زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۱، ۱۲:۳۸ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری قناری در هوای آزاد و فضای باز

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
نگهداری قناری در هوای آزاد و فضای باز
سلام
به نظر من چون از روز اولی که قناریو از طبیعت صید کردن و به درون قفس انداختن و قفس پرنده رو داخل خونه یا پاسیو و یا اتاق مخصوص پرورش و نگهداری قرار دادن این باعث شده که پرنده ذلیل بشه و ذات خودش رو گم کنه و بسیار آسیب پذیر و لوس بشه . یعنی پرنده با نور لامپ بیدار میشه و هنگامی که چراغ رو خاموش کنیم به خواب میره و هر گاه دمای اتاق نگهداری رو بالا ببریم تولک میره و هر وقت دما متعادل باشه جفت میخوره و جوجه میده حتی تو چله زمستون و با کوچکترین سوز و سرمایی پرنده مریض میشه . تمام اینا یعنی پرنده کاملا خونگی و ذلیل شده و ذاتش رو گم کرده و بسیار آسیپ پذیر و حساس شده .
حالا من یه طرح و ایده ای دارم که فکر میکنم بشه و میشه قناری دوباره ذاتش رو پیدا کنه و اینقد لوس و حساس و ضعیف نباشه که خدمت دوستان عرض میکنم :

برای اینکه قناری دوباره ذاتش رو پیدا کنه باید 1- در فضای باز و هوای آزاد نگهداری بشه ( ایوان - بالکن - حیاط - پشت بام . البته جوری که از خطر حیوانات و پرندگان شکاری و باد و باران در امان باشه مثلا تو حیاط و پشت بام یه جایی مثل لونه کبوتر براشون درست کرد ولی تو قفس باشن . و احتمالا ایوان و بالکن بهتر باشه به شرطی که یه توری جلوی بالکن و یا ایوان کشیده بشه و از خطرات احتمالی محفوظ باشن ). 2- باطلوع آفتاب و روشن شدن هوا بیدار بشن و باغروب آفتاب و تاریک شدن هوا به خواب برن 3- در فصل جفت گیری و جوجه دادن پرندگان و گنجشکان جفت بخورن و جوجه بدن 4- در فصل پر ریزی و لک پرندگان و گنجشکان لک بخورن 5- قناریو مثل سهره به پارک و یا دامان طبیعت برای گشت ببریم به خصوص در بهار و پاییز .
اگه قناری ما یکی دو سال اینچنین شرایطی برای زندگی داشته باشه و تو یه همچین شرایطی پرورش و تکثیر بشه قطعا ذاتش رو پیدا میکنه و بسیار با نشاط و پر غرور خواهد بود و دیگه به هیچ وجه تا این حد حساس و آسیب پذیر در مقابل بیماریها و تغیر دما و آب و هوا  نخواهد بود و به احتمال خیلی زیاد قناری ما عمری طولانی تر خواهد داشت .

حال شاید این سوال مطرح بشه که ما چطور قناریو که اینقد حساس و ضعیفه بیرون و تو فضای باز و هوای آزاد ببریم ؟ 
در ابتدا ما باید فضا و مکان مناسبی برای این کار همون طور که در بالا گفته شد در نظر بگیریم و در مرحله بعد باید از اواخر خرداد و ابتدای تیر ماه قناری یا جوجه ها به مکان جدید منتقل بشن و دون پرنده در سه ماه تابستان باید مخلوط دو سوم کتان و یک سوم شاهدونه باشد و در سه ماه پاییز دو سوم شاهدونه و یک سوم کتان و در سه ماه زمستان تماما شاهدونه و در سه ماه بهار نصف کتان و نصف شاهدونه و قفس پرنده حد اکثر 42 سانت وبرای جفت و جوجه کشی حداکثر 52 سانت باشد چون پرنده اگه قفسش زیاد بزرگ باشه فعالیتش بیشتر میشه و انرژی و کالری بیشتری رو از دست میده و این برای نگهداری در هوای آزاد و فضای باز خوب نیست و موجب ضعف در پرنده میشه و ضعف مقدمه ایجاد و بروز بیماریه . ( البته این دستور غذایی نظر و سلیقه شخصی منه و شما میتونید به هر روشی که فکر میکنید درسته پرنده رو تو این شرایط تغذیه کنید فقط باید دون پرنده قوی و پر کالری باشه تا بتونه تو هوای آزاد شاداب و سرحال زندگی کنه و دوام بیاره ولی به نظر من این روش تغذیه برای این شرایط بهترینه ).
خوشحال میشم نظر اساتید و دوستان رو در این مورد بدونم .

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۶/۲۴، ۰۷:۱۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۶/۱۵، ۱۱:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، hrs_2388 ، gholizadeh ، Pars Pars
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 5
سپاس‌ها: 125
242 سپاس گرفته‌شده در 101 ارسال
ارسال: #2
RE: نگهداری قناری در هوای آزاد و فضای باز
دوستان من از این روش استفاده میکنم وحتی قناریام تابستون در دمای 50 درجه به راحتی زندگی کردن و در زمستان در دمای صفر درجه هم بودن  و همگی سالم و شاداب هستن و الانم همگی آماده هستن و منتظرم 15 مهر جفتشون کنم موفق باشین استان پارس شهرستان جهرم نژاد رسمی معمولی
۱۳۹۴/۰۶/۱۵، ۰۶:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، سی مرغ
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 88
6 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #3
عاليه
موافقم ولي براي نژادهاي معمولي امكان پذيره
۱۳۹۴/۰۶/۱۵، ۰۶:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، سی مرغ
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #4
سلام
من يك ماده قناري داشتم كه از اول تابستون تو غذاش نيجر و شاهدونه گذاشتم. ولي اين اواخر با خنك شدن هوا ديدم كمي پف مي كنه .توي راه پله با سهره ها نگهداريش مي كردم .جمعه همين هفته دادمش به دوستي كه ازش نگهداري كنه .يك شب پنجره را باز گذاشتم و شب كمي نسيم مي وزيد .صبح ديدم پف كرده . قناري نسبت به هواي متحرك حساسه .اگر بشه جوري باشه كه اصلا هواي اطرافش حركت نكنه خوبه .
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۶/۱۶، ۰۷:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، سی مرغ ، gholizadeh ، hrs_2388 ، Pars Pars
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #5
سلام
آقای بخشی با شما موافقم که قناری نسبت به هوای متحرک حساسه ولی این به خاطر دو عامله یکی دونش ضعیفه و دوم اینکه به هوای ساکن عادت کرده و با این شرایط سازگاری پیدا کرده .

لازمه چند تا نکته رو خدمت دوستان عرض کنم :

1- این فعلا فقط یه طرح و ایده است و جا داره بزرگان و اساتید قناری که مثلا 30 تا قناریو تو فضای بسته نگهداری میکنن 3 تا رو هم تو ایوان یا بالکن منزلشون نگهداری کنن و روی این ایده و طرح باید کار کرد .

2- با یکی دو مورد نمیشه قضاوت کرد و جا داره چند سالی روش کار بشه اونم روی چندین قناری .

3- من تا کنون چندین سهره رو (با اینکه بدن سهره از قناری مقاوم تر هست) کتان خور کردم دقیقا رفتارش مثل قناری شده یعنی تو هوای سرد و هوای متحرک به شدت پف میکنه و اگه داخل خونه نیارمش حتما یا تلف میشه یا مریض ولی سهره هایی که دونشون شاهدونه است تو چله زمستون اونقد پر انرژی و سر حال هستن که میخوان قفس رو پاره کنن و بیان بیرون از شدت مستی و سرحالی . پس نتیجه اینه که علت تغذیه پرنده است .

4-دون اصلی قناری در این روش باید شاهدونه باشه و دون فرعیش کتان که به نسبت افزایش دما باید بیشتر بشه ولی سیاهدونه با اینکه دون گرمیه برای این کار مناسب نیست . شاید سوال بشه چرا ؟ در جواب عرض میشود : درسته که سیاهدونه دون گرم و چربی هست ولی میزان چربی و کالری این دون برای این شرایط زندگی کافی نیست و شاهدونه خیلی بهتره چون چرب تر و پر کالری تر میباشد و اگر در کنار شاهدونه سیاهدونه داده بشه پرنده بیشتر سیاهدونه رو میخوره چون نرم تر و خوش خوراکتر از شاهدونه هست و همین موجب میشه پرنده قوت و انرژی کافی برای مقابله با هوای متحرک و سرد رو نداشته باشه و موجب میشه تو هوای سرد پرنده کمی پف کنه ( بله اگه دون پرنده ما شاهدونه خالی باشه و پرنده دو سه ماهی فقط شاهدونه بخوره مثل سهره و انوقت با انگشتی مقدار کمی سیاهدونه به پرنده بدیم تو این شرایط دمای بدن پرنده خیلی زیاد میشه و جوش میاره که احتمال لک خوردن پرنده وجود داره به همین خاطر مناسب ترین دون در کنار شاهدونه در این شرایط کتان هست و سیاهدونه برای وقتی که بخوایم لکش بدیم و یا در هنگام جوجه کشی به میزان کم در هفت تخم مناسب میباشد . چرا به میزان کم ؟ چون دون اصلی پرنده شاهدونه است ) .
پس باید دون اصلیه پرنده رو شاهدونه قرار بدیم و در کنارش به نسبت دما و فصلی که درش هستیم کتان رو اضافه کنیم .( سخن بنده از نظر علمی ثابت شده است یعنی وقتی که دمای هوا کم میشه پرنده به چربی و پروتئین و کالری بیشتری نیازمنده تا بتونه دوام بیاره ).

5- در ابتدای کار ممکنه تو شهریور و یا مهر که کمی هوا سرد تر میشه پرنده کمی پف کنه در این صورت نباید ببریمش داخل خونه و باید به پرنده فرصت بدیم تا خودش رو به تغیرات آب و هوایی وفق بده و سازگاری پیدا کنه و باید تو همچین شرایطی میزان شاهدونه رو افزایش بدیم و میزان کتان رو کم کنیم حتی اگه لازم بود شاهدونه خالی جلوش بذاریم یا بهش بادام بدیم . ( شاید اوایل کمی پف کنه ولی اگه تغذیه طبق دستور بالا باشه پس از مدتی عادت میکنه و به جایی میرسه که اصلا پفی نخواهد داشت و حتما میبایست پرنده کل تابستون رو تو فضای آزاد بوده باشه یعنی نمیشه ما به قناری مدتی شاهدونه بدیم و بعد شهریور یا مهر ببریمش تو هوای آزاد )

6- خداوند به اکثر حیوانات و پرندگان توانایی سازگاری با محیط رو عطا کرده و فکر میکنم قناری هم این توانایی رو داشته باشه .

7- تو یه جمله باید دوتا اتفاق بیفته : اول  تغذیه پرنده مناسب با این شرایط باشه  -  دوم  پرنده باید به هوای آزاد عادت کنه و سازگاری پیدا کنه

8- این ایده برای قناری رسمی - کشیده بلند و سوپر مناسب میباشد .
۱۳۹۴/۰۶/۱۶، ۱۰:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  شرایط نگهداری و فضای مناسب برای قناری ha_med 70 15,920 ۱۳۹۴/۰۳/۲۰، ۱۱:۳۹ ق.ظ
آخرین ارسال: سیدمحمد شریفی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان