زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۶، ۰۳:۱۰ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نتهای ردی آوازه سهره دهن دار

**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #1
نتهای ردی آوازه سهره دهن دار
با سلام وخسته نباشید خدمت دوستان گلم تو این بخش سعی داریم در مورد نتها ردی آواز سهره ی دهن دار بحس کنیم  که مهم تر از شناخت نتهای درست هست ببینیم اصلا چی هستند و چرا ردی هستند دلیل ردی بودن این نتها اینه که از ردیف آواز خارج هستند و وقتی پرنده در حال خوندن هست این نتها رو اجرا میکنه دقیقا مشخصه چون رنگ وزنگی نداره مثل این  میمونه که شما دارین به آواز استاد شجریان گوش میدید یه دفعه وسطش آهنگ بندری پخش بشه من خودم نت دو دو رو داشتم و پیوست این موضوع میکنم خواهشا اگر دوستانی که تو این زمین اشراف دارن و نمونه ای میتون ارائه بدن  از نتها زیر برای من ارسال کنن تا تو این بخش تمام نسخه ها در یک مکان جمع آوری بشه و مورد استفاده ی دوستان قرار بگیره دقیقا مثل همین نسخه ای که من میگزارم عمل کنید تا مشخص باشه چرا از نت خارج هست در مورد نتهای ردی 1دودو یا یو یو  2قوررررر غور ویج 3 کر کر 4 خر خر  5چه چه خورد یا ناقص 6چیه چیه  که بهش چه چه باز هم میگن البته سهره زیاد سمت این نوع نمیره ولی خودم یه دونه داشتم که میزد یا قیسهای بیا بونی پس دوستان به این نت خوب گوش بدن این نت دو دو هست بعد از اتمام یه تکه دو دو در آخر هم هست سهره ی دهن داری که این نت رو بزنه من نگه نمیدارم هر چند که طلا باشه خوب گوش بدید تا متوجه بشید اگر بتونم باز نتهای ردی گیر بیارم حتما میزارم تو این بخش و دو ستان هم یاری کنن با تشکر امیدوارم مفید قرار بگیره .

دو دو ردی سهره ی دهن دار : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۳۹۲/۰۸/۰۶، ۱۰:۱۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 9
69 سپاس گرفته‌شده در 15 ارسال
ارسال: #2
RE: نتهای ردی آوازه سهره دهن دار
با سلام خدمت دوستان

من که امکاناتش رو ندارم و وقتش رو  هم ندارم  و نمونه ای هم ازش ندارم . با عرض معذرت اما تو همین انجمن که دوستان اواز گذاشتن پر از دهنهای ردی هست که خیلی از عشق بازان و دهن بازان کردمان انها را دوست دارند و طالب اند و اگر انها را سهره نداشته باشد سهره را نگه نمیدارند و من میشناسم  اساتیدی کهنه کار که سهره های دارند که دهن های زیبایی دارند ولی دهن های ردی هم اجرا دارد و انها را جداگانه برای دل خود نگهداری میکنند.

قسمتی از اسمهای  دهن ردی:

1- دودو قور ویچ 2 -یویو  3- بیا وی جون 4- چهچه گشاد 5- چهچه جولای (چهچه کلفت)  6- بیای خف 7- تیز خوندن 8- بیراه خوندن 9-چهچه قور ویغ 10- چهچه شل یا نازک 11- بیای سه ضرب  12- جون جون زدن  13- کسر دهن داشتن 14- بی برداشت خوندن 15- بیای باغی (بیای بیابونی یا همان پدر مادریشان) 16- کر زدن قبل  از تل تل  17- جره زدن 18 - جنگ سهره 

و لازم به ذکر است خدمت همه عشق بازان و دهن بازان عرض کنم  که چهچه خورد که در بالا جناب دهن باز فرمودند اصلا نمیتواند ضعف حیوان باشد و چهچه خورد از خانواده چهچه های سالم و سلامت میباشد و اغلب در ختم دهن، پرنده ان را اجرا دارد 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۸/۱۰، ۱۲:۵۸ ق.ظ، توسط محسن کوچیکه.)
۱۳۹۲/۰۸/۱۰، ۱۲:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #3
با سلام خدمت دوست گل محسن گلم ممنون در مورد توضیحات تون خیلی خیلی ممنون افرین ولی ای کاش نت صدا رو هم میزاشتید در مورد چه چه خورد یا ناقص اسمش هم روش هست ما تو ملایر ایراد میدونیم ومیگیم باید پرنده کامل بزنه چه چه رو ومیتونه هر جای دهن بزنه پرنده اون رو بستگی به نفس و هنر اون داره در مورد بانگ 3 ضرب ایراده ولی ایراد سخت نمیشه گفت ومیشه چشم پوشی کرد وخارج از دهن نیست .جون دوتایی ما هم ایراد میدونیم ولی خیلی از جا ها تو تهران مشکلی نیست در مورد چه چه کلفت هم تو دهن باغی مشکلی نداره و در کل اکثر سهره هایی که در حال حاظر هستند بجز یه عده ی خیلی خیلی محدود که دست استادان بزرگ هست میزنن این نت رو چون سالم آموزش ندیدن ولی تو سبک ایراده ولی تو باغی خیر.در مورد جهجه قور یج یا ویغ در کل پرنده ای که نت قوریج داشته باشه ردی 100 در صد هست .کسری دهن عیب هست ولی نه به اندازه ی پرنده ای که نت ردی بزنه در مورد بیا کشیدن فرق نمیکنه چه بیایی هر نو قیسی که مربوط به دهن نباشه ردی هست ولی بیابونیش عیب بزرگ تری هست یه مطلب هم بگم دوستان ما تو کل ایران در حال حاظر سهره ای نداریم که تمام ارکان آواز خودمون رو درست وسالم بخونه همونجور که هر انسانی شیطنتی داره پرنده ها هم شیطنت دارن دلیلش هم برمیگرده به نگهداره ی اون و مهم تر از اون ذات پرنده پرنده هایی بودن که تو سال اول یه سری نت ها رو سالم میزدند ولی سال بعد مورد دار بوده یا بلعکس. بخاطر همین موضع در قدیم حتی یه نقطه رو بالا پایین میزاشته پرنده عیب بود ولی در حال حاظر عیب هست ولی عیبی که میشه نادیده گرفت چون پرنده ای در اون حد نیست دلیلش هم نمیدونم چرا حسین اقای حیدری مرحوم با این که یکی از استادان بزرگ دهن بازی ایران بودن این اواخر 2تا سهره داشتن تو ردیف ملایری که مکمل هم بودن یعنی یه سری دهن ها رو این داشت یه سری اون یکی وقتی استادی به این آوازه به این مشکل میرسه وبا اون  کنار میاد پس باید چشم پوشی کرد از یه سری موارد چون داره نسل آواز سهره با رفتن به خونه ابدی این عزیزان از بین میره و یه مورد مهم تر از اون هر کسی بدون اطلاعات داره پرنده تربیت میکنه آقا محسن اگه امکاناتش رو داری این موارد رو با نسخه آواز بگذارید من خودم نرم افزارش رو ندارم وباید بدم به دوستان اون هم پروسه طولانی داره .یه مورد دیگه که برای خودم هم پیش اومده دودو .قورویج ذاتی هست یعنی تو خون جوجه وجود داره از تو لون هم جوجه رو بیاری وهیچ دهن ردی نشنیده باشه باز میزنه اگه تو وجودش باشه .دوستانخواهشا اگر میتونن این  نتها رو بفرستن تا بزاریم همه دنبال نتهای آواز سهره میگردن این موارد بالا مهم تر از نتها سالم هستند پس همکاری کنید .
۱۳۹۲/۰۸/۱۱، ۱۱:۰۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 9
69 سپاس گرفته‌شده در 15 ارسال
ارسال: #4
با سلام خدمت دوست عزیزم از توضیحات شما خیلی ممنونم و باید عرض کنم آن چه چه ای که شما از ان صحبت میکنید قر نیمه میباشد که پرنده باید ان را چه چه قر جان اجرا کند وگرنه  چه چه خورد مثل و مانند چه چه تبری یا چکشی یا زنجیری به گوش میرسد و هیچ ایرادی در این بازار خراب خواندن سهره ها ندارد و اگه صحبت دهن بازی هست از اساتید دیگر ملایری هم بپرسی (بهروز مولایی و محمد رنجبر و محمود نقاش) که در اواخر زندگیه استاد حیدری با هم عشق بازی و دهن بازی میکردن که چه چه قر جان ختم دهن محسوب میشود و تقریبا اگه سهره رو حساب و کتاب قرار باشد بخواند ختم دهن هایش چه چه قر جان باید باشد .علت از اینکه ان  را هم ایراد میدانیم (بیا ی سه ضرب )این است که بیشتر سهره ها ان را هم همرنگ یو اجرا میکنند ولی اگر انرا شمرده شمرده یا تک انداز تک انداز اجرا کند موردی نمیباشد و دوست عزیز از همون اولی که دهن بازی در اقساء نقاط  ایران باب شد استاد معمار (فرض الله)که سهره دهن دار را نگهداری میکرد از همان اول هم هیچ سهره ی تا به امروز کامل و جامع تمامی دهن ها را چه دهنهای سر و چه خورده خونی ها را یکجا اجرا نداشته  و تمامی دهن بازها تلاش بر این دارند که انشاء الله بتوانند به کمک خداوند سهره ای درست بکنند که غریب به اتفاق دهنهای زیبا را اجرا کرده و بخواند.
۱۳۹۲/۰۸/۱۲، ۱۰:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان