زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۵:۱۷ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نورپردازی برای پرندگان

صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #1
نورپردازی برای پرندگان
تمام پرندگانی که در اسارت زندگی می‌کنند حق استفاده منظم از نور خورشید را دارند، نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش باعث ساخت ویتامین D۳ می‌شود و پیش نیاز مهمی برای جذب کلسیم و دیگر مواد معدنی خواهد بود. اگر پرنده شما به میزان کافی از نور طبیعی و رژیم غذایی مناسب بهره می‌برد نیازی به استفاده از نورهای مصنوعی UV و یا داروهای دارای ویتامین D۳ و کلسیم نیست. - استفاده همزمان از هر دو روش مصنوعی و طبیعی خطر ابتلا به پوکی استخوان را بالا می‌برد. - با این حال، اگر شما به جای مصرف D۳ به همراه کلسیم از نور پردازی UV استفاده می‌کنید، لطفاً مطالب زیر را جهت استفاده صحیح از نور پردازی UV با دقت بخوانید.
[/font][/size]
 عملکرد چشم پرندگان با چشم انسان بسیار متفاوت و فرآیند پردازش تصویر چشم انسان ۱۶ تا ۲۴ تصویر در ثانیه است، بنابراین برای ما نورهای فلورسنت بدون هیچ مشکل، به طور مداوم و "روشن" قابل رویت است که در حقیقت این‌طور نیست. فلورسنت در هر چرخه ولتاژ، نور ساطع می‌کند (در حدود ۱۶۰ فلاش نوری در ثانیه) و پرندگان قادر به دریافت و رویت این مقدار هستند که برای انسان این مقدار معادل ۱۲-۱۶ مرتبه در ثانیه است. این نوع نور اثرات قابل توجهی بر روی انسان و پرندگان دارد.
متاسفانه بسیاری از پرورش دهندگان در داخل کشور از لامپهای مهتابی استفاده میکنند و تاکید دارند که این لامپها مشکلی ندارند و هنوز به مضررات این لامپها آگاهی ندارند. درسته که گفته میشه باید نوردهی جوری باشه که به رنگ طبیعی نور و محیط نزدیک باشه، اما نه اینکه ما بیاییم لامپ مهتابی زرد استفاده کنیم جایه لامپهایه استاندارد، بسیاری از افراد سالهاست در سالنهاشون از مهتابی غیر استاندارد استفاده میکنند و تلفات میدن و بازم متوجه نیستن که تلفات اونها فقط ناشی از بیماری یا تغذیه نامناسب نیست بلکه مشکل از نوردهی نامناسب آنهاست و این اشتباهی است که به سادگی و هر روزه رخ می‌دهد. چشم انسان نمیتواند سوسو زدن این لامپها را ببیند، سوسو زدن نورهای فلورسنت به نوع لوله ای بودن و حبابی آن نیست بلکه تجهیزاتی است که در آن بکار رفته است.

برای جلوگیری از سوسو زدن، لامپ‌های فلورسنت مستلزم جایگزینی استارترهای قدیمی (آهنربایی) با ترانس‌های الکترونیکی جدید هستیم که باعث تثبیت سازی نوسانات برقی میشوند و از ایجاد مشکلات و ناراحتی‌ برای پرندگان جلوگیری میکنند. برای خرید ترانس‌های الکترونیکی جدید می‌توانید به فروشگاه های الکتریکی مراجعه کنید یا جهت سفارش این محصول به صورت پ.خ. درخواست دهید.
همان‌طور که گفته شد همه لامپ‌های اسپکتروم یا حبابی توانایی برآورد کردن نور طبیعی خورشید را برای پرندگان ندارند و بهتر است لامپ‌ها را از شرکت‌هایی که لامپ‌های مخصوص برای آبزیان، پرندگان و خزندگان تولید می‌کنند تهیه کنیم. هرچقدر نور ساطع شده توسط لامپ‌های UV نزدیک به نور طبیعی خورشید باشد، علاوه بر خواص درمانی باعث تشویق پرندگان به رفتارهای طبیعی و بهبود پرورش آن‌ها می‌شود. البته بی شک این لامپ تضمین کننده سلامت پرنده شما نیست اما یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بسیاری بیماری‌هاست.

مزایای لامپ UV مخصوص پرندگان:
  • افزایش سنتز ویتامین
  • بهبود بینایی
  • کاهش استرس
  • ضد عفونی کننده
  • کشتن باکتری و انگل
در فایل پیوست براتون سه ویدئو گذاشتم در جهت تایید حرف خودم که لامپهای کم مصرف و مهتابی سوسو میزنن، این سوسو زدن نه تنها باعث میشه تاثیر منفی روی چشم پرنده گذاشته بشه حتی مواد مصرفی و نوری که از این لامپها ساتع میشه برای پوست خود پرنده و باروری اون مضر هست. شاید به ظاهر مصرف این لامپها به صرفه باشه و اما باطنن اینطور نیست.
مشکلاتی که این لامپها ایجاد میکنند چه برای پرنده و چه انسان براتون لیست میکنم:
  • میگرن
  • سردرد
  • فشار چشم
  • میگرن
  • مشکلات خواب، به علت سرکوب ملاتونین
  • نشانه های اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی
  • اختلال غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن را ضعیف
  • افزایش تشکیل تومور
  • استرس / اضطراب، به علت سرکوب کورتیزول
  • اختلال در رشد جنسی / بلوغ

شاید شما بگین پس قطعا تا الان ما باید مرده باشیم چون تو ایران همه ما اکثرا از این لامپها مصرف میکنیم و حتی خود بنده روزی 16 ساعت زیر نور این لامپها کار میکنم. منظور بنده اینه که حتی اگر یکی از این موارد هم ایجاد بشه یعنی تاثیر منفی، قرار نیست با روشن کردن لامپ مهتابی انقدر بیماری بهمون منتقل بشه

راه حل چیست و از چه نوع لامپی استفاده کنیم؟
بهترین گزینه لامپ های مهتابی جدید به نام LED T8 هستن که در فایل پیوست براتون فیلمشو گذاشتم. در زیر هم عکسشو میذارم که باید از این لامپها استفاده بشه، هم کم مصرفه هم بدون مشکلات لامپهای قدیمی.

این مقاله از نظر نگارشی و مطالب علمی نیاز به ویرایش دارد، لطفا جهت تکمیل این مقاله، حتما سوالات و انتقادات خود را مطرح کنید.

Fluorescent-1 (2).mp4
دفعات دانلود حجم فایل نوع فایل
452 935.42 KB .mp4
Fluorescent-1 (3).mp4
294 2.71 MB .mp4
Fluorescent-1 (4).zip
236 8.31 MB .zip
Fluorescent-1 (1).mp4
193 457.55 KB .mp4
LED T8.mp4
407 5.86 MB .mp4
۱۳۹۲/۰۹/۰۶، ۰۵:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

زیر دیپلم
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 227
152 سپاس گرفته‌شده در 82 ارسال
ارسال: #21
RE: نورپردازی برای پرندگان
دوستان اگه از این لامپ های نوار چسب مانند که بالای قفس می ذارند گیرم نیومد ............ به جاش میتونم از لامپ های ال ای دی که شکلی شبیه لامپ های کم مصرف دارند استففاده کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چه نوعشو؟ افتابی یا مهتابی مانند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟  چند ولت؟

ممنون میشم به سرعت پاسخ بدید چون امشب میخوام برم برای خرید

دوستان شرمنده.........اصلاح میکنم

چند وات؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

منظورم برای یه اتق 3 *4 هست ......................لام چند وات ال ای دی این اتاق رو روشن میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

و نوع آن برای قناری بهتره؟ متاب یا خورشیدی؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۴:۳۴ ب.ظ، توسط MIG_MIG.)
۱۳۹۳/۰۳/۱۳، ۰۴:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 182
110 سپاس گرفته‌شده در 27 ارسال
ارسال: #22
سلام دوستان.
حالا این نوع لامپها رو چطوری توی قفسهایی که داریم نصب کنیم؟اکثر ما از قفسهای معمولی استفاده میکنیم که هادی برق هستند.
۱۳۹۳/۰۴/۲۶، ۱۰:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
ارسال: #23
امضای محمد تقی کریمی
حقیقت آن است که زندگی انسان با مرگ در آمیخته است و بقایش با فنا،
پیش از ما میلیاردها نفر بر روی این کره ی خاکی زیسته اند و پس از ما نیز.
"شهید آوینی"
۱۳۹۳/۰۴/۲۶، ۱۱:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، هیوا ، محمدمهدی ، mohsenb150
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #24
سلام
طبق اظهارات یکی از دوستان متخصص، اساسا چراغ های LED فاقد طیف نامرئی نور هستند و  برای افزایش بهره وری تعمدا ین گونه طراحی شدن. به عبارت دیگه به جز چراغ هایی که اختصاصا برای پرندگان و با طیف کامل نوری ساخته شدن، بقیه لامپ های موجود در بازار به اسامی LED یا SMD صرفا نور مرئی دارن و قادر به شبیه سازی نور حورشید نیستند. ینابراین به نظر می رسه استفاده از لامپ های موجود در بازار صرفا یه لحاظ مصرف انرژی به صرفه باشند! دوستان دیگه هم لطفا بررسی کنن اگه این مطالب صحت داره پس لازمه اطلاع رسانی بشه و از لامپ های LED معمولی توقع زیادی نداشته باشیم.
امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۳/۰۴/۲۹، ۱۱:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

دیپلم
اعتبار: 10
سپاس‌ها: 312
224 سپاس گرفته‌شده در 57 ارسال
ارسال: #25
سلام.
بایدخدمت دوست عزیزخودم  آقامحسن عرض کنم که من دوسال هست که ازاین سیستم نورپردازی باال ای دی واس ام دی استفاده میکنم .وبهترین بازدهی راازش گرفتم .به طورمثال امسال تخمهای بی نطفه بامقایسه
باپارسال ۷۰٪کمترشده است درضمن چندپرنده نرداشتم که چندسال بارورنبودنداماامسال همه جوجه دادند.
بایدخدمت شما عرض کنم پرنده درتابستان تولک هست وازاوایل فصل پاییزشروع به آماده شدن میکندونیازمبرم به نورطبیعی داردامامتاسفانه درپاییزهواابری هست ونورکافی برای آماده شدن وبالاآمدن نداردبرای همین مابایدازنورهای مصنوعی این کمبودرافراهم کنیم .اگربه چندسایت خارجی الالخصوص  اسپانیاکه درپرورش قناری سالیان زیادی تلاش میکنندخواهیددیدکه آنهاسالهاپیش این کمبودنورراباهمین لامپهای ال ای دی تعمین میکنندالبته دوست گرامی آقامحسن این رفیق متخصص شمابه این سایتهامراجعه نکرده وهیچ تجربه ای دراین خصوص ندارندوالااین حرف رانمیزدنداگرمادرپرورش ونگهداری قناری ازتجربه عملی دیگران 
بهره میگرفتیم باورکنیدازخیلی ازکشورهای صاحب سبک جلوبودیم.
باآرزوی موفقیت

امضای reza rasuli فردخردمندسخن می گویدچراکه حرفی برای گفتن دارد.

فرد نادان سخن  می گوید فقط برای آن که چیزی گفته باشد.

۱۳۹۳/۰۴/۲۹، ۰۳:۱۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
ارسال: #26
(۱۳۹۳/۰۴/۲۹، ۱۱:۴۱ ق.ظ)'mohsenb150' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
طبق اظهارات یکی از دوستان متخصص، اساسا چراغ های LED فاقد طیف نامرئی نور هستند و  برای افزایش بهره وری تعمدا ین گونه طراحی شدن...

تمام بحث هایی که در این موضوع شکل گرفته پایه اساس تجربی و علمی داره، لطفا منبع و دلیل منطقی بیارید، نه نقل قول از دوست متخصصتون، در ضمن کشورهایی مثل اسپانیا و ایتالیا بی شک از ما با تجربه تر هستن و یکی از دلایل موفقیتشون اینه که همه چیزو تجربه کردن، ما ایرانیا معمولا با تجارب جدید مخالفیم و میترسیم.
جناب رسولی یکی از نمونه های موفق ما هستن

امضای محمد تقی کریمی
"شهید آوینی"
۱۳۹۳/۰۴/۲۹، ۱۰:۲۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
ارسال: #27
(۱۳۹۳/۰۴/۲۹، ۱۰:۲۸ ب.ظ)'محمد تقی کریمی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۳/۰۴/۲۹، ۱۱:۴۱ ق.ظ)'mohsenb150' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
طبق اظهارات یکی از دوستان متخصص، اساسا چراغ های LED فاقد طیف نامرئی نور هستند و  برای افزایش بهره وری تعمدا ین گونه طراحی شدن...

تمام بحث هایی که در این موضوع شکل گرفته پایه اساس تجربی و علمی داره، لطفا منبع و دلیل منطقی بیارید، نه نقل قول از دوست متخصصتون، در ضمن کشورهایی مثل اسپانیا و ایتالیا بی شک از ما با تجربه تر هستن و یکی از دلایل موفقیتشون اینه که همه چیزو تجربه کردن، ما ایرانیا معمولا با تجارب جدید مخالفیم و میترسیم.
جناب رسولی یکی از نمونه های موفق ما هستن

... هم اکنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل‌دهنده‌ ال ای دی نور را در رنگها و شدت‌های مختلف و با طول موج مشخص می‌توان با رنگ کاملاً خالص تولید کرد
به عبارت دیگر می‌توان گفت منابع روشنائی دیگر دارای پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش بوده، که چشم غیر مسلح قادر به دیدن آنها نیست ولیکن ال ای دی ها فاقد این پرتوها  می باشند 
 ال ای دی های سفید قابلیت تولید همه نوع رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی (در مقایسه با سایر لامپها و ال ای دی های قدیمی) برای تولید روشنایی استفاده می‌کنند.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

.... بزرگ‌ترین مشکل لامپ‌های LED رنگ آن‌ها بود. اما اکنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل‌دهنده LED، نور در رنگ‌ها و شدت‌های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملا خالص تولید می‌شود. به عبارتی LEDها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند که سایر منابع روشنایی ایجاد می‌کنند و LEDها به سلامت چشم و محیط آسیب نمی‌رسانند.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
این هم آدرس یک وبلاگ در مورد چراغ های LED .

این ها منابع پارسی بودن که به لامپ های LED پرداخته بودند. سایت های انگلیسی زبان هم هستند که در مورد تکنولوژی ساخت LED و ویژگی های آن به خصوص تجزیه طیف نوری این لامپ ها بررسی هایی انجام داده اند.
اضافه کنم عرض من اینه که لامپ های LED معمولی موجود در بازار، به بیان خیلی ساده شباهتی با نور خورشید نداشته و فاقد خواص نور خورشید هستند مگر اینکه برای این منظور طراحی شده باشند مثل لامپ های با نام تجاری Vita-Lite یا همون لامپ هایی که در شروع بحث معرفی کردید که به اصطلاح full spectrum lighting یا به عبارت دیگه دارای طیف کامل نوری هستند.
ضمنا نمی دونم از کدام بخش عرایض بنده برداشت کردید که با تجارب جدید مخالف هستم و این رو به تمام مردم ایران تعمیم دادید. احتمالا در ایتالیا و اسپانیا هم از نوع مخصوص پرندگان و با طیف کامل استفاده میشه. در غیر این صورت صرفا با هدف نورپردازی موضعی و صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش عوراض لامپ های کم مصرف که بهش اشاره کردید، به کار رفته. به علاوه اینکه امکان ساخت لامپ های LED که داری طیف کامل باشند با ترکیب مناسب لامپ های LED فرا بنفش تا مادون قرمز، در ایران هست اما ظاهرا تا الان بازاری براش نبوده که تولید بشه و اگر تولید میشه بنده بی اطلاع هستم. به هر حال چیزی بود که در موردش یه کمی تحقیق کردم و دوست داشتم بقیه رو هم مطلع کنم. اگه اشتباه میکنم خوشحال میشم راهنمایی بفرمایید.

امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۳/۰۴/۳۰، ۱۱:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
ارسال: #28
بهترین گزینه لامپ های مهتابی جدید به نام LED T8 هستن که در فایل پیوست براتون فیلمشو گذاشتم. در زیر هم عکسشو میذارم که باید از این لامپها استفاده بشه، هم کم مصرفه هم بدون مشکلات لامپهای قدیمی.

در ضمن درمان پرنده و آماده سازی پرنده کاملا متفاوت هستش، دلیلی که میفرمایین باید نور خورشیدو شبیه سازی کنیم یا... چیه؟
امضای محمد تقی کریمی
"شهید آوینی"
۱۳۹۳/۰۴/۳۰، ۱۲:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
ارسال: #29
(۱۳۹۳/۰۴/۳۰، ۱۲:۱۷ ب.ظ)'محمد تقی کریمی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

در ضمن درمان پرنده و آماده سازی پرنده کاملا متفاوت هستش، دلیلی که میفرمایین باید نور خورشیدو شبیه سازی کنیم یا... چیه؟

[font]نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش باعث ساخت ویتامین D۳ [/font]...  [font]همه لامپ‌های اسپکتروم یا حبابی توانایی برآورد کردن نور طبیعی خورشید را برای پرندگان ندارند ....... هرچقدر نور ساطع شده توسط لامپ‌های UV نزدیک به نور طبیعی خورشید باشد، علاوه بر خواص درمانی باعث تشویق پرندگان به رفتارهای طبیعی و بهبود پرورش آن‌ها می‌شود........ فراموش کرده اید؟!
فکر می کنم به اندازه کافی در مورد این موضوع بحث شد. بنده از مطالب مفید سایر دوستان خصوصا شما استفاده زیادی کردم و این مطلب رو هم جهت ادای دین ارسال کردم. امیدوارم که مفید بوده باشه.[/font]

۱۳۹۳/۰۴/۳۰، ۱۲:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
ارسال: #30
تاکید من فقط برای اینه که به نتیجه درستی برسیم و در اولین انتقاد یا پیشنهاد مسیر ذهنیمونو عوض نکنیم، اتفاقا خوشحالم که حداقل دارین بحثیو انجام میدین که برای بنده بسیار بسیار مهمه، در ارسال اولمم اشاره کردم به این موضوع
این مقاله از نظر نگارشی و مطالب علمی نیاز به ویرایش دارد، لطفا جهت تکمیل این مقاله، حتما سوالات و انتقادات خود را مطرح کنید.

و از همه چیز مهمتر منابع علمی در مورد موضوع بحث هستش برام، فقط از یک کتاب، لینک یا شخص نباشه، چندین منبع را بررسی کنیم تا به نتیجه درست برسیم، این یعنی تحقیقات و بررسی که بی شک نتیجه علمی درستی داره.
امضای محمد تقی کریمی
"شهید آوینی"
۱۳۹۳/۰۴/۳۰، ۰۱:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان