زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۲:۱۷ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نورپردازی برای پرندگان

صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #1
نورپردازی برای پرندگان
تمام پرندگانی که در اسارت زندگی می‌کنند حق استفاده منظم از نور خورشید را دارند، نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش باعث ساخت ویتامین D۳ می‌شود و پیش نیاز مهمی برای جذب کلسیم و دیگر مواد معدنی خواهد بود. اگر پرنده شما به میزان کافی از نور طبیعی و رژیم غذایی مناسب بهره می‌برد نیازی به استفاده از نورهای مصنوعی UV و یا داروهای دارای ویتامین D۳ و کلسیم نیست. - استفاده همزمان از هر دو روش مصنوعی و طبیعی خطر ابتلا به پوکی استخوان را بالا می‌برد. - با این حال، اگر شما به جای مصرف D۳ به همراه کلسیم از نور پردازی UV استفاده می‌کنید، لطفاً مطالب زیر را جهت استفاده صحیح از نور پردازی UV با دقت بخوانید.
[/font][/size]
 عملکرد چشم پرندگان با چشم انسان بسیار متفاوت و فرآیند پردازش تصویر چشم انسان ۱۶ تا ۲۴ تصویر در ثانیه است، بنابراین برای ما نورهای فلورسنت بدون هیچ مشکل، به طور مداوم و "روشن" قابل رویت است که در حقیقت این‌طور نیست. فلورسنت در هر چرخه ولتاژ، نور ساطع می‌کند (در حدود ۱۶۰ فلاش نوری در ثانیه) و پرندگان قادر به دریافت و رویت این مقدار هستند که برای انسان این مقدار معادل ۱۲-۱۶ مرتبه در ثانیه است. این نوع نور اثرات قابل توجهی بر روی انسان و پرندگان دارد.
متاسفانه بسیاری از پرورش دهندگان در داخل کشور از لامپهای مهتابی استفاده میکنند و تاکید دارند که این لامپها مشکلی ندارند و هنوز به مضررات این لامپها آگاهی ندارند. درسته که گفته میشه باید نوردهی جوری باشه که به رنگ طبیعی نور و محیط نزدیک باشه، اما نه اینکه ما بیاییم لامپ مهتابی زرد استفاده کنیم جایه لامپهایه استاندارد، بسیاری از افراد سالهاست در سالنهاشون از مهتابی غیر استاندارد استفاده میکنند و تلفات میدن و بازم متوجه نیستن که تلفات اونها فقط ناشی از بیماری یا تغذیه نامناسب نیست بلکه مشکل از نوردهی نامناسب آنهاست و این اشتباهی است که به سادگی و هر روزه رخ می‌دهد. چشم انسان نمیتواند سوسو زدن این لامپها را ببیند، سوسو زدن نورهای فلورسنت به نوع لوله ای بودن و حبابی آن نیست بلکه تجهیزاتی است که در آن بکار رفته است.

برای جلوگیری از سوسو زدن، لامپ‌های فلورسنت مستلزم جایگزینی استارترهای قدیمی (آهنربایی) با ترانس‌های الکترونیکی جدید هستیم که باعث تثبیت سازی نوسانات برقی میشوند و از ایجاد مشکلات و ناراحتی‌ برای پرندگان جلوگیری میکنند. برای خرید ترانس‌های الکترونیکی جدید می‌توانید به فروشگاه های الکتریکی مراجعه کنید یا جهت سفارش این محصول به صورت پ.خ. درخواست دهید.
همان‌طور که گفته شد همه لامپ‌های اسپکتروم یا حبابی توانایی برآورد کردن نور طبیعی خورشید را برای پرندگان ندارند و بهتر است لامپ‌ها را از شرکت‌هایی که لامپ‌های مخصوص برای آبزیان، پرندگان و خزندگان تولید می‌کنند تهیه کنیم. هرچقدر نور ساطع شده توسط لامپ‌های UV نزدیک به نور طبیعی خورشید باشد، علاوه بر خواص درمانی باعث تشویق پرندگان به رفتارهای طبیعی و بهبود پرورش آن‌ها می‌شود. البته بی شک این لامپ تضمین کننده سلامت پرنده شما نیست اما یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بسیاری بیماری‌هاست.

مزایای لامپ UV مخصوص پرندگان:
  • افزایش سنتز ویتامین
  • بهبود بینایی
  • کاهش استرس
  • ضد عفونی کننده
  • کشتن باکتری و انگل
در فایل پیوست براتون سه ویدئو گذاشتم در جهت تایید حرف خودم که لامپهای کم مصرف و مهتابی سوسو میزنن، این سوسو زدن نه تنها باعث میشه تاثیر منفی روی چشم پرنده گذاشته بشه حتی مواد مصرفی و نوری که از این لامپها ساتع میشه برای پوست خود پرنده و باروری اون مضر هست. شاید به ظاهر مصرف این لامپها به صرفه باشه و اما باطنن اینطور نیست.
مشکلاتی که این لامپها ایجاد میکنند چه برای پرنده و چه انسان براتون لیست میکنم:
  • میگرن
  • سردرد
  • فشار چشم
  • میگرن
  • مشکلات خواب، به علت سرکوب ملاتونین
  • نشانه های اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی
  • اختلال غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن را ضعیف
  • افزایش تشکیل تومور
  • استرس / اضطراب، به علت سرکوب کورتیزول
  • اختلال در رشد جنسی / بلوغ

شاید شما بگین پس قطعا تا الان ما باید مرده باشیم چون تو ایران همه ما اکثرا از این لامپها مصرف میکنیم و حتی خود بنده روزی 16 ساعت زیر نور این لامپها کار میکنم. منظور بنده اینه که حتی اگر یکی از این موارد هم ایجاد بشه یعنی تاثیر منفی، قرار نیست با روشن کردن لامپ مهتابی انقدر بیماری بهمون منتقل بشه

راه حل چیست و از چه نوع لامپی استفاده کنیم؟
بهترین گزینه لامپ های مهتابی جدید به نام LED T8 هستن که در فایل پیوست براتون فیلمشو گذاشتم. در زیر هم عکسشو میذارم که باید از این لامپها استفاده بشه، هم کم مصرفه هم بدون مشکلات لامپهای قدیمی.

این مقاله از نظر نگارشی و مطالب علمی نیاز به ویرایش دارد، لطفا جهت تکمیل این مقاله، حتما سوالات و انتقادات خود را مطرح کنید.

Fluorescent-1 (2).mp4
دفعات دانلود حجم فایل نوع فایل
452 935.42 KB .mp4
Fluorescent-1 (3).mp4
294 2.71 MB .mp4
Fluorescent-1 (4).zip
236 8.31 MB .zip
Fluorescent-1 (1).mp4
193 457.55 KB .mp4
LED T8.mp4
407 5.86 MB .mp4
۱۳۹۲/۰۹/۰۶، ۰۵:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
پژوهشگر انجمن

دیپلم
اعتبار: 10
سپاس‌ها: 312
224 سپاس گرفته‌شده در 57 ارسال
ارسال: #11
RE: نورپردازی برای پرندگان
سلام
خدمت دوست محترم خودم عرض کنم که شبهامعمولابعدازخاموشی هرنوع لامپ یامهتابی چراغ خواب روشن میشه وبرای پرنده هیچ مشکلی پیش نمیاد.

امضای reza rasuli فردخردمندسخن می گویدچراکه حرفی برای گفتن دارد.

فرد نادان سخن  می گوید فقط برای آن که چیزی گفته باشد.

۱۳۹۲/۱۱/۲۸، ۱۰:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #12
نمونه استفاده شده در خارج از کشور، عکس هم قبلا گذاشتم، خوشحالم که جناب رسولی هم از این روش استفاده کردن. از نظر علمی هم ثابت شده که لامپ مهتابی نه تنها برای انسان بسیار مضر هست بلکه برای پرندگان و حیوانات هم ایجاد مشکل میکنه. مقاله بالا اطلاعات کلی و جزئی خوبی ارئه میده اگر نیازی بود بفرمایین که در مورد بیماری های ناشی از لامپ مهتابی مقاله ای بنویسم. 
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
امضای محمد تقی کریمی
حقیقت آن است که زندگی انسان با مرگ در آمیخته است و بقایش با فنا،
پیش از ما میلیاردها نفر بر روی این کره ی خاکی زیسته اند و پس از ما نیز.
"شهید آوینی"
۱۳۹۲/۱۱/۲۹، ۱۲:۵۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 17
سپاس‌ها: 1374
879 سپاس گرفته‌شده در 194 ارسال
ارسال: #13
با سلام خدمت دوستان و اساتید
تشکر ویژه از آقای رسولی و کریمی عزیزبابت مطالب مفیدی که ارائه کردند.
غافلگیر شدم وقتی دیدم آقا رضا این سیستم رو انجام داده چون چند ماهیه که خودم دنبالش هستم ولی به دلایلی هنوز به مرحله عمل نرسوندم و در حد تحقیق مونده.
فیلمی که جناب کریمی قرار دادند گویای همه چیز بود،حتی چیزی که من در ذهن داشتم و اون استفاده از یک دیمر برای تنظیم شدت نور هم در این فیلم نمایش داده شد،دوستانی که از سیستم نوردهی برای آماده سازی قناری استفاده میکنند حتما میدونند که در شروع برنامه نوردهی و آماده سازی قناری،شدت نور به مرور افزایش پیدا میکنه و در اواخر برنامه نوردهی به حداکثر شدت میرسه که بدون دیمر در این سیستم ممکن نیست.
مزیت های دیگری هم این سیستم داراست مثل مصرف برق کمتر و ... که در کار خودشو نشون میده
نمونه ای از این رشته که من به اسم SMD شنیدم.

چند نمونه عکس دیگر از این سیستم جالب و کارآمد

انشاالله امسال قصد دارم روی قفسهای خودم نصب کنم.
آدرس سایت اسپانیایی برای اطلاعات بیشتر دوستان علاقمند
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۱۲/۰۷، ۰۱:۲۷ ق.ظ، توسط saeednikzad.)
۱۳۹۲/۱۲/۰۷، ۰۱:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

زیر دیپلم
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 227
152 سپاس گرفته‌شده در 82 ارسال
ارسال: #14
سلام دوستان

استفاده از مهتابی و لامپ های کم مصرفخورشیدی مشکلی برای قناری به وجود نمیاره اگه به صورت غیر مستقیم بتابه؟؟؟؟

مثلا با گذاشتن یه کارتن زبر متابی برای جلوگیری از تابش مستقیم و قرار د ادن لامپ های کم مصرف داخل حباب؟
۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۷:۲۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #15
سلام
از لامپ ال ئي دي استفاده كن ضرر نداره.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۷:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: harrypotter2020
*
کاربر انجمن

زیر دیپلم
ارسال: #16
(۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۷:۳۸ ق.ظ)'محمدمهدی بخشی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
از لامپ ال ئي دي استفاده كن ضرر نداره.

میشه یه عکس بذارید؟؟ قیمتش چجوره؟

۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۷:۳۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #17
همين موضوع را از اول با دقت بخون.آب در كوزه وما تشنه لبان مي گرديم / يار در خانه وما گرد جهان مي گرديم.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۷:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، meisam_th1980
*
کاربر انجمن

زیر دیپلم
ارسال: #18
(۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۷:۴۳ ق.ظ)'محمدمهدی بخشی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
همين موضوع را از اول با دقت بخون.آب در كوزه وما تشنه لبان مي گرديم / يار در خانه وما گرد جهان مي گرديم.

ممنون
مطالعه کردم

منظور شما این ال ای دی های رشته ای هستش؟

این ها متری اند؟ قیمت هر متر چه قدره؟ در صورت مراجعه به الکتریک با برم بگم لامپ ال ای دی رشته ای ؟

۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۷:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #19
سلام:
آقای کریمی در این مورد مفصلاً با عکس وفیلم توضیح دادند.جستجو کنید پیدا میشه.

وهمچنین
۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۸:۵۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدامين كاوسی
*
کاربر انجمن

زیر دیپلم
ارسال: #20
جناب آقای رحیم زاده میشه یه عکس از محل قناری هاتون بذارید به طوری که نور پردازیش مشخص باشه؟؟؟

ممنون می شم اگه بذارید

۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۳:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان