زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۵، ۰۱:۰۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

معجون استاد هیوا برای مست شدن سهره

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
معجون استاد هیوا برای مست شدن سهره
سلام
چون دوستان به دنبال این مطلب بودن با کسب اجازه من این تاپیک رو ایجاد کردم  . اگر جناب هیوای عزیز هم لازم دونستن توضیحاتی بفرمایند .

<< سلام
يك هويج بزرگ ، 15تا بادام ، 10تا پسته ، يك قاشق مرباخوري كنجد كوبيده ، يك قاشق مربا خوري تخم خشخاش ، يك قاشق مربا خوري تخم خرفه و يك قاشق مرباخوري نبات كوبيده ،يك قاشق چايخوري پوست تخم مرغ . شصت تا شصتي براي 60تا سهره . در دي ماه هفته اي يك بار ودر بهمن ماه هفته اي دوبار براي سهره هايي كه قراره جفت برن .مجموعا دوازده وعده داده ميشه .
منم دادم . سهره زود مست ميشه اما بايد مواظب بود چربي نگيرن. >>

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹، ۰۶:۱۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۶/۲۴، ۰۴:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #11
RE: معجون استاد هیوا برای مست شدن سهره
والبته من نگفتم تخم مرغ حذف بشه ....... من گفتم ماده ای که دونش کتان باشه و کتان خور هست با همون غذای تخم مرغی و کاهو و هویج بهترین جوجه رو بزرگ میکنه ریسکی هم برای چاقی نداره حالا اگر صبح براش یه نصف تخم مرغ همراه یه برگ کاهو و هویج بذاریم و ظهر هم یه مرتبه دیگه همین کارو انجام بدیم که نورعلی نور میشه . 
من گفتم معجون همراه با شاهدونه خطر چاقی داره چون شاهدونه روغنش خیلی زیاد هست و معجون هم بخش زیادیش بادام و پسته به همراه کنجد هست که هموشون چربی و روغن زیادی دارن این کمی ریسک داره برای جوجه گیری ..... ولی اگر ماده دونش کتان باشه به همراه غذای تخم مرغی و کاهو و هویج و سیب و بسکویت مادر به هیچوجه ریسکی وجود نداره . 
البته با اجازه استاید نظرم رو گفتم اگر نظر دادن اشکالی داره من از اساتید پوزش میطبم که نظر دادم .  
۱۳۹۵/۱۱/۰۹، ۰۲:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #12
به نظر شما اگر سهره شاهدونه خور باشه وجوجه هم داشته باشه دیگه غذای تخم مرغی نباید بخوره.به نظر من جوجه باشاهدونه خالی خوب رشد نمی کنه واحتمال مردنش هم هست
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۱/۰۹، ۰۶:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #13
سلام منم برای سهره و سهره قناری جوجه غذای تخم مرغی میدم غذاشونم شاهدونه هست اینو در نظر داشته باشین فرض بگیریم که ماده کتون خور هست آیا وقتی جوجه سهره یا سهره قناری تو یه ماهگی که باید جدا بشه مگه نباید شاهدونه خور بشه آیا به مشکل گوارشی بر نمیخوره؟به نظر من برای جوجه نباید نگران چربی گرفتن بود. این حرفا تایید یا تکذیب حرف هیچکدوم از دوستان نیست ما اینجاییم برا یاد گرفتن بهترین روش برا عشق بازیمون و من همیشه مشتاق یادگرفتن چیزای جدیدم.تشکر 
۱۳۹۵/۱۱/۰۹، ۰۷:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #14
درود
به نظر من در مورد تغذییه جوجه از روی حدس نمیشه پیش بریم باید از تجربیات کسانی که به این مهم دست پیدا کردن استفاده کرد و اگر واقعا به چیزی اعتقاد داریم باید خودمون انجامش بدیم و نتیجه رو با بقیه دوستان و اساتید مقایسه کنیم
بعید میدونم هیچکسی از راه وروش بهتر و پربازده تر استقبال نکنه
۱۳۹۵/۱۱/۱۰، ۱۲:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #15
(۱۳۹۵/۱۱/۰۹، ۰۶:۴۵ ب.ظ)محمدمهدی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به نظر شما اگر سهره شاهدونه خور باشه وجوجه هم داشته باشه دیگه غذای تخم مرغی نباید بخوره.به نظر من جوجه باشاهدونه خالی خوب رشد نمی کنه واحتمال مردنش هم هست
سلام 
آقا مهدی من کی و کجا همچین حرفی زدم داداش گلم .
من گفتم اگر ماده کتان خور باشه (که از جوجه گی عادتش دادیم به کتان) بهتر و مطمئن تره چون در کنار کتان شما با خیال آسوده میتونید به پرنده غذای تخم مرغی بدین . 
من گفتم معجون برای مست کردن بهتره و همینطور برای سهره ای که بیرون نگهداری میشه . ولی برای زمانی که جوجه ها سر از تخم بیرون آوردن خیلی مناسب نیست و ریسک داره بویژه اگر ماده ما شاهدونه خوار باشه چون هم شاهدونه خیلی روغن داره و چربیش زیاده و هم پسته و بادام و کنجد واین سبب میشه مقدار بسیار زیادی چربی وارد بدن جوجه ها بشه و این کمی ریسک داره برای جوجه گیری ......
بدن جوجه برای رشد استخوانها و عضلات و پرها به پروتئین بیشتر احتیاج داره تا به چربی . معجون و شاهدونه اگر همزمان به جوجه داده بشه در حقیقیت شما به جای غذای اصلیش که پروتئین باید باشه بهش غذایی دادی که اکثرش روغن هست و میزان چربیش خیلی خیلی زیاده . ممکنه البته در خیلی از موارد مشکلی پیش نیاد ولی اگر راه درست تر و مطمئن تر رو بخوایید همونه که عرض شد . یعنی ماده باید کتان خور باشه و با غذای تخم مرغی مست بشه و در زمان جوجه دار شدن هم نر سوا میشه و غذای ماده هم کتان و غذای تخم مرغی به همراه کاهو و هویج و سیب و بسکویت مادر و میل ورم هم میتونیم بهش بدیم . ولی معجون کلا ریسک داره حتی اگر ماده ما کتان خور باشه و اگر ماده ما شاهدونه خور باشه این ریسک خیلی خیلی بیشتر میشه برای چاق شدنه هم ماده و هم جوجه ها

یه نکته ای که دوستان باید توجه کنن این هست که من هیچوقت نمیگم این روش غلط یا اشتباهه و همیشه با این روش جوجه ها خراب میشن . اگر اینطور بود میبایست همه جوجه های استاد خراب بشن ولی ایشون در سال کلی با این روش جوجه میگیرن و مشکلی هم ندارن . بحث سر راه مطمئن تر هست راهی که ریسکش حداقل باشه  
یه مثالی میزنم برای روشن شدن مطلب فرض کنید شما تعطیلات عید با ماشینتون میخواید برید ایرانگردی حالا اگر شما با زاپاس و تجهیزات لازم برید مسافرت بهتره یا بدون زاپاس و تجهیزات ؟ ممکنه هیچوقت به زاپاس احتیاج پیدا نکنید ولی کار هم یکدفعه میشه . من روی این قضیه خیلی فکر و مشورت کردم و اگر مثلا اینطور میگم قصدم این نیست خدای نکرده اساتید و تجربیاتشون رو زیر سوال ببرم . من دوست دارم راههای دیگه رو هم مطرح کنم . مطمئنا همه اونایی که توی ایران یا خارج از کشور ما جوجه قفسی میگیرن دقیقا تغذیه و نگهداریشون مثل هم نیست . یه قله ای رو در نظر بگیرید که ده تا اکیپ کوه نورد از ده مسیر متفاوت فتحش میکنن هدف همه یکی هست و همه اکیپها موفق میشن نوک قله رو فتح کنن ولی مسیرها متفاوت هست یکی مسیرش دشوارتره یکی آسانتره یکی نزدیکتره ولی پر خطره و رفتنش کار یه سخره نورد هست و یه مسیر هم کمی طولانی تره ولی خیلی مطمئن تر ....... دقیقا اینجا هم همینطوره هدف جوجه گیری هست و خیلی ها تو دنیا موفق به این کار شدن و میشن و راه همه هم یکی نیست ولی من راه مطمئن تر رو عرض کردم برای اونی که نمیخواد ریسک کنه حتی یک درصد . 
یه نکته دیگه که دوستان باید توجه کنن این هست استاد گرامی تجربه پنجاه ساله رو یدک میکشن و به حمدالله جا و مکان مناسب رو دارن از نظر نور و دما و امکانات و این خیلی مهم و دخیل هست در موفقیت ایشون و شاید مثلا ما با جا و امکانات اندک یا تجربه قلیلی که داریم نتونیم مثل ایشون به هدف برسیم . حتی اگر جا و امکانات عالی هم داشته باشیم نباید انتظار داشته باشیم مثل ایشون میتونیم موفق باشیم . بازم یه مثال میزنم اگر بهترین و سریعترین ماشین دنیا رو به همراه بهترین پیست ماشینرانی در اختیار کسی که رانندگی هم بلد نیستم بذارن هیچوقت نمیتونه با این امکانات رکورد بزنه  قضیه استاد هم با ما اینطور هست . باید ایشون رو یکی از قهرمانها در نظر بگیریم و خودمون رو یه نو آموز که تازه در ابتدای راه هستیم . پس نباید اینطور تصور کنید که چون ایشون این طور فرمودن یا عمل میکنن و موفق هستن ما هم اگر همونطور عمل کنیم صددرصد موفق خواهیم بود . بله هر وقت ما هم تجربه و جا و امکاناتی که بحمدالله ایشون دارن میداشیتم یه چیزی ........
نکته آخر اینکه من همه ماده هام رو از همون اولین روزی که میاوردم خونه کتان خور میکردم به جز یک مورد که ماله یه رفیق بود و چون فکر میکرد نر هست از روز اول بهش شاهدونه داده بود و کتان نمیخورد مجبور بودم بهش مخلوط کتان و شاهدونه بدم که بازم فقط شاهدونه ها رو میخورد حتی یه بار به جبر متوسل شدم و براش کتان خالی گذاشتم نزدیک بود بدن خالی کنه سریع متوجه شدم و به فریادش رسیدم و براش شاهدونه گذاشتم و چندروز پشت سر هم بهش مولتی ویتامین دادم شکر خدا به خیر گذشت و پرنده برگشت .....
اینم عکس ماده هام که دوستان بدونن روی حدس و گمان و یا خدای نکرده برای گمراهیه دوستان حرف نمیزنم .......

این جوجه ماده رو آورده بودم با جوجه سهره ایلامی که عکسش هست جفت کنم ولی یه سهل انگاری کردم چند روز پیش هم بودن و دهن جوجه نرم رو خراب کرد منم نامید و مایوس شدم هر دو رو بردم مفت رد کردم . از همون روز اول کتان بهش دادم چند ماهم داشتمش هیچ مشکلی هم نداشت 

اینم یه ماده دیگه م که فقط کتان خور بود البته این وحشی بود ولی ماده خوشگل و خوش سویی بود و من کامل رامش کرده بودم جوری که از دستم دونه میگرفت البته این عکس مال قبل از لکش هست . ولی با این حال با کتان خالی نوکش تقریبا سفید شده توی عکس معلومه و غذاش هم فقط کتان بود . بعد از اینکه لکش دادم خیلی زیباتر و بهتر شده بود و کاملا اهلیه اهلی حیف عکسش رو ندارم .

این ماده با کتان خالی جوری برای نرهام بی تابی میکرد که برای خودم عجیب بود و پسش رو که نگاه میکردم کاملا آماده شده بود . فقط کافی بود چند وعده بهش غذای تخم مرغی بدم که برای نرهام تاتی هم بده از مستی 

اینم یه ماده دیگرم که عکسشو گذاشتم قبلا . این چون از روز اول دست خودم نبود کتان نمیخورد ولی من برای اینکه به مرور زمان عادت کنه بهش مخلوط کتان و شاهدونه میدادم ...

ماده اگر از روز اول و از جوجه گی کتان خور باشه و یه لک رو توی قفس بگذرونه کافیه یکی دوماه قبل جفت چند وعده بهش غذای تخم مرغی بدین جوری مست میشه که روی نی تاتی هم بده ......وقتی هم کتان خور باشه هم بهتر روی تخم میخوابه و هم بهتر به جوجه دون میده چون شاهدونه ماده رو از اون حالت مادری(کرچی)خارج میکنه و سبب میشه پرنده خوب روی تخم نخوابه و اذیت میکنه و در زمانی هم که جوجه ها از تخم بیرون میان بازم شاهدونه ماده رو مست میکنه و ماده وقتی مست بشه دوست داره دوباره جفت بخوره و تخم بذاره به جای اینکه جوجه بزرگ کنه و اگر همراه شاهدونه معجون هم بهش بدیم که دیگه تصاعدی مست میشه جوجه هاشم چربی میگیرن یا حداقل این ریسک وجود داره . من همینطوری دیمی حرف نمیزنم . حالا اگر دوستان به من اعتماد ندارن و منو قبول ندارن هیچ اشکالی نداره من که خدای نکرده نگفتم بیاد به زور مثل من عمل کنید بنده حقیر هم تجربه و نظرات خودم رو میگم اونم فقط از روی عشقی که به پرنده دارم ........
غیر از اینا هم دوستام تو شهرستان ماده هاشون رو کتان خور میکنن و دقیقا مثل زمانی که سهره قناری میگیرم جوجه سهره میگیرن

آقای پوریان عزیز ان شاالله شبهای آینده اون مطلبی که شما فرمودین رو هم توضیح میدم البته همونطوری که خودتون فرمودین برای همفکری و مشورت هست
سلامت باشید   
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۴/۱۲، ۰۹:۰۳ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۱۰، ۰۳:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، ali reza_yar ، m.56
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #16
سلام خدمت رفقا 
قرار بود یه توضیحی راجع به اون نکته ای که جناب پوریان فرمودن بنویسم 
البته من طبق نظر و سلیقه و سبکی که مد نظر خودم هست نکاتی رو بیان میکنم . اگر رفقا هم نکته ای مد نظرشون بود بفرمایند که استفاده کنیم .
خوب همونطوری که گفته شد وقتی دون ماده کتان باشه از وقتی که جوجه ها از تخم بیرون بیان طبق اونچه که در ارسال قبلی گفته شد عمل میکنیم برای تغذیه فقط یه مورد بود که فراموش شد اونم اینکه هفته ای دو سه بار مولتی ویتامین هم باید بدیم به نظرم همین ویتامین های ساده مطمئن تره (ویتالین -ویتامنت -ویتالیت) هر بار از یکی استفاده بشه . چون ویتامین های قوی مثل نکتون یا استیمول خودش ممکنه همون کاری که شاهدونه یا معجون انجام میدن رو بکنن و پرنده بیش از حد نیاز مواد خوراکی وارد بدنش بشه و همین امر سبب بشه جوجه های ما چاق بشن بویژه که خوراک اصلی ماده ما برای تامین پروتئین بدن جوجه ها غذای تخم مرغی یا میل ورم هست که خودشون به اندازه کافی و لازم قوی و مناسب هستن برای رشد جوجه ها....
وقتی جوجه ها بیان رو نی تا زمانی که با مادرشون تو یه قفس هستن دونشون کتان هست که به مرور از مادر دون خوردن رو یاد میگیرن (البته جوجه های تازه روی نی اومده توانایی خوردن کتان رو ندارن و به همین خاطر بهتره تو یه جادونی مجزا براشون مخلوطی از دونهایی که خوردنش برای جوجه ها خیلی راحت تره در اختیارشون بذاریم مثل تخم کاهو و نیجر و برای اینکه ماده ما لک نخوره بهتره نیجرش خیلی خیلی کم باشه به نسبت تخم کاهو). حالا اگر جوجه ها ماده باشن که دیگه نیازی به تغییر دونشون نیست و از زمانی که از مادر سوا و کاملا مستقل میشن برای رنگ آوردن میشه در کنار کتان براشون کافشه بذاریم که هم رنگ بیارن و هم بدن پر کنن وقتی کامل رنگ آوردن و صاف کردن تک دون میشن به کتان و هفته ای یکی دوبار ویتامین تا دوماه قبل از جفت که باید هفته ای یکبار بهشون غذای تخم مرغی بدیم که هم بدن پر کنن و مست بشن و هم به خوردن غذای تخم مرغی عادت کنن برای بزرگ کردن جوجه هر وعده یک انگشتی همراه کاهو یا هویج ... البته تخم بلدرچین و میل ورم هم خیلی مناسب هست بخصوص برای پرنده هایی که از غذای تخم مرغی خوب استقبال نمیکنن میتونیم از میل ورم استفاده کنیم . فقط برای رنگ آوردن بهتره نیجر ندیم به جوجه ماده ها چون وقتی دونشون کتان هست اگر درکنارش نیجر هم بذاریم ممکنه پرنده بد عادت بشه چون خوردن نیجر راحته و برای پرنده لذیذ هست ممکنه فقط نیجر رو بخوره و عادت کنه به خوردن دون نرم تر و لذیذ تر و اونوقت به کتان بی میل میشه و اگر نیجر رو از جلوش برداریم دیگه به کتان رغبت نشون نمیده و همین امر سبب میشه بدن خالی کنه یا سینه تیغ کنه و شاهدونه هم همینطوره برای ماده ها اگر در کنار کتان شاهدونه هم بدیم بازم پرنده ممکنه به خوردن غذای لذیذ تر که شاهدونه هست عادت کنه و نسبت به کتان بی رغبت میشه و بازم اگر شاهدونه رو برداریم ممکنه پرنده بدن خالی کنه  . پس فقط باید بهش کتان و کافیشه داده بشه برای رنگ آوردن وقتی کاملا لخت شد و رنگ آورد اونوقت تک دون میشه به کتان خالی و در کنارش هفته ای یکی دوبار ویتامین میدیم و صد البته جوجه ماده ها باید داخل خونه و فضای بسته باشن و دقیقا مثل قناری باید باشه دمای محل نگهداری که پس نرن و ضعیف و مریض نشن یعنی دما بالای 20 باشه در معرض جریان هوا و سوز و سرما هم نباشن و همیشه ماسه وصدف استریل و کف دریا داشته باشن  . اگرم تکی نگهداری بشن بهتره هم رامتر میشن و هم مست تر و بیشتر برای جفت خوردن بی قراری میکنن ...
ممکنه دوستان این موضوع رو مطرح کنن که ماده وقتی دونش کتان و کافشیه باشه برای رنگ آوردن پرنده با خوردن کافیشه ممکنه بازم به کتان بی رغبت بشه و بدن خالی کنه ..... عرض میشه که پرنده وقتی دوتا دون جلوش بصورت مخلوط بذاری به اونی بیشتر رغبت داره که خوردنش راحت تره و پوستش نرمتر و ضعیفتره و خوش خوراکتر هست . یعنی اگر برای جوجه ماده ها مخلوط کتان و کافیشه به نسبت دو به یک بذاریم در این صورت پرنده خیلی بیشتر کتان میخوره در طول روز البته ممکنه چندتا دونه هم کافیشه بخوره و چون خوردن کافشه سخته براش چندتا دونه که بخوره خسته میشه و همین امر دوتا حسن داره اول اینکه باعث میشه زیادی نخوره که چاق بشه به خلاف نیجر و شاهدونه و دوم اینکه باعث میشه نسبت به دونی که خوردنش راحت تره رغبت بیشتری نشون بده و بهش عادت کنه که کتان هست . وقتی هم کامل لخت شد و رنگ آورد کلا کافشه حذف میشه تک دون میشه به کتان و هفته ای یکی دوبار ویتامین . 

اما برای جوجه نرها (البته جوجه نرهایی که متولد قفس هستن و با روشی که بیان شد بزرگ شدن) وقتی سوا شدن باید مخلوط کتان و شاهدونه ریز بذاریم به نسبت مساوی و پرنده تک بشه تو قفس سهره ای و کافیه پرنده ده تا دونه شاهدونه بخوره چون لذیذ هست بیشتر به شاهدونه رغبت نشون میده . میتونیم چند روز اول با انگشتی دقیقا روی نیش براش شاهدونه هم بذاریم که با دون بازی کنه و زودتر شاهدونه خوار بشه و فقط همین آخور اول که براش مخلوط کتان و شاهدونه بذاریم کافیه بعدش بهتره براش شاهدونه و کافیشه و نیجر بذاریم (البته شاهدونه و کافیشه برای جوجه ای هست که میخوایم بیرون تو هوای آزاد بذاریمش) . شاهدونه و کافشه موردی نداره اگر بصورت مخلوط باشه ولی نیجر رو باید با انگشتی و کنترل شده بدیم که خدای نکرده پرنده خراب نشه چون وقتی برای پرنده مخلوط شاهدونه و کافیشه بذاریم پرنده بیشتر شاهدونه رو میخوره و خیلی کم کافیشه میخوره ولی نیجر چون خوش خوارکتر از شاهدونه و کافیشه هست ممکنه اگر بصورت دایم براش بذاریم پرنده فقط نیجر رو بخوره و عادت کنه به خوردن نیجر و خوب شاهدونه رو نخوره و بد غذا یا ضعیف بشه . در حقیقت باید گفت اینجا سه حالت وجود داره :

1- وقتی که بخوایم جوجه ما بصورت طبیعی با آفتاب و آب بازی و تغذیه مناسب لک رنگ بیاره و بخوایم برای همیشه پرنده رو بیرون و تو فضای باز و هوای آزاد نگهداری کنیم (البته با رعایت شرایطش یعنی جاش بادگیر باشه - آفتاب گیر نباشه و امن باشه از خطراتی که پرنده رو تهدید میکنه) : که در این صورت دونش باید مخلوط شاهدونه و کافیشه باشه به نسبت دو به یک و هفته ای دو وعده دو روز در میون براش یک انگشتی پر نیجر بذاریم به مدت 5 تا 6 هفته فقط تا کاملا لخت بشه . بعدش تک دون میشه به شاهدونه ریز تا کامل صاف کنه و از آذر ماه مقداری کافیشه 20 تا 30 تا دونه به هر آخور اضافه میشه که پرنده تو سوز و سرمای زمستون کم نیاره . 

2- وقتی که بخوایم جوجه ما بصورت طبیعی با آفتاب و آب بازی و تغذیه مناسب لک و جای گرم رنگ بیاره و بخوایم برای همیشه پرنده رو داخل خونه و فضای بسته نگهداری کنیم (البته بازم با رعایت شرایطش یعنی جای روشن و در واقع بدون کولر و بخاری) : که در این صورت دونش بهتره شاهدونه باشه و هفته ای دو وعده دو روز در میون براش نصف انگشتی نیجر بذاریم به مدت 5 تا 6 هفته فقط تا کاملا لخت بشه و رنگ بیاره . بعدش تک دون میشه به شاهدونه ریز و مولتی ویتامین فقط تا کاملا صاف کنه و بالا بیاد و باهمین روش(یعنی تک دون شدن به شاهدونه ریز و ویتامین) مستش میکنیم و چون پرنده داخل فضای بسته نگهداری میشه باید از دادن دونهای چرب و گرم دیگه و معجون یا غذای تخم مرغی پرهیز کرد چون پرنده چربی میگیره و خراب میشه مگر اینکه کامل کتان خورش کنیم که خیلی توصیه نمیشه برای نرها . 

3- وقتی که بخوایم جوجه ما با لک مصنوعی و اجباری به صورت پیچوندن رنگ بیاره و بخوایم برای همیشه داخل خونه و فضای بسته نگهداری بشه (جای روشن و بدون کولر و بخاری) : در این صورت هم باید تک دونش کنیم به شاهدونه ریز و بپیچیمش و اگر خوب و کامل بپیچیمش خیلی نیازی هم به دون گرم نیست برای لک خوردن و رنگ اوردن ولی موردی هم نداره اگر چند وعده بهش با انگشتی نیجر بدیم که لکش کاملتر انجام بشه هفته ای یک یا دو وعده و هر وعده نصف انگشتی نیجر و فقط برای دو سه هفته اول کافیه . البته لزومی هم نداره اگر خوب و کامل پیچیده بشه با شاهدونه خالی هم کامل لخت میشه و رنگ میاره و در زمان صاف کردن هفته ای دو تا سه بار ویتامین باید داده بشه ...... وقتی هم کامل صاف شد باید از دادن دونهای گرم و خوراکیهای چرب پرهیز بشه مثل نیجر یا معجون و غذای تخم مرغی علتش هم قبلا گفتم چون داخل خونه هست با همون شاهدونه خالی و هفته ای یکبار ویتامین هم در حد 50 درصد چربی میگیره چه برسه به اینکه بخوایم تقویتی های دیگه هم بهش بدیم ... 

البته یه حالت چهارمی هم هست اینکه داخل خونه و فضای بسته بپیچیمش و رنگ بیاره و بعد بخوایم برای اول پاییز بذاریمش بیرون تو هوای آزاد که به نظرم کار اشتباهی هست و پرنده چون داخل خونه و زیر پارچه لک خورده نمیتونه پاییز و زمستون دوام بیاره و احتمال مرگ یا مریض شدنش خیلی بالاست و اصلا توصیه نمیشه .

درمورد نکته ای هم که آقای پوریان فرمودن که  فرض بگیریم که ماده کتون خور هست آیا وقتی جوجه سهره یا سهره قناری تو یه ماهگی که باید جدا بشه مگه نباید شاهدونه خور بشه آیا به مشکل گوارشی بر نمیخوره ؟ خدمت شما عرض میشه که اگر پرنده از کتان به شاهدونه تغییر دون بده مشکل گوارشی بوجود نمیاد بلکه عکسش سبب مشکل گوارشی میشه یعنی پرنده ای که عادت داره به شاهدونه بخوایم کتان خورش کنیم معمولا خوب استقبال نمیکنه از کتان و اگر به جبر متوسل بشیم یا بدن خالی میکنه و پس میره یا مشکلات گوارشی ایجاد میکنه . فقط وقتی پرنده ما کتان خور هست بخوایم کلا شاهدونه خوارش کنیم ممکنه به شدت چربی بیاره که اغلب برای پرنده کهنه یا پرنده ای که خیلی وقته کتان خور هست این مورد پیش میاد ولی برای جوجه سهره که هنوز شرطی نشده به دونی و سیستم بدنیش با خوراک خاصی سازگار نشده به هیچ وجه جای نگرانی وجود نداره اونم جوجه قفسی که خیلی طبیعتش اهلی و آروم هست حالا بازم اگر جوجه وحشی باشه ممکنه چون خوی وحشی دارن کمی اذیت کنن ولی برای جوجه قفسی جای نگرانی نیست . روش شاهدونه خوار کردنش هم که عرض شد  ...
من تا این لحضه در باره تغذیه و نگهداری به این مطالب رسیدم ...
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۹/۱۲، ۰۲:۰۷ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۱۱، ۱۱:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #17
سلام با تشکر از مهدی جان و نظرات و تجربیات خوبشون اگه به آلبوم عکس و جوجه سهره های قفسی که دو سه سال پیش گرفتم دقت کنید دونه تو قفس دقت کنید کتون و مخلوط قناری بود باید بگم از غذای تخم مرغی هم استفاده کردم ولی جوجه ها وقتی بزرگ شدن و رنگ اومدن هم کوچک جثه و ضعیف بودن هم در خوندن و من رو کامل پشیمون کرد من به شخصه هیچوقت شاهدونه رو از غذای سهره حذف نمیکنم با تشکر
۱۳۹۵/۱۱/۱۲، ۱۲:۴۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #18
سلام علیرضا جان من دقیق متوجه نشدم منظورتون اینه از غذای ماده شاهدونه رو حذف نمیکنید ؟ برای جوجه گیری ؟ 
درضم خیلی دنبال عکسها گشتم پیدا نکردم اگر براتون مقدوره لینکش رو بذارید یا آدرس دقیقش رو بفرمایید . 

البته اگر منظورتون این باشه اینم حرف درستیه ولی به نظر من اگر ماده خوب تغذیه بشه با غذای تخم مرغی و کاهو و هویج و میل ورم و بسکویت مادر و سیب شاید نتیجه بهتر بشه . دونش هم همون کتان خالی و ماسه وصدف و کف دریا  
چندتا علت دیگه هم میتونه داشته باشه یکی اینکه بعضی ماده ها کلا خوب جوجه بزرگ نمیکنن ولی بعضی خیلی عالی جوجه بزرگ میکنن که به ذاتشون مربوط میشه و در قناری هم همینطوره ....... نکته بعدی اینکه مخلوط های قناری بعضی وقتها مرغوب نیستن و اکثرشون تخم کاهو و دونهای سرد هستن که هم ماده رو پوک میکنه و هم گوشت تن جوجه ها رو آب میکنه و در واقع حکم هله هوله خوردن رو داره برای ماده و این هم میتونه دخیل باشه ..... مطلب بعدی نور دهی طبیعی و تامین ویتامینهای بدن ماده و جوجه ها هست ..... و همینطور اگر ماده سال اولش باشه که جوجه میده یا نطفه نر ضعیف باشه هم میتونه درش دخیل باشه .......و همینطور اگر ماده دوماه قبل جفت خوب تقویت بشه با غذای تخم مرغی و ویتامین که هم کامل پر بشه و هم فول مست بشه بعد تن کنیم اینم خیلی مهم هست ....... و اگر تجربه نخست ما باشه ممکنه خیلی راضی کننده نباشه چون واقعا کار بزرگ و پر دردسری هست و نکته زیاد داره ......
در هر صورت من این روش رو بیشتر قبول دارم از این جهت که ریسکش خیلی کمتر هست و الا منکر فرمایش شما هم نیستم . البته اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم . 
۱۳۹۵/۱۱/۱۲، ۰۲:۱۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #19
سلام
آقا عليرضا يكي ار بچه هاي همين سايت به اسم آقاي خليلي امسال جوجه سهره گرفت .با غذاي تخم مرغي و دادن يونجه عجب جوجه هايي بزرگ كرده .خدا شاهده از ماده هاي كهنه بيابون درشت تر هستن.ماده هاش كه حرف ندارن .چندتا ماده دورگ گرفته محشر هستن. همين معجون خودش باعث ميشه كه جوجه ها كمبود تغذيه نداشته باشن. ولي در مورد جوجه به طور كلي خودم چندسال امتحان كردم مخلوط شاهدانه خندان ، كتان ،نيجر وكافشه باعث ميشه كه جوجه ها استخوان بتركونن و درشت بشن . فقط وقتي كه پرهاي جديد شروع به رشد كردن نيجر وكافشه كمتر ميشه ولي قطع نميشه تا زمان صاف شدن گل صورت . واقعا تعريفي ميشن. كمي چربي ميارن اما بعد از لك آب ميشه مخصوصا اونهايي كه تو سرما هستن. براي جوجه اصلا تخم كاهو استفاده نمي كنم . 
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۱/۱۲، ۰۸:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #20
سلام محمد مهدی جان صحبت های شما رو کاملا قبول دارم و درست هستند.مهدی عزیز داداش من منظورم اینه برای سهره چه اونی که بیرون هست چه داخل چه پایه جفت و رو جوجه و چه در حال آماده شدن هیچ وقت شاهدونه رو از دونشون حذف نمیکنم البته در دادن دون های خنک کمی محتاط عمل میکنم.بعضی از سهره های حقیر به غذای تخم مرغی روی خوش نشون نمیدن و بخاطر همین باید به فکر جایگزین باشم   البته همونطور که میدونیم اینا نظرات شخصی هست و صددرصد درست نیست آقا مهدی من از نظرات شما نکات تازه و جدید زیاد یاد میگیرم   خیلی ممنون
۱۳۹۵/۱۱/۱۲، ۰۴:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان