زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۵، ۰۶:۰۹ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نحوه جوجه گيري جهت آموزش آواز

**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #1
RE: دهن سره اراک
با سلام من یه سوال دارم از آقا مهدی و دوستان دیگه 100سال پیش یا بیشتر که برق هم شاید نبوده سهره دهن دار رو چجوری درست میکردن ؟که الان بهشون میگن سبک یا باغی یا صحرایی .شیرین بخون .لر بخون یا مقوم تهران میشه یکی به من بگه جوابش رو .
۱۳۹۳/۱۰/۱۶، ۱۰:۵۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3 ، سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #2
با درود 
منشا تمام دهنا اول طبیعته و سهره های دهندار طبیعت که در برخی مناطق خاص سهره های دهنداری با سبک خاص اون منطقه بوده ، دوم بلبل هست که قدیم در ایران بیشتر بلبل بازی مرسوم بوده و جوجه سهره های کال رو زیر دهن بلبل میزاشتن ، سوم صداهای مصنوعی و آلات موسیقی بوده که بیشتر روش مقوم بازا بوده و برای جوجه قناری و سهره قناری گزاشته میشده و اساسا مقوم رو با این روش درست کردن . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۷/۰۱، ۰۱:۴۲ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۰/۱۶، ۰۳:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 258
142 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #3
سلام.آقا مهدی این سوال که دهن باز عزیز مطرح کردن دقیقا همون چیزی بود که من همیشه بهش فکر میکنم.ولی سهره از استاد به زور یاد میگیره چطور ميشه ساز یاد بگیر خیلی تعجب کردم.من همش فکر میکنم که قبل از تکنولوژی همه دهنا وحشی بوده و این آوازی که ما میشنویم از نت های زیبای سهره، هزاردستان، قناری و پرندهای خوش آواز دیگه سوا شده وبه صورت نوار به سهره آموزش داده شده.
۱۳۹۳/۱۰/۱۶، ۰۴:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد جلالی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #4
سلام
جناب سیترا اگه شما کمی راجع به دهنا مطالعه و تحقیق کنی مثلا دهن قناری روسی رو که گوش کنی میبینی که همش صدای سوت و ساز دهنیه که قناری وحشی حتی یکی از اون دهنا رو اجرا نمیکنه بله کار خیلی سختیه اما شدنیه باید ده پونزده سال شایدم بیشتر زحمت بکشی شاید بتونی یه شاهکار هنری خلق کنی خارجی ها با پشتکار و علاقه و البته ثروت و امکاناتشون خیلی کارا میکنن مثلا دهن رولر آلمان رو که گوش کنی همش صداهای ابزار آلات صنعتی و هرز گردهاست من البته خیلی دهن رولر رو دوست ندارم چون با سلیقه من سازگار نیست ولی این کار رو تحسین میکنم چون یه کار هنریه براش زحمت کشیدن تا این دهن بوجود اومده حتما گوش کردین دهنای خارجی رو .
بله دهن های هنری همه ساخته دست بشره و یا بوسیله پرنده های خوش آوازی مثل بلبل بوجود اومده یا با ساز ها و نواهای خوش بوجود اومده ولی به معنی این نیست که شما بری یه ساز و یه قطعه موسیقی برای پرندتون بذارید کار خیلی دشواریه یه جورایی سعی و خطاست که فقط کار یه عاشق میتونه باشه و وقتی این همه دهن آماده هست یه جورایی کسی دنبالش نمیره و هزار ویه فوت وفن داره ....  
تازه باید یه موسقی دان هم باشی یا حداقل سررشته داشته باشی دستگاه های موسیقی رو بشناسی و خلاصه یه اطلاعاتی راجع به موسیقی و نواها داشته باشی تا بتونی یه شاهکار هنری خلق کنی 

درمورد اینکه فرمودین سهره از استاد بزور یاد میگیره چطور میشه ساز یاد بگیره ؟ جواب روشنه شما یه جوجه کال رو از طبیعت میگیری و میاری تو یه سلول انفرادی و از این همه نعمت که خدا براش آفریده محرومش میکنی از این طبیعت زیبا محرومش میکنی از آزادی محرومش میکنی میدونی چه ترس و استرسی به پرنده واره میشه بعضی هاشون سکته میکنن از ترس و همش تو فکر آزادین و اونوقتی که کمی آروم میشن دهنی رو که پدرشون برای مادر و جوجه ها زده که مثل لالایی تو مخشون فرورفته یادشون میاد و شروع به تکرار اون دهن میکنن واسه همینه از ده تا جوجه که زیر دهن بذاری دوتاش دهن میگیرن البته اگه یه سهره استاد داشته باشی خیلی بهتره ولی مشکل اینجاست که استاد نیست اگرم هست دهن ردی داره که همون ردی هارو جوجه هم میگیره . اگه بخوام تو چند کلمه بگم  اسارت ترس و خوی وحشی گری و دهنی که از پدر و مادر تو لونه مثل لالایی تو مخش رفته باعث میشه دهن نگیرن اما اگه جوجه کشی کنی و جوجه ها از همون موقع که گوشتن رو از پدر و مادر سوا کنی و قرنطینه بشن و صدای هیچ پرنده ای رو نشنون اونوقته که هر چی رو که بشنون تکرار میکنن و همون میشه دهنشون در کمال آرامش هم هستن نه ترسی دارن نه استرسی وقتی صاحبشون رو ببینن انگار مادرشون رو دیدن تو این شرایطه که دهن ساز و فلوت و پیانو و سنتور و امثال اینا رو میتونن یادبگیرن و البته با حنجره خودشون اون صدا رو در میارن و تقلید میکنن نه اینکه مثلا عین اون ساز رو بزنن اما شبیه اونو میزنن و بعضی جاها عین اونو میزنن

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۷/۰۹، ۰۹:۱۲ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۰/۱۶، ۱۰:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #5
ممنون از شما که با حوصله جواب میدید.خیلی واسم جالب بود این حرفاتون تو قسمت قناری هم یکی از دوستان مطلبی نوشته بودن که یه قناری باز ایرانی هم سالهاست داره با این روش قناری پرورش میده وهن نابی ساخته.با گفته های شما قبول کردن این مسئله برام محکم تر شد.خیلی ممنون آقا مهدی سوال زیاد دارم ازتون ايشالا بازم با جوابای کاملتون ما رو به فیض برسونید.برقرار باشید.
۱۳۹۳/۱۰/۱۶، ۱۱:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، سی مرغ
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #6
سلام
آقا مهدی چندتا سوال داشتم از حضورتون
1:سن سهرهای مولد در کیفت جوجه برای آموزش آواز تاثیری داره در جوجه کشی..؟
2:منطقه سهرهای مولد اینکه ماله کدام شهر واستان هستن در آموزش سبک آوازتاثیرگزار هست یا خیر(مثلا برای آموزش دهن لر بهتره سهرهای همون منطقه آواز باشه مثل همدان خرم آباد بروجرد یا فرقی نداره)؟
3:در صورت نداشتن سهره استاد برای آموزش ، استفاده از نوار باید به چه صورت باشه؟(چه وقت از روز وچند ساعت در روزو آیاشب هم لازم هست که آواز پخش بشه.)؟
4:تغذیه جوجه گوشتی هست که فکر نمیکنم اینجا جای مناسبی باشه که توضیح بدین اگر زحمتی نیست لطف کنید در قسمت تغذیه سهره یه توضیح هم در مورد این بدین.با تشکر.
۱۳۹۳/۱۰/۱۷، ۰۱:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #7
سلام
جناب سیترا من اونقدی که شما تصور کردین بلد نیستم شما لطف کنید از اساتید اهل فن سوالهای فنی بپرسید ولی من بازم نظرات شخصی خودم رو میگم
1:سن سهرهای مولد در کیفت جوجه برای آموزش آواز تاثیری داره در جوجه کشی..؟
بالای دو سال و زیر ده سال مشکلی نداره فقط باید تقویت بشن قبل از جفت   ad3e - نکتون ای -نکتون آر -استیمول

2:منطقه سهرهای مولد اینکه ماله کدام شهر واستان هستن در آموزش سبک آوازتاثیرگزار هست یا خیر(مثلا برای آموزش دهن لر بهتره سهرهای همون منطقه آواز باشه مثل همدان خرم آباد بروجرد یا فرقی نداره)؟
خود سهره باید سهره خوبی باشه همه جا سهره خوب و بد داره ولی من سهره منطقه کردستان و لرستان رو بیشتر قبول دارم برای دهن زدن . باید یه نر شیش دونگ بالای دو سال رو که مست مست باشه و بخون و حنجره دار با رخ قشنگ و خوش تیپ و استیل با یه ماده تر و تمیز و درست حسابی جفت کنی که  اصلاح نژاد بشن  اونوقته که یه کار مفیدی کردی و اگه دوتا آشغال سهره باهم جفت کنی اصلا ارزش این همه زحمت رو نداره

3:در صورت نداشتن سهره استاد برای آموزش ، استفاده از نوار باید به چه صورت باشه؟(چه وقت از روز وچند ساعت در روزو آیاشب هم لازم هست که آواز پخش بشه.)؟
وقتی شما تونستی به امید خدا یه لونه جوجه بکشی خوب باید به شما تبریک گفت چون نصف راه رو رفتی دیگه جوجه های شما وحشی نیست که گوشش بده کار نوار نیست . شما باید از همون موقعی که بادست به جوجه دون میدی پلیک تمیز یا اگه زنگی باشه چه بهتر براشون بذاری تا با پلیک زنگی دهن باز کنن و مثلا تو چهار تا جوجه دوتا یا سه تا که نر میشه رو سوا کنی چون ماده ها موجب خرابی دهن نر میشن البته تو طبیعت اینطور نیست تو خونه چون یک سره پیش همن و همدیگه رو صدا میزنن این دهن نرا رو خراب میکنه حالا برفرض شما از یه لونه صاحب دوتا نر شدی باید بندازیشون تو یه قفس کوچیک یا متوسط چوه قفس کوچیک برای آموزش دهن بهتره و اصلا هم نباید جای تاریک بذاریشون یا پارچه روشون بکشی این کار موجب میشه غرور و شخصیت سهره از بین بره که اصلاحا میگن پرنده ذلیل شده باید یه جای خیلی مناسب داشته باشی یعنی هم نورش خوب باشه و هم جای باشه که پرنده کاملا آرامش و نشاط داشته باشه زیر هم بذاریشون یا اگرم کنار همن همدیگه رو نبینن و تا یک سال همون جا باید بمونن در کمال نشاط و شادابی و حتی تو لک اولشونم باید روی همون میخ باشه پس باید همه جوانب رو در نظر بگیری که مثلا اینجا دما ونورش تو فصول مختلف برای پرنده کاملا مناسب باشه و یه اسپیکر پخش خوب هم لازم داری و البته یه دهن خوب و باکیفیت و صبح و ظهر و غروب بین 2 تا 3 ساعت براشون دهن بذاری و غروبا جوری باشه که مثلا یک ساعتش تو روشنایی هوا و یک ساعتش تو خواب پرنده باشه تا آخر فروردین این کارو ادامه بدی و تو اردیبهشت و خرداد فقط سر ظهر که پرنده در حال استراحته چون اون موقع دیگه وقت خود نمایی جوجه شماست که چی یاد گرفته و چقد اونوقت دیگه اون باید بخونه و اونچه رو یاد گرفته رو کنه و موقعی هم که تولک رفت دوسه ساعت ظهرا براشون دهن بذاری تا انهای دوران لک بعدش دیگه لازم نیست دهن بذاری براشون تا لک دوم اونوقتم براشون فقط ظهرا دهن رو بذاری که مرحله تثبیت دهن میشه و برای لکهای بعدی لازم نیست این کار رو انجام بدی ولی به معنی این نیستش که از پرندت غافل بشی حالا دیکه باید پرندتو خوب بار بیاری و دهنی رو که تثبیت کردی خوب حفظش کنی
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۷/۰۹، ۰۸:۵۹ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۰/۱۷، ۱۲:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #8
ممنون آقا مهدی به امید اون روز که دیگه کسی جوجه از طبیعت نیاره خونه.
اساتید خوب این سایت هم اطلاعات خوبی در مورد نحوه جفت کردن سهره با سهره در اختیار همه گذاشتن.
فقط آقا مهدی جدا کردن جوجه از مادرش باید به چه صورت باشه باید تا جوجه شدن آخرین تخم صبر کرد؟
یه سوال دیگه اینکه بعد از مدتی که جوجه ها شروع به ریزه خونی کردن شنیدن صدای همدیگه باعث خراب شدن جوجه نميشه.؟
۱۳۹۳/۱۰/۱۷، ۰۳:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #9
سلام
جدا کردن جوجه از مادرش باید به چه صورت باشه باید تا جوجه شدن آخرین تخم صبر کرد؟
شما باید از تخم مصنوعی استفاده کنی یعنی تخم اول دوم وسوم رو بر میداری و جاش تخم مصنوعی میذاری و تخم چارم رو که کرد همه رو یه جا زیر ماده میذاری تا همه جوجه ها باهم دربیان ان شاءالله و این کار رو حتما باید انجام بدی علتش تو جواب سوال بعدی مشخص میشه . و تا یک هفته و نهایت ده روز (بستگی داره به نحوه تغذیه و میزان رشد جوجه های شما) اجازه بده مادرشون یا پدر و مادر هر دو به جوجه دون بدن یه کم جون بگیرن یه وقت نکشی شون طفلی هارو و بعد جداشون کن و پدر مادر رو سریع نبر بفروش بذار پیش دوستی رفیقی یا یه خونه دیگه ای تا زمانی که جوجه ها کاملا رشد کردن و دون خور شدن اونوقت خواستی میتونی پدر و مادر رو رد کنی (اینو گفتم برا احتیاط) حالا هر جور میل خودته عمل کن و برای تغذیه هرکی یه چیز میده بعضیا شیر و آرد ذرت میدن یعنی صبح به صبح یه ته استکان شیر با آرد ذرت روی اجاق تفت میدی ( مثل فرنی ) نه خیلی شل و نه خیلی سفت با سرنگ یا یه نی غذا میدی بهشون از نکتون آر بتونی استفاده کنی چه بهتر ولی به میزان خیلی کم یعنی چاقشون نکنی هر یه ساعت و نیم دو ساعت باید سیرشون کنی. غذایی رو که صبح آماده کردی تو ظرف در بسته میریزی و میذاری تو یخچال فقط مواظب باش منجمد نشه و برای هر وعده یه مقداری گرم میکنی و بهشون میدی. یا میتونی از سرلاک مخصوص جوجه قناری استفاده کنی.

یه سوال دیگه اینکه بعد از مدتی که جوجه ها شروع به ریزه خونی کردن شنیدن صدای همدیگه باعث خراب شدن جوجه نميشه.؟
نه برادر این جوجه ها که وحشی نیستن تا دهن همدیگه رو خراب کنن ولی در دو صورت دهن همدیگه رو خراب میکنن 1- اگه تخمهارو بر نداری اونوقت داداش بزرگه دهن کوچیکا رو خراب میکنه علتش هم اینه که اون قوی تر میشه و از بقیه جولو میزنه و گیرایی و اجراش زودتر و بهتره و اونوقت داداش کوچیکا به جای اینکه ادای استاد رو در بیارن از داداش بزرگه تقلید میکنن و به قول گفتنی از استاد جا میمونن و احتمال داره ردی بزنن اما وقتی همه یه دست با هم بزگ بشن همه سر یه کلاسن و همه باهم و ینواخت و یه دست دهن میگیرن و اجرا میکنن البته ان شاءالله . 2- اگه از دو لون و دو ذات باشن بازم دهن همدیگه رو خراب میکنن علت اینه که مثلا جوجه های یه لون پرخون تر و پر نفس تر و شرور ترن اما جوجه های لون دیکه کم خون تر و آروم تر و خوش اخلاق ترن خوب اینجا بازم دهن لونی که آروم ترن خراب میشه درکل باید از یه ذات و ا زیه پدر و مادر باشن تا یه دست و یه نواخت همه باهم یاد بگیرن و بالا بیان و اصلا نباید دوتا یا سه تا نرات همدیگه رو ببین چون اگه همو ببینن حواسشون میره به هم و بی خیال استاد و دهن میشن و بازم دهن همو خراب میکنن و دهن من درآوردی میزنن (این جوجه ها سر کلاس درسن باید حواسشون فقط به استاد باشه تا از استاد جا نمونن فقط برای نظافت یا آبتی ده روز یه بار با سلام و صلوات باید از رو میخ برشون داری ) و اینو بدون که جوجه ها باید با نوار بخونن تا دهن یاد بگیرن اینکه میگن باید فقط گوش کنه و نخونه اون مال وحشیه که میخوان دهنی رو که تو طبعت یاد گرفته فراموش کنه اما جوجه های شما مخشون پاک پاکه باید در نهایت نشاط و قوت بالا بیان و هر روز بهتر از دیروز بشن و همیشه باید نوار رو حتما براشون بذاری یه روز درمیون نشه بخصوص تو 6 ماه اول و هر چی هم بخونن بهتره دهنشون صاف تر و تمیز تر و کامل تر میشه شما اگه بری کلاس زبان هزار ساعت هم که زبان انگلیسی گوش کنی تا اونچه رو که میشنوی تکرار نکنی نمیتونی یه جمله صحبت کنی اینم همینطوره دانشمندا تحقیق کردن روی قناری به این نتیجه رسیدن که جوجه قناریا در حال خوندن دهن پدرشون رو یاد میگیرن با هزاران بار تکرار کردن .

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۷/۰۹، ۰۸:۵۷ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۱۲:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #10
RE: نحوه جوجه گيري جهت آموزش آواز
سلام
آقا مهدی با در نظر گرفتن اینکه یه جوجه خیلی باهوش و خوش ذات تو لون باشه و داشتن یه نوار با کیفیت آیا ممکنه که جوجه همه نتهای آواز رو یاد بگیره
وآیا این جوجه ای داشتید که بتونه کل آواز رو یاد بگیره؟
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۳:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان