زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۲:۵۶ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری و پرورش طرقه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط znbird.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 45
427 سپاس گرفته‌شده در 67 ارسال
ارسال: #2
RE: نگهداری و پرورش طرقه
سلام
قفس مناسب برای طرقه Emo_im_cool

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۴:۳۲ ب.ظ، توسط phmm.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۳۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #3
با سلام خواستم بدونم جنسیت جوجه طرغه چطور مشخص میشه ؟چون چندروز پیش رفتم پرنده فروشی دیدم جوجه طرغه آورده هرچی رفتم تو بحرشون طوقی ندیدم لطفا راهنماییم کنید
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۰/۰۳/۳۰، ۰۳:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 5
سپاس‌ها: 89
815 سپاس گرفته‌شده در 167 ارسال
ارسال: #4
درود.
اگه بگردی توی انجمن مطالب مفیدی میتونی در این مورد پیدا کنی.
ولی جوجه طرقۀ نر تا زمانی که خودش دون خور نشده، روی زبونش سه تا خال سیاه رنگ داره.
۱۳۹۰/۰۳/۳۰، ۰۶:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: canary.q ، سیدمحمد شریفی ، Animal Planet ، at110
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #5
اتفاقا دهنشون رو که باز میکردن متوجه سیاهی نوک زبونشون شدم ولی توجه نکردم همشون اینطورین یانه! جوری که شما میگید یعنی ماده ها زبونشون یه دست زرده و هیچ سیاهی نداره؟
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۰/۰۳/۳۰، ۰۸:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
کاربر افتخاری

كامپيوتر
اعتبار: 34
سپاس‌ها: 317
2009 سپاس گرفته‌شده در 524 ارسال
ارسال: #6
سلام
دوست عزيز به تاپيك زير مراجعه كن .

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۱۳۹۰/۰۳/۳۱، ۰۷:۰۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet ، Arjon
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 3
7 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #7
سوال در مورد نگهداری طرقه
با سلام خدمت دوستان عزیز و اساتید پرورش دهنده پرندگان

همچنین ضمن عرض تشکر از کادر مدیریت سایت بابت ایجاد فضایی دوستانه جهت حل مشکل کاربران و.....

حدود 2 ماه پیش یه جوجه طرقه گرفتم که با دست غذا دادن و غیره تقریبا بزرگ شده و الان خودش تخم کتان میخوره از یکماه پیش تا 1 هفته گذشته ریزه خوانی میکرد ولی همون ریزه خوانی ها رو قطع کرده البته ناگفته نمونه که بنده بعلت وسواس زیاد که احتمال میدادم جای قبلیش یا گرم یا فضای بسته اس خیلی جاشو تغییر دادم . الان موندم چیکار کنم . بعضی وقتا هم بمدت 15 دقیقه که جلوی آفتاب میذارم که غالبا گفتن خوبه ، در مدت این 15 دقیقه حیوان اصلا هیچ حرکتی نمیکنه متعجب و سردرگم میشه بعضی وقتا هم به قصد خوردن دانه برمیداره دوباره پشیمون میشه .بازم نمیدونم اینکار خوبه یا نه بابت همین از دوستایی که در پرورش طرقه سابقه و اطلاعاتی دارن خواهش دارم حقیر رو راهنمایی بفرماین.

البته این سوالم تو ذهنم بوجود اومده که چرا در مورد این نوع پرنده خیلی کم بحث شده .هرجای وب که سرچ میکنم همه توضیحات مثل همه کپی شدن از روی هم. اگه هم امکانش هست یک دو ترک از آواز طرقه رو هم آپلود کنید واقعا ممنون میشم
۱۳۹۰/۰۳/۳۱، ۰۲:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet ، mohamad2452
کاربر افتخاری

كامپيوتر
اعتبار: 34
سپاس‌ها: 317
2009 سپاس گرفته‌شده در 524 ارسال
ارسال: #8
RE: سوال در مورد نگهداری طرقه
سلام
دوست عزيز خودتون تو سوالتون جواب خودتون رو داديد زياد جابجا كردن پرنده باعث مي شه پرنده احساس غريبي كنه زماني پرنده مي خونه كه احساس كنه داراي قلمرو هست مگه اينكه مست خون باشه .
دليل اينكه در مورد طرقه كم بحث مي شه اينه كه هركسي دليل داره مثلا نگهداري طرقه به علت صداي بلندش تو آپارتمان و خونه هاي كوچيك امروزي سخته و همچنين خود من پرنده اي كه تو طبيعت راحت تر باشه مثل بلبل و طرقه نگهداري نمي كنم قبلا 3 بار طرقه داشتم ولي گذاشتم كنار دوستان ديگه بيشتر راهنماييتون مي كنن.
موفق باشيد
۱۳۹۰/۰۳/۳۱، ۰۲:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلوم
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 279
327 سپاس گرفته‌شده در 148 ارسال
ارسال: #9
سلام دوست عزیز منم 2تا طرقه دارم که تازه ریز خونی و شزوع به خوردن کتان کردن

توی افتاب 5 min بیشتر نباشه
اینو نگفتیکه پرندت توی خانه هست یا بیرون از منزل ؟
اگر تو خانه نگهداری داری که زیاد جاشونو عوض نکن چون همون ریز خونی که میکرد دگه نمیکنه
"" تو مغازه یا کوچه یا .... به نظر من اشگال نداره

برای عکس از این بهتر نتونستم برات بگیرم
۱۳۹۰/۰۵/۰۳، ۰۱:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 355
298 سپاس گرفته‌شده در 145 ارسال
ارسال: #10
درود دوستان ؟ البته با اجازه اساتید . من خودم زیاد در مورد طرقه اطلاعات ندارم ولی اینو میدونم که چون صداش بلنده که توی آپارتمان و خونه های کوچیک نمیشه نگهداری کرد و اینکه طرقه پرنده ایی است که توی قفس جفت نخورده و من هم تا حالا نشنیدم که جوجه ازش بگیرن و به همین خاطره که زیاد ازش نگهداری و یا بحث در موردش کمه اینه که بیشتر اگر هم خریداری میشه آماده سفت خونش رو میخرند.موفق باشی.
۱۳۹۰/۰۵/۲۷، ۰۹:۰۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet ، mih62

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان