زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۳:۳۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری و پرورش طرقه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط znbird.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 7 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 5
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #61
RE: سوال در مورد نگهداری طرقه
دوستان عزیز من یه جوجه طرقه خریدم حدود20 روزه. جوجه سر حال و به قول معروف سرزنده ای هم هست کاملا هم رام هستش .اما من تاحالا کوچیکترین صدایی از جوجه ام نشنیدم. با اینکه یه قناری مست شلاقی کنارش دارم  هیچی از دهن طرقه ام نشنیدم.
واسه تغذیه اش هم کم نذاشتم.شرایط محیطی کاملا آماده است.
من تاحالا طرقه نداشتم اما خب میدونستم که واسه تشخیص نر بودنش باید یه طوقی دور گردنش باشه.
جوجه من دو تا دونه خال مشکی رنگ دو طرف گردنش داره. 
سوال ا اینه مشکل جوجه من چیه که هیچ صدایی از خودش در نمیاره حتی یه جیک جیک؟
۱۳۹۲/۰۸/۱۵، ۰۱:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #62
(۱۳۹۲/۰۸/۱۵، ۰۱:۵۲ ق.ظ)'mohamad2452' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان عزیز من یه جوجه طرقه خریدم حدود20 روزه. جوجه سر حال و به قول معروف سرزنده ای هم هست کاملا هم رام هستش .اما من تاحالا کوچیکترین صدایی از جوجه ام نشنیدم. با اینکه یه قناری مست شلاقی کنارش دارم  هیچی از دهن طرقه ام نشنیدم.
واسه تغذیه اش هم کم نذاشتم.شرایط محیطی کاملا آماده است.
من تاحالا طرقه نداشتم اما خب میدونستم که واسه تشخیص نر بودنش باید یه طوقی دور گردنش باشه.
جوجه من دو تا دونه خال مشکی رنگ دو طرف گردنش داره. 
سوال ا اینه مشکل جوجه من چیه که هیچ صدایی از خودش در نمیاره حتی یه جیک جیک؟

سلام
اگر بتونيد عكس بگذاريد بهتر هست.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۸/۱۵، ۰۷:۲۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohamad2452
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #63
به احتمال زیاد مادست جوجه طرقه ماده وقتی کوچیکه تا یکی دو ماهگی مثل جوجه نر ریزه خونی میکنه ولی بعد از 4.5 ماهگی وقتی به بلوغ نزدیک میشن معمولا ماده ها ساکتند تا اگه ماده باشه تا یکسال دیگه هم همینه و صدایی نمیشنوی ازش.عکس بذارید لطفا
۱۳۹۲/۰۸/۱۵، ۰۴:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohamad2452 ، محمد تقی کریمی
*
کاربر انجمن

کارشناسی
سپاس‌ها: 5
ارسال: #64
(۱۳۹۲/۰۸/۱۵، ۰۴:۰۸ ب.ظ)'مسعود میرزالو' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به احتمال زیاد مادست جوجه طرقه ماده وقتی کوچیکه تا یکی دو ماهگی مثل جوجه نر ریزه خونی میکنه ولی بعد از 4.5 ماهگی وقتی به بلوغ نزدیک میشن معمولا ماده ها ساکتند تا اگه ماده باشه تا یکسال دیگه هم همینه و صدایی نمیشنوی ازش.عکس بذارید لطفا

اینم عکس جوجه طرقه ام. 
پرای دور گردنشو تازه  داره صاف می کنه 

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۸/۱۵، ۰۹:۲۳ ب.ظ، توسط mohamad2452.)
۱۳۹۲/۰۸/۱۵، ۰۹:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #65
سلام.الان طوق دور گردن معیار تشخیص نر و ماده نیست بعد از یک سالگی طوق نرها سیاه تر و کامل میشه و پیوسته این عکس خیلی به ماده میخوره و اگه از جوجگی دست خودته و نخوندنش به خاطر تغییر جا و ترس نیست به احتمال خیلی زیاد مادست.اگه قبل از تولکش صدا در میاورد و بعد از تولکش دیگه ساکت شده احتمال زیاد مادست؟جوجه نر تو این سن روزی چند ساعت ریزه خونی میکنه.البته اگه چنتا عکس از هیکلش و سر و کله ایستاده بزاری بهتر میشه نظر داد
۱۳۹۲/۰۸/۱۵، ۱۱:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #66
سلام
ماده طوق به اين ضخيمي وپر رنگي ندارد.اين به احتمال خيلي زياد نر هست.شما صبر كنيد تا جوجه به سن 5ماهگي برسد.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۸/۱۶، ۰۷:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی ، hamid sokoot
ناظم انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 470
423 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #67
طرقه شما نره صبر داشته باشید عشق بازی شرط اولش صبر هست. در مورد اواز هم بستگی به طرقه داره من خودم یه طرقه دارم که تو اوج مستی صدای هر پرنده رو بعد از دو هفته تقلید میکنه. موفق باشید
۱۳۹۲/۰۸/۲۰، ۰۸:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #68
جوجه طرقه رو تا قبل یک سالگی نمیشه از رو طوق تشخیص داد اصلا و جوجه ماده هم میتونه طوق بزرگ تر از این داشته باشه.بعد از تولک یکسالگی طوق میتونه نشون دهنده باشه تازه نه صد در صد.شما تمام شرایط رو محیا کن باز اگه اصلا نخوند حتی ریزه خونی حتم بدون مادست خیلی سال پیش چند تا جوجه ماده بزرگ کردم به اسم نر تا 1 سالگی و تمام این نشونه هایی دوستمون دقیقا نشونه جوجه مادست به اضافه عکس که سر و کله به ماده میخوره البته باید جداقل 2.3 تا جوجه نر و ماده بزرگ کرده باشید تا بتونید تفاوت رفتار و رنگ و رو و ... متوجه بشید.
۱۳۹۲/۰۸/۲۰، ۱۰:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کاردانی
سپاس‌ها: 0
ارسال: #69
سلام من تازه وارد این سایتتون شدم خواهش میکنم جوابمو بدید
من یه طرقه دوماه پیش خریدم بعد جلوش دونهایه خوب و مقوی که به قناری میدن میدادم مثل کتان شاه دانه... توی قفس وحشی شده بود تمام بالای نوکشو خونی کرده بوددتا اینکه بسفارش یکی ازدوستان دونه هاشو برداشتم و میزاشتم گرسنه شه تا بهش غذا بدم اینکارو کردم یمدت اروم شد و از دستم دونه میخورد اما الان هی چند روز ارومه چند روز وحشیه خیلی وحشی بازی در میاره هرکاری میکنم بعد چندروز اروم بودن بازم وحشی میشه ریزه خونی میکنه اما وحشیه و خودشو به قفس زیاد میزنه خواهشا راهنماییم کنید که چکار کنم تا رام شه قبلا از همکاری شما سپاس.
۱۳۹۲/۰۹/۱۶، ۰۴:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #70
(۱۳۹۲/۰۹/۱۶، ۰۴:۲۹ ب.ظ)'mas.oodi' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام من تازه وارد این سایتتون شدم خواهش میکنم جوابمو بدید
من یه طرقه دوماه پیش خریدم بعد جلوش دونهایه خوب و مقوی که به قناری میدن میدادم مثل کتان شاه دانه... توی قفس وحشی شده بود تمام بالای نوکشو خونی کرده بوددتا اینکه بسفارش یکی ازدوستان دونه هاشو برداشتم و میزاشتم گرسنه شه تا بهش غذا بدم اینکارو کردم یمدت اروم شد و از دستم دونه میخورد اما الان هی چند روز ارومه چند روز وحشیه خیلی وحشی بازی در میاره هرکاری میکنم بعد چندروز اروم بودن بازم وحشی میشه ریزه خونی میکنه اما وحشیه و خودشو به قفس زیاد میزنه خواهشا راهنماییم کنید که چکار کنم تا رام شه قبلا از همکاری شما سپاس.

سلام
رام شدن زمان بر هست.شما همون روش را تا مدت زيادي ادامه بده ودر تمام اين مدت جايي باشه كه آدم زياد ببينه.روي زمين بهتر هست.

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۹/۱۷، ۰۷:۵۴ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان