زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۵:۱۵ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری و پرورش طرقه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط znbird.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

دیپلوم
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 279
327 سپاس گرفته‌شده در 148 ارسال
ارسال: #11
RE: سوال در مورد نگهداری طرقه
سلام به همه می‌شه بجا خاک درون قفس طرقه از خاک اره استفاده کرد ؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۰/۱۶، ۱۱:۴۳ ب.ظ، توسط legend.)
۱۳۹۰/۱۰/۱۴، ۰۳:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
26 سپاس گرفته‌شده در 10 ارسال
ارسال: #12
سلام دوستان طرقه از ماهګی شروع به خوندن میکنه؟
۱۳۹۱/۰۴/۱۹، ۱۱:۱۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

مهندس مکانیک
سپاس‌ها: 4
2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #13
طرقه من 1 ماهشه و دون پارس بهش میدادم از وقتی که بهش ملخ دادم اشتهاش خیلی خوب شده در حالی که طبق نظرات داخل سایت که میگن هفته ای 1 عدد بهش بدید من روزی 10 عدد ملخ بهش میدم و هیچ مشکلی هم پیدا نکردم تازه اشتهاش زیاد هم شده
همین روند رو تا آماده شدن پرندم برای خوردن کتان ادامه بدم و یا جنابعالی مخالف روش من در تغذیه طرقه هستید؟؟؟
هر راهنمایی که در مورد تغذیه طرقه به نظرتون میرسه برام بفرستید ممنون میشم
با سپاس و درود فراوان و با تشکر از سایت مفید و زیباتونBasa (159)
۱۳۹۱/۰۴/۲۵، ۰۹:۴۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

0
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 9
164 سپاس گرفته‌شده در 40 ارسال
ارسال: #14
سلام دوستان
نمیشه از خاک اره و یا براده چوب به جای خاک استفاده کرد
طرقه در طبیعت بیشتر از ملخ استفاده میکنه . ملخ بهترین غذا برای طرقه است و تا چندین هفته جوجه های خود را به وسیله ملخ تغذیه میکنه . ملخ حس شکار و بودن در طبیعت رو برای طرقه زنده میکنه .
اینکه در این سایت نوشته شده هفته ای یک بار ملخ به طرقه بدهید برای این است که فراهم کردن ملخ برای هر روز جهت خوردن طرقه واقعا مشکله به همین خاطر بیان شده که دوستانی که طرقه نگهداری می کنند سعی کنند حتی الامکان هفته ای یک ملخ به طرقه بدن .
با تشکر
۱۳۹۱/۰۴/۲۵، ۱۰:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hamid.davarzani@gmail.com ، Arjon ، پدربزرگ
*
کاربر انجمن

مهندس مکانیک
ارسال: #15
آقای قائدی ممنون از راهنماییتون:basa (159):
من در شرق تهران نزدیک جنگل سرخه حصار زندگی میکنم و گرفتن 40 تا ملخ ظرف 1 ساعت برام مقدور هستش و از بابت پیدا کردن ملخ هیچ مشکلی ندارم
۱۳۹۱/۰۴/۲۶، ۱۲:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: پدربزرگ
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 2
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #16
RE: نگهداری و پرورش طرقه
سلام من یه طرقه دارم که یه مدتیه خیلی ترسو شده با کوچکترین صدایی خودشو میکوبه به قفس اصلا حالت عادی هم انگار فنر خورده همش می خواد بپره (حتی مثلا وقتی خوشحاله هم هی می خواد بپره) حالا اینش هیچی تو خونه فقط با من خوبه چون خودم فقط بهش غذا می دادم ولی هر کی دیگه می ره طرفش هی خودشو میزنه به قفس- با منم که میگم خوبه فقط به شرطی که 2 تا لباسی که رنگ خاکی و طوسی قروقاطی دارن بپوشم هر لباس دیگه ای بپوشم خودشو در حد مرگ محکم می زنه به قفس طوری که همه سرش پر خون می شه پرهای سرشم میریزه کلافه شدم از دستش دیگه نمی دونم پیکارش کنم گفتن بذار جای شلوغ خونه ما خلوته گداشتم ش رو زمین ولی تا یه نفر میاد باز خودشو می کوبه به قفس منم دلم نمیاد ببینم اینجوری می کنه با خودش برش می دارم
الانم اون دو تا لباسام کثیف بود هر چی لباس پوشیدم می ترسید دیگه یه پارچه انداختم روش (فکرشو بکنین من چند ماهه فقط 2 تا لباس تو خونه می پوشم که این نترسه ولی وقتی مهمون میاد که دیگه نمی تونم بگه آقا این طرقه ما از این لباست می ترسه برو یکی دیگه بپوش)
لطفا راهنماییم کنید چیکارش کنم .
۱۳۹۱/۰۴/۲۶، ۰۱:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 19
6 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #17
RE: نگهداری و پرورش طرقه
سلام خدمد دوستان
دوست عزیز طرقه اگر طرقه وحشی باشه که داستان خودش رو داره و باید باهاش کار کرد تا یواش یواش اروم بشه...
اگر اهلی باشه و در حالت عادی وقتی طرفش میری نترسه و خودش رو به سقف نکوبه و دون از دست بگیره و.... ، اگر در جای شلوغ و رفت و آمد توی ارتفاع و فاصله ای که ادم ها رو ببینه بزاریش و انواع رنگ ها به خصوص قرمز و سیاه در اطرافش قرار بدی که عادت کنه، خوب میشه. اگر یه مقدار هم ترسید عیب نداره و طبیعی هست.
البته این تجربه من هست و از راهنمایی دیگر دوستان هم باید استفاده کرد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در مورد شرایط زندگی طرقه می خاستم بدونم که این پرنده در مناطق سردسیر زندگی میکنه یا مناطق گرم سیر و اینکه کلا با چه شرایط اب و هوایی بهتر تطبیق داره؟
(این طوری که من فهمیدم می گن پرنده ی سردسیری هست و در سرما میخونه حتی در هوای برفی.... و در جای گرم نه تنها از خوندن میفته بلکه تو لک میره... ولی دوستی گفتش که این پرنده در طبیعت استان های گرم سیر زندگی میکنه و با هوای گرم تطبیق داره... وبعد از بحث و گفت وگو، به گشت گزاری در سایت ها پرداختیم و مطلبی در این رابطه پیدا نکردیم و از دوستان درخاست راهنمایی داریم... به خصوص که این دوست ما، در قم ساکن هست و می خواد بدونه که هوای گرم قم مناسب بزرگ کردن طرقه هست یا نه!)
سپاس از راهنمایی دوستان
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۴/۲۸، ۰۱:۴۵ ق.ظ، توسط محمدحسن.)
۱۳۹۱/۰۴/۲۸، ۱۲:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: n.sh
*
کاربر انجمن

مهندس مکانیک
ارسال: #18
سلام آقای قائدی
من یک جوجه طرقه خریدم که وقتی نزدیک قفس میشم خودشو میزنه به در ودیوار
پیشنهادتون چیه؟؟؟تخم کتون خودش میخوره

گرسنه بذارمش و با دست بهش ملخ بدم؟؟///
ممنونم راهنماییم کنید
۱۳۹۱/۰۵/۱۷، ۰۹:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
Ramin89

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #19
سلام
ببخشيد كه من جواب دادم
اگه میشه یه عکس از طرقت بزار.
راستي نگفتي چند وقته خريديش.
۱۳۹۱/۰۵/۱۷، ۰۹:۳۳ ب.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط: hamid.davarzani@gmail.com ، legend
*
کاربر انجمن

0
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 9
164 سپاس گرفته‌شده در 40 ارسال
ارسال: #20
(۱۳۹۱/۰۵/۱۷، ۰۹:۴۰ ق.ظ)hamid.davarzani@gmail.com نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام آقای قائدی
من یک جوجه طرقه خریدم که وقتی نزدیک قفس میشم خودشو میزنه به در ودیوار
پیشنهادتون چیه؟؟؟تخم کتون خودش میخوره

گرسنه بذارمش و با دست بهش ملخ بدم؟؟///
ممنونم راهنماییم کنید

سلام دوست من
در کل اگر کسی می خواد طرقه خوبی داشته باشه باید از زمانی که جوجه است و هنوز دون خور نشده بگیره و با دست بهش غذا بده تا بتونه خوب رامش کنه .
بعضی از دوستان هستند که طرقه رام شده و دهن زن را می خرن که مشکل رام کردن ندارن ولی همین دوستان هم باید سعی کنند هر چند وقت یک بار کنار قفس طرقه بایستند و با دست به طرقه غذا بدن ، این کار باعث میشه که این طرقه صاحب خود و غذا گرفتن از دست رو فراموش نکنه و خصوصیات وحشی بودن رو به یاد نیاره .
عده ای از دوستان هم هستند مانند شما که طرقه هائی که میگیرند هر چند جوجه است ولی دون خور شده و تربیت آنها و رام کردن آنها به مراتب سخت تر است ولی شما می توانید با قرار ندادن غذا در قفس این مشکل را حل کنید .به گونه ای که ملخ یا گوشت را تکه تکه کوچک کرده و به میله های قفس بچسبانید و با یه فاصله دورتر از قفس بایستید ، تا چند روز این حرکت را انجام دهید و کم کم فاصله خود را تا قفس کمتر کنید این کار باعث میشه تا طرقه به شما عادت کنه .
نکته مهم : سعی کنید که طرقه شما زیاد گرسنه نشه ، ولی سعی کنید غذا داخل قفس در اختیار طرقه نذارید تا کامل به شما عادت کنه و از دست شما غذا بگیره .
با تشکر

(۱۳۹۱/۰۵/۱۷، ۰۹:۳۳ ب.ظ)ramin89 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
ببخشيد كه من جواب دادم
اگه میشه یه عکس از طرقت بزار.
راستي نگفتي چند وقته خريديش.
سلام دوست من
خوشحالم که شما هم راه افتادی و درخواست عکس می کنید ان شاءاله موفق باشید.
راستی جواب چند سوال شما را در پیام خصوصی دادم
با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۵/۱۸، ۰۲:۱۲ ق.ظ، توسط mohsen ghaidy.)
۱۳۹۱/۰۵/۱۸، ۰۲:۰۵ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان