زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۴، ۰۷:۴۰ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نکات رها سازی پرندگان

صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #1
نکات رها سازی پرندگان
رها سازی پرندگانی که به اسارت درآمده اند، بیمار شده اند، از گروه هم گونه های خود در فصل مهاجرت جا مانده اند، نیازمند دقت و توجه خاصی میباشد، قبل از رها سازی باید از سلامت فیزیکی، عدم وجود بیماری و سلامت سیستم ایمنی بدن آنها اطمینان حاصل کنید.

سلامت:
  • پرنده باید عاری از هرگونه بیماری و انگل باشد.
  • وزن بدن پرنده باید به میزان متوسط دیگر همسنان خود باشد.
  • اگر پرنده زخمی شده است باید بطور کامل مداوا شود، اگر معلولیت دائمی دارد (بینایی کم در یکی از چشمها یا ضعف در گرفتن توسط پاها)، باید مطمئن شد که پرنده میتواند توانایی حل مشکلات خود و یافتن غذا را دارد. پرندگان شکاری باید توانایی شکار و کشتن توسط پنجه های خود را داشته باشند. پرندگان شکاری مانند شاهین باید توانایی پرواز صحیح را 100% داشته باشند و نوک آنها دچار شکستی یا ضعف در منقار خود نباشند.
  • پرنده باید توانایی گرفتن داشته باشد. پرنده با پاهای ضعیف نمیتواند اعضای خود را گرم نگه داشته و ممکن است در آب و هوای نامساعد دچار یخ زدگی شود. پرنده های دریایی و قواص پا که نیاز به قدم های طولانی روی آب قبل از پرواز دارد حتما باید هر دو پایش سالم باشند.
  • پرنده های قواص حتما باید پرهای ضد آب داشته باشند، هیچگاه پرنده ای را که دچار اختلال در سیستم پرهای خود شده را رها نکنید، پرنده ای که دچار "سندروم پر سفید" شده باشد نمیتواند به درستی از خود محافظ کرده و ممکن است به سرعت شکار شود. پرنده ای که دچار اختلال در پرهای خود شده است باید تا زمان پر ریزی و یا بهبود کامل پرها در شرایط مناسب نگه داری شود.
  • پرنده باید بتواند بدون نفس نفس زدن، لرزش و یا خستگی زودرس به راحتی پرواز کند. اگر پرنده جزو حشره خواران است باید توانایی شکار حشرات در هوا را داشته باشد.

خو گرفتن به شرایط جدید:
  • پرنده باید حداقل برای مدت دو هفته غذایی خود را بیاید و توانایی تشخیص رژیم غذایی خود را در طبیعت داشته باشد. شناخت مواد غذایی برای پرندگانی که در اسارت پرورش یافته اند بسیار مهم است، پرنده باید قابلیت تشخصی رژیم غذایی که در آن فصل رها سازی میشود را داشته باشد تا بدن پرنده بتواند آنزیم های مورد نیاز را در فصل رها شده تامین کند. به عنوان مثال، رابین باید در فصل بهار رها سازی شود زیرا رابین پرنده ای حشره خوار است و در فصل بهار حشرات به وفور یافت میشوند. 
  • پرنده باید به مدت دو هفته قبل از رها سازی حتما در خارج از محیط بسته نگهداری شود تا بتواند با شرایط آب و هوایی مانند دما، رطوبت و... باید توانایی یافتن و یا ساختن سرپناه در هنگام بارش باران و برف و یا هوایه سرد را داشته باشد. باید بتواند دمای بدن خود را با دمای محیط تطبیق دهد. پرنده ای که به سرش ضربه خورده است توانایی تطبیق دمای بدن خود با محیط را ندارد و برای رها سازی مناسب نیست. پرنده را قبل از رها سازی باید به مناظر روز و شب و به صداهایی که در محیط حیاط وحش خواهد شنید آشنا کرد.
  • پرنده باید حس استقلال از انسان را داشته باشد: نباید به دنبال غذا در مناطق زندگی انسان باشد، نباید به دنبال جلب توجه توسط انسان باشد، نباید در کنار آنها بنشیند. پرنده ای که نیاز به درمان و شفاء دارد نباید رها سازی شود. پرنده های که نیازمند به توانبخشی به راحتی نمیتوانند جفت گیری کنند و یا جفت همسن خود را بیابند. پرندگان وحشی در طبیعت حمایت والدین خود را تا زمان مستقل شدن دارند اما پرندگانی که توسط انسان بزرگ میشوند نیازمند زمان بیشتری برای رها سازی و استقلال دارند. پرنده ای که برای غذا حتی بعد از زمان جوجه گوشتی بودن، دهان خود را برای غذا باز کرده و یا بال بال میزند حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد (پاتوژن، اختلالات گوارشی). بعضی گونه از پرندگان قبل از استقلال کامل مدت زمان بیشتری را در کنار والدین خود زندگی میکنند (کلاغ سیاه). توجه به گونه پرنده، تاریخچه و سبک زندگی امری حیاطی قبل از رها سازی پرنده میباشد و کسانی که در بخش حمایت و شفاء پرندگان خدمت میکنند باید این موارد را مد نظر داشته باشند.
  • پرنده باید نسبت به حیوانات خانگی و حیوانات وحشی کاملا هشیاری پیدا کند.
  • پرنده باید به جمعیت های گونه خود آگاهی پیدا کند، صدای پرندگان بالغ هم سن خود را شناسایی کرده و به آنها پاسخ دهد.
  • اگر ممکن است پرندگان جوان را با پرنده ای بالغ از گونه خود رها سازی و یا آنها را در گروهی از گونه های خود رها کنید، از افرادی که در امور حمایت از حقوق حیوانات خدمت میکنند برای رها سازی گروهی کمک بگیرید.
  • گونه های اجتماعی (کلاغ، چلچه، کبوتر، طوطی...) باید در گله ای مشابه رها سازی شوند. در صورت امکان پرنده را در نزدیکی قلمرو هم خانواده خود رها سازی کنید.
  • گونه های منفرد (مرغ شهد خوار، دارکوب) بهتر است در زیستگاهی مناسب و بدون حضور بیش از حد هم گونه های خود رها سازی شود اما باید بتواند جفت مناسب خود را پیدا کند.
  • پرندگان مهاجر را قبل از فصل بازگشت و یا بعد از فصل بازگشت به منطقه خود رها سازی نکنید، بهتر از است آنها را در گروه مشابه و یا منطقه مناسب رها سازی کنید.

در حال تکمیل...

امضای محمد تقی کریمی
حقیقت آن است که زندگی انسان با مرگ در آمیخته است و بقایش با فنا،
پیش از ما میلیاردها نفر بر روی این کره ی خاکی زیسته اند و پس از ما نیز.
"شهید آوینی"
۱۳۹۲/۱۲/۰۷، ۰۴:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #31
RE: نکات رها سازی پرندگان
سلام
اين بلبل را ميشه آزاد كرد چون دائم توي قفس نبوده.الان وقتشه .همون جاهايي كه گفتيد خوبه.لطفا از كار خودتون عكس يا فيلم تهيه كنيد بذاريد روي سايت تا به ترويج اين كار كمك كنيد.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۲۲، ۰۶:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی ، MIG_MIG ، هیوا
*
کاربر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 74
61 سپاس گرفته‌شده در 30 ارسال
ارسال: #32
سلام
من تا حالا یک سهره کرمانی, یک سهره سینه سرخ, یک طرقه آزاد کرده ام
یک سهره زرد هم داشتم که دیدم اگه آزاد بشه تو سرما تلف میشه دادمش به کسی
اینجا تو اصفهان مناطق خوش آب و هوا هست ولیی سهره نداره
دوست دارم تعداد زیادی تو این مناطق آزاد کنم تا نسلش
در ضمن اینجا فعلا شکارچی سهره ندارد
۱۳۹۳/۱۰/۱۰، ۰۶:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #33
سلام
به نظر من هر جا كه سهره نداشته باشه رها كردن 10 تا سهره هم فايده نداره غير از اينكه همه همت كنن وتعداد چشم گيري سهره از مناطق آب وهوايي مشابه اونجا بيارن ورها كنن. كار شما قابل تحسين هست موفق باشيد.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۱۰/۱۱، ۰۷:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Mehrdad118 ، Mehrdad118
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 1977
700 سپاس گرفته‌شده در 195 ارسال
ارسال: #34
سلام

من چند روز پیش داشتم از جلوی یک پرنده فروشی رد میشدم دیدم داخل قفس قناری ها دوتا گل بسر و دوتا سهره معمولی داشت. هر چهارتا تازه گیر بودن و وحشی (فروشنده می گفت گلبسر ها مال یک ماه پیش و سهره ها مال 15 روز پیش هستن). من هم یکی از سهره ها و یکی از گلبسر ها رو ازش خریدم و آوردم خونه. کاش پول کافی داشتم می تونستم هر چهارتارو ازش بگیرم. دو روز تو قفس نگهشون داشتم .گلبسر ماده بود، دیروز ظهر بردمش تو یکی از کوه های روستای اطراف شهرمون که قبلا اونجا گلبسر دیده بودم بردم گلبسر رو اونجا آزاد کردم. سهره هم نر بود  که اونو هم امروز ظهر قفسش رو از رو دیوار آوردم پایین و سهره رو با دستم گرفتم و از تو قفس درش آوردم و تو حیاط خونمون آزادش کردم رفت. راستی شهر ما سهره زیاد داره. همین امروز صبح زود رو درخت چنار کوچمون جلوی در خونه با صدای یک سهره از خواب بیدار شدم. سهره چنان آوازی میخوند که من حتی نمی خواستم نفس بکشم که بتونم فقط صداشو بشنوم، بدون کوچک ترین مکثی خیییلی خوشگل می خوند. راستش اول فکر کردم سهره داخل قفسه!! (چون قفس رو زده بودم رو دیوار حیاط) از جام پاشدم رفتم از پنجره نگاه کردم دیدم نه صدا از روی درخت میاد. بعد نگاه کردم به قفس دیدم سهره داخل قفس با هزار امید و آرزو از میان میله های قفس دنبال یه جایی برای فرار می گرده. واقعا دلم سوخت... که نهایتا تصمیم گرفتم آزادش کنم و کردم.
من عاشق پرنده ها و کلا حیوونا هستم مثلا همین سهره ها، ولی هیچگاه نتونستم یک پرنده ای رو که مال طبیعت هست رو تو قفس تحمل کنم.
ضمنا با افتخار میگم که من تا حالا سهره تازه گیر زیاد آزاد کردم.

یه خواهش ملتمسانه: تا جایی که می تونیم پرنده هایی که مال طبیعت هستن رو از طبیعت صید نکنیم. من از صید یا شکار یا اذیت حیونا متنفرم.
راستی تصمیم دارم تا جایی که در توانم هست هر چند وقت یکبار پرنده های وحشی رو از چنگ صیادان بی رحم در بیارم و رهاشون کنم.
۱۳۹۴/۰۲/۰۹، ۱۰:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #35
سلام
بهترين فصل براي آزاد كردن سهره بالغ تازه گير الانه. چون ميرن سهره بالغ را شكار مي كنن بهتره باقيمت ناچيزي اونها را خريد و در جايي كه سهره باشه آزادشون كرد.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۲/۱۳، ۰۷:۱۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان