زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۱۲:۰۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

ني زيرپاي قناري (نی چوبی یا پلاستیکی؟)

مدیر بازنشسته

ليسانس
اعتبار: 70
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 582
2616 سپاس گرفته‌شده در 490 ارسال
ارسال: #1
ني زيرپاي قناري (نی چوبی یا پلاستیکی؟)
با سلام و احترام خدمت دوستان عزيز:

يكي از مهم ترين مشكلات- مربوط به پاي قناري ميباشد.
كه ارتباط نزديكي با ني داخل قفس دارد.
قطرو كيفيت ني و جنس اون كه از پلاستيك نو باشد يا كهنه و مخصوصا نظافت اون بسيار مهم است
در اينكه آيا سروته ني باز باشد يا بسته نظر ها متضاد است. عده اي براين نظر هستند كه سر وته ني باز باشد تا كنه و شپش به داخل اون بروند و با پاشيدن سم يا پودري كه داخل اون هست نابود شوند
عده اي هم بر اين نظر معتقدند كه بايستي كنه را ريشه كن كنيم و سر وته ني بسته باشد و قبل از اون هم پودر ضد شپش داخل اون بريزيم. البته كساني كه قناري كم دارند معمولا سر وته اون را با سري ميبندند
و مبحث ديگر شستشوي ني با اب گرم سپس خشك كردن ني هست .
ني بايد به تناسب طوري در مسير قناري قرار گيرد تا مزاحمتي براي پرواز اون نداشته باشد.

و هر هفته يا دوهفته داخل اون را نگاه كنيد كه تميز باشد و احيانا حشره اي داخل ني نداشته باشد.
جنس اون هم بعضي مواقع از چوب يا پلاستيك ميباشد كه پلاستيكي اون بهتر شسته ميشود..و بايستي دقت شود كه زايده يا برجستگي در ني نباشد

موفق باشيد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۶/۰۱، ۱۱:۱۷ ق.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۳:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #2
RE: ني زيرپاي قناري
دلیل اینکه دامپزشک ها همیشه توصیه میکنن که نی باید از جنس چوب باشه و گرنه پای قناری خراب میشه و این همه روش تاکید دارند چیه؟
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۳:۳۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
کاربر افتخاری

كامپيوتر
اعتبار: 34
سپاس‌ها: 317
2009 سپاس گرفته‌شده در 524 ارسال
ارسال: #3
(۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۳:۳۷ ب.ظ)sky_bird نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دلیل اینکه دامپزشک ها همیشه توصیه میکنن که نی باید از جنس چوب باشه و گرنه پای قناری خراب میشه و این همه روش تاکید دارند چیه؟
سلام
فكر نكنم ني چوبي مناسب براي قناري تو پرنده فروشي ها باشه بيشتر ني هاي چوبي براي طوطي استفاده مي شه كه به دليل كلفت بودن به درد قناري نمي خورن من خودم چون يك بار به خاطر حرف يك دامپزشك 2 تا طوطي دوستم رو از دست دادم به حرف دامپزشك اطمينان ندارم اصلا فعال بودن اين سايت و اطمينان دوستان به سوالات و پاسخ هاي كاربران دليل خوبي واسه اينه كه تجربه بالاتر از علمه البته اميدوارم بحث ني زير پاي قناري رو تغيير ندين و به حاشيه علم و تجربه نرين چون يه تاپيك تو اين ضمينه هست دوستان سرچ كنن در كل بهترين روش براي كسايي كه قناري زياد ندارن استفاده از نه پلاستيكي دو طرف بسته است وقتي داخل ني پودر ضد شپش مي ريزيد كمي به دو طرف خمش كنيد تا پودر به دو سر ني برسه چون كنه ها تو همون ورودي ني زندگي مي كنن نه وسط ني.
موفق باشيد
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۴:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #4
(۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۴:۰۰ ب.ظ)King_Hearts نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۳:۳۷ ب.ظ)sky_bird نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
فكر نكنم ني چوبي مناسب براي قناري تو پرنده فروشي ها باشه بيشتر ني هاي چوبي براي طوطي استفاده مي شه كه به دليل كلفت بودن به درد قناري نمي خورن من خودم چون يك بار به خاطر حرف يك دامپزشك 2 تا طوطي دوستم رو از دست دادم به حرف دامپزشك اطمينان ندارم اصلا فعال بودن اين سايت و اطمينان دوستان به سوالات و پاسخ هاي كاربران دليل خوبي واسه اينه كه تجربه بالاتر از علمه البته اميدوارم بحث ني زير پاي قناري رو تغيير ندين و به حاشيه علم و تجربه نرين چون يه تاپيك تو اين ضمينه هست دوستان سرچ كنن در كل بهترين روش براي كسايي كه قناري زياد ندارن استفاده از نه پلاستيكي دو طرف بسته است وقتي داخل ني پودر ضد شپش مي ريزيد كمي به دو طرف خمش كنيد تا پودر به دو سر ني برسه چون كنه ها تو همون ورودي ني زندگي مي كنن نه وسط ني.
موفق باشيد

دلایل منطقی بیارید نه اینکه چون طوطی شما مرده پس همه دامپزشکا اشتباه میکنن و تجربه بهتره علمه علمی که تو همون تایپک گفته شده حرفی نمونده واسه زدن.

من خودم به شخصه در قفس های که از چوب استفاده میکنم موارد کمتری از مشکلات پا در قناریا میبینم
شما خودتون یک دقیقه با انگشتتون یه نی پلاستیکی قناری رو بگیرید , میبینید که جای شیار های اون رو دستتون باقی مونده با اینکه فشار زیادی روش نبود
در حالی که تموم وزن قناری روی پا هاشه و پا ها هم بدلیل جاذبه روی نی فشار میارن و نی هم یکنواخت نیست بلکه شیار شیار ریزه چقد عذاب اوره واسش
با چوب امتحان کنید هیچ فشاری نمیاد چون سطحش یکنواخت و صیقلیه

چیزی که زیاده تو کوچه وخیابون چوبه همیشه درختا رو کوتا میکنه و چوب های مناسبی واسه قناری هستن
یادمه یه قناری داشتم پیش هر دامپزشکی میبردم همین رو میگفت میگفت نی های از جنس پلاستیک استفاده نکنید میگفت ام الفساد قفس نی پلاستیکه از چوب اکلیتوس استفاده کنید تو اهواز که تمام پرنده فروشا تیر چوبی دارن برای قناری شهر شما رو نمیدونم
در ضمن اگه دقت کنید در عکس های قناری که مربوط به پرورش دهنده های معروف هستن شما نی های پلاستیکی مشاهده نمیکنید چون مسلما چنین نی های ضرر فراوران داره و تنها مزیتش قابل شستوشو بودنه
در پایان شما یه سر به این تایپک فروم بزنید چند درصد قناری ها از نی پلاستیکی استفاده میکنن؟
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۷:۰۳ ب.ظ، توسط اهواز قناری.)
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۶:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
سپاس‌ها: 548
5294 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #5
چیزی که اینجا مهم است قطر نی است . هر کدام از جنسهای نی مزایا و معایبی دارند . در ضمن تمام نی های پلاستیکی شیار دار نیستند و بعضی از این نی ها فاقد شیار هستند . مزیتی که نی های پلاستیکی استاندارد دارند این است که تمیز کردنشان راحت تر است و ارزان تر هستند ولی نی چوبی اگر استاندارد تهیه شده باشد مناسب تر است .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۲/۲۰، ۱۱:۱۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۹:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #6
سلام به عقیده من نی چوبی بهتره چون به قول دوستمون اسکای بردقناری راحتترروی آن می ایستد حال نی هایی که ما استفاده میکنیم گرد هستند ولی نی های استفاده شده تو عکس قناری های سایت های خارجی همگی ۴گوش هستن طبق چیزایی که من دیدم ولی کلا چوبی هستن برای تمیز کاریشون هم میتوان با اسفنج خیس وکمی مایع ظرفشویی تمیزشون کرد و بعد از ان خوب با اب گرم ابکشی شوند؛اگر هم کسی ی مقدار حساسیت زیادی به خرج دهد میتواند از محلول پرمنگنات پتاسیم بجای مایع ظرفشویی استفاده کند که در عطاری ها بصورت پودر گرانولی موجود است و حتی میتوان از ان برای ضد عفونی ظروف استفاده کرد که درجه سمیت خیلی پایینی دارد البته این از دیدگاه من که شیمیست هستم است شاید دوستان اسپریها یا محلول های خارجی را ترجیح دهند
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۹:۳۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 54
220 سپاس گرفته‌شده در 77 ارسال
ارسال: #7
با سلام
نی چوبی زود شپش میزنه ولی از نظر راحتی قناری بهتره
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۱۰:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 48
سپاس‌ها: 655
1270 سپاس گرفته‌شده در 355 ارسال
ارسال: #8
نی پلاستیکی باعث میشه هر چیزی به پای قناری نچسبه که باعث آلودگی و عفونت و پینه بشه، مثل عاج سوهان عمل میکنه

هر چه قطر میله بیشتر باشه رشد ناخنهای قناری کمتره، این حسن میله ی چوبیه

برای نظافت میل های چوبی هم میشه از سمباده استفاده کرد،خیلی راحته

وقتی یک میل پلاستیکی 200 تومنه و برای 2-3 تا قفس مناسبه ، چه بهتر که 2-3 ماه یک بار تعویض بشن

میله های پلاستیکی جای خوبی برای جمع شدن شپشکه،این هم حسنه هم ضرر

ضرر که خب معلومه،اگر از دید پنهان بمونه فاجعه ای بس ناگوار رخ میده :D

حسن:میشه یک دفعه کلونی شپشک رو از بین برد
در صورتی که حواسها جمع باشه ، میشه سریع از وجود شپشک آگاه شد
در واقع یه جور آَشکار سازه
شپشک دتکتور

اما با این حرف که فشار به پاهای قناری میاد موافقم ،خصوصا برای نژاد های سنگین و جیبر و جیبوس
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۱۰:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

0
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 9
164 سپاس گرفته‌شده در 40 ارسال
ارسال: #9
سلام دوستان
من هم با نظر دوستمون اصفهان قناری موافقم که نی پلاستیکی شبیه سمباده عمل می کنه و این باعث میشه که پای قناری همیشه تمیز باشه ولی اگه دمای هوای محل پرورش قناری سرد بشه پای قناری چاک چاک میشه به نظر من استفاده از نی پلاستیکی در تابستان مناسب تر چون با توجه به خاصیت سمباده ای که دارد عرق و آلودگی های پای قناری را هم میگیرد و زمستان نی چوبی مناسب تر است .
۱۳۹۰/۰۸/۲۳، ۱۲:۲۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: اهواز قناری ، Shadow ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

دیپلم برق
اعتبار: 58
سپاس‌ها: 1796
2108 سپاس گرفته‌شده در 556 ارسال
ارسال: #10
با سلام
من تو قفس جوجه پرونم هم از ني پلاستكي استفاده ميكنم هم از چوبي قناريهايي كه زير پاشون ني چوب دارند خيلي كمتر دچار پا درد ميشند فقط بدي كه داره متوجه شپشك از طريق ني نميشي و دارو هم نمي توني بزني اگه اين مشكل رفع بشه من ني چوبي رو ترجيح ميدم
۱۳۹۰/۰۸/۲۳، ۰۸:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان