زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۱، ۰۱:۰۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نحوه جوجه گيري جهت آموزش آواز

**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #1
RE: دهن سره اراک
با سلام من یه سوال دارم از آقا مهدی و دوستان دیگه 100سال پیش یا بیشتر که برق هم شاید نبوده سهره دهن دار رو چجوری درست میکردن ؟که الان بهشون میگن سبک یا باغی یا صحرایی .شیرین بخون .لر بخون یا مقوم تهران میشه یکی به من بگه جوابش رو .
۱۳۹۳/۱۰/۱۶، ۱۰:۵۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3 ، سی مرغ
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #11
RE: نحوه جوجه گيري جهت آموزش آواز
سلام
بله تمام دهن رو میگیرن ولی بعد از تو لک اول . خیلی از ریزه کاری هارو اون موقع یاد میگیرن اما توصیه من اینه که از چهارده تا دهن بیشتر براشون نذاری تا شش هفتا دهن رو که راحت میگیرن به شرطی که البته ازیه پدر و مادر درست حسابی جوجه بکشی و یه دهن باکیفیت و تمیز داشته باشی و تا چهارده تا میتونی براشون بذاری و لی بیشتر رو من توصیه نمیکنم چون این کار ضریب اطمینانش خیلی پایینه و قطعا پرنده ای که دهن کمتری بلده اجراهای تمییز تری داره . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۱۷، ۰۲:۰۶ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۵:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3 ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #12
البته گفته من به این معنی نیست که شما بیای از هر دری یه دهن براش بذاری این کار درستی نیست و من مخالف اینم که شما یه آش شله قلم کار درست کنی گفته من صرفا جهت دونستن این مطلبی که شما عرض کردی بود . من دهنای اصیل رو میپسندم و در درجه بعد دهنایی که تو یه سبک اجرا بشن
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۵:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3 ، محمدمهدی
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #13
سلام:
البته فکر کنم منظور شما یه دهن با ردیف مثلاً بروجردی و شامل 14 گوشه باشه.
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۶:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #14
سلام
نه دوست عزیز منظور من این بود که شما میتونی 14 دهن مجزا برای یه پرنده بذاری البته برای پرنده ای که مد نظر ماست و به این روشی که تو ارسال های قبل راجع بهش صحبت کردیم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۷/۰۹، ۰۸:۵۰ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۷:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 258
142 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #15
سلام
یعنی سر دهن ها ،نصف دهن ها ،و دهن کامل با نتهایی مختلف؟
حالا آقا مهدی مشکلی که هست بعضی از دهن هارو که گوش میدی اولش مثلا چندتا قیس میکشه یه سر دهن یه دفعه هم میره تو دهن .ميخواستم بدونم باید از همون اول کل آواز پخش بشه یا اول پلیک پلیک بعد بیا ها و سر دهن و.....واگر اینطور هست تو چه سن و شرایطی باید کل آواز پخش بشه ؟
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۸:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #16
(۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۷:۳۱ ب.ظ)mahdi59 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
نه دوست عزیز منظور من این بود که شما میتونی 14 دهن مجزا برای یه پرنده بذاری البته برای پرنده ای که مد نظر ماست و به این روشی که تو ارسال های قبل راجع بهش صحبت کردیم .
مثلا    لی لی لی لی ول ول ول ول دررررررررررر(فلوتی)جام جام جام جام سرررررررررررر(سرسره) جون .  این تازه میشه یه دهن و شما میتونی 14 تا دهن این طوری تعلیمش بدی البته بیشترم میشه ولی ریسکش بالاست و البته شما باید یه دهن با کیفیت خیلی خوب داشته باشی .

سلام:
دوست عزیز اینهایی که شما گفتی گوشه محسوب میشه.سهره وقتی توی دهن میره باید گوشه هارو یکی یکی و به ترتیب اجرا کنه.وگرنه دهنش کسری داره.بعنوان مثال بی بی جان،تول تول،کل بلبلی ......هرکدوم یکی از گوشه ها محسوب میشه.البته گوشه اصلی.وگوشه های فرعی هم که شامل وول ول،ریوه ریوه جون و........است.که جمعاًمیشه یه آوازوسهره دهندار باید بتونه بدون کسری وجابجایی اونهارو اجرا کنه.
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۹:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #17
سلام
بله شما درست میفرمایید . ما به گوشه دهن یا ردیف میگیم به همین خاطر متوجه منظور شما نشدم . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۷/۰۱، ۰۱:۴۴ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۹:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، sitra3 ، m.56
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #18
یعنی سر دهن ها ،نصف دهن ها ،و دهن کامل با نتهایی مختلف؟

بله . فقط من با دهنهای نصفه موافق نیستم اگه بتونی نصف دهن ها رو حذف کنی و فقط دهنهای کامل اونم با چند بار تکرار براش پخش کنی خیلی بهتره چون دهنهای نصفه باعث میشه پرنده شما هم نصفه بخون بشه اما اگه پرنده هیچوقت نصفه دهن نشنوه خیلی بهتره در واقع هر جور تربیتش کنی همون رو برات اجرا میکنه و نصف دهنها موجب سبکی دهن پرنده شما میشه .

مشکلی که هست بعضی از دهن هارو که گوش میدی اولش مثلا چندتا قیس میکشه یه سر دهن یه دفعه هم میره تو دهن .ميخواستم بدونم باید از همون اول کل آواز پخش بشه یا اول پلیک پلیک بعد بیا ها و سر دهن و.....واگر اینطور هست تو چه سن و شرایطی باید کل آواز پخش بشه ؟

اگه من درست متوجه شده باشم و منظور شما اینه که دهن باید به چه صورت برای جوجه مرتب و آماده بشه ؟ باید خدمتتون عرض کنم این دیگه یه کار هنری و تا حدودی سلیقه ایه ولی اگه نظر و سلیقه بنده رو میخوایید عرض میشود که بهتره به این شکل باشه که در ابتدا چند بار پلیک تکرار بشه و سپس قیس ها و بعد دوباره پلیک ولی این بار فقط یک یا دو مرتبه و سپس یه سر دهن و چهار مرتبه تکرار و بعد سردهن و پس دهن و چهار مرتبه تکرار هردو باهم و بعد دو باره پلیک یک یا دو مرتبه و دهن بعدی اگر به صورت سر دهن پس دهنه مثل قبلی تکرار بشه و اگه دهن تکه یعنی پس دهن نداره چهار یا پنج مرتبه تکرار بشه وبعدش بازم پلیک یک یا دومرتبه و دهن بعدی تا آخرین دهن ....... که جمعا 15 تا 20 دقیقه طول بکشه ولی بیشتر نشه و ابتدای دهنا چهار ثانیه و انتهای اون شش ثانیه سکوت باشه و به صورت یک فایل mp3 ذخیرش میکنی و دستگاه پخش رو میذاری روی تکرار که توی یک ساعت پخش تمام دهنای شما سه بار به صورت کامل برای جوجه ها پخش شده و توی دوساعت میشه شش بار تکرار و بهتر از این دیگه نمیشه چون این جوری هم پرنده دهنا رو فول میشه و هم پرنده شما وقتی بزرگ بشه شمرده خون میشه و پرنده ای که شمرده خون باشه هیچ وقت قاطی دهن نمیزنه تا یه دهن رو تمیز و پرقدرت اجرا نکنه نمیره دهن بعدی و تو اوج مستیشم بخصوص وقتی کهنه بشه این دهنارو برات تک تک میزنه .
راجع به اینکه دور نوار رو پایین بیاری و یا سرعتش رو کم کنی بنده با این روش موافق نیستم چون خود همین دهن پرنده رو خراب میکنه و باید دهن از همون روزای اول به صورت کامل برای جوجه پخش بشه شما از همون روزی که جوجه ها رو از پدر و مادر جدا کردی دهن تمام و کاملی رو که آماده کردین باید براش  صبح و ظهر و غروب بذاری اتفاقا اصل یادگیری همون موقع است که مثل لالایی دهن میره تو مغز جوجه و دیگه هم بیرون نمیاد اگه یادتون باشه قبلا گفتم پرنده شما باید بخونه تا دهن ها رو یاد بگیره و اینکه میگن نخونه و فقط گوش کنه بهتره ماله جوجه وحشیه علتش اینجا مشخص میشه که پرنده شما دوران سکوتش رو دیگه گذرونده و در حالی که گوشتی بوده و تو لونه دائما در حال سکوت و گوش دادن بوده وقتی پرنده شما دوران سکوت رو گذرونده که مغزش پاک پاک بوده .  علاوه بر این فایل که دهن تمام و کمال شماست یه فایل هم درست کن که فقط پلیک باشه و موقعی که به جوجه دون میدی اونو پخش کن تا پلیکارو موقع دون خوردن خیلی زود و سریع یاد بگیره چون وقتی که بهش دون میدی خاطره خوب میشه تو ذهنش و این باعث میشه یاد گیریش بهتر بشه و به امید خدا با پلیک تمیز یا زنگی دهن باز میکنه که خستگی این همه زحمت از تنت بیرون میره با شنیدن اولین پلیک زدنشون .

اما چند نکته :1- به هیچ وجه با جوجه ها بازی نکن و دستمالیشون نکن و سعی نکن دستیشون کنی پرنده دستی یه قرون نمی ارزه و معمولا مست نمیشه شما فقط باید براش مادری کنی و دون و آب دهنش بذاری 2- بیرون از محیط قفس نیارشون که پرواز کنن بهتره تو همون قفس بزگ قناری یا جوجه پرون که جفتشون کردی باشن و ریتم زندگیشون یه نواخت باشه چون خراب میشن 3-وقتی دون خور شدن نرها رو سوا کن و تو قفس تکی کوچیک بذار و دونشون هم باید شادونه ریز باشه ولی شما کتان هم جلوشون بذار که به خوردن هر دو عادت کنن البته مخلوط نکن جدا جدا بذار جلوشون علت این کار برا اینه که اگه بعدها خواستی با قناری جفتشون کنی و سهره قناری بکشی سهره شما کتان خور باشه ولی دون اصلیشون باید شادونه باشه  4-بادهن براشون سوت یا پلیک نزن که پلیکشون خراب میشه 5-بخصوص بعد از اینکه تکشون کردی انگشت یا دستت رو سمتشون نبر که به سمت دستت بیان بی محلشون کن تا کاملا مستقل و پر غرور بار بیان .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۷/۰۹، ۰۸:۴۹ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۰/۱۹، ۰۲:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 258
142 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #19
سلام
ممنون آقا مهدی متوجه شدم.فقط در ارسال قبلی و این ارسال چندتا سوال برام پیش اومد .
1: اینکه فرمودید بعد از یک هفته تا10روز جوجه ها از پدر مادر جدا بشن تا جون بگیرن،جوجه که تو این مدت از مادر غذا گرفته و چشم باز کرده بعد این که جدا شد از دست غذا میگیره؟ (چون یکی از دوستان یه جوجه از تولون آورد
برام امسال، با بدبختی بهش غذا دادم تا دون خور شد.چون از مادر غذا گرفته بود واسه سرنگ دهن وا نمیکرد)
2:فرمودید هر ده روز یک بار برای آبتنی و نظافت از رو میخشون بیان پایین.
(من زیر جوجه ها کفی خالی میزارم واسه همین مجبور میشم خیلی زود تر کفی رو تمیز کنم.و تقریبا هر روز که آفتاب باشه آبتنی میدم. یکم توضیح بدهید لطفا.)
3:برای دون خور شدن از چه روش و دونی استفاده میکنید واز غذای تخم مرغی هم ميشه استفاده کرد؟و سبزی در هفته چه مقدار ميشه داد..؟
در ضمن من شرمنده ام که انقدر سوال میکنم تا حالا از سهره با سهره جوجه کشی نکردم.وهیچ اطلاعی در این روش بالا آوردن جوجه ندارم و کلا جوجه های که من از بیرون میارم با یه روش دیگه بالا میان .
۱۳۹۳/۱۰/۱۹، ۰۴:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #20
سلام
1: اینکه فرمودید بعد از یک هفته تا10روز جوجه ها از پدر مادر جدا بشن تا جون بگیرن،جوجه که تو این مدت از مادر غذا گرفته و چشم باز کرده بعد این که جدا شد از دست غذا میگیره؟ (چون یکی از دوستان یه جوجه از تولون آورد
برام امسال، با بدبختی بهش غذا دادم تا دون خور شد.چون از مادر غذا گرفته بود واسه سرنگ دهن وا نمیکرد)

منظور من این نبود که بذاری اونقد بزرگ بشن که از آدم بترسن من گفتم بذار یه جونی بگیرن بعد جداشون کن شما پنج شش روز بعد جداشون کن این بستگی به تغذیه شما و ماده شما داره که چطور جوجه بزرگ میکنه چون پدرشونم که باید سوا کنی حتما و دیگه اینکه اگرم میتونی و دوست داری از همون روز اول جداشون کن ولی اگه تجربه این کار رو داری.
منظور من این بود که تلف نشن شما هرچی زودتر جداشون کنی بهتره فقط نکشی شون .

2:فرمودید هر ده روز یک بار برای آبتنی و نظافت از رو میخشون بیان پایین.
(من زیر جوجه ها کفی خالی میزارم واسه همین مجبور میشم خیلی زود تر کفی رو تمیز کنم.و تقریبا هر روز که آفتاب باشه آبتنی میدم. یکم توضیح بدهید لطفا.)

توجه کن دوست من که این راه و روش برا اونیه که بیشتر از هر چیز دهن پرنده براش مهمه پس یه کم دست و پای شما رو میبنده تو این راه دیگه نمیتونی باسهره هر کاری دلت خواست بکنی باید اصولی و منظم و دقیق با پرنده رفتار کنی  نمیتونی هر روز آب تنی بدی و پرنده رو گشت ببری اگه میخوای تو این راه موفق باشی باید از عقل و دانش پیروی کنی اگه احساساتی باشی و بخوای هر جور که دلت میخواد با پرنده رفتار کنی اصلا موفق نمیشی باید حوصله و صبر داشته باشی و هرچی کمتر بری سراغشون بهتره چون اونا سر کلاس درسن هر روز انگولکشون کنی خراب میشن   اگه شما عجله داری که جوجم زود رنگ بندازه خوب این عجله روی روند یادگیریه دهن جوجه شاید تاثیر بذاره و خرابش کنه  1-هفته ای یه بار آبتنی 2-دو یا سه روز یک بار تعویض آب و همزمان کنترل جادونی اگه لازمه فوت کردن پوست دونا و اگه لازمه اضافه کردن یک یا دو پیمانه دون 3-هفته یک یا حداکثر دوبار نظافت کفی  4-شش ماه یه بار نظافت قفس ولی باید پرنده رو تو یه قفس دیگه بندازی و بادست نگیرش به هیچ وجه.
خلاصه تو یه کلام جوجه که زیر دهن میذاری هر چی کمتر بری سروقتش و کمتر انگولکش کنی بهتر دهن یاد میگیره فقط باید جاش از نظر نور و دما و آرامش خیلی خوب باشه تا هر روز بهتر از دیروز با نوار بخونه و دهنا رو رو کنه .

3:برای دون خور شدن از چه روش و دونی استفاده میکنید واز غذای تخم مرغی هم ميشه استفاده کرد؟و سبزی در هفته چه مقدار ميشه داد..؟
میتونی غذای تخم مرغی هم بدی ولی برای من این خیلی مهمه که به هیچ عنوان چاق نشن و همون آرد ذرت و شیر خیلی کامله . ذرت برای رشد پرهای پرنده خیلی خوبه . میتونی هم از سرلاک آماده استفاده کنی. 

جناب سیترا اینا سلیقه و نظرات شخصیه منه شما بازم از اهل فن سوال کنید و بعد یه نتیجه گیری کن و هرچی که فکر میکنی درسته همونو انجام بده . موفق باشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۷/۰۹، ۰۸:۴۵ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۰/۱۹، ۰۸:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3 ، meysam_so ، shahin20 ، محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان