زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۰۷:۴۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

مقاله جامع تغذیه مرغ عشق

**
پژوهشگر انجمن

لیسانس
اعتبار: 23
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 1106
878 سپاس گرفته‌شده در 267 ارسال
ارسال: #1
مقاله جامع تغذیه مرغ عشق
                                                                     بنام خدا

با سلام .مقاله ای که پیشروی شماست در مورد تغذیه و خوراک انواع مرغ عشق وخانواده آنها میباشد .
امیدوارم توانسته باشم کمکی برای نگهداری هر چه بهتر این جاندار زیبا به شما عزیزان کرده باشم.

پیشگفتار:

تغذیه :وقتی این کلمه به گوش ما میخوره حتما میتونیم تشخیص بدیم که ما و تمام موجودات هستی برای زندگی و زنده ماندن نیاز هایی داریم که با تغذیه درست و اصولی بر طرف خواهد شد.
اما تغذیه انواع مختلف داره که به چند نوعش در ادامه اشاره خواهیم کرد.

1:خوراک اصلی
2:خوراک فرعی

1:خوراک اصلی :یا همون بیس اصلی کار که در هر موجودی تفاوت هایی داره .این تفاوت از کجا نشآت میگیره ؟!
از نیاز هایی که بدن موجودات بطور همیشگی بدان وابسطه است.
2:خوراک فرعی:که باز هم این در موجودات تفاوتهایی دارد و اما تفاوت آن با خوراک اصلی در چیست؟!
در نیاز هایی است که بدن هر جانداری به طور قطع بدان وابسطه نیست و میتوانند آن را از سایر خوراک ها تامین کند.

پرندگان موجوداتی هستند که در یک نگاه به دو دسته دانه خوار و گوشت خوار تقسیم میشوند.
دسته دانه خوار نیاز های جسمی خود را از دانه هایی که میخورند تامین میکنند.
دسته گوشت خوار نیاز های جسمی خود با شکار و خوردن گوشت سایر جانداران تامین میکنند.

و اما موضوعی که ما در این مقاله روی آن تمرکز میکنیم تغذیه صحیح و کاربردی پرنده ای زیبا به نام مرغ عشق میباشد.

بطور کل مرغ عشق ها از دسته پرندگانی هستند که دانه خوارند و هر آنچه بدنشان نیاز دارد توسط بذر ها و دانه های موجودتامین میکنند.
مرغ عشق هایی که در طبیعت و معمولادر استرالیا زندگی میکنند خوارکی بسیار متفاوت از مرغ عشق هایی که در قفس و اسارت زندگی میکنند دارند.اما بطور کل هر دو نوع باید نیاز های بدنی خود رو تامین کنند.

خوراک اصلی:

ارزن:

مرغ عشق هایی که در خانه های ما هست دارای عادت هایی غذایی هستند که باید آن ها رو رعایت کرد.
دان اصلی این حیوان ارزن (درشت) میباشد که این دان باید بطور همیشگی در اختیار پرنده قرار بگیرد.
 ارزن
 شامل 15 درصد پروتئین
، مقادیر بالای فیبر
، ویتامین های
 b کمپلکس (نیاسین
، فولاسین و ریبوفلاویین
)، مواد مغذی آهن
،منیزیم
، فسفر
، منگنز
، پتاسیم
، کلسیم 
و روی
، آمینواسید
های ضروری متیونین، لسیتین
 و ویتامینa
 و غنی از
فیتوکمیکال هایی مثل اسید
 فیتیک می باشد. ارزن 
حداقل آلرژی
 زایی و بیشترین
 هضم را دارا است. ارزن
 یک ماده بدون گلوتن
 است که می توان آن را برای بیماران سلیاکی مورد استفاده قرار داد. ارزن از
 نظر کلسیم
 غنی بوده و به تحکیم استخوان ها کمک میکند. همچنین به خاطر آهن
 موجود در ارزن
 در کم خونی
 می تواند مفید واقع شود .
ارزش غذایی که در ارزن ذکر شد مهمترین فاکتور ها را برای تامین نیاز های بدن مرغ عشق داراست.
تخم کتان:

اما همانطور که میدانید هیچ گاه یک دانه نمیتواند همه ی نیاز های موجود را برطرف کند بنابراین ما نیاز به دانه دیگری به نام تخم کتان داریم.
تخم کتان هم دارای مقادیر فراوانی از املاح و ویتامین های ضروری و بلاخص پروتئین دارد که مهمترین نقطه عطف در تحرک پرندگان و زاد و ولد را همین چربی مفید کتان دارد.
که میزان آن در غذای اصلی یعنی ارزن 1 به 4 میباشد یعنی هر یک کیلو ارزن در یک چهارم تخم کتان مخلوط شود و در اختیار پرنده گذاشت شود.
پس غذایی که همیشه باید در قفس مرغ های عشق موجود باشد ارزن و کتان به میزانی که ذکر شد.باشد.

اما در کنار خوراک اصلی که برای مرغ عشق اشاره شد باید به خوراک های فرعی بپردازیم که اگر این خوراک ها مدت زیادی در دسترس نباشد حیوان دچار مشکلات متعددی خواهد شد.

خوراک فرعی :

تخم مرغ :

اولین مورد که از مهمترین مورد ها هم هست تخم مرغ آبپز میباشد که حیوانی مانند مرغ عشق نیاز فرارانی به این ماده سرشار غذایی دارد.تخم مرغ آبپز بهتر است هفته ای 2 بار در اختیار پرنده باشد.
برای استفاده از تخم مرغ باید کمی پوسته رویی آن را کند تا حیوان بتواند از سفیده و زرده تخم مرغ استفاده کند.
تخم مرغ بیش از یکروز در قفس نباشد که ضربات مهلکی به سلامتی حیوان وارد میکند.

مرکبات:
دومین مورد مرکبات و سبزیجاتی است که حاوی مقادیر فراوان ویتامین و املاح معدنی میباشند .که به اختصار و چگونگی مصرف اشاره خواهم کرد.بترتیب:
1:سبزیجات از قبیل جعفری ,اسفناج(منبع اصلی آهن),نعناع,گشنیز و شاهی وگاهی هم پونه که ویتامین ها ی بدن انواع جانداران را تامین میکنند باید هفته ای 4 بار بترتیب در اختیار پرنده قرار بگیرند.
2:مرکبات از قبیل انواع میوه ها شامل سیب ,هویج,هلو,پرتقال,شلغم,گلابی و موز که آن ها هم  ضروری هستندو باید در هفته 3 بار استفاده شوند .
نکاتی که در 2 مورد بالا اشاره شد باید بترتیب اجرا شود یعنی در هر هفته و در هر بار فقط یک مورد در اختیار پرنده قرار گیرد.مثلا در هفته اول شنبه سیب دوشنبه هویج و چهار شنبه پرتقال و در هفته بعد سبزیجات و در هفته آینده شنبه شلغم دوشنبه گلابی و چهار شنبه موز  و دومرتبه در هفته بعدش سبزیجات و بدین ترتیب برنامه یک ماهه شما شکل میگیرد.

اما نکته ای مهم که باید بدان اشاره شود خاصیت سردی و گرمی سبزی ها و میوه هاست که باید بطور جد بدان توجه نمود از دادن سردی یا گرمی زیاد به حیوان خود داری کنید تا دچار مشکلات وعوارض های ثانویه نشوید.
در استفاده از میوه جات زیاده روی نکنید چون استفاده بیش از حد آن ها باعث اسهال و یا یوبوست میشود.

دان های مکمل:

مورد دیگر دادن دان هایی مکمل است که از آنها میتوان به انواع بذز :کلم ,کاهو,کتان سیاه,کافیشه,گشنیز,خرفه و غیره اشاره کرد که این دان ها نیز دارای طبیعت های سرد و گرم میباشد و در استفاده از آنها باید به این مورد توجه کرد.
در هفته بهتر است یک مرتبه هفت تخم که از ترکیب اصولی دانه های نام برده در بالا استفاده شود .

مولتی ویتامین ها:

و اما مولتی ویتامین ها که از مکمل های مفید و ضروری میباشد و باید در برنامه غذایی مرغ عشق ها وجود داشته باشد.
در هفته یک بار از مولتی ویتامین ها استفاده شود.

سنگ کف دریا:

کلسیم مواد معدنی است که همه ی موجودات بدان وابسطه هستند و باید آن را تامین کنند.
برای مرغ عشق ها این مورد در سنگ های کف دریا بخوبی یافت میشود.
پس حتما یک سنگ کف دریا در قفس بطور مداوم باشد.

بلغور سنگ ریزه:

پرندگان دارای سنگدان و چینه دان هستند و برای حضم راحتر غذایی که میخورند به سنگ احتیاج دارند.
برای رفع این مرد هم از سنگ ریزه ها و مکمل هایی که در پرنده فروشیها وجود دارد میتوانید استفاده کنید .
در سایت هم عنوانی با بلغور سنگ ریزه باز شده که راه تهیه آسان سنگ ریزه را به شما عزیزان آموزش میدهد.
سنگ ریزه هم بطور مداوم در قفس باشد.

برنج کته:

و اما برنج .در هر 2 هفته یک بار بهتر است از برنج کته و بدون نمک برای مرغ عشق ها استفاده کنیم .
از نان سبوس دار خیس شده هم همینطور (الزومیت خاصی ندارد ولی بهتر استفاده شود)

جوانه ها:

و اما مهمترین بخش تغذیه مرغ عشق که معمولا توجهی به آن نمیشود تغذیه توسط جوانه ها میباشد.
جوانه ها منابع مهم کربوهیدرات ها فیبر و ویتامین ها و.. میباشند که حتما باید در جیره غذایی این حیوان قرار بگیرد .
انواع جوانه ها وجود دارد که اتفاقا آنها هم دارای طبیعت گرم یا سرد هستند و باید در استفاده از آنها دقت کرد.
در هفته 1 بار استفاده شود.

کاهو:

و کاهو مخصوصا این مورد رو در مرکبات و سبزیجات ذکر نکردم تا از اهمیت بالای آن مطلع شوید .
کاهو هم دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند که بهتر است هفته ای 2 بار مورد استفاده قرار بگیرد.
آبی که در کاهو وجود دارد در تابستان مانع از کم آبی بدن میشود.
ضمنا مرغ عشق ها ارادت خاصی به آن دارند

در آخرهم باید عرض کنم که بنده تمام تلاش خودم رو کردم تا مقاله پیشرو کامل و جامع باشد اگر نقصی بود به بزرگواری خودتون این حقیر رو ببخشید.
ضمننا تمامی مطالب این مقاله به دست خودم نوشته شده و هیچ منبعی ندارد.
با آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون شما عزیزان.

امضای hidrane کودکی دیدم ماه را بو میکرد
                      قفسی بی در دیدم که در آن روشنی پرپر میزد...
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۹/۰۳، ۱۰:۵۳ ق.ظ، توسط hidrane.)
۱۳۹۲/۰۹/۰۲، ۱۰:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #2
RE: مقاله جامع تغذیه مرغ عشق
والا ما یادمونه به مرغ عشقامون نون خشکه میدادیم با پوست تخم مرغ و علفا تو باغچه و پیچک و برگا درخت
یه ساله سه چهار نسل بعدشونو میدیدیم هر کی می اومد خونه چندتا سوغاتی بهش میدادم جوری بود که بس زیاد میشدن کسی نمیخرید پروازشون میدادیم بر میگشتن
تو گرما 50 درجه و سرما تو حیاط بودن 
به نظرم از گنجشک مقاومتشون بیشتره
۱۳۹۲/۰۹/۱۷، ۱۰:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، hamid@line
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #3
(۱۳۹۲/۰۹/۱۷، ۱۰:۴۴ ب.ظ)'اهواز قناری' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
والا ما یادمونه به مرغ عشقامون نون خشکه میدادیم با پوست تخم مرغ و علفا تو باغچه و پیچک و برگا درخت
یه ساله سه چهار نسل بعدشونو میدیدیم هر کی می اومد خونه چندتا سوغاتی بهش میدادم جوری بود که بس زیاد میشدن کسی نمیخرید پروازشون میدادیم بر میگشتن

سلام
من خودم ديدم مرغ عشق هايي كه تغذيه خوبي نداشتن از لون سوم به بعد جوجه هاشون را مي خوردند.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۰۸:۰۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hidrane ، محمد تقی کریمی ، hamid@line
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #4
(۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۰۸:۰۵ ق.ظ)'محمدمهدی بخشی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۲/۰۹/۱۷، ۱۰:۴۴ ب.ظ)'اهواز قناری' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام
من خودم ديدم مرغ عشق هايي كه تغذيه خوبي نداشتن از لون سوم به بعد جوجه هاشون را مي خوردند.

پرنده ها تو اجتماع با تغذیه به مراتب بدتر از یه جفت پرنده که بهشون رسیدگی زیادی میشه , تولید مثل میکنن شاید تو حس امنیت بیشتری دارن و روحیه بهتری 
منظرم در اجتماع این نیست که تو یه قفس باشن تو چند قفس باشن ولی حضور همو حس کنن
در مورد خوردن جوجه ها به نظرم اگه تغذیه بد باشه تخمی به وجود نمیاد و یا نطفه ای نداره
دلیل مهمش استرس و ترس و عصبی شدن و جو ناارام محیط و در مواردی هم نر بدذاته که میره سوار جوجه ها شه باعث میشه که ماده جوجه رو میخوره و حتی تو مرغ عشقام دیدم نرش رو کشت 

۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۰۸:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

لیسانس
ارسال: #5
با سلام و احترام خدمت دوست عزیز اهواز قناری ودیگر دوستان.
اینکه مرغ عشق همه چیز میخوره حتی علف تو باغچه و... دلیل بر مقاوم بودن بدن این حیون و سازگار پذیریش با محیط اطرافش هست .
اما تا کی؟!
مرغ عشق ها هم مانند سایر پرندگان نیاز هایی دارند که هر طور شده باید برآورده شود پس قطعا برنامه غذایی باید تدارک دید تا کمبود ها را جبران کند. کبوتر چاهی هم در بیرون ودر طبیعت تقریبا همه چیز میخورد و بندرت گندم و ... گیرش میاد اما همین کبوتر های خانگی رو شما گندم نده در میان مدت ببین چه اتفاقی براش میوفته .
در مورد صحبت جناب بخشی هم باید بگم دقیقا همینطور هست .مرغ عشق هایی که کمبود مواد غذایی داشته باشند به همنوع خواری میوفتند .و رفتار هایی کاملا غیر عادی و غیر منتظره ازشون رخ میده .مخصوصا نژاد های سنگین ازقبیل فری و فیشر و آبیسینیان و صورت قرمز و ... .یه تجربه جالب از مرغ عشق ها هست که شاید برای شما هم جالب باشه واونم اینکه برای گوشت خوار کردن مرغ عشق هاتون همین تغذیه ناصحیح رو ادامه بدید و کم کم گوشت پخته شده مرغ رو در اختیار مرغ عشق تون قرار بدید و ببینید که چگونه گوشت مرغ رو میخوره .!!! البته بعد یه مدت فاتحه...
۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۱۱:۲۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #6
کی گفته علف تو باغچه و گیاها دیگه که ما نمیخوریم ویتامین و مواد معدنی نداره؟
کی گفته نون که ما میخوریم ارزش غذاییش از ارزن پایینتره؟
نون مصرفی ما شامل ارد گندم , ارد جو , ارد ذرت,  کاه, و علوفه خشک, سبوس , و هر چیز سفید شبیه آردی داخلش هست که این خودش انواع مواد مورد نیاز بدن پرنده رو تامین میکنه 
غذا اصلی مرغ عشق ارزنه
شما وقتی پرنده ای میخرید ملزم هستید به بهترین شکل از اون مراقبت کنید باید به جا دید یه سرگرمی ,  به عنوان یه موجود زنده که نیاز های داره مراقبت میخواد علاقه میخواد محیط مناسب میخواد و آرامش ,  بیمار میشه , سر و صداش صبح بیدارت میکنه و عواقب نگهداریش رو با جون و دل بپذیرید و بهش رسیدگی کنین چون خودت خواستی مجبورت نکردن
منظورم از نوشتن مطلب قبلی این بود که این موجود واقعا مقاومه و به یک صدم وقت برای پرورش قناری نیاز نداره روش حساس نباشید
۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۱۲:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

لیسانس
ارسال: #7
(۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۱۲:۰۵ ب.ظ)'اهواز قناری' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نون مصرفی ما شامل ارد گندم , ارد جو , ارد ذرت,  کاه, و علوفه خشک, سبوس , و هر چیز سفید شبیه آردی داخلش هست که این خودش انواع مواد مورد نیاز بدن پرنده رو تامین میکنه 
غذا اصلی مرغ عشق ارزنه
شما وقتی پرنده ای میخرید ملزم هستید به بهترین شکل از اون مراقبت کنید باید به جا دید یه سرگرمی ,  به عنوان یه موجود زنده که نیاز های داره مراقبت میخواد علاقه میخواد محیط مناسب میخواد و آرامش ,  بیمار میشه , سر و صداش صبح بیدارت میکنه و عواقب نگهداریش رو با جون و دل بپذیرید و بهش رسیدگی کنین چون خودت خواستی مجبورت نکردن
منظورم از نوشتن مطلب قبلی این بود که این موجود واقعا مقاومه و به یک صدم وقت برای پرورش قناری نیاز نداره روش حساس نباشید

دوست گرامی تمام حرفایی رو که شما میزنید بنده هم در مقاله بالا خدمتتون عرض کردم .شما سبزیجات و جوانه نده بجاش علف و ... بده .شما تخم مرغ و دان های مکمل و ... نده جاش نون بده .!!!
آخه عزیز من این چه حرفیه که شما میزنید !!! اینکه حیون شما مقاوم هست و صبور دلیل نیمشه شما هر چی دم دستت میاد بریزی جلوش یه کم احساس مسئولیت و وظیفه در قبال هر موجودی خوبه.
اگه منظور شما اینکه فقط یه جفت از این حیوون رو بخرید و بذارید تو خونه به حال خودشون بله زنده میمونند ولی دیگه خبری از عشق و انصاف بین شما و اون حیوون نیست.درسته که این حیوون مقاوم ولی دلیل بر بیتفاوتی ما هم نباید باشه .اکر اینطور بود چه دلیلی داشت که اصلا این موجود رو وارد خونه هامون کنیم یا اصلا چه دلیلی داشت من این همه وقت بذارم و مقاله هایی در مورد رفتار ,تولید مثل و... رو مطرح کنم .
راستی اگر حیوون شما خوش سو بوده و اذیتتون نکرده دلیل بر این نمیشه همه حیوون ها اینطور باشن.مرغ عشق ها بسیار پیچیده اند و رفتار های بسیار متفاوتی از هم دارند.

امضای hidrane کودکی دیدم ماه را بو میکرد
                      قفسی بی در دیدم که در آن روشنی پرپر میزد...
۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۰۱:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #8
(۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۰۱:۴۳ ب.ظ)'hidrane' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۱۲:۰۵ ب.ظ)'اهواز قناری' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
غذا اصلی مرغ عشق ارزنه

دوست گرامی تمام حرفایی رو که شما میزنید بنده هم در مقاله بالا خدمتتون عرض کردم .شما سبزیجات و جوانه نده بجاش علف و ... بده .شما تخم مرغ و دان های مکمل و ... نده جاش نون بده .!!!
آخه عزیز من این چه حرفیه که شما میزنید !!! اینکه حیون شما مقاوم هست و صبور دلیل نیمشه شما هر چی دم دستت میاد بریزی جلوش یه کم احساس مسئولیت و وظیفه در قبال هر موجودی خوبه.
اگه منظور شما اینکه فقط یه جفت از این حیوون رو بخرید و بذارید تو خونه به حال خودشون بله زنده میمونند ولی دیگه خبری از عشق و انصاف بین شما و اون حیوون نیست.درسته که این حیوون مقاوم ولی دلیل بر بیتفاوتی ما هم نباید باشه .اکر اینطور بود چه دلیلی داشت که اصلا این موجود رو وارد خونه هامون کنیم یا اصلا چه دلیلی داشت من این همه وقت بذارم و مقاله هایی در مورد رفتار ,تولید مثل و... رو مطرح کنم .
راستی اگر حیوون شما خوش سو بوده و اذیتتون نکرده دلیل بر این نمیشه همه حیوون ها اینطور باشن.مرغ عشق ها بسیار پیچیده اند و رفتار های بسیار متفاوتی از هم دارند.

گوبا شما دیر اومدی زود میخوای بری 
تا حالا چندتا مرغ عشق داشتی؟
نمیگم اندازه موها سرت ولی اندازه موها ابروت مرغ عشق داشتم با این موجود بزرگ شدم سال های سال وبلاگم تو گوگل اولین وبلاگ بود 
شما زحمت کشیدی مقاله نوشتی که چیز جدیدی داخلش تشریح نشده بعد انقد توپت پره و منت گذاشتیه که انگار ما تو جهل کامل بودیم و تو نجاتمون دادی
۱۳۹۲/۰۹/۱۸، ۰۴:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 12
7 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #9
سلام
دوستان من راهنمایی کنید نمیدونم کارم اشتباه بوده یا نه!
من به پرنده هام دوستان تو ابشون مولتی ویتامین 8 قطره (نوازاد) - نصف بند انگشت ویتامین  c جوشان(انسان) - نصف بند انگشت هم کلسیم جوشان (انسان) تو مخزن ابشون میریختم میذاشتم داخل قفس به مدت 1 روز بعدش ظرف اب با ی قطره ریکا حسابی تمیز میکردم با اب تمیز میکردم ظرف پر اب تازه میکردم میذاشتم داخل قفس این کار بعضی وقتا هفته ای یک بار یا دوهفته ای ی بار انجام میدادم حالا ی ماه این کار انجام ندادم
به نظرتون تکرارش کنم؟؟یا نه کار مفیدی نیس
داخل قفس به جا سنگ دریا اخه گرون به جاش لا سیم قفس گج ساختمون گذاشتم :(
پرنده هام جوانه گندم نمیخورن به تخم مرغ اپز میل ندارن
هر دو روز یک بار هم میوه (هویچ - کاهو - سب درختی)گذاشتم البته نه همه باهم یکیشون رو
شویید هم خیلی دوس دارن :)
نمیدونم کارم اشتباه بوده یا نه پرنده نرم حسابی تو قفس میخونه بالا پایین میپره ولی ماده ام رو چوب میشنه دمش همش تکون میده یک ماه هست که این مشکل داره نمیدونم چکارش کنم
راستی از موقعه ای هم که هوا سرد شده حمامشون نکردم خودم با اسپره ابپاش اب میزدم بهشون ولی الان میترسم سرما بخورن :/
ی چیز دیگه پرنده ماده خیلی کاعذ کف خفس میکنه ولی حس میکنم میخوره همین موضوع به نظرم باعث کسل بودنش ؟؟
۱۳۹۲/۱۰/۲۵، ۰۱:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #10
سلام
حتما از كف دريا استفاده كن.
ميوه وسبزيجاتي كه ميدي خوبه.
فقط مولتي ويتامين بده چون خودش ويتامين c داره.يه مولتي ويتامين مخصوص پرندگان بگير كه كامل باشه.
من تا رنگ فضله وحالت مادت را نبينم نمي تونم بگم مشكلي داره يانه. اگر غذا خوب مي خوره واسهال نداشته باشه ورنگ فضله هم طبيعي باشه مشكلي نداره.
گچ خوب نيست شايد مادتون يبوست گرفته.دقت كن ببين يبوست داره يا اسهال كه دمش را تكون ميده.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۱۰/۲۵، ۰۱:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان