زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۵، ۰۵:۵۴ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نی زیر پای سهره

**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #1
نی زیر پای سهره
با سلام خدمت دوستان عزیز یه موضوع خیلی مهم برای سهره نی زیر پای اون هست که کم تر کسی بهش توجه میکنه که سایز اون یعنی گردیش چقدر باشه اگه بیش از حد کلفت باشه انگشتان سهره معیوب میشه وباعث درد پا وضعف در تولید مثل میشه واگر هم از حد استاندار نازک تر باشه مشکلاتی مثل زخم کفه پا وبد شکل ایستادن پرنده در هر دو مورد از استیل افتادن پرنده میشه اگه دقت کرده باشید بعضی از سهره ها روی چوبشون میخوابن خودشون رو به سمت بالا نمیکشن مطمئنان بد ایستادن پرنده روی چوب مشکلات اسکلتی هم براش پیش میاد وبعدش بیماری. قطر پای سهره از قناری کم تر هست ونی قناری برای سهره مناسب نیست وقتی سهره روی چوب می ایسته باید کامل مچ اون وانگشتان دور چوب چفت بشه بدونه اینکه به انگشتان بد حالت بده و تو هم بره یک دلیل اینکه ناخن ها کج میشه یا بیش از حد بلند میشه چوب زیر پای اون هست در بعضی موارد دیده شده که از چوب های چهار گوش قناری استفاده میشه از دوستان میخوام پاسخ بدن برای سهره شون از چه نوع نی زیر پا استفاده میکنن وچه جنسی داره و قطر اون به چه شکل هست تا قطر استاندار اون گفته بشه وهمه از این به بعد از این سایز استفاده کنن تا پرنده راحت تر ادامه ی حیاط بده در اسارت وزیبا تر بچشم بیاد واز بیماری این چنینی جلوگیری بشه با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۱۲/۱۵، ۱۰:۴۱ ق.ظ، توسط محمد جلالی.)
۱۳۹۱/۱۲/۱۵، ۱۰:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 5 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #41
RE: نی زیر پای سهره
سلام
نظر همه دوستان برای من محترمه .  من اصلا عشق بازی رو سلیقه ای میدونم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۱/۱۱، ۰۱:۳۵ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۲/۲۱، ۰۳:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #42
سلام:
اگر به نوشته های دوستان بدون نظر نگاه کنیم و سعی کنیم حرفهای منطقی رو بپذیریم بهتره.گاهی هم متوجه میشیم که خودمون اشتباه کردیم و به قضیه اونطور که دوستان نگاه کردند ما توجه نکردیم.این انجمن و سایر سایتهای مشابه برای اینه که داشته هامونو به اشتراک بذاریم و نواقص کاری رو اصلاح کرده وبهتر نتیجه بگیریم.
و حالا نطرمن درمورد نی..من چون ازقفس بزرگ قناری استفاده میکنم در سه سایز برای پرنده هام نی میزارم وتوی عکسهایی که به اشتراک میذارم کاملا مشخصه.یک نی با قطرحدود 10میلی متر سمت جاآبی،یه نی با قطر8میلی متر سمت جادونی و یه نی کمتراز8بصورت سه کنج و بالاترازهمه که محل آواز خونی پرنده است.بنابراین پنجه پرنده در همه سایزی باز و بسته میشه و یکنواختی نداره و پرنده هرکدوم رو بپسنده بیشتراونجامیشینه.همه نی هارو از شاخه درختان تهیه میکنم و دو سر اونهارو شیار میدم و هربار پس از شستشو یک قطره آیورمکتین داخل اون شیارها میریزم.پوست شاخه هارو نمیگیرم که حالت ایستایی داشته باشه و پرنده ازروش لیز نخوره و هر وقت هم دوست داشته باشه از پوست شاخه ها میکنه.هم سرگرم میشه و هم نوکش رو اصلاح میکنه.
۱۳۹۳/۱۲/۲۱، ۰۹:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #43
سلام 
نی چوبی برای سهره بهتر هست ولی همون نی چوبی هم اگر رنگش نکنیم در دراز مدت تا حد کمی پای پرنده رو خراب میکنه چون زبر و خشک هست البته زبریش رو میشه با یه سمباده نرم گرفت ولی خشکیش تا زمانی که رنگ نخوره از بین نمیره و این خشکی خودش سبب پینه و خرابی در پا و انگشت پرنده میشه البته در دراز مدت .... بعضی هم میگن نی رو باید چرب کرد ولی من با چرب کردن و روغن زدن به نی مخالفم ..... از یکی از قدیمی ها پرسیدم نظرتون در باره چرب کردن نی پرنده چی هست ؟ گفتن هیچوقت همچین کاری نکن .... پرسیدم چرا ؟ گفتن وقتی نی پرنده رو چرب یا روغنی کنی میگیره به بدن و پرهای زیر شکم پرنده و پرنده رو خراب میکنه و از ریخت میندازه علاوه بر اون پای پرنده چرب میشه و این چربی از طریق پای پرنده به میله های قفس منتقل میشه وقتی هم میله های قفس چرب باشه آلودگی ها و میکروبها رو بیشتر جذب میکنه و اگر پرنده به میله های قفس نوک یا زبون بزنه خودش سبب بیماری میشه .... خلاصه روغن زدن به نی کمی کثیف کاری داره و کار خیلی درستی نیست و بهتره نی پرنده رو رنگ کنیم ....... 

تو عکس بالا به جز اولی از سمت راست که پلاستیکی هست سه مدل نی چوبی من دارم .... اولی گرد 10 هست که من خوب سمباده ش میزنم با سمباده زبر و نرم که هم یکنواخت تر بشه و هم کمی باریکتر میشه و تقریبا قطرش 9 یا 8 میشه که خیلی مناسب هست .... نی بعدی آلمانی هست که یه تعداد گرفتم رنگش کنم و بعدیش هم ایرانی هست ولی الان تو بازار تقلبیش زیاد شده(تقلبیش مثل چوب جعبه میوه هست ولی اصلش مثل چوب مبل هست سنگین و تو پره حالا اسمش رو دقیق نمیدونم) من اینو از قدیم چند تایی گرفتم ولی اینم رنگ بشه بهتر هست ...... این قلاب رخت آویز رو که نگاه میکردم دیدم رنگ خوب و مناسبی خورده گفتم مثل این بتونم رنگش کنم خوب میشه ..... البته دوست دارم یه رنگی بهتر از این پیدا کنم ..... رنگهای چوب لاکها و سیلر و کیلر و پلی استر و اپکسی و پلی اورتان هستن ولی فکر کنم اپکسی و پلی اورتان بهتر باشه چون ضد آب و ضد اشعه و نور خورشید و همینطور مقام در مقابل خش هستن ولی احتمالا کمی زحمت داره ..... حالا باید بیشتر تحقیق و مطالعه کنم تا به امید خدا سرفرصت چوبها رو رنگ کنم ..... از دوستان اگر کسی تا به حال چوب زیر پای سهره رو رنگ کرده و در مورد رنگ کردن چوب اطلاعات دقیق دارید لطفا بفرمایید که یه همفکری کرده باشیم ..... البته من قدیما که از قفس آخور دار استفاده میکردم آخور قفس رو رنگ روغن جلای چوب که مثل لاک هست زده بودم ولی دو سه دست رنگش میکردم خیلی خوب میشد ولی الان قصد دارم رنگ بهتری برای نی ها انتخاب کنم .... 
غرض اینکه درسته چوب بهتر هست ولی اگر رنگش کنیم بهتر بهتر میشه و در واقع اگر بخوای دنبال بهترین باشی حتما باید رنگ بشه که خود نوع اون رنگ هم میتونه خیلی مهم باشه ..... به نظرم اگر بشه رنگ اپکسی یا پلی اورتان بزنیم 20 سال میتونه کار کنه حتی شاید بیشتر ..... حالا باید بیشتر تحقیق کنم اگر دوستان اطلاعات دقیق و تجربی در این باره دارن استفاده کنیم ..... 
البته شاخه بعضی از درختها هم خوب و مناسب هست ولی نمیدونم پوسته روی شاخه رو بکنیم بهتره یا اینکه باشه بهتره هست .... در هر صورت نی زیر پای پرنده نباید زبر و خشک باشه حالا ممکنه زبری سبب بشه فضله به پای پرنده نچسبه ولی خود همون زبری در دراز مدت پای پرنده رو خراب میکنه .... اگر دقت کنید خانوما برای اینکه ته پاشون زبر نشه و پینه نبنده دمپایی طبی روفرشی استفاده میکنن در حقیقت رنگ کردن چوب کار همون دمپایی روفرشی رو برای سهره انجام میده که پرنده حتی اگر مدت بسیار طولانی همون نی زیر پاش باشه هیچ مشکلی براش بوجود نمیاد ....
اندازه نی حداقلش 6 هست و حداکثرش 10 و حد وسطش 8 ..... ولی من 10 میگیرم و خوب با سمباده زبر و نرم روش کار میکنم که در واقع میشه همون 9 و 8 که به نظرم این بهتر هست برای سهره چون پر پای پرنده هست حالا البته این سلیقه بنده هست ولی کمتر یا بیشتر از این حداقل و حداکثری که گفته شد به نظرم مناسب سهره نیست ..
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳، ۰۶:۳۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۲۱، ۰۱:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان ، m.56 ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #44
درود
رنگ کردن چوب زیر پا رو من اولین باره میشنوم
به نظر من سهره مثل بقییه پرنده هایی همانند قناری نیست چوب زیر پای سهره رو نباید رنگ کنیم چون خیلی با چوب ور میره و رنگ رو میخوره چوب زیاد زبر نباشه کافیه و بعد از هر بار شستن از زبریش کاسته میشه
یکی از دلایلی که قفس سهره رو رنگ نمیکنن همینه
۱۳۹۵/۱۱/۲۱، ۰۷:۳۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #45
منم با رنگ زدن مخالفم من از چوب درخت بید مجنون استفاده میکنم البته پوست ساقه رو میکنم
۱۳۹۵/۱۱/۲۱، ۰۷:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 4
31 سپاس گرفته‌شده در 17 ارسال
ارسال: #46
اصلا از موادشیمیایی درون قفس نباید استفاده کرد چون پرنده با نکش با اجزا قفس بازی میکنه وبه دهانش نفوذ میکنه وکلی بیماری. بعضی ازدوستانو دیدم قفسشونو رنگ میکنن تا زیبا شه اما دریغ از اینکه خود اینکار باعث اسیب رساندن به پرنده میشه.
۱۳۹۵/۱۱/۲۱، ۰۸:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

license
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 279
162 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #47
سلام من از چوب درخت انار استفاده ميكنم باپوستش در ضمن سعي ميكنم يكنواخت نباشه قطرش تا پرنده هر جا كه دلش خواست بشينه يه تيكه از پوست زرد الو هم گوشه قفس كار ميزارم سهره باهاش سرگرم ميشه و نوكشو ميسابه بهش گاهي هم ميخوره ازش
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۱۲:۰۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، ali reza_yar
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #48
سلام 
ازهمه دوستان و رفقا ممنون و سپاسگذارم .... راستش در مورد رنگ زدن من هنوز به نتیجه و قطعیت نرسیدم و جا داره بیشتر در موردش فکر و مطالعه و تحقیق و مشورت کنم ...... ولی نوع رنگ هم خیلی مهم هست و رنگهایی که من عرض کردم خیلی حرفه ای هستن و بعید میدونم سهره بتونه با نوکش همچین رنگهایی رو بکنه چون مثل شیشه سخت هستن و اصلا خاصیت ضد خشی دارن ..... در هر صورت جا داره در موردش بیشتر مطالعه و تحقیق کنیم .... ولی در هر صورت اگر بخوایم از چوب استفاده کنیم دو حالت داره اول اینکه از چوب و شاخه درخت استفاده کنیم حالا یا بید یا انار و..... که در این صورت نیازی به کار خاصی نداره و نهایتش اینه که پوستش کنده بشه که صاف تر و تمییز تر باشه و از زبریش کاسته میشه .... ولی اگر از چوبهای صنعتی استفاده بشه باید توجه داشت چوبهای صنعتی مثل سه تا قطعه چوبی که گذاشتم دوتا ایراد دارن اول اینکه زبر هستن که تنها راهش برای رفع زبری چوب سمباده هست و دوم اینکه خشک هستن و وقتی که سمباده هم بهش میزنیم خشک تر هم میشن (البته بعد از اینکه شسته بشه معلوم میکنه چون درحین سمباده کشیدن به دلیل وجود براده های بسیار ریز چوب که در واقع مثل پودر هست نرم به نظر میاد ولی وقتی شسته و خشک بشه معلوم میشه که سطح چوب خشک هست که این خشکی خودش پای پرنده رو خراب میکنه) که اینجا سه تا راه حل براش وجود داره :
1- اینکه چربش کنیم که در ارسال قبلی عرض شد که چه معایبی داره و خلاصه تو یه جمله کثیف کاری داره و کار شکیلی نیست 
2- رنگش کنیم که نیازمند بررسی و تحقیق و مطالعه هست 
3- اینکه بعد از سمباده زدن (البته اگر زبری نداشته باشه نیازی به سمباده نداره) با ریکا شسته بشه و سپس خشک بشه و بعد خوب ورزش بدیم و دست مالیش کنیم البته نیازی به چرب کردن نداره فقط همینکه چند ساعتی دست مالی بشه اون حالت خشکی روی سطح چوب از بین میره و تا حدودی مناسب میشه ... البته ممکنه بعضی چوبها با دستمالی کردن بیشتر زبر بشه که پس از شستن مجدد مشخص میشه در این صورت وقتی دومرتبه بعد از دست مالی شدن توسط ریکا و یه اسکاج تمییز و نو خوب شسته بشه اون زبری کم هم از بین میره و مناسب میشه ... 
ولی اینکه من بحث رنگ کردن رو عرض کردم گفتم یه کار درست درمونی انجام بشه که هم عمر نی خیلی بیشتر بشه و هم شکیل تر و مناسبتر باشه که حالا باید بیشتر روش فکر و مطالعه کرد .... و نوع رنگ هم خیلی مهم هست .... ولی در هر صورت رنگ بشه میتونه این فواید رو داشته باشه 1- عمرش خیلی زیاد میشه و از پوسیدگی جلوگیری میکنه 2- شپش و کنه و مایت و حشره هیچوقت نمیزنه 3- زیبا تر میشه 4- کاملا نرم میشه و به هیچوجه اون حالت خشکی رو دیگه نداره 
بازم ممنونم از محبت دوستان ..... غرضم از این ارسال همین بودکه از راهنمایی و نظرات شما بتونم استفاده کنم . سپاسگذارم 
اگر نکته دیگری بود دریغ نفرمایید . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۹/۱۴، ۰۱:۵۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۰۲:۵۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، ناصر فتاحی
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #49
سلاام من مدت زیادی هست از چوب بید استفاده میکنم حتی برا قناری ها تا حالا تو این چند سال مشکل خاصی نداشتن حیوون هام در ضمن تو شیراز بعضی سهره بازا اصلا تیرک استفاده نمیکنن
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۰۴:۵۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، ali reza_yar
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #50
سلام منم‌چوب درخت انار ،درخت توت و نی پلاستیکی استفاده می کنم.اگر رنگ جوری باشه که کنده نشه خیلی خوبه ولی اگر با نوک سهره کنده بشه می تونه مرگ آور بشه.فکر می کنم چوب درختانی که خودش ذاتا سخت و سیقلی هست بهترین گزینه باشه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۰۶:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، ناصر فتاحی ، ali reza_yar

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان