زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۸:۴۰ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نورپردازی برای پرندگان

صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #1
نورپردازی برای پرندگان
تمام پرندگانی که در اسارت زندگی می‌کنند حق استفاده منظم از نور خورشید را دارند، نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش باعث ساخت ویتامین D۳ می‌شود و پیش نیاز مهمی برای جذب کلسیم و دیگر مواد معدنی خواهد بود. اگر پرنده شما به میزان کافی از نور طبیعی و رژیم غذایی مناسب بهره می‌برد نیازی به استفاده از نورهای مصنوعی UV و یا داروهای دارای ویتامین D۳ و کلسیم نیست. - استفاده همزمان از هر دو روش مصنوعی و طبیعی خطر ابتلا به پوکی استخوان را بالا می‌برد. - با این حال، اگر شما به جای مصرف D۳ به همراه کلسیم از نور پردازی UV استفاده می‌کنید، لطفاً مطالب زیر را جهت استفاده صحیح از نور پردازی UV با دقت بخوانید.
[/font][/size]
 عملکرد چشم پرندگان با چشم انسان بسیار متفاوت و فرآیند پردازش تصویر چشم انسان ۱۶ تا ۲۴ تصویر در ثانیه است، بنابراین برای ما نورهای فلورسنت بدون هیچ مشکل، به طور مداوم و "روشن" قابل رویت است که در حقیقت این‌طور نیست. فلورسنت در هر چرخه ولتاژ، نور ساطع می‌کند (در حدود ۱۶۰ فلاش نوری در ثانیه) و پرندگان قادر به دریافت و رویت این مقدار هستند که برای انسان این مقدار معادل ۱۲-۱۶ مرتبه در ثانیه است. این نوع نور اثرات قابل توجهی بر روی انسان و پرندگان دارد.
متاسفانه بسیاری از پرورش دهندگان در داخل کشور از لامپهای مهتابی استفاده میکنند و تاکید دارند که این لامپها مشکلی ندارند و هنوز به مضررات این لامپها آگاهی ندارند. درسته که گفته میشه باید نوردهی جوری باشه که به رنگ طبیعی نور و محیط نزدیک باشه، اما نه اینکه ما بیاییم لامپ مهتابی زرد استفاده کنیم جایه لامپهایه استاندارد، بسیاری از افراد سالهاست در سالنهاشون از مهتابی غیر استاندارد استفاده میکنند و تلفات میدن و بازم متوجه نیستن که تلفات اونها فقط ناشی از بیماری یا تغذیه نامناسب نیست بلکه مشکل از نوردهی نامناسب آنهاست و این اشتباهی است که به سادگی و هر روزه رخ می‌دهد. چشم انسان نمیتواند سوسو زدن این لامپها را ببیند، سوسو زدن نورهای فلورسنت به نوع لوله ای بودن و حبابی آن نیست بلکه تجهیزاتی است که در آن بکار رفته است.

برای جلوگیری از سوسو زدن، لامپ‌های فلورسنت مستلزم جایگزینی استارترهای قدیمی (آهنربایی) با ترانس‌های الکترونیکی جدید هستیم که باعث تثبیت سازی نوسانات برقی میشوند و از ایجاد مشکلات و ناراحتی‌ برای پرندگان جلوگیری میکنند. برای خرید ترانس‌های الکترونیکی جدید می‌توانید به فروشگاه های الکتریکی مراجعه کنید یا جهت سفارش این محصول به صورت پ.خ. درخواست دهید.
همان‌طور که گفته شد همه لامپ‌های اسپکتروم یا حبابی توانایی برآورد کردن نور طبیعی خورشید را برای پرندگان ندارند و بهتر است لامپ‌ها را از شرکت‌هایی که لامپ‌های مخصوص برای آبزیان، پرندگان و خزندگان تولید می‌کنند تهیه کنیم. هرچقدر نور ساطع شده توسط لامپ‌های UV نزدیک به نور طبیعی خورشید باشد، علاوه بر خواص درمانی باعث تشویق پرندگان به رفتارهای طبیعی و بهبود پرورش آن‌ها می‌شود. البته بی شک این لامپ تضمین کننده سلامت پرنده شما نیست اما یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بسیاری بیماری‌هاست.

مزایای لامپ UV مخصوص پرندگان:
  • افزایش سنتز ویتامین
  • بهبود بینایی
  • کاهش استرس
  • ضد عفونی کننده
  • کشتن باکتری و انگل
در فایل پیوست براتون سه ویدئو گذاشتم در جهت تایید حرف خودم که لامپهای کم مصرف و مهتابی سوسو میزنن، این سوسو زدن نه تنها باعث میشه تاثیر منفی روی چشم پرنده گذاشته بشه حتی مواد مصرفی و نوری که از این لامپها ساتع میشه برای پوست خود پرنده و باروری اون مضر هست. شاید به ظاهر مصرف این لامپها به صرفه باشه و اما باطنن اینطور نیست.
مشکلاتی که این لامپها ایجاد میکنند چه برای پرنده و چه انسان براتون لیست میکنم:
  • میگرن
  • سردرد
  • فشار چشم
  • میگرن
  • مشکلات خواب، به علت سرکوب ملاتونین
  • نشانه های اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی
  • اختلال غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن را ضعیف
  • افزایش تشکیل تومور
  • استرس / اضطراب، به علت سرکوب کورتیزول
  • اختلال در رشد جنسی / بلوغ

شاید شما بگین پس قطعا تا الان ما باید مرده باشیم چون تو ایران همه ما اکثرا از این لامپها مصرف میکنیم و حتی خود بنده روزی 16 ساعت زیر نور این لامپها کار میکنم. منظور بنده اینه که حتی اگر یکی از این موارد هم ایجاد بشه یعنی تاثیر منفی، قرار نیست با روشن کردن لامپ مهتابی انقدر بیماری بهمون منتقل بشه

راه حل چیست و از چه نوع لامپی استفاده کنیم؟
بهترین گزینه لامپ های مهتابی جدید به نام LED T8 هستن که در فایل پیوست براتون فیلمشو گذاشتم. در زیر هم عکسشو میذارم که باید از این لامپها استفاده بشه، هم کم مصرفه هم بدون مشکلات لامپهای قدیمی.

این مقاله از نظر نگارشی و مطالب علمی نیاز به ویرایش دارد، لطفا جهت تکمیل این مقاله، حتما سوالات و انتقادات خود را مطرح کنید.

Fluorescent-1 (2).mp4
دفعات دانلود حجم فایل نوع فایل
452 935.42 KB .mp4
Fluorescent-1 (3).mp4
294 2.71 MB .mp4
Fluorescent-1 (4).zip
236 8.31 MB .zip
Fluorescent-1 (1).mp4
193 457.55 KB .mp4
LED T8.mp4
407 5.86 MB .mp4
۱۳۹۲/۰۹/۰۶، ۰۵:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #2
RE: نورپردازی برای پرندگان
با سلام و تشکر ..

آیا لامپ های کم مصرف هم مثل مهتابی این مشکل را دارند ؟!
شما برای روشنایی سالن یا اتاق قناری چه لامپ یا مارکی را پیشنهاد میدهید ؟ که کاملتر و مفیدتر و با عوارض کمتر از مهتابی یا لامپهای کم مصرف باشد .

ساده تر بپرسم ، شما از چه نوع لامپی یا چه مارکی استفاده می کنید ؟
( در صورت تجربه استفاده شخصی ، نحوه تهیه و هزینه را هم بفرمایید ) . ممنون

۱۳۹۲/۰۹/۱۶، ۰۷:۵۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 1
4 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #3
 سلام سعی شود تا حد امکان از لامپ های کم مصرف استفاده نشود
این لامپ ها با روشن شدن صدها با در دقيقه که توسط چشم ما قابل رویت نیست روشن می مانند
لامپ های رشته ای بهترند
۱۳۹۲/۱۱/۲۸، ۰۱:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

دیپلم
اعتبار: 10
سپاس‌ها: 312
224 سپاس گرفته‌شده در 57 ارسال
ارسال: #4
سلام خدمت مدیروکاربرای خوب انجمن
بنده درموردنورپردازی تجربه ای دارم که خدمت شماعرض میکنم امیدوارم که موردپسندو استفاده شماقراربگیرد ،
من بیش ازبیست سال هست که پرنده بانی میکنم.پارسال به این نتیجه رسیدم که نور طبیعی داخل اتاق پرنده های من الالخصوص درفصل جفت وجوجه  معمولاازاوایل پاییزتااواسط بهار کم  است.
درنتیجه بایدروشنایی داخل قفسهاروزیادمیکردم امادرمورد مهتابی ولامپهای کم مصرف  شنیده وخونده بودم برای پرنده مضر است و ایجاد نا باروری میکند .
دربعضی ازسایتهای خارجی دیده بودم که داخل قفس لامپهای کوچکی گذاشته بودندکه خیلی روشن و پرنور بودندو به نظرم خیلی جالب آمدند .
منم دنبال همچین لامپهایی گشتم که درنهایت به این نتیجه رسیدم که لامپهای LEDکه پشت ویترین اکثرمغازه هابرای تزئين وروشنایی میزنند مناسب است.
پس به این منظور لامپهایLEDکه هم قیمت و هم مصرف و هم  روشناییش خیلی خوب و باصرفه است را بالای تمام قفسهام گذاشتم.
امسالم شکر خداباکمترین بیماری وبیشترین بازدهی ازنظرجوجه دهی رسیدم ،
درمورده این لامپهابایدعرض کنم که هرپنج مترآن بایک آداپتور۱۲Wکارمیکنه من برای هرآداپتوریک تایمراتومات گذاشتم که برای صرفه جویی دروقت وانرژی خیلی مهمه ،
امیدوارم تجربه بنده که برای من  مفیدبوده وهست برای شماهمکاران وکاربران عزیز نیز مفیدبوده باشد.
درضمن ازلامپهایی که داخل قفسها به کاربرده ام وهمچنین تایمرمورداستفاده براتون عکس میزارم .
به امیدموفقیت ..

بندانگشتی (ها)

امضای reza rasuli فردخردمندسخن می گویدچراکه حرفی برای گفتن دارد.

فرد نادان سخن  می گوید فقط برای آن که چیزی گفته باشد.

۱۳۹۲/۱۱/۲۸، ۰۳:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #5
سلام:
آقا رضا اگه منظور شما همون شلنگی های داخل نور مخفیه که 220ولت هم دارند.دو تا سئوال هم دارم 1-موقع خاموش کردن از دیمر ولامپ خواب استفاده میکنید؟2-اگر افزایش نوردهی را فقط صبحها داشته باشیم وبا تاریک شدن هوا پرنده ها بطور عادی بخوابند مثلا از ساعت 6.5صبح شروع کنیم وبه تدریج به 4.5 صبح برسیم که در اوج کوتاهی زمان تا 5.5عصر میشه 13ساعت نوردهی.در این صورت دیگه مشکل دیمر وجا گرفتن پرنده موقع خواب را نداریم و فقط تایمربرای روشن کردن کافیه.

۱۳۹۲/۱۱/۲۸، ۰۷:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

دیپلم
ارسال: #6
جناب هیواسلام شب بخیر
اولابایدعرض کنم خدمت شمادوست عزیزکه شمادرمورده این لامپهااشتباه میکنیدLED که مدنظرمنه شلنگی که شمامیگیدنیستش.
این لامپهامعروف به LEDنواریه که یک طرف آن چسبیه وبیشتردرداخل ویترین مغازهااستفاده میشه و۲۲۰ولت نیست هرپنج مترآن بایک آداپتور۱۲ولتی کارمیکنه.
من برای روشنایی قفسهام تایمرگذاشتم  نه دیمرکه صبح ساعت ۷روشن میشه وبرای این که فصل جفت وجوجه گیریه درروزهایی که هواابریه یکسره تاساعت۱۰شب روشنه امادرروزهای آفتابی ظهرهاخاموش میشه .
اگرجواب قانع کننده نبودبفرماییدتوضیح بیشتری بدم

بندانگشتی (ها)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸، ۰۸:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #7
فکر میکنم که نظر جناب رسولی به تصاویر زیر نزدیکتر باشه، انشالله شب برم سر کار چندتا ویدئو براتون میذارم از نحوه استفاده، نصب، نور دهی و استفاده از این لامپهای LED البته در مقاله بالا نیز نمونه های دیگری از این نوع LEDهارو عکسشو گذاشتم براتون. در هر صورت استفاده از لامپهای LED هم از نظر مالی به صرفه تر هست، هم باعث کمک به حفظ محیط زیست از طریق مصرف کمتر انرژی میشه.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
امضای محمد تقی کریمی
حقیقت آن است که زندگی انسان با مرگ در آمیخته است و بقایش با فنا،
پیش از ما میلیاردها نفر بر روی این کره ی خاکی زیسته اند و پس از ما نیز.
"شهید آوینی"
۱۳۹۲/۱۱/۲۸، ۰۸:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

دیپلم
ارسال: #8
سلام
ازمدیرمحترم سایت تشکرمیکنم
تصاویرارسالی جناب کریمی عیناهمان LED هایی هست که مورداستفاده قرارداده ام.
درضمن مبلغ  هریک مترLED چهارهزارپانصدتومان میباشد.

بندانگشتی (ها)

۱۳۹۲/۱۱/۲۸، ۰۸:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 25
24 سپاس گرفته‌شده در 15 ارسال
ارسال: #9
این LED ها اینقدر نورش نزدیک به قناری هست ایجاد اشکال نمیکنه؟
۱۳۹۲/۱۱/۲۸، ۰۹:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، سی مرغ ، javad rabiey
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #10
سلام:
جناب رسولی تایمر را دیدم.از نوع آلمانی با تنظیمات 15 دقیقه ایه.من خودم دارم.دیمر برای کم کردن تدریجی نور لامپها قبل از خاموشی کامل لامپها وروشن شدن لامپ خواب بکار میره چون پرنده قبل از تاریکی هوا جا میگیره .اگر یک مرتبه چراغ رو خاموش کنید ممکنه لونه وجوجه ها رو گم کنه.سئوال من این بود که برای اینکه دیمر بکار نبریم میشه نور دهی رو از تاریکی صبح شروع کنیم؟در واقع 12یا13ساعت ویا بیشتر نور دهی داشته باشیم وپرنده هم با غروب آفتاب بخوابه؟
۱۳۹۲/۱۱/۲۸، ۱۰:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان