زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۰، ۰۳:۰۹ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری و پرورش طرقه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط znbird.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 13 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #121
RE: نگهداری و پرورش طرقه
یکی از بچه ها میکه جوجه طرقه رو باید واکسن زد چون زمان جوجگی مستعد بیماریه و سریع مریض میشه برا همین مرگ و میرش بالاست،چند روز پیش با یه دکتر پرندگانی در مورد مشابهی صحبت کردم و ایشون گفتن مشکل اصلی گوارشیه،تو همچین مواقعی باید یکروز درمیان سرکه سیب و تخم خرفه قاطی غذاشون کنیم و روزی سه بار سیب آب پز بمدت چند روز بهشون بدیم
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۵/۰۳/۲۷، ۰۵:۱۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 52
10 سپاس گرفته‌شده در 9 ارسال
ارسال: #122
باسلام ب همه دوستان گلم . من ی طرقه دارم ک جوجه امسال هست والان هفت ماهش میشه تقریبا خیلی ریزه خونه یا بعضی وقتا سفت میخونه اما خب درست نمیخونه فقط دادو بیداد الکی میکنه یعنی کلا بگم دهن خاصی نداره میخام ببینم باگذشت زمان درست میشه یعنی دهن یاد میگیره آخه همیشه براش صدا میذارم صدای بلبل هزار سهره قناری اما تا حالا ک فایده ای نداشته دوستان ممنون میشم نظر بدن
۱۳۹۵/۱۰/۰۳، ۰۱:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #123
سلام
شايد ماده باشه ولي اگر مطمئن هستيد كه نر هست براش صدا بذاريد تا قبل از مستي ياد ميگيره ولي قاطي مي خونه
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۹:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #124
از نر بودنش مطمعنم چون طوق دور گردنش کامل مشگی معلوم اما خب اصلا آوازش قشنگ نیست ، بازم ممنون از شما ک وقت گذاشتین از دوستان استادمون اگه کسی دیگه نظری دارن و راهنمایی کنن ممنون میشم
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۹:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #125
سلام خدمت شما دوست عزیز
به نظر حقیر برای یادگیری آواز بهتر اینه که یه جوجه خیلی کوچیک که هنوز دون خور نشده و با دست باید دون بذاری دهنش تهیه کنید و براش از همون موقع دهن بذارید . 
پرنده شما احتمال اینکه آوازش بهتر بشه و یاد بگیره وجود داره و شما براش دهن بذارید ولی بهترین موقع برای یادگیری آواز تابستون هست وقتی رفت توی لک اونوقت یه پارچه توری نازک روش بندازید و براش آواز پخش کنید بخصوص در ساعتهایی که پرنده در حال چرت و استراحته و ساکت هست برای یادگیری زمان مناسبتری هست 
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۱۰:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #126
فدای شما دوستای گلم ، ممنون ک وقت میزارین و جواب میدین
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۱۱:۲۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
*
کاربر انجمن

ارسال: #127
آقا این طرقه مارو روانی کرده با این صدای دلخراش میخونه هاااااا اما اصلا معلوم نی این صدای چیه چیکار کنم نمیشه ی فکری براش کرد هرچی صدای سهره میزارم قناری میزارم بی فایدس
۱۳۹۵/۱۰/۰۵، ۰۴:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #128
سلام 
پرنده شما مست شده . پرنده مست اصلا دهن یاد نمیگیره . هرچی هم براش صدا بذاری حکم سرصدا براش داره و بهش توجهی نداره و یادنمیگیره . اگر بخواید پرنده ای آواز یاد بگیره فقط در زمان تولکش میشه بهش آواز یاد بدی . البته اگر جوجه طرقه خیلی کوچیک که هنوز دون خور نشده و بادست باید غذا دهنش بذاری بیاری گزینه بهتری هست و درصد موفقیت برای یادگیری آواز به مراتب بیشتر خواهد بود . 
۱۳۹۵/۱۰/۰۵، ۰۵:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #129
سلام.
خیلی از انجمن خوبتون استفاده کردم و خیلی ممنون.
یک سوال داشتم:
من چندتا طرقه دارم و اصلا هیچی نمیخونن میشه بگید باید چیکار کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
۱۳۹۶/۰۱/۲۰، ۱۲:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #130