زمان کنونی: ۱۴۰۲/۱۲/۲۹، ۰۹:۲۸ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

ني زيرپاي قناري (نی چوبی یا پلاستیکی؟)

مدیر بازنشسته

ليسانس
اعتبار: 70
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 582
2616 سپاس گرفته‌شده در 490 ارسال
ارسال: #1
ني زيرپاي قناري (نی چوبی یا پلاستیکی؟)
با سلام و احترام خدمت دوستان عزيز:

يكي از مهم ترين مشكلات- مربوط به پاي قناري ميباشد.
كه ارتباط نزديكي با ني داخل قفس دارد.
قطرو كيفيت ني و جنس اون كه از پلاستيك نو باشد يا كهنه و مخصوصا نظافت اون بسيار مهم است
در اينكه آيا سروته ني باز باشد يا بسته نظر ها متضاد است. عده اي براين نظر هستند كه سر وته ني باز باشد تا كنه و شپش به داخل اون بروند و با پاشيدن سم يا پودري كه داخل اون هست نابود شوند
عده اي هم بر اين نظر معتقدند كه بايستي كنه را ريشه كن كنيم و سر وته ني بسته باشد و قبل از اون هم پودر ضد شپش داخل اون بريزيم. البته كساني كه قناري كم دارند معمولا سر وته اون را با سري ميبندند
و مبحث ديگر شستشوي ني با اب گرم سپس خشك كردن ني هست .
ني بايد به تناسب طوري در مسير قناري قرار گيرد تا مزاحمتي براي پرواز اون نداشته باشد.

و هر هفته يا دوهفته داخل اون را نگاه كنيد كه تميز باشد و احيانا حشره اي داخل ني نداشته باشد.
جنس اون هم بعضي مواقع از چوب يا پلاستيك ميباشد كه پلاستيكي اون بهتر شسته ميشود..و بايستي دقت شود كه زايده يا برجستگي در ني نباشد

موفق باشيد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۰۱، ۱۱:۱۷ ق.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۳:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #21
RE: ني زيرپاي قناري (نی چوبی یا پلاستیکی؟)
سلام
فرمایش استاد بخشی دقیق وکامله 
فقط درمورد سم که داخل  میله زیر پای قناری  ها استفاده میشه یه مطلبو عرض کنم
پارسال  رفته پرنده فروشی شهرمون(وسایل ودون پرندهه هم میفروشه) که یه دارو واسه شپش  پرنده ها ولانه قناری و... بخرم که ایشون یه  پودر به من  دادن که اسمش دایناسور بود ایشون گفتن که میشه زد به بدن پرنده ها (ولی  فک میکردم  اشتباه  میگن) و از ایرو مکتین استفاده کردم براشون .من رو جعبشو که خوندم دیدم که عکس مار ومورچه وعقرب واینا زده وعکس چندتا موجود ریز هم زده  منم نزدم به قناری ها گفتم این پودر بیشتر به درد سم پاشی داخل خونه میخوره تا زدن به بدن قناری ولی یبار که یکمشو  ریختم کف لونه قناری و پنبه گذاشتم روش  بعد ماده که لونه رو گود کرد تا کف لونه  رفت واز سم خورد به بدنش خوشبختانه هیچ مشکلی پیش  نیومد ولی انصافا دیگه خبر از هیچ موجودی داخل لانه نبود
از این پودر داخل میله ها میریزم  وکارایش عالیه بااین که اصلا فک نمیکردم به درد بخوره
سپاس
امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۳/۰۷، ۱۰:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 182
110 سپاس گرفته‌شده در 27 ارسال
ارسال: #22
سلام به همه اساتید.
با احترام به نظر دوستان و با توجه به بهتر بودن چوب برای پای قناری اما من ترجیحا استفاده از نی پلاستیکی واسه پرنده قفسی رو بهتر میدونم.یکسر نی رو گریس میزنم وسر دیگه باز میمونه برا وقتی که شپشکها دنبال لانه باشن و بخوان به محل تاریک برن.حتی داخل نی هم کپکس میریزم.واسه این که شپشکها یا به گریس میچسبن یا با کپکس میمیرن.ضمن اینکه اگه قناریهاتون به دیوار زدین میخ رو هم اندکی گریس بزنین.داخل لون ولای پنبه دانه هم کپکس میزنم ضمن اینکه هر از گاهی داخل آبتنی هم کپکس میریزم.هیچ مشکلی بوجود نمیاد.برا پیشگیری هم از پشت گردنی استفاده کنید.
قناریها امانتی هستند نزد ما رسیدگی بهشون ثواب داره شک نکنید.
۱۳۹۳/۰۴/۱۶، ۰۲:۳۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

لیسانس
اعتبار: 23
سپاس‌ها: 1106
878 سپاس گرفته‌شده در 267 ارسال
ارسال: #23
دوستان عزیز من هم تو این مدت به یه چیزی رسیدم که گفتنش خالی از لطف نیست.
به نظر من اصلا نیاز نیست از پودر و سموم دیگه استفاده کنید .اگر از نی پلاستیکی استفاده میکنید کافیه اون رو نمک سود کنید یعنی با نمک بجوشونیدش بعد داخلش رو پر کنید از نمک.لونه هم به همین صورت ولی خود من راه دوم رو میپسندم و ازش استفاده میکنم اون هم اینه که قطره آیور مکتین رو به تمام نقاط قفس اسپری میکنم ( وقتی حیونی داخل قفس نیست) حتی داخل نی ها و داخل لونه وپنبه دونه ها رو بعد به راحتی تا 3 ماه بعد خیالم راحته و دوباره این کارو تکرار میکنم.این عمل موثر ترین بوده حداقل برای من.
موفق باشید.
امضای hidrane کودکی دیدم ماه را بو میکرد
                      قفسی بی در دیدم که در آن روشنی پرپر میزد...
۱۳۹۳/۰۴/۱۶، ۰۹:۱۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #24
سلام.
لطفا نظرتون رو درباره استفاده از شاخه درخت انگور و یا هر درخت دیگه ای بعنوان نی زیر پای قناری بدین و بگین خوبه یا نه و اینکه چطور میشه نگهداریش کرد؟ این شاخه ها رو برای ضد عفونی شدن بجوشونیم خوبه؟ و اینکه معمولا چقدر طول میکشه تا نی چوبی (چه شاخه درخت چه اون مدل که تو فروشگاه ها هست) یا نی پلاستیکی شپشک بگیره؟ ممنون.
۱۳۹۳/۰۵/۱۴، ۰۶:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #25
بهترین چوب برای زیر پای پرنده ها شاخه ی درخت بیدمجنونه که خاصیت زدعفونی کننده داره اما بازهم من اون رو برای سهره و گلبسر و پرنده های وحشی میپسندم و برای قناری نی های چوبی آماده ای که توبازتر و پرنده فروشیها هست مناسبه.هر هفته هم بشورش و بو روغن چربش کن هیچوقت شپشک نمیگیره.
اما نی پلاستیکی که من بهتون توصیه نمیکنم اما اگه میخوای شپشک نگیره دو سرشو بازبذارید و توش چندقطره ایورمکتین بریزید و هرهفته توشویه آب گرم نزدیک به جوش بریزید شپشک نمیزنه.
۱۳۹۳/۰۵/۱۴، ۰۶:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #26
(۱۳۹۳/۰۵/۱۴، ۰۶:۵۰ ب.ظ)'shahabbatista' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بهترین چوب برای زیر پای پرنده ها شاخه ی درخت بیدمجنونه که خاصیت زدعفونی کننده داره اما بازهم من اون رو برای سهره و گلبسر و پرنده های وحشی میپسندم و برای قناری نی های چوبی آماده ای که توبازتر و پرنده فروشیها هست مناسبه.هر هفته هم بشورش و بو روغن چربش کن هیچوقت شپشک نمیگیره.
اما نی پلاستیکی که من بهتون توصیه نمیکنم اما اگه میخوای شپشک نگیره دو سرشو بازبذارید و توش چندقطره ایورمکتین بریزید و هرهفته توشویه آب گرم نزدیک به جوش بریزید شپشک نمیزنه.

با چه نوع روغنی و آیا چرب و آغشته به روغن توی قفس بذارم؟
۱۳۹۳/۰۵/۱۴، ۰۷:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #27
باروغن مایع.وقتی چربش کردینیم ساعت مقابل آفتاب بذار بهد بذار تو قفس.نمیخواد انقدروغن روش بریزی که ازش بچکه ها.کم.فقط چرب بشه که شپشک نزنه
۱۳۹۳/۰۵/۱۴، ۰۷:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #28
 سلام:
چوب بهتر از نی پلاستیکیه.اگر کاملا صاف وصیقلی باشه دیگه جایی نداره که شپشک بزنه.فقط هر وقت که میشوریش در حالیکه نم داره سر چوب رو بزن توی پودر کوپکس بعد نصبش کن.نی از چوب بیدمشک و انار بهترین وصافترین نی هستش.البته با توجه به نوع دسترسی شما میتونید از چوب توت یا درخت دیگری هم استفاده کنید.
۱۳۹۳/۰۵/۱۴، ۰۸:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #29
سلام
چوب درخت توت هم خوبه.من براي سهره ها استفاده مي كنم .فقط بايد چند روز قبل تهيه بشه تا خوب افت كنه وبه اندازه واقعي خودش برسه.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۵/۱۵، ۰۷:۱۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، meisam_th1980 ، mohsenz2006 ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
سپاس‌ها: 12
327 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #30
من میگم چوب درخت انگور خوبه با الکل بشورش بزارش تو آفتاب بعد که خشک شد دوباره بشورش خشک که شد استفاده کن اگه هر ماه این کار را تکرار کنید شپشک نمیزنه
۱۳۹۳/۰۶/۱۳، ۰۵:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، vahid babayi

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان