شروع میشه:

باسلام
بدون شک شما اگر کلمه ی طرقه را در گوگل سرچ کنید، اکثر سایت ها متن زیر را به شما ارائه میدهند:

نقل قول: طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.

ولی واقعا معلوم نیست این متن را نخستین بار چه کسی نوشت و بقیه از آن کپی کردند.
وقتی خودتان طرقه را نگهداری کنید به این نکته پی میبرید که تمام اصول نگهداری طرقه در این متن خلاصه نمیشود.

طرقه(جل) پرنده ای است که آن را بیش تر برای تعلیم آواز پرورش میدهند.
به طور کلی این پرنده در مناطق خشک و نیمه خشک مانند استان پارس زیاد یافت میشود.این پرنده را در زمان جوجگی از لانه اش میدزدند و به کسانی که مایل به پرورش و تعلیم دادن آواز به طرقه هستند می فروشند.از طرقه نمیتوان در قفس یا حتی در یک اتاق بزرگ جوجه گرفت زیرا طرقه نر برای جفت گیری به محیطی بزرگ و وسیع نیاز دارد تا همانند گنجشک به دنبال پرنده ی ماده برود و ضمنا جفت گیری خود را در حال پرواز انجام بدهد.
طرقه باید حتما در زمان جوجگی یعنی یک ماهگی خریداری شود و از آن موقع مورد تعلیم قرار گیرد زیرا طرقه های بزرگتر غریزه ی وحشی خود را بسیار دیرتر فراموش میکنند و کار هر کسی نیست که طرقه ی بالغ را اهلی کند.دانه ی اصلی طرقه کتان است ولی از هفت تخم،دانه پارس و شاهدانه هم به مقدار کم در هفته باید تغذیه شود.
فقط طرقه ی نر قادر به خواندن است و به طور کلی استعداد بیشتری نسبت به ماده دارد.طرز تشخیص نر و ماده هم در دوران جوجگی،زیاد سخت نیست.طرقه ی نر در دوران جوجگی روی زبان خود سه نقطه ی سیاه دارد و سر و چشم بزرگ تری نسبت به ماده دارد.
سه نقطه روی زبان،یه مرور محو خواهند شد و به همین دلیل تشخیص جنسیت طرقه در دوران بلوغ به طوقی(حلقه ای) وابسته اسن که بر روی گردن طرقه تشکیل میشود البته این حلقه در زیر گردن طرقه،کمتر است و فقط دور گردن طرقه به جز زیر گلو وجود دارد.
شاید شما هم نام شاه طرقه ، شاه مرغ و یا چنین اسم هایی را شنیده باشید.جوجه ی اولی که در لانه ی طرقه از تخم بیرون آید،شاه مرغ یا شاه طرقه خوانده میشود و این جوجه نسبت به سایر جوجه ها در زمان بلوغ،بزرگتر خواهد بود ولی در دوره ی جوجگی تشخیص طرقه و شاه طرقه تقریبا غیرممکن است.شاه مرغ(شاه طرقه) صدای بلندتری دارد و حتی در دوران تولک(پرریزی) هم از خواندن دست نمیکشد.
در خصوص آواز طرقه باید بگویم که از زمانی که جوجه طرقه خریداری میشود،بهتر است آواز یک پرنده ی خوش آواز مانند قناری،سهره و به خصوص بلبل هزاردستان برای طرقه توسط گوشی یا هر وسیله ی پخش کننده ای قرار داده شود تا طرقه در دوران بلوغ این آواز ها را بخواند.البته آواز زیادی میتوان به طرقه یادداد و حتی میتوانید آواز پرندگان مختلف را با هم ترکیب کرده و در قالب یک آواز برای طرقه در هر روز به مدت چند ساعت قرار دهید.هرچه زمان بیشتری باشد بهتر است.
برای تغذیه جوجه طرقه،بهتر است از دانه پارس خیس خورده،سویای خیس خورده و گوشت(به مقدار کم) استفاده شود.
به طور کلی،طرقه زمانی بالغ است که پس از خودن دانه ، نوک خود را به زمین بمالد.
طرقه تقریبا از هفت ماهگی شروع به خواندن میکند ولی این دقیقا مشخص نیست.قبل از خواندن،ریز خوانی میکند یعنی در ساعاتی از روز،یک صداهای کوچکی از خود در میاورد که شباهت زیادی به خواندن ندارد.
زمانی که طرقه شروع به خواندن کرد(معمولا از هفت ماهگی به بعد) اول قسمت هایی از آواز پخش شده توسط شما را میخواند که آسان تر است و کم کم بقیه ی قسمت ها را هم میخواند.
قفس طرقه باید گرد باشد و در آن یک سنگ پا و یا یک تکه آجر قرار داده شود تا طرقه نوک خود را به آن بمالد و نوک رشد اضافه نکند.البته تکه آجر توصیه نمیشود چون دارای لبه های تیز بوده و ممکن است به طرقه آسیب برساند.
سعی کنید همیشه طرقه را در جایی قرار دهید که رفت و آمد زیاد باشد و طرقه به انسان عادت کند.هفته ای یک یا دو بار هم برای طرقه خاک قرار دهید و یا حتی اگر میتوانید،زیر قفس طرقه را تا ارتفاع یک یا دو سانت،خاک تمیز و الک شده بریزید چون طرقه بدن خود را با خاک تمیز میکند نه با آب.طرقه راست روده بوده و باید زود به زود تغذیه شود.
اگر واقعا به طرقه رسیدگی کنید و طرقه داشته باشید که از زمان جوجگی خریداری شده باشد،حتی میتواند بدون قفس بماند و شب ها کنار شما بخوابد.
قیمت طرقه در جاهای مختلف ،متفاوت است ولی معمولا بین 15 تا 25 تومان است.
طرقه اگر زیاد با آن تمرین شود،میتواند حتی چند کلمه را یاد بگیرد ولی اینکار زحمت زیادی میخواد و هرکسی حوصله و وقت این کار را ندارد.
.
خب امیدوارم این نکته ها مورد توجه عزیزان قرار گرفته باشد.این تمام تجربه ای بود که خودم بدست آورده و یا از افراد با تجربه و در سایت های مختلف پرسیده بودم.

.

.

========================

خب اساتید لطف کنند منو راهنمایی کنن تا این متن رو کامل تر و پرمحتوا تر کنیم.
۱۳۹۲/۰۱/۱۵، ۱۰:۳۳ ب.ظ
نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 0
15 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #11
RE: مجموعه تجربیات من (اساتید برای اصلاحش نظر بدن)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اینم عکس طرقم
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۵/۰۹، ۰۸:۴۹ ب.ظ، توسط hadijan.)
۱۳۹۲/۰۵/۰۹، ۰۸:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mojtaba_Torghe ، sotvan_oskouee
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 124
31 سپاس گرفته‌شده در 19 ارسال
ارسال: #12
سلام به همه من یه طرقه شیطون دارم چن وقتی میشه که همیشه با در قفسش بازی میکنه امروز توی اتاقم بودم دیدیم که نوکش در قفس رو باز کرد و پرواز کرد خدا رو شکر پنجره اتاقم بسته بود پیش نهاد میکنم در قفس رو با یه قفل ببندید
۱۳۹۲/۰۶/۱۵، ۰۶:۳۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا
*
کاربر انجمن

کارشناسی
سپاس‌ها: 4
67 سپاس گرفته‌شده در 27 ارسال
ارسال: #13
طرقا حیوان عجیبی هست. مورد داشتم طرقه مست خوان رو خریدم .با چشمام و گوشام خوندنشو دیدم. آوردم خونه دو سال نخوند.
مورد داشتم طرقام فقط داخل اتاق میخوند. میزدم بیرون خفه میشد.
در کل حیوان عجیبی هست. اخلاق های منحصر به فردی داره. اینکه شما با برنج پخته پر و بالشو خوشکلتر میکنید. تجربه شخصی شماست.
منم با آینه طرقامو رام کردم. اونقدر با عکس خودش ور رفت رام شد. برخی خصوصیات طرقه واقعا منحصر بفرد هست. من بدون طرقه نمیتونم زندگی کنم. صداش واقعا آرومم میکنه... مورد داشتم طرقام فقط فقط با  شنیدن صدای آب میخوند. موقع فروشش با گوشیم صدای آب پخش کردم. شروع به خوندن کرد 250هزار فرختمش. واقعا حیوان عجیبی هست. واقعا...
۱۳۹۲/۱۰/۲۵، ۱۲:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا ، hesam-63
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #14
سلام جوجه طرقه تازه خریدم خیلی رامه موقع بازیگوشی و بعضی وقتها موهای سرش سیخ میشه مثل کاکل ولی تو مواقع معمولی صافه آیا این کاکلیه یا معمولی
۱۳۹۴/۰۲/۰۳، ۱۰:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #15
سلام
وقتي بزرگتر شد اگر كاكل داشت كاكليه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۲/۰۵، ۰۷:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: jorahim
**
عضویت ویژه

سپاس‌ها: 2
2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #16
دلم برای این انجمن خیلی تنگ شده بود...
نویسنده این موضوع هستم...
.
.
یکی از دوستان اشاره کردند تمام طرقه ها سه نقطه روی زبان خودشون دارند...
اما چیزی که تا الان شنیدم، فقط درمورد طرقه های نر بود.

اگر فردی در این زمینه اطلاعاتی داره، خوشحال میشم در اختیار قرار بده...
۱۳۹۵/۱۲/۰۶، ۰۳:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #17
سلام آقا رامین خوش آمدی. من دیدم که تمام جوجه ها روی زبانشون خال دارن. چرا با آی دی قبلی خودت وارد نشدی؟
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۲/۰۶، ۱۱:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ramin kh
**
عضویت ویژه

سپاس‌ها: 2
2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #18
(۱۳۹۵/۱۲/۰۶، ۱۱:۵۵ ق.ظ)محمدمهدی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام آقا رامین خوش آمدی. من دیدم که تمام جوجه ها روی زبانشون خال دارن. چرا با آی دی قبلی خودت وارد نشدی؟

سلام عزیز... ممنونم Emo_im_heart

پس فرضیه اینکه فقط طرقه نر روی زبانش خال داره، باطله...

=====
فکر کنم درسترسی پیام خصوصی ندارم..اما هرزمان مقدور بود به شماره من یه پیامک بزنید.
۱۳۹۵/۱۲/۰۶، ۱۲:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان