زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۱۰:۴۴ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نورپردازی برای پرندگان

صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #1
نورپردازی برای پرندگان
تمام پرندگانی که در اسارت زندگی می‌کنند حق استفاده منظم از نور خورشید را دارند، نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش باعث ساخت ویتامین D۳ می‌شود و پیش نیاز مهمی برای جذب کلسیم و دیگر مواد معدنی خواهد بود. اگر پرنده شما به میزان کافی از نور طبیعی و رژیم غذایی مناسب بهره می‌برد نیازی به استفاده از نورهای مصنوعی UV و یا داروهای دارای ویتامین D۳ و کلسیم نیست. - استفاده همزمان از هر دو روش مصنوعی و طبیعی خطر ابتلا به پوکی استخوان را بالا می‌برد. - با این حال، اگر شما به جای مصرف D۳ به همراه کلسیم از نور پردازی UV استفاده می‌کنید، لطفاً مطالب زیر را جهت استفاده صحیح از نور پردازی UV با دقت بخوانید.
[/font][/size]
 عملکرد چشم پرندگان با چشم انسان بسیار متفاوت و فرآیند پردازش تصویر چشم انسان ۱۶ تا ۲۴ تصویر در ثانیه است، بنابراین برای ما نورهای فلورسنت بدون هیچ مشکل، به طور مداوم و "روشن" قابل رویت است که در حقیقت این‌طور نیست. فلورسنت در هر چرخه ولتاژ، نور ساطع می‌کند (در حدود ۱۶۰ فلاش نوری در ثانیه) و پرندگان قادر به دریافت و رویت این مقدار هستند که برای انسان این مقدار معادل ۱۲-۱۶ مرتبه در ثانیه است. این نوع نور اثرات قابل توجهی بر روی انسان و پرندگان دارد.
متاسفانه بسیاری از پرورش دهندگان در داخل کشور از لامپهای مهتابی استفاده میکنند و تاکید دارند که این لامپها مشکلی ندارند و هنوز به مضررات این لامپها آگاهی ندارند. درسته که گفته میشه باید نوردهی جوری باشه که به رنگ طبیعی نور و محیط نزدیک باشه، اما نه اینکه ما بیاییم لامپ مهتابی زرد استفاده کنیم جایه لامپهایه استاندارد، بسیاری از افراد سالهاست در سالنهاشون از مهتابی غیر استاندارد استفاده میکنند و تلفات میدن و بازم متوجه نیستن که تلفات اونها فقط ناشی از بیماری یا تغذیه نامناسب نیست بلکه مشکل از نوردهی نامناسب آنهاست و این اشتباهی است که به سادگی و هر روزه رخ می‌دهد. چشم انسان نمیتواند سوسو زدن این لامپها را ببیند، سوسو زدن نورهای فلورسنت به نوع لوله ای بودن و حبابی آن نیست بلکه تجهیزاتی است که در آن بکار رفته است.

برای جلوگیری از سوسو زدن، لامپ‌های فلورسنت مستلزم جایگزینی استارترهای قدیمی (آهنربایی) با ترانس‌های الکترونیکی جدید هستیم که باعث تثبیت سازی نوسانات برقی میشوند و از ایجاد مشکلات و ناراحتی‌ برای پرندگان جلوگیری میکنند. برای خرید ترانس‌های الکترونیکی جدید می‌توانید به فروشگاه های الکتریکی مراجعه کنید یا جهت سفارش این محصول به صورت پ.خ. درخواست دهید.
همان‌طور که گفته شد همه لامپ‌های اسپکتروم یا حبابی توانایی برآورد کردن نور طبیعی خورشید را برای پرندگان ندارند و بهتر است لامپ‌ها را از شرکت‌هایی که لامپ‌های مخصوص برای آبزیان، پرندگان و خزندگان تولید می‌کنند تهیه کنیم. هرچقدر نور ساطع شده توسط لامپ‌های UV نزدیک به نور طبیعی خورشید باشد، علاوه بر خواص درمانی باعث تشویق پرندگان به رفتارهای طبیعی و بهبود پرورش آن‌ها می‌شود. البته بی شک این لامپ تضمین کننده سلامت پرنده شما نیست اما یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بسیاری بیماری‌هاست.

مزایای لامپ UV مخصوص پرندگان:
  • افزایش سنتز ویتامین
  • بهبود بینایی
  • کاهش استرس
  • ضد عفونی کننده
  • کشتن باکتری و انگل
در فایل پیوست براتون سه ویدئو گذاشتم در جهت تایید حرف خودم که لامپهای کم مصرف و مهتابی سوسو میزنن، این سوسو زدن نه تنها باعث میشه تاثیر منفی روی چشم پرنده گذاشته بشه حتی مواد مصرفی و نوری که از این لامپها ساتع میشه برای پوست خود پرنده و باروری اون مضر هست. شاید به ظاهر مصرف این لامپها به صرفه باشه و اما باطنن اینطور نیست.
مشکلاتی که این لامپها ایجاد میکنند چه برای پرنده و چه انسان براتون لیست میکنم:
  • میگرن
  • سردرد
  • فشار چشم
  • میگرن
  • مشکلات خواب، به علت سرکوب ملاتونین
  • نشانه های اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی
  • اختلال غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن را ضعیف
  • افزایش تشکیل تومور
  • استرس / اضطراب، به علت سرکوب کورتیزول
  • اختلال در رشد جنسی / بلوغ

شاید شما بگین پس قطعا تا الان ما باید مرده باشیم چون تو ایران همه ما اکثرا از این لامپها مصرف میکنیم و حتی خود بنده روزی 16 ساعت زیر نور این لامپها کار میکنم. منظور بنده اینه که حتی اگر یکی از این موارد هم ایجاد بشه یعنی تاثیر منفی، قرار نیست با روشن کردن لامپ مهتابی انقدر بیماری بهمون منتقل بشه

راه حل چیست و از چه نوع لامپی استفاده کنیم؟
بهترین گزینه لامپ های مهتابی جدید به نام LED T8 هستن که در فایل پیوست براتون فیلمشو گذاشتم. در زیر هم عکسشو میذارم که باید از این لامپها استفاده بشه، هم کم مصرفه هم بدون مشکلات لامپهای قدیمی.

این مقاله از نظر نگارشی و مطالب علمی نیاز به ویرایش دارد، لطفا جهت تکمیل این مقاله، حتما سوالات و انتقادات خود را مطرح کنید.

Fluorescent-1 (2).mp4
دفعات دانلود حجم فایل نوع فایل
452 935.42 KB .mp4
Fluorescent-1 (3).mp4
294 2.71 MB .mp4
Fluorescent-1 (4).zip
236 8.31 MB .zip
Fluorescent-1 (1).mp4
193 457.55 KB .mp4
LED T8.mp4
407 5.86 MB .mp4
۱۳۹۲/۰۹/۰۶، ۰۵:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
پژوهشگر انجمن

دیپلم
اعتبار: 10
سپاس‌ها: 312
224 سپاس گرفته‌شده در 57 ارسال
ارسال: #31
RE: نورپردازی برای پرندگان
سلام
ازدوستان عزیز الالخصوص آقای کریمی وآقامحسن تشکرمیکنم که به مواردجدیددرخصوص پرورش ونگهداری قناری که درکشورمازیاداهمیت نمیدندبحث وگفتگومیکنند.
ماچرانبایدازتجربهای خودمان که به نتیجه رسیده استفاده کنیم .من عرض کردم که دوسال هست که ازاین روش استفاده میکنم وبسیارراضی هستم .
امادرخصوص نوراین لامپهابایدعرض کنم که تنهافرقش بامهتابی یاغیره....این است که به پرنده ضرری ندارد.
دوست عزیزمان فرمودنداین لامپهاماورابنفش ومادون قرمزنیست بله فرمایش شماصحیح است .نیازیم به این  فناوری نیست چون مانمیخواهیم پرنده ای بیماررادرمان کنیم .
مابااستفاده ازاین روش میخواهیم  پرنده رابه اشتباه بندازیم که فصل پاییزرابابهاریاتابستان اشتباه بگیرد. پرنده درطبیعت بافصول سال تولیدمثل میکندامادراسارت درقفس مابایداین نیازهاروبراش فراهم کنیم .برای همین مابرای اینکه درفصل پاییزکه فصل تولیدمثل پرنده نیست بااستفاده ازاین نورهاپرنده رامجبوربه تولیدمثل کنیم تانهایت استفاده راارزمان داشته باشیم .
من روش تجهیزسالن پرندهامومیگم اگرراه حل بهتری به نظردوستان میرسه لطف کننداستفاده میکنیم ممنون
ابتداروی تمام قفسهاروبااین لامپهاکه هم نواری وهم شلنگی هست تجهیزکردم.درضمن بایدبگم که این لامپهاهمه گی محافظ دارندوبه هیچ عنوان برای پرندگان درموردبرق گرفتگی صدمه نمیزند .
یک دستگاه دیمرنصب شده صبح لامپهاروباکمترین روشنایی روشن میکندوبه مرورزمان روشنایی تاشب بیشترمیشودالبته این روش ازابتدای پاییزکه پرنده آماده میشودشروع میشود.درطول این روش یک تایمرنصب شده که مدت زمان روشن بودن لامپهاروتنظیم میکند ودراخرشب که لامپهای ال ای دی خاموش میشودبه صورت اتومات چراغ خواب راروشن میکند.
ازدوستان عزیز اگرروشی بهترومناسبترمیدانندلطفاراهنمایی کنندممنون میشوم .لطفااین بحث وگفتگوراادامه دهیدکه روش نورپردازی برای پرندگان خیلی مهم است.

امضای reza rasuli فردخردمندسخن می گویدچراکه حرفی برای گفتن دارد.

فرد نادان سخن  می گوید فقط برای آن که چیزی گفته باشد.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۴/۳۰، ۰۹:۱۹ ب.ظ، توسط reza rasuli.)
۱۳۹۳/۰۴/۳۰، ۰۹:۱۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

لیسانس
اعتبار: 23
سپاس‌ها: 1106
878 سپاس گرفته‌شده در 267 ارسال
ارسال: #32
با سلام و عرض ارادت خدمت تمام بزرگواران و سروران خودم.
بنده تمامی نظرات و پیشنهادات این تایپک و بحث های مطرح شده رو خوندم و اگه اجازه بدید میخواستم مطلبی رو عرض کنم.
در آکواریوم های آبشور و ریف نیاز مبرمی به نور و لامپ های بخصوصی با درصد کلوین های متفاوت میباشد .مثلا برای آکواریوم های مرجان و ریف لامپ مهتابی uvبا کلوین 20000 لازم میباشد که فضای مورد نیاز را برای رشد این گونه ها فراهم میکند.
این لامپ ها  در کلوین های مختلف بسته به ارتفاع و نوع ضرورت هر آکواریوم و گونه های آن برای رساندن نور و طیف های نشری و خطی خورشید مورد استفاده قرار میگیرد.
حال در قناری با این که من تجربه ای ندارم شاید بتوان از این نوع لامپ هم استفاده ای برد و نور مورد نیاز رو به اون ها رسوند.
رنگ این نوع مهتابی سفید و قرمز و آفتابی و بنفش موجود میباشد که در تمام رنگ ها همه ی طیف ها گونجونده شده .
ولی من معمولا برای نصب و راه اندازی از یک بنفش همراه یک سفید بهره میبرم.
موفق باشید.

امضای hidrane کودکی دیدم ماه را بو میکرد
                      قفسی بی در دیدم که در آن روشنی پرپر میزد...
۱۳۹۳/۰۴/۳۱، ۱۲:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #33
سلام:
به نظر من اگر تاًمین روشنایی اطاق پرنده ها ازنظر یکنواختی و عدم وجود فرکانس بررسی بشه بهتره.واحد کلوین درجه گرم یا سرد بودن رنگ نور رو مشخص میکنه.اما شدت نور بر حسب لوکس مهمترین پارامتره یعنی نور نباید خیره کننده یا کسالت بار باشه.برای این منظور شدت نور300لوکس برای اطاق پرنده کافی بنظر میاد وبرای تاًمین این مقدار روشنایی بر حسب مساحت زیرپوشش وارتفاع منبع نور محاسبات تغییرمیکنه.واحد جریان نوری لومن هست ودر لامپهای التهابی هر وات برابر14 لومن.یعنی یه لامپ100وات برابر1400لومن جریان نوری ایجاد میکنه.مثلا:اگر مساحت اطاق 12مترمربع باشه،با توجه به 300لوکس شدت نور تابیده شده به هرمتر مربع خواهیم داشت(12*300=3600)اگر این عدد به 14تقسیم بشه 

مقدار وات لازم بدست میاد.3600تقسیم بر14میشه 260وات پس دوتا لامپ 100 وات ویکی 60 وات مورد نیاز اطاق12متریه.اما لامپهای رشته ای هم مثل لامپهای فلورسنت(مهتابی)برای چشم پرنده مضره. لامپهایLEDچون با برقDCکار میکنند(البته در منازل از آداپتور استفاده میشه) مزایای زیادی دارند که عدم وجود فرکانس ،بدون تولیدحرارت،مصرف بسیار کم،تمرکز نور،عمرطولانی ،مقاوم بودن در مقابل ضربات مکانیکی ،وامنیت الکتریکی بسیاربالا به علت ولتاژ پایین از آن جمله هست.خوشبختانه جدیداً با طیف ورنگ های مختلف هم در دسترس قرار گرفته.ببخشید طولانی شد چون حرفه من تدریس مباحث روشناییه ارایه این مطلب به نظرم ضروری آمد.موفق باشید.
۱۳۹۳/۰۴/۳۱، ۱۲:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 25
140 سپاس گرفته‌شده در 52 ارسال
ارسال: #34
با سلام خدمت دوستان ،در زمان جوجه گیری یکی از مشکلاتی که اخر شب وجود دارد جا گرفتن قناری ها بروی تخم و درون لانه یا روی جوجه هاست که با توجه به هماهنگ نبودن تمامی قناری ها امکان دارد این جا گرفتن حتی با وجود دیمر (کاهنده نور)دستی زمان زیادی را تلف کند  لذا اگر دوستان وسیله ای که بصورت خودکار و اتوماتیک این کاهش نور را انجام دهد سراغ دارند ممنون می شوم راهنمایی بفرمایند
۱۳۹۴/۰۸/۰۵، ۱۱:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohsenb150
**
کاربر افتخاری

لیسانس
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #35
(۱۳۹۴/۰۸/۰۵، ۱۱:۵۰ ق.ظ)shahab160000 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوستان ،در زمان جوجه گیری یکی از مشکلاتی که اخر شب وجود دارد جا گرفتن قناری ها بروی تخم و درون لانه یا روی جوجه هاست که با توجه به هماهنگ نبودن تمامی قناری ها امکان دارد این جا گرفتن حتی با وجود دیمر (کاهنده نور)دستی زمان زیادی را تلف کند  لذا اگر دوستان وسیله ای که بصورت خودکار و اتوماتیک این کاهش نور را انجام دهد سراغ دارند ممنون می شوم راهنمایی بفرمایند

سلام منم هم همین مشکل رو داشتم اول به تایمر احتیاج هست که خودکار خاموش و روشن کنه و بعد یه دیمر تا نور رو کم کنه. در واقع یه تایمر دیمردار خودکار لازمه که من تو بازار پیدا نکردم. اگر هم سفارشیساخته بشه احتمالا قیمت بالایی داره. من پارسال نوردهی رو از صبح شروع کردم یعنی لامپ رو با تنظیم تایمر به تدریج از صبح زیاد کردم تا غروب که به صورت طبیعی نور کاهش پیدا می کرد. شاید روش ایده آلی نباشه اما بد هم نیست. زمانی که روشنایی به حداکثر خودش می رسه که حدود 13 ساعت هست روشنایی از حدود ساعت 4 صبح شروع میشه.
امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۴/۰۸/۰۵، ۱۲:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #36
سلام 
ایده جالبیه ولی اگر میشد این لامپهای ال ای دی را با فاصله بیشتری از قفسها قرار داد یا اینکه جوری باشه که اصلا نور مستقیم به چشم پرنده نخوره مثل نور مخفی (که جا داره اساتید روش فکر و کار کنن)  خیلی بهتر بود. 

یه سوال هم دارم: آیا نوعی از این لامپهای ال ای دی وجود داره که با برق شهری مستقیم کار کنه و مثلا به اندازه یک لامپ 100 یا 200 وات روشنایی داشته باشه؟  به نظرم اگر چنین لامپی تو بازار باشه خیلی عالیه و تنها کافیه تو اتاق مخصوص نگهداری یه لامپ 200 وات به جای لامپهای رشته ای - کم مصرف - یا فلورسنت قرار بدیم و این همه دردسر هم نداره. 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۸/۰۸، ۰۸:۰۵ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۸/۰۷، ۰۲:۲۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

لیسانس
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #37
(۱۳۹۴/۰۸/۰۷، ۰۲:۲۱ ق.ظ)سی مرغ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام 
ایده جالبیه ولی اگر میشد این لامپهای ال ای دی را با فاصله بیشتری از قفسها قرار داد یا اینکه جوری باشه که اصلا نور مستقیم به چشم پرنده نخوره مثل نور مخفی (که جا داره اساتید روش فکر و کار کنن)  خیلی بهتر بود. 

یه سوال هم دارم: آیا نوعی از این لامپهای ال ای دی وجود داره که با برق شهری مستقیم کار کنه و مثلا به اندازه یک لامپ 100 یا 200 وات روشنایی داشته باشه؟  به نظرم اگر چنین لامپی تو بازار باشه خیلی عالیه و تنها کافیه تو اتاق مخصوص نگهداری یه لامپ 200 وات به جای لامپهای مهتابی - کم مصرف - یا فلورسنت قرار بدیم و این همه دردسر هم نداره. 
سلام لامپ های ال ای دی حبابی ساخت داخل کشور تو بازار هست. 13 وات تقریبا معادل یه لامپ رشته ای 100 وات شار نوری داره. البته با اختلاف قیمتی حدود 10 برابر لامپ های رشته ای.
امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۴/۰۸/۰۷، ۰۷:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #38
سلام
احتمالا تا چند سال آینده این لامپ ها به دلیل مصرف کمتر برق و تولید گرمای کمتر و عمر بسیار طولانی جای گزین لامپهای موجود میشن . و به نظرم بهتره در اتاق یا سالن مخصوص پرورش از این لامپها استفاده بشه .  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۸/۱۲، ۱۲:۳۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۸/۰۸، ۰۸:۱۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #39
با تشکر از همه ی اساتید از تشکیل این تاپیک عالی من هم قناریاموتو اتاقم نگهداری میکنم که البته اصلا نور خورشید نمیبینن بدبختا من هم باید از این روش استفاده کنم باز هم تشکر
۱۳۹۵/۰۴/۰۵، ۱۰:۱۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

m.s
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 1506
287 سپاس گرفته‌شده در 136 ارسال
ارسال: #40
سلام دوستان برای سهره های من که داخل اتاق هستن و نور شمالی میگیره به سهره هام نور خورشید مستقیم نمی رسد میخواستم بدونم اگه بخواهم لامپی را توی اتاق بزنم که تا حدودی این کمبود جبران کنه توی ایران جایی یا شرکتی هست که این نوع لامپها را تولید کنه؟
۱۳۹۶/۰۵/۰۳، ۰۱:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان