زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۰۲:۳۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری دستی جوجه مرغ عشق

**
پژوهشگر انجمن

لیسانس
اعتبار: 23
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 1106
878 سپاس گرفته‌شده در 267 ارسال
ارسال: #1
بنام خالق دوست
سلام خدمت بزرگواران و کاربران محترم سایت

امروز قصد دارم به موضوعی بپردازم که در نگهداری مرغ عشق به یک معضل بزرگ تبدیل شده و معمولا در برخورد با اون کاملا بی احتیاط و بی اطلاع هستیم.

کسانی که از این حیوانات کوچک و شیرین نگهداری میکنند حتما متوجه شده انید که گاهی اوقات رفتار های ناهنجاری ازشون رخ میده که یه جورایی با عقل و منطق جور در نمیاد.
یکیش همین موضوعی هست که در این مقاله قصد دارم مفصل بررسیش کنم.

دوران تولید مثل مرغ عشق ها دوران حساس و طلایی این حیوانات هست که شاید خیلی از ما با این دوران خاطرهای شیرین و یا برعکس خاطرهای تلخ داریم از جمله اونها به این موضوع میشه اشاره کرد.

پس زدن جوجه توسط والدین:

برخی از والدین دوره تخم گذاری رو به سلامت پشت سر میذارند و تخم خودشون رو با نهایت دقت بارور کرده و در نهایت تبدیل به جوجه میکنند.
معمولا در این دوران والدین حواسشون بسیار به اطراف و اتفاقات دورشون هست .
در این دوران ممکن هست اتفاقاتی بیوفته که ما رو نسبت بهشون نگران کنه و
مثلا اینکه بعد از به دنیا اومدن جوجه ها بهشون نرسند چه از نظر تغذیه و چه از نظر نگهداری و حتی ممکنه اقدام به کشتنشون بکنند.
در این مواقع هیچ کاری جز بزرگ کردن دستی جوجه ها نداریم.زیرا مرغ عشق مثل قناری و... نیست که بشه برای بچه هاشون قناری پرستار بگیریم.

نگهداری جوجه مرغ عشق کاری بس دشوار و زمان بر هست که نیاز به تجربه و علم کافی داره .در زیر روش نگهداری اون رو خدمتتون عرض میکنم.

وقتی جوجه مرغ عشق رو جدا کردید اولین نکته ای که معولا ذهن شما رو درگیر خواهد کرد گرما و دمای نگهدارش هست.
دمای مناسب در این دوران 28 در جه میباشد .

(جوجه مرغ عشق هارو به هیچ وجه داخل پارچه یا هر چیز دیگه ای نگذارید داخل همون لونه ای که ماده توش تخم کرده نگهداری بشه .)

سپس به فکر تغذیه باشید :

برای تغذیه جوجه ها باید مخلوطی رو که خدمتتون عرض میکنم درست کنید و به حیوان بدهید که شامل:
سفیده تخم مرغ آبپز شده+بیسکوییت ساقه طلایی یا مادر +کمی آبجوش برای خمیر مانند شدن+خمیر وسط نون باگت+کمی آرد نخودچی و در صورت دلخواه مکمل های بازاری مخلوط کرده تا مایعی خمیری نرم بدست آید سپس این مایع رو داخل سرنگ کوچکی بریزید در سر سرنگ یک تیکه لاستیک انعطاف پذیر و نازک (کرمک دوچرخه)بزنید (اندازه کرمک 5 سانت تا 6 سانت باشه ).سپس حیون رو ثابت نگه دارید .نوکش رو با دست باز کرده و سرنگ رو داخل حلق کنید تا به چینه دان برسیددر این لحظه با سرعت متوسطی مایع را تخلیه کنید .توجه کنید که سرعت کم یا زیاد باعث خفگی یا قی کردن جوجه میشود.
این کار را هر موقع چینه دان خالی شد انجام دهید به مدت یک ماه و نیم.
(در این مدت شما از مواد دیگری هم برای تغذیه میتونید استفاده کنید که در مقاله تغذیه جوجه مرغ عشق در آینده مفصل توضیح خواهم داد.)

در این مدت بعد از گذشت یک ماه شما دان مورد نیاز رو در اختیار پرنده بگذارید تا با اون آشنا بشه.بعد از این مدت تغذیه دستی رو کاهش بدید تا خودش به دان خوری بیوفته.

از علایم گشنگی پرنده هم میشه به صدای اون توجه کرد وقتی صداش در اومد باید تغذیه بشه و دیگر اینکه با دست میتونید آروم چینه دان رو لمس کنید در صورت خالی بودن غذا دهی رو شروع کنید.

با این کار در 80% جوجه ها زنده میمانند.

با تشکر از شما عزیزان .
مقاله دست نویس و بدون منبع.

امضای hidrane کودکی دیدم ماه را بو میکرد
                      قفسی بی در دیدم که در آن روشنی پرپر میزد...
۱۳۹۲/۰۹/۲۹، ۰۴:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #2
RE: نگهداری دستی جوجه مرغ عشق
اگه موردی پیش اومد اگه نر ناهنجار بود , نر رو به قفس دیگری انتقال بدید و قفس ماده و جوجه ها رو یه جای اروم و بی سرو صدا و بدون استرس با انواع غذا های مختلف قرار بدید.
اگه ماده ناهنجار بود ماده رو به قفس دیگری انتقال بدید یه نر به تنهایی جوجه ها رو بزرگ می کنه و حتی دیدم ماده سر تخم گذاری بمیره  خود نر روی تخم بخوابه
احتمال بزرگ کردن یه جوجه با روش فوق که دوستمون عرض کرد برای یه ادمی که 24 ساعت وقتش ازاد باشه و فقط هم و غمش بزرگ شدن این جوجه باشه به نظر من حدود 40-50 درصده

۱۳۹۲/۰۹/۲۹، ۰۵:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

لیسانس
اعتبار: 23
سپاس‌ها: 1106
878 سپاس گرفته‌شده در 267 ارسال
ارسال: #3
(۱۳۹۲/۰۹/۲۹، ۰۵:۴۰ ب.ظ)'اهواز قناری' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اگه موردی پیش اومد اگه نر ناهنجار بود , نر رو به قفس دیگری انتقال بدید و قفس ماده و جوجه ها رو یه جای اروم و بی سرو صدا و بدون استرس با انواع غذا های مختلف قرار بدید.
اگه ماده ناهنجار بود ماده رو به قفس دیگری انتقال بدید یه نر به تنهایی جوجه ها رو بزرگ می کنه و حتی دیدم ماده سر تخم گذاری بمیره  خود نر روی تخم بخوابه
احتمال بزرگ کردن یه جوجه با روش فوق که دوستمون عرض کرد برای یه ادمی که 24 ساعت وقتش ازاد باشه و فقط هم و غمش بزرگ شدن این جوجه باشه به نظر من حدود 40-50 درصده

دوست عزیز لطفا پست های اسپم نگذارید .این موضوعی که فرمودید ربطی به مقاله بنده نداره.
در ضمن اگر صحبتی دارید یا جای سوالی هست با احترام مطرح کنید این طرز حرف زدن در شآن این سایت نیست. در پست های قبلی و در انتهای مقاله تغذیه و جفت گیری و تولید مثل من هم به من توهین کردید ولی نادید گرفتم.لطفا رعایت کنید .ولی در جوابتون...
در 90% اوقات این مشکل از جانب ماده پیش میاد و مطمئن باشید اگر با یه نر مست جوجه ها رو بگذارید هم نر پس میره هم احتمال پس زدن ماده توسط نر بالا میره هم احتمال نرسیدن و گاهی کشتن جوجه ها توسط نر و از روی مستی زیاد و قهر امکان پذیر میشه.معمولا این مشکل ذاتی است یا بر اثر شرایطیست که ما براشون فراهم میکنیم.دست گرفت جوجه مرغ عشق میتونه یکی از همین علایم باشه.که بعد از این که جوجه رو سر جاش بگذارید ماده یا نر همون جوجه رو میکشن.
یه چیز دیگه در مورد کلام آخرتون.عزیز دل ما اینجا قصد سود آوری نداریم که شما میگید نباید یا نمیشه واسه یه جوجه انقدر وقت بگذاریم.من در مورد احساس مسئولیت نسبت به یک جاندار این موضوع رو خدمتتون عرض کردم.راستی یه جا گفته بودید که چند تا مرغ عشق داشتم.خدمتتون عرض کنم به مدت 2 سال در سالن پرورش مرغ عشق اقوام در کاشان کار میکردم .انقدری هم بدون که ماهی 1000 تاش صادر میشد ترکیه و کشور های حوزه خلیج.
در آخر هم از مدیریت محترم سایت تقاضا دارم این پست های نا مربوط  رو حذف کنن.باتشکر.

امضای hidrane کودکی دیدم ماه را بو میکرد
                      قفسی بی در دیدم که در آن روشنی پرپر میزد...
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۹/۲۹، ۱۰:۵۴ ب.ظ، توسط hidrane.)
۱۳۹۲/۰۹/۲۹، ۱۰:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 449
573 سپاس گرفته‌شده در 184 ارسال
ارسال: #4
(۱۳۹۲/۰۹/۲۹، ۰۵:۴۰ ب.ظ)'اهواز قناری' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

به نظر من نظرات شما هم در كنار مقاله اين دوستمون براي بنده به عنوان مطالعه و كسب اطلاعات مفيد واقع شد فقط كاش اين دو خط آخر رو در قالب پ خ به ايشون ارسال مي كرديد. 
ممنون

۱۳۹۲/۰۹/۳۰، ۰۷:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hidrane ، hamid@line
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #5
با سلام بعضی اوقات گرمای زیاد محیط نگهداری تو تابستون باعث عصبی شدن والدین و جدال خونین میشه البته گاهی هم آمادگی بیش از حدنر هم مشکل ساز میشه،من به تجربه دیدم که ماده هلندی زرد تو تابستون بسیار عصبی میشه و همیشه جوجه هاشو از بین میبره و درکل برای جوجه گیری از نژاد هلندی ماده رو سفید میگرفتم
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۲/۱۰/۰۱، ۰۹:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hidrane ، محمد تقی کریمی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان