زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۴، ۰۱:۲۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نشانه کبوتر سالم چیست ؟؟؟

*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 128
46 سپاس گرفته‌شده در 18 ارسال
ارسال: #1
نشانه کبوتر سالم چیست ؟؟؟
نشانه های یک کبوتر سالم چیست؟ (البته برای افراد تازه کار)
لطفا راهنمایی کنید!
چون تازه یه جا برای نگهداری کبوتر پیدا کردم و علاقه مند شدم یک جفت بخرم.
۱۳۹۰/۱۱/۰۵، ۰۱:۰۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 42
45 سپاس گرفته‌شده در 22 ارسال
ارسال: #2
RE: نشانه کبوتر سالم چیست ؟؟؟
منم دقیقا همین سوال رو داشتم و میخواستم بدونم که قیمت کبوترا رو چه چیزی تعیین میکنه؟ مثلا من ابلق هم دیدم که 50 60 هزار باشه و شامی هم دیدم که 5 6 هزار باشه و 2 تا هم سالم سالم بودن . لطفا راهمایی کنید
۱۳۹۰/۱۱/۰۵، ۰۱:۱۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

كارشناسي
سپاس‌ها: 139
139 سپاس گرفته‌شده در 55 ارسال
ارسال: #3
با سلام
براي خريد كبوتر اول بايد چند نكته رو بدونيد اينكه اگر بخواييد از بيرون بخريد ريسك زيادي ميكنيد چون كبوتر هايي كه تو سله ها و پرنده فروشي ها و بازارها ميارن يا مريض هستند يا اصالت ندارن و دورگه كردن و در كل چيزاي بدردنخورشون رو ميارن اونجا قالب ميكنن به مردم اگر ميخواي كبوتر خوبي نگه داري كني سعي كن از دوست و آشناها بخري و يا اينكه حداقل كاري كه ميكني با كسي كه تو اين رشته خبره هست بري بخري.

حالا واسه شناسايي كبوتر سالم اين نكات رو رعايت كن تا حدودي كمكت ميكنه:

1- كبوتر بايد جنب و جوش زيادي داشته باشه اگر يه جا وايسه و كز كرده باشه اون كبوتر مريضه
2- پس كبوتر رو بايد به دقت نگاه كنيد كه مدفوع به مخرج نچسبيده باشه
3- روي پا ,صورت,منقار و بال رو به دقت نگاه كنيد كه آبله نداشته باشه ( آبله يك نوع ويروس كه به شكل دانه هاي ريز يا نسبتا درشت زرد رنگ روي پوست ضاهر ميشه )
4- دماغ كبوتر رو چك كنيد كه آبريزش مايعي به رنگ زرد و يا سبز نداشته باشه
5- مدفوع پرنده بايد تيره باشه. اگر به رنگ سبز بود اون كبوتر احتمال مريضي داره
6- دهن پرنده رو باز كنيد و بو كنيد اگر بوي بدي ميداد پرنده مريض هست
7- جلوي پرنده يك ذره دان بريزيد و اشتياق و خوردن كبوتر رو ببينيد ( بايد با حرص و ولع دانه بخوره )
8- كبوتر نر رو بندازيد نزديك يك ماده تا مستي اون رو ببينيد ( بايد غور بزنه و واسه ماده دم بكشه رو زمين )
9- بال كبوتر نبايد شل باشه و افتاده باشه
10- كبوتر بايد استيل بدني خوبي داشته باشه و هيكلي باشه
11- و حتما نگاه كنيد ببينيد كه تولك نرفته باشه ( پر ريزي نكرده باشه )

و نكات هاي ديگه اي هم هست كه من الان حضور ذهن ندارم
---------------------------------------------------------------------------
واسه سوال دوستمون هم كه گفتند قيمت كبوتر بر چه ملاكي هست اول بگم كه تو ايران هر شهري يك رنگ و نژادي رو ميپسنده و بيشتر جنبه سليقه اي داره و بر همين ملاك قيمت رو ميبرن بالا كه اين در كل اشتباه هست
كبوتر بايد اصالت داشته باشه تا ارزش قيمت خوردن هم داشته باشه
و در كل به جز كبوترهاي خيلي اصيل ايراني كه ديگه اين روزا كمتر پيدا ميشه كبوتر هاي خارجي اصيل و تزئيني قيمت هاي زيادي دارند
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۱/۰۵، ۰۱:۱۰ ب.ظ، توسط stuntman.)
۱۳۹۰/۱۱/۰۵، ۰۱:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: King_Hearts ، majid*h ، mpirouzmand69 ، Animal Planet
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
10 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #4
درود
با کسب اجازه از دوست عزیز که نظرشون رو دادن
1-آبله همونطور که دوستمون گفت یه جور دونه هست شبیح تبخال اما زرد رنگه برای این نباید خرید چون دارویی براش نیست دقیقا مثل تبخاله اگه داشته باشه و از بدنشم بیوفته که متمعا هم میوفته و دیگه هم خودش در نمیاره اما اگه بره بین کبوتر ها تا زمانی که کل کبوتر ها و جاشونو عوض نکنی وقتی جوجه میکشی روی بدن تمام جوجه ها بوجود میاد البته غیر از اینکه تو دهنشون بزنه بقیه خطرناک نیست و کشنده هم نیست یکی دهن مهمه و یکی هم مخرج کبوتر اگر بزنه باید 2 روز یکبار کبوتر رو بگیری و خودت فضله هایی که به مخرجش چسبیده رو بکنی وگرنه خشک میشه و نمیتونه خودشو راحت بکنه و بعدش باید براش مراسم کفن و دفن بگیری
2-ضلخ سبز رنگ معمولا همیشه نه اما بیشتر مواقع که به شرایط کبوتر هم بستگی داره که باید سالم و جنب و جوش و خوردن غذا و.. ... بستگی داره نشونه بیماری نیکاسل هست که اصلا به هیچ وجح نباید بخری و اگرم پرنده ای از خودت گرفت یا بکشیش یا بندازیش بره چون اصلا خوب نمیشه و کارش تمومه تحت یه شرایط میتونی جلوی این بیماری رو بگیری وقتی جوجه میکشی و یا میخری و یا کبوتری از اسمون میگیری(غریب گرفتی) بهش واکسن دو مرحله ای نیکاسل بزنی نحوه استفاده: مرحله اول رو میزنی که امپول کوشتی هست بعد از 18 تا 20روز مرحله دوم رو هم که گوشتی هست باید بزنی قیمتی هم نداره شاید دومرحله باهم برای یک کبوتر 150 یا 200 تومن بیوفته البته تو قم که این قیمتیه بعد با خیال راحت میتونی لذت داشتنشونو ببری و خوبی این واکسن اینه که اگه پرنده مریض بره بین اون واکسن خورده ها اونا دیگه مریض نمیشن من خودم امتحان کردم و جواب داده اما بازم شما امتحان نکنید چون یهو افتاد مرد به من دری بری میگید
3-قیمت کبوتر معمولا به گفته دوستمون همون خارجی ها و اصیل بودن تعیین میکنه اما کبوتر های پرشی خیلی قیمت برای خرید و فروش ندارن و بیشتر مدل و نژاد کبوتر تعیین کننده هست کبوتر که گفتی تفاوت قیمتشو نمیدونم چرا چون تو شهر شما نمیدونم چی ارف هست اما اینجا کبوتر معمولی هر رنگی که میخواد باشه جوجه دونه ای 3000 کبوتر نر یا ماده 4000 الی5000 تومن هست و بقیه کبوتر ها مثل نژاد: پلاس/یهودی یا همین نوک بزرگا/طوقی و قیره قیمت ها فرق میکنه و وقتی قیمت بیشتر میشه که نرو و ماده هم رنگ و هم نژاد و هم شکل باشن پلاس اینجا جفتی از 30000تومن داره تا 60000 هزار یهودی از 40000 تا 70000طوقی هم از 30000 داره تا60000
اگه خواستی پلاس بگیری باید خونتون از بقیه بلند تر باشه چون اگه پروازشون بدی خیلی سرو صدا میکنن و یهودی هم تقریبا همینطوره اما به اندازه پلاس نیست و نکته مهم اینکه نه پلاس نه یهودی هیچکدومشون کاکلی نیستن اکرم باشن یا دورگه هستن یا من تو این همه مدت ندیدم
4-دلیلی که دوستمون گفتن که تو لک نباشه و اگرم بود نخر اینه که اگه باشه اون رنگی که تو میبی نیست شاید کم رنگ تر بشه یا شایدم کم و زیاد بشه چون کبوتر رنگش عوض میشه البته معمولا وقتی از جوجگی میخواد بالغ بشه بیشتر رنگش عوض میشه و دلیل دیگه هم اینه که مثلا میخوایی طوقی بخری ، قشنگیه طوقی به چیه ؟ معلومه به اینه که همه بدنش سفید باشه و فقط طوق دور گردنش رنگی باشه اینطور مواقع پرنده فروش ها وقتی کبوتر تو لک هست و به ادمای ناشی میفروشن چون وقتی از لک در بیاد گندش در میاد و اونها هم دیگه قبول نمیکنن و بدیشم اینکه اگر خال غلط داشته باشه مخصوصا کبوتر نر عمرا بهت جوجه مور یا همون بدون خال غلط رو بده و در کبوتر هایی مثل طوقی موقع خرید به دور کاکل و اینکه حداقل باید 12 تا دم داشته باشه و اینکه کت و یا بالشو باز کن و جای خالی بین پرهاش نباشه چون ممکنه کشیده باشنش و بعد که در بیاد رنگی باشه و رنگ پرنده رو خراب بکنه منم دیگه چیزی به ذهنم نمیاد اگه بیشتر سوال داشتی بهم خبر بده چون شاید دیگه تو این تایپینگ نیام موفق باشید
۱۳۹۰/۱۲/۲۸، ۰۷:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet ، stuntman ، ali_se65

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان