زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۱:۴۲ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری و پرورش طرقه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط znbird.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 9 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #81
RE: نگهداری و پرورش طرقه
سلام
با گرم شدن هوا مصرف دانه توسط پرنده كمتر از زمستان ميشه.قناري من روز 29 فروردين ظرف غذاش را پر كردم وتا ديروز هنوز دانه را تمام نكرده بود با اين وجود كه فقط هفته اي يك بار دو قاشق چايخوري بهش هفت تخم ميدم مقدار كمي چربي آورده.به شما هم توصيه مي كنم توي فصل هاي گرم سعي كنيد از سبزيجات استفاده كنيد ونگران دانه خوردنش نباشيد.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۱/۲۱، ۰۶:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #82
خب آقاي بخشي من بايد طرقم رو چيكار كنم؟

بفروشم

راهي داره؟
۱۳۹۳/۰۱/۲۱، ۰۹:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #83
سلام
اگر رنگ وحالت فضلش طبيعي باشه وشپشك هم نداشته باشه وچرت نزنه پس مشكلي هم نداره در غير اين صورت شما بايد بفهميد مشكلش چي هست. اگر از سلامتيش مطمئن هستيد كتانش را عوض كنيد وقفسش را بذاريد جايي كه آسمان و پرنده هاي ديگه راهم ببينه .

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۱/۲۱، ۱۰:۱۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، hamid sokoot
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #84
تو پستهای بالا تر دوستان در مورد طرقه بالغ و وحشی نوشته بودند که خودشو تو قفس زخمی میکنه بارها ذکر شد تو رو خدا طرقه بالغ تازه صید شده نخرید نشونش اینه که وقتی به قفس نزدیک میشید میترسه و خودشو به در و دیوار میکوبه.طرقه پرنده ی بیابان و دشتهای باز هست و از قلمرو چندین کیلومتری بکنیدش تو قفس چند سانتی ببینید چه بلایی سرش میاد.
من این تجربه رو داشتم اولین طرقم وحشی بود و خیلی اذیت شد تنها کاری که کردم بالای قفس یه ضربه گیر لوازم برقی گذاشتم که سرش زخمی تر نشه.
بهترین و عاقلانه ترین و در عین حال پر سود ترین خرید طرقه تابستان هست که جوجشو از لونه میارن و باید 2.3 هفته با دست تغذیه کنید و فکر میکنه شما والدینش هستید و کاملا رام و بازی گوش میشه و بعد از 3 ماهگی که تولک میره آنقدر خوشگل و شیطون میشه که از نگهداریش لذت میبرید و چون ترسی از شما نداره زود به خوندن میفته و از طرفی هم چون تو قفس بزرگ شده قفس رو خونش میدونه و راضیه از زندگشی.قیمت جوجش تابستون 92 15 تا 30 تومان بود.
باز عرض میکنم طرقرو جوجه بخرید و اصلا طرقه بالغ وحشیو تو قفس نکنید چون هم پرنده اذیت میشه و خودشو زخمی میکنه و هم خودتون عذاب میکشید و هیچوقت مثل جوجه ای که با دست تغذیه و بزرگ شده رام و ددوست داشتنی نمیشه.
۱۳۹۳/۰۲/۰۸، ۰۳:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
سپاس‌ها: 1
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #85
درخواست راهنمایی
سلام دوستان
من دوتا طرقه دارم  یکیش یک سالشه یکی دیگش نه ماهشه و نسبت به طرقه های دیگه کوچیک موندن.
طرقه بزرگم آواز میخوند ولی گام نمیگرفت و از وقتی هم طرقه کوچیکم میخونه دیگه طرقه بزرگم آواز نمیخونه.
طرقه بزرگم بدون کاکله ولی کوچیکم کاکلیه. طرقه کوچیکم الآن بیشتر از یک ماهه پرهای پشت سرش و یه قسمت از کاکلش ریخته همچنین پرهای دم و شاهپرای بال راستش(شاهپرای بال سمت چپ کامله).
غذا خوردنش خیلی بد شده قبلا همه چی رو درستی غورط میداد اما الآن براش میکوبم غذاشو.
غذای اصلیشون کتان و دونه پارس هستش و برای تنوع یکم شاهدونه و دون سیاه و سبزی و کاهو میدم.
لطفا راهنمایی کنید.
ممنون

۱۳۹۳/۰۲/۱۰، ۰۹:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #86
RE: درخواست راهنمایی
سلام
دنه اصلي را كتون بذار وهر از گاهي دونه پارس. شاهدونه توي فصل هاي سرد بهش بده. اونكه كاكليه به درد نمي خوره.غير از اينكه اشتباه كرده باشي.ملخ بهشون بده هر از گاهي هم سنگدان مرغ چرخ كن با دونه پارس قاطي كن مقدار كمي با دست بهشون بده.
توي دوران تولك براشون صداي هزار دستان بذار. بايد با فاصله از هم نگهداري بشن تا دهن باز كنن.

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۲/۱۰، ۰۹:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، farshid0312 ، jorahim
*
کاربر انجمن

LICENS
ارسال: #87
سلام یک نظر در باره نر و ماده بودن شاه مرغ یا پس مرغ بودن طرقه من و اینکه الان 3ماهشه هنوز جیک جیک میکنه نه دهن میزنه نه چیزی  کمک ؟؟؟؟؟؟؟ 
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

​http://8pic.ir/images/5xrga8p1sfbt2ktivnd5.jpg 

محمدمهدی در تاریخ ۱۳۹۳/۰۴/۰۹ نوشته:

سلام
كاربر محترم يك سوال را در 10موضوع مختلف پرسيده ايد.ديروز اضافي ها را حذف كردم باز تكرار كرديد.با يك بار هم دوستان جواب خواهند داد.از اين كار به شدت پرهيز كنيد.

۱۳۹۳/۰۴/۰۹، ۰۱:۵۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دانشجو
سپاس‌ها: 3
15 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #88
پس مرغ نیست دوست عزیز. اصلاً خودتون رو ناراحت نکنید. اگر منظور شما جثه و هیکل هست، طرقه بازان با این مسئله براحتی کنار میان. یعنی با یک رژیم غذایی مقوی کاری می کنند که پس مرغ به اندازه ی شاه مرغ بزرگ شه!

طرقه ی من با اینکه خیلی وحشی و عصبی هست ( از بس کلّه اش رو به قفس می کوبه، سرش خونی میشه و جلوی سرش هم کچله ) الان دو ماهشه و ریزه خونی هم می کنه، ولی نه به اون صورت که در ذهن و حافظه اش بمونه، بلکه فقط وقتی که حالش خوب باشه و دهن بلبل براش پخش کنم، 3 -4 ساعت مداوم ریزه خونی می کنه و بی خیال هم نمیشه. :-)

- برای اینکه طرقه ریزه خونی کنه باید ببینید به چه صدایی واکنش نشون میده، در ضمن مهم تر از این مسئله عدم استرس پرنده است.

- درباره وضعیت نگهداری طرقه تون بنویسید تا اساتید نظر بدن و راهنمایی کنند.
۱۳۹۳/۰۴/۰۹، ۰۴:۱۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

LICENS
ارسال: #89
جناب آقای مدیر کل این همه تاگیک دارید یکی از تاپیکها حتی یک عکس شاه مرغ با عکس های متفاوت نگذاشتید که من مقایسه کنم 
بعدم این مرغ من اگر به گفته شما پس پس مرغ هست خوب رفتم مقایسه کردم با اون شاه مرغ هایی که دهن میزدن الان تازه تو این سن 3ماهگی هیکلش از 1 ساله های شاه مرغ بزرگتره چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
۱۳۹۳/۰۴/۰۹، ۰۶:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #90
سلام
دوست عزيزم من كه توي خانه باغ وحش ندارم كه عكس همه پرنده ها رابذارم. جوجه طرقه از نزديك هم به زور ميشه تشخيص داد كه كدام شاه مرغه كدام پس مرغ.اين عكسي كه شما گذاشتيد با عرض معذرت خيلي بد بود از عكس همون كه گفتم ميشه تشخيص داد. من پس مرغ هم ديدم كه هيكلش از شاه مرغ بزرگتره ولي نه توي سن يك ماهگي!!!.جوجه شما سر كوچكي داره .يك عكس بذاريد كه كاكل نگرفته باشه چون من احتمال ميدم اصلا جوجه طرقه نباشه.
خلاصه اگر شما مطمئني كه شاه مرغه ديگه چرا سوال مي كني ؟ حالا كه يه جوابي هم دادم چرا ناراحت ميشي ؟ اگر اينقدر برات ناراحت كننده هست خوب سوال نكن.در ضمن شما يك سوال را در 10 جاي مختلف پرسيديد كه من همه را حذف كردم .در يك جا بپرسيد تا همه جواب ها يك جا باشه وكاربرا گيج نشن وبه يك سوال در چند جاي مختلف جواب ندن.
 به اين موضوع مراجعه كنيد چندتا عكس داره كه به دردتون مي خوره.

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۴/۱۰، ۰۶:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، shahabbatista ، jorahim

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان