زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۳:۲۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری و پرورش طرقه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط znbird.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 8 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 11
40 سپاس گرفته‌شده در 19 ارسال
ارسال: #71
RE: نگهداری و پرورش طرقه
سلام.داداش چند روز غذا بهش کمبده تا گوشنه بشه وقتی احساس کردی حسابی گوشنه هستش دونه پارس بگیر دستت بهش بده.باید اینقدر گشنه باشه با دیدن دانه بیاد از دست بگیره

سلام دوستای گلم.چند روزی هست طرقه خریدم.رامش کردم از دست غذا میگیره.سوت میزنم جواب میده.واسه خوندنش بزارمش پیش قناری یا صدای طرقه واسش بزارم.به نظر شما طرقه من به خوند میاد؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۹/۱۹، ۰۵:۲۹ ب.ظ، توسط مجتبی ذکا.)
۱۳۹۲/۰۹/۱۹، ۰۵:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 456
290 سپاس گرفته‌شده در 104 ارسال
ارسال: #72
دهن طرقه سلیقه ای هست طرقه دهن قناری رو زودتر یاد میگیره چون براش راحته خود طرقه آواز جالبی نداره 
ولی تا اونجایی که من میدونم دهن سهره رو بیشتر میپسندن و این احتیاج به صبر و حوصله داره
ایشالا که میخونه باید باهاش کار کنی واسش دهنی که دوست داری یاد بگیره رو روزی 2 ساعت بزار
همین که رام هستش یک مرحله جلویی
۱۳۹۲/۰۹/۲۱، ۱۰:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

diplom
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 155
18 سپاس گرفته‌شده در 10 ارسال
ارسال: #73
سلام-16 ماهیست تقریبآ از یه جوجه طرقه نگهداری میکنم/خیلیها میگن نره از خودش صدا در میاره -قیژه میکنه ولی هنوز مست نشده -چه کنم؟
۱۳۹۲/۰۹/۲۹، ۱۱:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #74
سلام
طرقه شما احتمالا ماده هست وگرنه 16 ماه كه جوجه نيست كاملا بالغ شده.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۹/۳۰، ۱۲:۲۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hesam-63 ، hidrane ، هیوا ، hamid sokoot
*
کاربر انجمن

کارشناسی
سپاس‌ها: 4
67 سپاس گرفته‌شده در 27 ارسال
ارسال: #75
RE: تفاوت بین دوطرقه
سلام دوستان عزیز ، امان از اعتیاد به مواد مخدر ! چه ربطی به بحث داره؟ میگم علتش رو چون واقعا شنیدنی هست.
جمعه بازار پرندگان تبریز 5 تا معتاد هست. اعتیاد به شیشه دارن. نزدیک به صد تا از این طرقای کاکلدار ها میارن. دونه ای هر چی بدی. بیچاره مردم هم که از شوق طرقه میخرن. هی دون بده هی اهلیش کن هی شاهدانه بده مست شه. تا شاید یه سوت کشید.
معمولا گنجشک رنگ میکنن به اسم قناری میقروشن. اینا گنجشک میارن اورجینال همون به اسم گنجشک هم میفروشن دونه ای هزار تومن.
اسم یکیشون محمد هست مملی صداش میکنن. ازش طریقه زنده گرفتن این موجود بیچاره رو پرسیدم. بگم باورتون نمیشه.
نمیگم تا حدس بزنید... منتظر پاسخ دوستان هستن تا حدستون رو بگید. قول میدم به مغزتون هم خطور نمیکنه....
۱۳۹۲/۱۰/۲۰، ۱۱:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #76
سلام به همه دوستان يك سوال دارم
بنده يك طرقه خريدم جوجه نبود پرنده فروشه گفت يك ساله هست ولي نمي خونه با اينكه نر هست
من وارد اين سايت شدم آهنگ هاي مورد نياز رو گرفتم هر روز به مدت سه ساعت مي زارم ولي بعد سه ماه تغيري نكرده

لطفا هر چه سريعتر راهنمايي كنيد با تشكر
۱۳۹۳/۰۱/۱۶، ۰۲:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #77
(۱۳۹۳/۰۱/۱۶، ۰۲:۲۵ ب.ظ)'rezarostam2013' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه دوستان يك سوال دارم
بنده يك طرقه خريدم جوجه نبود پرنده فروشه گفت يك ساله هست ولي نمي خونه با اينكه نر هست
من وارد اين سايت شدم آهنگ هاي مورد نياز رو گرفتم هر روز به مدت سه ساعت مي زارم ولي بعد سه ماه تغيري نكرده

لطفا هر چه سريعتر راهنمايي كنيد با تشكر

سلام
طرقه بايد از زمان جوجگي آموزش داده بشه واينكه توي سن بلوغ دهنش عوض بشه احتمال كمي داره. لطفا از جمله هرچه سريعتر راهنمايي كنيد فقط براي مواقع ضروري مثل بيماري هاي شديد استفاده كنيد.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۱/۱۷، ۰۶:۲۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی
*
کاربر انجمن

تالبی
سپاس‌ها: 3
2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #78
سلام، الان دو سه روزه طرقه من رفته کز کرده نشسته گوشه قفس آواز هم نمیخونه
چش شده ؟
۱۳۹۳/۰۱/۱۹، ۰۴:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 470
423 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #79
سلام طرقه قهر میکننه ببین دلیلش چی بوده یکی از این موارد دلیلش بوده
1. عوض کردن قفس
2.تعویض یا خذف وسیله ای در قفس مثل جا دان یا سنگ پا یا هر وسیله ی بازی که داشته و الان نداره
3.جابه جایی
5. تغیر دما
6. بیماری

۱۳۹۳/۰۱/۱۹، ۱۱:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hidrane ، محمدامين كاوسی ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

تالبی
سپاس‌ها: 3