زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۱۲:۵۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری و پرورش طرقه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط znbird.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 5 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

دکتری
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 2
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #41
RE: سوال در مورد نگهداری طرقه
با سلام.من یک راهنمایی ازتون میخوام چون دیدم گفتید20 سال تجربه تربیت طرقه دارید.من یه طرقه دارم حدود 4 ماهشه.جدیدا با صداهایی که واسش میذارم ریزه خونیم میکنه .از دستمم غذا میگیره و دون خورم هست.چندتا از دوستانم که تجربه نگهداری طرقه داشتن گفتن روزی 10 دقیقه تا20 دقیقه بگیرمش تو دستم بیرون از قفس و باهاش حرف بزنم تا اهلی بشه ولی حس میکنم بی قرارتر شده و خیلی بیشتر از قبل خودشو به درو دیوار قفسش میزنه و با ترس و کمتر از قبل از دستم غذا میگیره.به نظرتون کارم اشتباهه یا ادامه بدم؟چون من خیلی علاقه دارم اهلی بشه و بیاد پیشم.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر
۱۳۹۲/۰۶/۱۷، ۰۸:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #42
با سلام
دکتر جان اگه جوجتون رو از کوچیکی خودتون بزرگ کردید که اهلیه.من وقتی اون اوایل با جوجه هام بیرون قفس بازی میکردم وقتی بر میگردوندم تو قفس بیشتر بیقراری میکردن چون محیط اتاق وسیع تره و بیشتر از قفس دوست دارن و چون میخواستن بیان بیرون ن.ک و صورتشون رو به قفس میزنن و ...پس کاره اشتباهی هر بار که میارید بیرون چند روز اذیت میشن و همش میخان بیان بیرون.اصلا اگه از جوجگی با دست تغذیه شده و شمارو به جای والدینش تصور میکنه و اهلی هست و از دستتون غذا میگیره چه دلیلی داره بیارید بیرون؟
در ضمن روزی چند ساعت نه متوالی تقسیم شده مثلا 3 تا 1 ساعت براش هر صدایی که دوست دارید بذارید یاد بگیره البته موقع فروش صدای سهره بیشتر از قناری خریدار داره
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۶/۱۷، ۰۹:۵۴ ب.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۲/۰۶/۱۷، ۰۹:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: دکتر سعید
*
کاربر انجمن

دکتری
سپاس‌ها: 2
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #43
با سلا و تشکر از جوابتون
متاسفانه من کامل متوجه جوابتون نشدم.من طرقمو از حدود 3ماهگی گرفتم و الان حدودا 4ماهشه.از اول از دست غذا میگرفت و دون خورم بود ولی اصلا نمیخوند ولی الان با توجه به صداهایی که واسش گذاشتم ریزه خونی میکنه.بعضیا گفتن واسه اینکه اهلی بشه روزانه حدود 10 دقیقه بیرون از قفس تو دستام بگیرمشو باهاش حرف بزنم تا اهلی بشه ولی از وقتی این کارو میکنم ریزه خونیش خیلی کم شده و بیشتر وقتا خودشو به درو دیوار قفسش میزنه وقتی نزدیکش میشم و به سختی و خیلی کم از دستم غذا میگیره.ولی این اواخر یکی از دوستان پرنده بازم گفت با اینکار وحشیو ترسو میشه و حتی واسه رشد پراشم ضرر داره و واسه اهلی کردنش وقتی داخل قفسه با غذا دادن بهش بازی کنم.لطفا راهنماییم کنید با توجه به تجربتون کدوم یکی واسه اهلی کردنش درست تره و کدوم کارو انجام بدم؟؟؟چون من شدیدا میخوام اهلی بشه و حتی بیرون از قفسم که هست بیاد ازم غذا بگیره.با تشکر[/i][/size]
۱۳۹۲/۰۶/۱۸، ۰۷:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #44
سلام
جوجه طرقتون اهلیه که از دست غذا میگیره.ایشون درست فرمودند اینکار اشتباهه اصلا از قفس بیرون نیاریدش.میتونید خیلی کم شاهدونه یا پسته خرد کنید یا هر دونه ای که دوست داره از لای میله ها بدید بخوره تا رابطش باهاتون قوی تر بشه.اگه تو لکه و داره پرهای جدید در میاره هفته ای دو بار کمی مولتی ویتامین بریزید تو آبش 2.3 بار یه تکه کوچیک کلسیم بدید و یکی دوبار سفیده تخم مرغ.خودتون بهتر میدونید کلسیم و پروتیین و ویتامین برای رشد پر لازمه.
۱۳۹۲/۰۶/۱۸، ۰۸:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، Basem Poshtiban
*
کاربر انجمن

0
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 9
164 سپاس گرفته‌شده در 40 ارسال
ارسال: #45
سلام دکتر جان
به نظر من به پیشنهاد دوستتون عمل کنید
۱۳۹۲/۰۷/۰۱، ۰۱:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 4
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #46
RE: نگهداری و پرورش طرقه
سلام به دوستان

من دوتا جوجه طرقه از شیراز گرفتم که مال امسالن
دیروز رسیدن دستم،فروشندش میگفت شاه طرقه هست.
از دیروز هیچی نخوندن هیچچچچچچ صدایی ندارن ولی حسابی پرخورن
میخواستم بدونم برای دهن دار کردنشون از کجا شروع کنم . شرایط محلی که توش دهن دار شن چطور باشه بهتره؟؟؟؟ من تو اتاقم گذاشتمشون

اینم عکساشون:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۳۹۲/۰۸/۰۲، ۰۹:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #47
سلام نرن صد در صد . شاه طرقه معمولا جوجه اول از اولین لونه هر ساله که مادر چون از سال قبل تغذیه کرده تخم اول درشت تره درشت تره ولی این موضوع افسانه شده و زیاده روی شده توش و کلکی برای طرقه فروشا واسه جذب خریدار و زیادم مهم نیست چون جوجه هایی که تغذیه درست دارند تو یه ماهی که بهشون با دست غذا میدی ویتامین و کلسیم و آهن و ... بدی بخورن از جوجه اولم بهتر و درشت تر میشن.
اینام طرقه های خوب و خوش استیلین خیلی خوشگلن .زیر پاشون موکت بنداز حتما و اگه خواستی خاکم بریز هم میخورند هم بازی میکنند ولی حتما حتما موکت رو بنداز اگرم نبود فعلا خاک بریز تا پاشون خراب نشده هر چه زودتر.
در مورد دهن دار کردن طرقه و هر پرنده آواز خوانی وقتی جوجه کال هست بهتر یاد میگیره و هر آوازی بذاری میمونه تو ذهنش البته الانم بذاری تاثیر داره . برای طرقه دهن سهره بذار چون بیشتر قیمت داره اگه خواستی بفروشی و همه میپسندند و دهن قناری ارزشی نداره .
هر یک هفته تا 10 روز یکبار 5 تا 10 قطره مولتی ویتامین بریز تو آبش بعد از 5.6 ساعت بردار.7 تا 10 روزم یکبار خیلی کم تخم مرغ آب پز.دانه اصلیم کتان و خیلی کم ارزن ریز .بعضی وقتا خیلی کم شاهدانه یا هفت تخم و دانه آفتاب گردون خام بده تقویت بشن.سبزی و کاهو هویجم باید خوب ریز کنی تا بخورن ولی واسه طرقه زیاد معمول نیست بعضی وقتا واسه تنوع بده .طرقه های خودم همیشه با این برنامه درشت تر و سالمتر از طرقه های دیگه میشن و خیلی خریدار دارند. تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۸/۰۲، ۰۱:۲۹ ب.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۲/۰۸/۰۲، ۰۱:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #48
ممنون دوست عزیز از راهنماییتون
بری دهن دار کردنشون روزی چند ساعت باید آواز سهره بذارم؟؟؟؟
شرایط محیطش چطوری باشه؟من توی اتاق خودم آوردمشون
موقع آواز گذاشتن باید حتما خلوت باشه اتاق؟خودم تو اتاق نباشد؟؟؟؟

دوستان عزیز
اگه موقع آهنگ گذاشتن برای طرقه اتاقو تاریک کنیم تاثیر بهتری نداره واسه یادگیری؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۸/۰۲، ۰۶:۰۶ ب.ظ، توسط mskk20.)
۱۳۹۲/۰۸/۰۲، ۰۵:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #49
ببینید هر چی بیشتر باشه بهتر ولی نه اینکه اینقدر زیاد که عادی بشه براش و توجه نکنه.باشه مثلا 3 تا 1 ساعت ونه خیلی کم مثلا یه نیم ساعت.
تو آرامش یادگیری بهتره مثلا جوجه سهره ای که تولکه و تو پارچه میپیچی یاد گیریش یکمی بهتر میشه .هم دیگرم نبینند بهتره چون حواسشون پرت میشه.در کل آروم باشه بهتره تاریکیم اول شب که نگیرن بخوابن مثلا نیم ساعت یک ساعت اول.
۱۳۹۲/۰۸/۰۲، ۰۷:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی ، Basem Poshtiban
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #50
واقعا ممنون آقای میرزالو
چه مدت با توجه به سنشون معلوم میشه یادگرفتن یا نه؟
(چه مدت طول میکشه اینا شروع کنن به تقلید)
۱۳۹۲/۰۸/۰۲، ۰۸:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان