زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۷:۰۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

ني زيرپاي قناري (نی چوبی یا پلاستیکی؟)

مدیر بازنشسته

ليسانس
اعتبار: 70
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 582
2616 سپاس گرفته‌شده در 490 ارسال
ارسال: #1
ني زيرپاي قناري (نی چوبی یا پلاستیکی؟)
با سلام و احترام خدمت دوستان عزيز:

يكي از مهم ترين مشكلات- مربوط به پاي قناري ميباشد.
كه ارتباط نزديكي با ني داخل قفس دارد.
قطرو كيفيت ني و جنس اون كه از پلاستيك نو باشد يا كهنه و مخصوصا نظافت اون بسيار مهم است
در اينكه آيا سروته ني باز باشد يا بسته نظر ها متضاد است. عده اي براين نظر هستند كه سر وته ني باز باشد تا كنه و شپش به داخل اون بروند و با پاشيدن سم يا پودري كه داخل اون هست نابود شوند
عده اي هم بر اين نظر معتقدند كه بايستي كنه را ريشه كن كنيم و سر وته ني بسته باشد و قبل از اون هم پودر ضد شپش داخل اون بريزيم. البته كساني كه قناري كم دارند معمولا سر وته اون را با سري ميبندند
و مبحث ديگر شستشوي ني با اب گرم سپس خشك كردن ني هست .
ني بايد به تناسب طوري در مسير قناري قرار گيرد تا مزاحمتي براي پرواز اون نداشته باشد.

و هر هفته يا دوهفته داخل اون را نگاه كنيد كه تميز باشد و احيانا حشره اي داخل ني نداشته باشد.
جنس اون هم بعضي مواقع از چوب يا پلاستيك ميباشد كه پلاستيكي اون بهتر شسته ميشود..و بايستي دقت شود كه زايده يا برجستگي در ني نباشد

موفق باشيد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۰۱، ۱۱:۱۷ ق.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۳:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
سپاس‌ها: 12
327 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #31
RE: ني زيرپاي قناري (نی چوبی یا پلاستیکی؟)
سلام نظر بنده :1-تو قفس نرهای تکی: پلاستیکی،باتکه ای کوچک چوب مو (درخت انگور) در سه کنج قفس،
جفتی ها :1دونه چوبی 1دونه پلاستیکی
۱۳۹۳/۰۸/۲۸، ۰۹:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، محمدمهدی ، vahid babayi
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #32
نظر شخصیه من اینه که در کل چوب های موجود در مغازه ها و بازار بهتر از نی های پلاستیکیه.کافیه بهش ابتدا روغن بزنید بذارید خوب خشک بشه.
بعد اینکه گذاشتیدش زیر پاش هر دو هفته یه بار با یه دستمال آغشته به روغن بهش بمالید.دیگه از هیچ بیماری و شپشکی خبری نیست.توش هم خالی نیست مثه نی های پلاستیکی که شپشک جمع بشه
۱۳۹۳/۰۸/۲۸، ۰۹:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 1255
103 سپاس گرفته‌شده در 26 ارسال
ارسال: #33
(۱۳۹۳/۰۸/۲۸، ۰۹:۲۰ ب.ظ)Arash Zamani نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام نظر بنده :1-تو قفس نرهای تکی: پلاستیکی،باتکه ای کوچک چوب مو (درخت انگور) در سه کنج قفس،
جفتی ها :1دونه چوبی 1دونه پلاستیکی
 سلام اقا ارش به نظر من زدن تکه چوب کوچک در کنج قفس کار درستی نیست چون باعث خراب شدن دم قناری میشه.
۱۳۹۳/۰۸/۲۹، ۰۴:۱۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، Arash Zamani ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 2
2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #34
سلام.ولی به نظر من اصلا نباید نی گذاشت. بلکه باید تخته با عرض 1/5 بند قفس از جنس چوب گذاشت.این بهترین راه من امتحان کردم
۱۳۹۳/۱۰/۱۸، ۰۳:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 22
25 سپاس گرفته‌شده در 12 ارسال
ارسال: #35
سلام  دوستان 
یه نکته هست که عرض می کنم نظراتتون رو بفرمایید 
دوستان همه می دونید که چوب برخی از درختان شیرین و چوب برخی درختان تلخ هست اگه چوب رو به زبون بزنید مشخص میشه 
حالا شاید بپرسید دلیل مطرح کردن این موضوع چیه 
همیشه گفته شده که تجربه پدر علم هست  بنده یه مادر بزرگ دارم  که از وقتی من یاد میدم  مرغ و خروس داره مادر بزرگم یه بوته هست به نام مهک همیشه میریزه زیر پای مرغا و این بوته به اندازه ای تلخ هست که تا حالا هیچ گونه شپشکی تو مرغاش دیده نشده 
ازش پرسیدم میکه شپشک با کوچکترین حس تلخی که این بوته داره از بین میره 
اصل مطلب اینه به نظر اساتید اگه از چوب درختانی که تلخ هستن مثه درخت فلفل سیاه یا گز  این دوتا که من مزه کردم مثه زهر مار تلخ هستن برای نی داخل قفس استفاده کنیم خوبه یا بد 
۱۳۹۳/۱۱/۲۱، ۰۵:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، jorahim ، vahid babayi
علی حقیقی منش‬‎

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #36
(۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۶:۵۱ ب.ظ)اهواز قناری نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۴:۰۰ ب.ظ)King_Hearts نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۳:۳۷ ب.ظ)sky_bird نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دلیل اینکه دامپزشک ها همیشه توصیه میکنن که نی باید از جنس چوب باشه و گرنه پای قناری خراب میشه و این همه روش تاکید دارند چیه؟
سلام
فكر نكنم ني چوبي مناسب براي قناري تو پرنده فروشي ها باشه بيشتر ني هاي چوبي براي طوطي استفاده مي شه كه به دليل كلفت بودن به درد قناري نمي خورن من خودم چون يك بار به خاطر حرف يك دامپزشك 2 تا طوطي دوستم رو از دست دادم به حرف دامپزشك اطمينان ندارم اصلا فعال بودن اين سايت و اطمينان دوستان به سوالات و پاسخ هاي كاربران دليل خوبي واسه اينه كه تجربه بالاتر از علمه البته اميدوارم بحث ني زير پاي قناري رو تغيير ندين و به حاشيه علم و تجربه نرين چون يه تاپيك تو اين ضمينه هست دوستان سرچ كنن در كل بهترين روش براي كسايي كه قناري زياد ندارن استفاده از نه پلاستيكي دو طرف بسته است وقتي داخل ني پودر ضد شپش مي ريزيد كمي به دو طرف خمش كنيد تا پودر به دو سر ني برسه چون كنه ها تو همون ورودي ني زندگي مي كنن نه وسط ني.
موفق باشيد

دلایل منطقی بیارید نه اینکه چون طوطی شما مرده پس همه دامپزشکا اشتباه میکنن و تجربه بهتره علمه علمی که تو همون تایپک گفته شده حرفی نمونده واسه زدن.

من خودم به شخصه در  قفس های که از چوب استفاده میکنم  موارد کمتری از مشکلات پا در قناریا میبینم
شما خودتون یک دقیقه با انگشتتون یه نی پلاستیکی قناری رو بگیرید  , میبینید که جای شیار های اون رو دستتون باقی مونده با اینکه فشار زیادی روش نبود
در حالی که تموم وزن قناری روی پا هاشه و پا ها هم بدلیل جاذبه روی نی فشار میارن و نی هم یکنواخت نیست بلکه شیار شیار ریزه چقد عذاب اوره واسش
با چوب امتحان کنید هیچ فشاری نمیاد چون سطحش یکنواخت و صیقلیه

چیزی که زیاده تو کوچه وخیابون چوبه همیشه درختا رو کوتا میکنه و چوب های مناسبی واسه قناری هستن
یادمه یه قناری داشتم پیش هر دامپزشکی میبردم همین رو میگفت میگفت نی های از جنس پلاستیک استفاده نکنید  میگفت ام الفساد قفس نی پلاستیکه از چوب اکلیتوس استفاده کنید تو اهواز که تمام پرنده فروشا تیر چوبی دارن برای قناری شهر شما رو نمیدونم
در ضمن اگه دقت کنید در عکس های قناری که مربوط به  پرورش دهنده های معروف هستن شما نی های پلاستیکی مشاهده نمیکنید چون مسلما چنین نی های ضرر فراوران داره و تنها مزیتش قابل شستوشو بودنه
در پایان شما یه سر به این تایپک فروم بزنید چند درصد قناری ها از نی پلاستیکی استفاده میکنن؟
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

ددست ترین کار استفاده از چوبه اصلا از پلایتبک استفاده نکنید من یکی از قناری هام همش پاشو 
میگرفت بالا و درد داشت گعتم مال گرمی بستمش تخم کاهو خوب نشد بردمش دامپزشک کفت از پلاستیکی
استفاده نون و چوب بزار زیر پاش الان قناریم سرحال و خوب شده
ما که از دامپزشک وارد تر نیستیم اونا یه عمر درس علمی خوندن طوطی شما احتماال زیاد مریض بوده
۱۳۹۳/۱۱/۲۱، ۰۸:۰۴ ب.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط: jorahim ، vahid babayi
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #37
سلام
بعضي ها هم اعتقاد دارن چوب درخت بيد ضد شپشك هست.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۱۱/۲۵، ۰۸:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: jorahim ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 6
7 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #38
درود به همه دوستان و اساتید.

همانطور که دوستان فرمودند نی چوبی بهتر از پلاستیکی آن است, و من به شخصه از چوب درخت اکالیپتوس استفاده می کنم که بسیار تلخ است و طبق تجربه اندک بنده کمتر شپشک می زند! اما اگر دوستان از نی پلاستیکی استفاده می کنند حتما دو سر آن را ویکس یا گریس بزنند تا از تجمع شپشک جلوگیری کنند و برای ریشه کن کردن شپشک هم از قطره ایورمکتین استفاده کنند.
۱۳۹۴/۰۶/۱۹، ۰۷:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 2
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #39
سلام نی پلاستیکی بهتره
۱۳۹۶/۰۹/۱۳، ۰۹:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #40
سلام 
به نظرم مطلقا نمیشه گفت کدوم بهتره . هرکدوم محاسن و معایبی میتونه داشته باشه . البته پلاستیکی خوبم توی بازار وجود داره ولی من خودم به شخصه چوبی رو بیشتر می پسندم
یه مدل نی پلاستیکی من استفاده میکنم بصورت پلاستیک محکم و سفته و بیضی شکله البته شیارهایی روی سطحش وجود داره ولی خیلی برجسته نیست و اصلا هم زبری نداره و خشک هم نیست البته من به خاطر راحتی در نظافت ازش استفاده میکنم ... ولی اون نی های پلاستیکی قدیمی که گرد بود و شیارهای گاها زبری روش داشت اصلا خوب نیست به نظرم .  
در هر صورت برای نی چه چوبی باشه چه پلاستیکی ویژگیهای زیر باید مد نظر گرفته بشه تا بتونیم بگیم این نی مناسب هست یا مناسب نیست : 
1- قطر و اندازه نی که نه خیلی کلفت باشه نه خیلی نازک 
2- شکل نی که مثلا مربع یا مستطیل نباشه .... گرد و بیضی مناسب هست
3- زبر و خشک نباشه ... زبری سبب درد و مشکلات استخوانی و گاها تغییر شکل در فرم انگشتان پا میشه در دراز مدت و خشکی هم سبب ساییدگی و پینه بستن کف پا و انگشتها ...
4- کج و معوج هم نباشه بهتره به نظرم چون در درازمدت بازم به پای پرنده ممکنه صدمه بزنه ... فرض کنید همیشه پرنده کج و یکطرفی قرار بگیره (یعنی مثلا یه پاش بالاتر و یکی پایینتر باشه) خوب مسلما اذیت میشه پرنده بویژه در زمان استراحت یا خوابش و اگر بصورت دائمی از همچین نی ای استفاده بشه ریسک خراب شدن پا و انگشتان پرنده وجود داره .  
نتیجه اینکه نی چوبی میتونه مناسب باشه پلاستیکی هم میتونه اگر همه شرایط بالا رو داشته باشن ولی خوب چوبی شکیل تر و با اصالت تره ... و در بعضی شرایط شاید بهتر باشه هر ده روز یکبار از یکنوع نی استفاده بشه ... به اینصورت احتمال خراب شدن پا کمتر میشه 
نکته آخر اینکه در خیلی از مواقع خراب شدن پا و انگشتان پرنده به خاطر کمبود کلسیم و ویتامینها و عدم نظافت و ریژیم نامناسب تغذیه هست ولی ممکنه ما فکر کنم علتش نی زیر پا هست ... اینو هم باید بهش دقت داشت . 
عکس نی پلاستیکی که عرض شد 

اینم نی چوبی مناسب بیضی شکل (البته باید زبری و خشکی چوب از بین بره که قبلا درباره ش توضیح دادم)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۹/۱۵، ۰۱:۳۷ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۶/۰۹/۱۴، ۱۲:۵۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان