زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۴، ۰۳:۱۴ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

مستی سهره داخل خونه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 38
17 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #1
مستی سهره داخل خونه
با سلام به اساتید عزیز
سئوالی که دارم اینه که اگر کسی با توجه به تمام موارد نگهداری و تغذیه مناسب سهره رو حدود ۹۰ درصد تو خونه البته پشت پنجره نگهداری کنه چند درصد امکان مست شدن حیون وجود داره؟
۱۳۹۴/۰۶/۱۷، ۰۳:۳۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #2
RE: مستی سهره داخل خونه
سلام
اگر سهره تو شرایطی که گفتین نگهداری بشه مست شدنش بسته است به عواملی که عرض میشود :

1- ذات و جنس سهره شما چی باشه ؟ ( سهره هست که تو هوای آزاد و بیرون هم به زور مست میشه وسخت مسته و سهره هم هست خیلی زود مسته و تو خونه یا حتی زیر روکش هم که باشه بازم مست میشه . پس اولین و مهترین عامل اینه که سهره شما چی باشه ؟ ) 

2- سهره شما در چه وضعیت و موقعیتی باشه ؟ ( جوجه قفسه و سال اولشه یا دوم یا بالاتر یا اینکه وحشیه و سال اولشه یا دوم یا بالاتر یا اینکه یه سهره مثلا پنج شش ساله باشه ).

3- تغذیه سهره شما چی باشه ؟ ( شاهدونه است یا کتان خوره یا مخلوط کتان و شاهدونه یا هفت تخمه) .

4- میزان نور و روشنایی محل نگهداری چطور باشه ؟ مثلا آفتاب گیره یا همیشه سایه است . ( نکته: اگه سهره یا هر پرنده ای رو برای مدت طولانی کنار پنجره یه میخ کنید چشم پرنده خراب میشه و توصیه میشه که حتما یه پرده بسیار نازک توری وجود داشته باشه تا نه چشم پرنده خراب بشه و نه جلوی نور گرفته بشه . بخصوص برای پرندگان قیمتی و با ارزش. )

5- میزان دمای محل نگهداری چی باشه ؟ ( اگه سهره کتان خوره باید دما بالاتر از 18 و زیر 25 باشه و اگر شاهدونه خوره و قوی بنیه است بالای 10 و زیر 25 ولی اگر پس میره و کم میکنه دمای 10 درجه خیلی کمه و باید دما 18 درجه باشه ).

6- سیستم گرمایش و سرمایش شما چی باشه و پرنده شما چه وضعیتی با اون داشته باشه ؟ ( مثلا اگر سیستم گرمایش محل شما هواساز باشه و پرنده مستقیما در معرض باد و هوای گرم اون باشه اصلا وضیت خوب و مناسبی نیست برای نگهداری و مست شدن سهره . یا اگر سیستم گرمایش شوفاژ باشه و رطوبت هوا بالا باشه و محل استقرار سهره نسبت به اون چی باشه ؟ اینها همه عواملی است که باید مورد توجه باشد . )

7- هوا و میزان رطوبت و خلوص و تازگی هوا چی باشه ؟ ( مثلا اگر سهره تو یه اتاق در بسته باشه که هوای آن مرده است جای مناسبی برای نگهداری و مست شدن سهره نیست . تازگی و لطافت هوا در پرورش و نگهداری تمام پرندگان آواز خوان و مست شدنشون بسیار موثر هست و حتما محل نگهداری باید تهویه مناسبی داشته باشه و هوای اون مرده و مرطوب یا غبار آلود به دود دخانیات یا بوی نامطبوع و دود و دم غذا و آشپزخانه نباشد . )

8- قفس و اندازه قفس پرنده شما - نظافت پرنده و قفسش - آفتاب و آبتنی و گشت پرنده و شاید عوامل دیگری که الان به ذهنم نمیرسه .

9- رسیدگی و نگهداری شما و سلیقه و تجربه شما تو این امر چی و چقدر باشه ؟ یا شاید شنیدی که میکن فلانی دستش خوبه ؟ چون خوش سلیقه است . صبر و حوصله داره . خوش قلبه و خیلی چیزای دیگه که همه اینا به پرنده هاش منتقل میشه که بسیار نیازمندش هستن .

غرض من پر حرفی نیست . غرض اینه که همینطوری نمیشه به این سوال جواب داد چرا که تمام موارد گفته شده درش دخیل هستن .اما بر فرض اینکه همه موارد در شرایط ایده آل باشه و دون سهره شما شاهدونه باشه تا 80% مست میشه و اگر بخواید 100% مست بشه باید حتما از اواسط فروردین سهره رو گشت ببرید بخصوص روزهایی که هوا آفتابیه و باد و بارونی نباشه . حد اکثر هفته ای دو مرتبه گشت بخوره . حداقل بیست و حداکثرچهل روز بعد باید 100%مست بشه .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۶/۱۸، ۱۰:۵۱ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۶/۱۸، ۱۰:۲۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #3
سلام سی مرغ عزیز وتشکر از جوابتون
ب شما که عرض کنم شرایط من فرق میکنه وفرقش اینه که من انگلیس هستم و اینجا ما افتاب نداریم و بچه شیراز هستم و جریان سهره بازی من بر میگرده به ۱۶ سال پیش که من با چنتا از دوستان میرفتیم اطراف شیراز برای سهره گیری واز اون موقع من عاشق این خلقت زیبای خداوند شدم
وخلاصه اینجا سهره زیاد میدیدم ولی نمیشد اونا روصید کرد چونکه غیر قانونیه تا با جستجوی زیاد تو اینترنت فهمیدم که تو انگلیسیا هم سهره باز وعشقباز داریم خلاصه امسال به خریداری یه جوجه قفسی و چنتا جوجه دیگه تو اینترنت شدم ولی خدایی ۳۰۰ کیلومتر رفتم لندن واینا رو اوردم خونه حالا شرایطم اینه که یه اتا ۳در۴ دارم که ور خوبی دارهولی کلا اینجا ما افتاب خوبی نداریم
وقتی جوجه رو اوردم ۷ تخم جلوشون بود ولی دارم کمی شاهدونه با کمی کتون هم به غذاشون اضافه میکنم تا ایشالله برن تو لکـ
از لحاظ دمای اتاق بین ۱۰ تا ۱۷ البته الانـ
بعدش همیشه هوای اتاق تمیزه و تازه هستش و اندازه قفس ها قفس کوچک قناریست
جوجه قفسی رو پوشاندمش یکم هم شاهدونه و کتون اضاف کردم ولی جوجه وحشارو یکم فقط شاهدونه اضاف کردم و رو زمین هستد
ضمنا باید بگم که ۳ ساله که ۲ تا سهره قناری تو همین اتاق دارم که هر ساله مست میشن
حالا لطف کنید نظرتون چیه؟
با تشکر
۱۳۹۴/۰۶/۱۸، ۰۳:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #4
سلام دوست عزیز امید وارم هر کجا هستین شاد و موفق باشید .
من بر طبق سلیقه و دانش و بضاعتم جوابی خدمت شما عرض کردم . اما چون سوال شما کلی بود و جزییات برایم روشن نبود جوابی دادم که اگر دوستی مشابه سوال شما رو داشته باشه بتونه جواب سوالش رو از بین عرایضم پیدا کنه . حال هم بنده یه سری کلیات و قواعد سهره بازی رو بر طبق سلیقه خودم خدمت شما به قصد یادآوری عرض میکنم امید وارم مفید واقع بشه .

*سهره قناری تو اتاق که هیچ تو کمد هم که باشه اگر از نظر تغذیه مشکلی نداشته باشه و نظافت پرنده هم خوب رعایت بشه که مثلا شپشک یا مایت نزنه کاملا مست میشه و اصلا با سهره قابل قیاس نیست ولی معمولا سهره ها برای مست شدن اذیت میکنن و صبر و حوصله و تجربه لازمه تا سهره مست کامل بشه .

*سهره در درجه اول توصیه میشه که تو هوای آزاد نگهداری بشه بخصوص اگر منطقه شما معتدل یا گمسیری هست اما اگر منطقه شما سردسیره و سرمای سختی داره توصیه میشه سهره از ابتدای آذر ماه تا شب عید داخل خونه یا اتاق مخصوص نگهداری باشه و دمای محل نگهداری کمتر از 10 درجه نباشد .

* هوای مرطوب برای سهره خیلی مناسب نیست مثل انزلی یا بندر عباس یا احتمالا جایی که شما تشریف دارید و توی این شرایط بهتر است سهره داخل خونه یا اتاق و سالن مخصوص پرورش نگهداری شود . 

* سهره برای مست شدن به آفتاب و نور خورشد نیازمنده و باید سهره شما زیر نور آفتاب آب بازی کنه تا مست بشه .

*سهره برای اینکه به نهایت مستی برسد نیازمنده گشت میباشد .

*اگر طالب نهایت مستی و شرارت و دهن زدن سهره هستین باید دون اصلیه سهره شما شاهدونه باشه . و بقیه دونها براش فرعی و مکمل یا به عنوان تنظیم کننده دما و چرخه سوخت و ساز بدن محسوب میشود .

*طبق گفته شما تو اتاقتون دوتا سهره قناری وجود داره که هر ساله مست میشن و مشکلی هم ندارن پس بهترین گزینه برای شما اینه که دوتا جوجه سهره نگهداری کنید و ترجیحا جوجه قفسی باشن چون زودتر و بهتر مست میشن .

به نظر من تغذیه خیلی مهمه و سعی کنید دون سهره ها شاهدونه باشه یا اینکه مخلوط کتان و شاهدونه و به هیچ وجه کمبود ویتامین نداشته باشن و جوری قرارشون بدین که همدیگه رو نبینن به امید خدا و صبر و حوصله شما مست میشن اما اینکه چند درصد مست بشن واقعا قابل گفتن نیست . من در پاسخ اول هم خدمت شما عرض کردم اگر همه چیز مرتب و ایده آل باشه باید سهره شما 80% مست بشه ولی سهره تو خونه و بدون گشت بعید میدونم 100% مست بشه . و چون سهره های شما جوجه هستن از سال دوم بهتر مست میشن و سال اول شاید خیلی خوب نشن بخصوص وحشیا . البته اگر سهره تو هوای آزاد بالا بیاد سال اولش هم خوب میشه ولی در کل سال دوم معلوم میشه چی هستن .
عقل و دانش من بیش از این قد نمیده . از اساتید بزرگواری همچون جناب پوریان و جناب هیوا و جناب جلالی و جناب بخشی سوال بفرمایید . 
۱۳۹۴/۰۶/۱۸، ۰۹:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی ، Ali Reza Ark
*
کاربر انجمن

ارسال: #5
خیلی ممنونم سیمرغ عزیز
بنظرتون میتونم با لامپ مخصوص بهشون افتاب مصنوعی بدم
و اگرجناب پوریان و جناب هیوا و جناب جلالی و جناب بخشی همنظرشون رو بدند خیلی تشکر میکنمـ
۱۳۹۴/۰۶/۱۸، ۰۹:۴۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #6
سلام
بعید میدونم چیزی بتونه جای آفتاب رو پر کنه .
۱۳۹۴/۰۶/۲۰، ۰۸:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Ali Reza Ark
*
کاربر انجمن

ارسال: #7
با سلام
اینجا کلا افتاب درستی نداره ولی سهرهای وحشش هم تو بهار مستند
و لامپهای اینجا موجوده ک کار افتاب رو برای گیاهان انجام میده
حالا امسال امتحان میکنم
منطزر نظر دیگران هم هستم
با تشکر از سیمرغ عزیز
۱۳۹۴/۰۶/۲۰، ۰۹:۳۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #8
سلام
آقا مهدي همه چيز را گفتن . فعلا بايد پر ريزي كنن .دما از 10 درجه كمتر نشه و غذاشون هم كامل باشه مست ميشن. 
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۶/۲۱، ۰۷:۰۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، gholizadeh ، gholizadeh ، Ali Reza Ark
*
کاربر انجمن

ارسال: #9
با تشكر إز شما
ولي بعضي إز سهرها أب بازي نميكننددر اينصورت ابپاشي بهشون كار اببازي رو بنظرتون انجام ميده؟؟
۱۳۹۴/۰۶/۲۳، ۰۵:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #10
سلام
شما ظرف آب تني را بذار تو قفس چند ساعت بمونه وخودتون هم بالا سرش نشينيد .كم كم عادت مي كنه
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۶/۲۳، ۰۷:۰۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، Ali Reza Ark

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان