زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۱۱:۰۵ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نتایج یک پژوهش کوچولو توسط خودم: نور در رنگ پذیری جوجه فنچ ها نقش بسزایی دارد!

*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 12
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 1977
700 سپاس گرفته‌شده در 195 ارسال
ارسال: #1
نتایج یک پژوهش کوچولو توسط خودم: نور در رنگ پذیری جوجه فنچ ها نقش بسزایی دارد!
دوستان من یک پژوهش کوچولو انجام دادم در مورد فنچ ها. خواستم ببینم نور و دما و گرما چقدر در جوجه فنچ ها تاثیر داره؟

یک جفت فنچ مولد رو انتخاب کردم و اواخر بهمن سال 90 جفتشون انداختم. هر اتفاقی که مشاهده می کردم رو نوشتم.

سری اول:
24 بهمن تخم ها تو لونه مشاهده شدن. (4 تا تخم). 5 اسفند همه 4 تا تخم هچ شدن . و بالاخره 22 اسفند همه جوجه ها لونه رو ترک کردن. اواخر فروردین بود که جوجه ها رنگی شدن (البته میدونید که تدریجی رنگی میشن) منظور من اینه که گوشواره و خال های زیر بال و سینشون رنگی شدن.
جوجه های این سری با نور مصنوعی لامپ رشد کردن. و محیط نگهداریشون گرم متمایل به سرد بود.

سری دوم:
نهم فروردین فنچ ماده دوباره 4 تا تخم گذاشت. تخم ها در نوزدهم فروردین هچ شدند (فقط دو تا از تخم ها و دو تا تخم دیگه گرچه جنین داشتن ولی فاسد شده بودن). این دوتا جوجه چهارم اردیبهشت لونه رو ترک کردن و اواخر اردیبهشت کاملا رنگی شده بودن.
جوجه های این سری رو یه جایی گذاشتم که نور خورشید (غیرمستقیم) خیلی زیاده و پشت پنجره هستن و دمای محیط گرمه.

سری سوم:
در سری سوم همین جفت مابین پانزدهم تا بیستم اردیبهشت 5 تا تخم گذاشتن. همه تخم ها نطفه داشتن اما فنچ ماده دو تا از تخم ها رو اوایل از لونه انداخت بیرون. من تخم ها رو برداشتم و دیدم نطفه دارن گذاشتم داخل لونه اما فنچ ماده دوباره اون دوتا رو انداخت بیرون. یکی از تخم ها رو هم چهار روز مانده به هچ شدن از لونه انداخت بیرون. من برداشتم گذاشتم تو لونه اما اون باز هم اون تخم رو انداخت بیرون. در نهایت دوم خرداد تنها یکی از تخم ها باز شدن. جوجه این سری تا پنج روز دیگه لونه رو ترک خواهد کرد.

در هر سه سری:

دمای محیط قفس: یکسان
نور محیط قفس: یکسان
نوع تغذیه: یکسان

بود.

نور محل نگهداری جوجه ها:

سری اول: با نور لامپ (نور نسبتا کم) - نور مصنوعی از اوایل صبح تا حدود ساعت 11 شب
سری دوم: نور طبیعی خورشید اما نه بصورت مستقیم - روشن شدن تدریجی هوا با طلوع و غروب خورشید بدون دخالت عوامل خارجی
سری سوم: هنوز جوجه لونه رو ترک نکره. در شرایط سری دوم قرار خواهد گرفت

دمای محیط نگهداری جوجه ها:

سری اول: گرمی هوا توسط بخاری
سری دوم: گرمی هوا با نور غیرمستقیم خورشید
سری سوم: با گرمی هوا با نور غیرمستقیم خورشید خواهد بود.

با توجه به داده های بالا:

در سری اول:
مدت هچ شدن تخم ها: 11 روز - ترک لانه: 17 روز - مدت رنگی شدن: تقریبا چهل روز
در سری دوم:
مدت هچ شدن تخم ها: 10 روز - ترک لانه 16 روز - مدت رنگی شدن: کمتر از یکماه
در سری سوم:
مدت هچ شدن تخم: 12 روز - مدت ترک لانه تقریبا 16 روز (با پیش بینی)

نتیجه:

درمورد دمای محیط قفس نگام خوابیدن روی تخم:
نتیجه ای که میشه گرفت اینه که دمای محیط قفس هنگام خوابیدن ماده روی تخم ها تاثیر دارد.
سری اول بخاری هوا را گرم نگه داشته بود. در این شرایط دمایی تخم ها در عرض 11 روز هچ شدند.
سری دوم بخاری نبود و هوا بهاری بود و گرم. در این شرایط دمایی تخم ها در عرض 10 روز هچ شدند.
سری سوم فصل بارندگی بود تو این مدت هوا افت دمایی داره و هوا کمی سرد میشه (از اوایل اردیبهشت تا اوایل خرداد) و در این شرایط دمایی تخم ها 12 روز دیگر هچ شدند.

پس میبینیم که رابطه مستقیمی بین دمای محیط قفس در زمان خوابیدن روی تخم ها و هچ شدن تخم ها وجود داره. هرچه دما زیاد باشه تخم ها زودتر هچ میشن.

درمورد دمای محل گهداری جوجه ها:
جوجه های سری اول در دمای نسبتا پایین به جوجه های سری دوم و با نور مصنوعی رشد کردن. و رنگی شدن که نشانه بلوغ پرنده است بیش از 40 روز طول کشید.
جوجه های سری دوم در دمای گرمتر نسبت به جوجه های سری اول بودن و نور غیرمستقیم آفتاب محیط نگهداری جوجه ها رو پر نور کرده بود. جوجه های این سری بین چهارم (ترک لانه) تا سیم اردیبهشت کاملا رنگی و بالغ شدن.

جالب اینه که جوجه های سری اول هنوز مثل جوجه های سری دوم کاملا رنگی نشده اند.

نتیجه:
نور طبیعی و زیاد و گرمی هوا در رنگ پذیری جوجه ها تاثیر خیلی بالایی دارد.

دوستان همه میدونید که به طور عادی و در شرایط عادی مدت زمانی که از هچ شدن تخم فنچ تا بلوغ کامل و آماده تولیدمثل شدن جوجه ها لازمه حدود 3 ماه هست.
الان سری دوم جوجه های من با شرایط ویژه نسبت به سری قبلی (دمای هوا بالا - نور زیاد و طبیعی خورشید ) کمتر از دو ماه از هچ شدن تا بلوغ کاملشون زمان برد.

من یه جایی خونده بودم تو نت که نور غیرمستقیم آفتاب و پرنور بودن در رنگ پذیری سهره ها تاثیر داره و اگه نور کم باشه حتی سرخی سر سهره ممکنه زردرنگ بشه. با این پژوهش این امر برای من ثابت شد.

الان همه جوجه هاتو یه قفس هستن.
۱۳۹۱/۰۳/۱۳، ۰۱:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
اعتبار: 26
سپاس‌ها: 422
1632 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #2
RE: نتایج یک پژوهش کوچولو توسط خودم: نور در رنگ پذیری جوجه فنچ ها نقش بسزایی دارد!
این عشق تحسین داره ...خدا قوت:basa (159):
۱۳۹۱/۰۳/۱۳، ۰۲:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دانشجوی ارشد
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
5 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #3
RE: نتایج یک پژوهش کوچولو توسط خودم: نور در رنگ پذیری جوجه فنچ ها نقش بسزایی دارد!
یا علی گفتیم و عشق اغاز شد
۱۳۹۲/۰۳/۱۴، ۰۵:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet
Ramin89

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #4
اگه این ارسال اسپم محسوب نشه، باید بگم وجود افراد کنجکاو و با عشق علاقه ای مثل شماست که به پرورش پرنده رنگ و بوی جدیدی میده.

موفق باشید
۱۳۹۲/۰۳/۱۴، ۰۷:۰۳ ب.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 1977
700 سپاس گرفته‌شده در 195 ارسال
ارسال: #5
لطف دارید عزیزان
از همه شما سپاسگذارم

انگار همین دیروز بود که این تاپیک رو باز کردم، حالا دو سال از اون موقع میگذره.
من هنوز هم فایل های این تحقیقم رو دارم و نگهشون داشتم.
بله این یک قانون کلیه، در مورد همه پرنده ها صدق می کنه.
اگه می خواهید پرنده های سالم و مورد قبول تری داشته باشید تا می توانید پرنده هاتونو تو محیط طبیعی و عوامل طبیعی نگه دارید و پرورش بدید. من قبلا این موضوع رو خونده بودم که با این تحقیقم برام اثبات شد.

قربان شما
۱۳۹۲/۰۳/۱۴، ۱۰:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mehran222 ، mohsenb150 ، sahar gharebaghi
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 295
23 سپاس گرفته‌شده در 15 ارسال
ارسال: #6
سپاس
عالی بود
واقعا بی نظیر بود
راستی نگهداری فنچ گنجشکی و نرگسی و گولدن و معمولی باهم توی یه قفس بزرگ مشکلی داره؟
۱۳۹۳/۱۰/۱۶، ۱۱:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

کارشناسی
سپاس‌ها: 3
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #7
به هیچ وجه با یکدیگر نگهداری نکنید
۱۳۹۳/۱۰/۲۳، ۰۱:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان